Προς το περιεχόμενο

Docking Station ή θήκη εξωτερική Enclosure;


constantineparas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκέφτομαι να αγοράσω θήκη εξωτερική για τον σκληρό μου (3,5") τον οποίο χρησιμοποιώ για backup. Και είδα και τα docking station στα οποία οι δίσκοι είναι γυμνοί,αυτό βοηθάει στην θερμοκρασία ή κάνω λάθος; Τι από τα δύο είναι το καλύτερο κατά την γνώμη σας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις σκοπό τη μετακίνηση του δίσκου,καλύτερα πάρε θήκη.

Αν απλά θα τον έχεις για μέσα στο σπίτι σε σταθερό σημείο,πάρε docking station.

Εν μέρει,ναι βοηθάει και στη θερμοκρασία αλλα και στην εύκολη εναλλαγή δίσκων χωρίς να χρειάζεται εργαλείο η να λύνεις την θήκη κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνηιως τα dock έχουν και επιλογή για clone κάτι που βολευει πολύ.

 

Πρόβλημα δεν θα έχεις κανένα.

 

Βέβαια το θέμα είναι τι ζητάς. Έναν δίσκο που θα μένει μέσα στο σπίτι ή θα το μετακινείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι.

Το τι θα πάρεις,εξαρτάται απο την τσέπη σου πάντα.

Το ότι ο δίσκος είναι ακάλυπτος δεν σε απασχολεί μιας και σε έναν σταθερό υπολογιστή πάλι ακάλυπτοι είναι,πάλι θα σκονίζονται κλπ κλπ.

Αν πέσει ο δίσκος,είτε σε εξωτερική θήκη είναι είτε όχι η ζημιά θα γίνει και πάλι.

 

 

Προσωπικά για το σπίτι έχω docks και για έξω έχω πάρει και θήκη αν χρειαστεί μετακίνηση.

 

 

Γενικότερα θα σου έλεγα οτι αν θα χρειαστεί να αλλάζεις δίσκους συχνά/ έχεις πολλούς κλπ κλπ τότε φυσικά το dock θα σου λύσει τα χέρια. Αν όμως έχεις 1 δίσκο πάρε θήκη να είσαι και σίγουρος οτι τουλάχιστον δεν θα σκονίζεται ο δίσκος και οι επαφές του dock.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ό,τι είπε ο xristaras12  , συν και ότι αν ο δίσκος σου υποστηρίζει ncq , για να μη χάσεις αυτή τη λειτουργία πάρε μια θήκή ή dock που να υποστηρίζει uasp αν το συνδεσεις με usb θύρα. εκτός και αν χρησιμοποιήσεις καμία e-sata σύνδεση που μπορεί να έρχεται μαζί με το dock ή θήκη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερο από docking station (μιας και ποιάνει χώρο και θέλει και τροφοδοτικό άρα καλώδια χύμα) είναι το hotswap.Αν έχεις χώρο για μια θέση 3,5 βάλε αυτό.Το χρησιμοποιώ χρόνια και μου εχει λύσει τα χέρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερο από docking station (μιας και ποιάνει χώρο και θέλει και τροφοδοτικό άρα καλώδια χύμα) είναι το hotswap.Αν έχεις χώρο για μια θέση 3,5 βάλε αυτό.Το χρησιμοποιώ χρόνια και μου εχει λύσει τα χέρια.

κάπου στο πίσω μέρος του κεφαλιού μου πίστευα οτι υπήρχε κάτι τέτοιο.

οι θύρες που έχει πίσω τι είναι;,ρεύμα παίρνει απο το τροφοδοτικο με sata power cable;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι , μια SATA τροφοδοσίας έχει και το άλλο για τα data.

Υπάρχει και κλειστού τύπου σαν αυτό.

Απλά εγώ προτείνω τη συγκεκριμένη εταιρία γιατί δεν έχω βρει κάτι άλλο αντίστοιχο που να έχει και το power button που το θεωρώ σημαντικό.

Μπορείς να έχεις μέσα το δίσκο κουμπωμένο και να μην δουλεύει ο δίσκος παρά μόνο όταν το θελήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι , μια SATA τροφοδοσίας έχει και το άλλο για τα data.

τα δεδομένα είναι με usb; γιατί αν είναι έτσι θα πρέπει να φεύγει καλώδιο έξω απο το κουτί :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι SATA είναι και αυτό.Όλα μέσα στο κουτί.

αφου γράφει usb3.0 :lol:

καλή φάση πάντως αν και προσωπικά έχω τραβήξει 2 καλώδια (ρευμα/δεδομένα)και κάνω το ίδιο χωρίς να υπάρχει η βάση.Ενδιαφέρον πάντως.Σίγουρα θα πέσει μελλοντική αγορά μιας και έχω 2 δίσκους και τους εναλλάσω με sata στον σταθερό και με docking station στον χώρο που είναι ο φορητός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...