Προς το περιεχόμενο

Nintendo Classic Mini: Nintendo Entertainment System


Mazinga

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδω λοιπον θα ερθει κολλητα με τα χριστουγεννα, αρα καλα εκανες και παρηγγειλες, θα καλυφθεις στο τσακ.

Εχει σπρωξει την παραγωγη της κονσολας η Nintendo για να φουσκωσει τα ταμεια της εν οψη εορτων. 

H Nintendo γερμανιας περιμενει παραλαβες μεσα στο μηνα (διοχετευει βαλκανια, δηλαδ. την ελληνικη αντιπροσωπια που καλυπτει τα βαλκανια και σποραδικα την τουρκια (οπου δεν υπαρχει εκπροσωπος (!)).

Αρα λογικα θα πρεπει να τα δουμε Ελλαδα κατα 10 με 15 δεκεμβριου (σιμα τις γιορτες).

Σε πιθανη ημερομηνια παραλαβης, 5 με 17 δεκ, παραλαμβανει κωτσος και Public (και οποιο αλλο καταστημα ζητησε).

Το Public ηθελε 10000 συν κομματια πανελλαδικα (πηρε 60, μετα 80).

Ο κωτσος ηθελε 10000 κομματια στη ολικη σεζον 2016-17.

Η cdmedia σαν εταιρια, κοιτα να καλυψει τους μεγαλυτερους της πελατες αρχικα.

Επειδη εχει μεγαλυτερα κερδη στα βαλκανια (με καλυτερη οικονομια γενικα), και ειναι στοχος της να παρει αυτην την αγορα της πρωην nortec, στοχευει πρωτιστος να καλυψει την εκει ζητηση.

Η Ελλαδα ειναι ψιλοπραγματα (μικρος πληθυσμός).

Η ντοπια αγορα θα στοχευθει σοβαρα ΜΕΤΑ το νεο ετος.

Σε κανα μηνα δηλαδη αν ειμαστε τυχεροι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε κανα μηνα δηλαδη αν ειμαστε τυχεροι!

Ε ναι.

το θεμα, για οποιον το βλεπει για γιορτες, ειναι οτι παιζει να μην το εχει κατω απο το δεντρο για τα πιτσιρικια...αυτο ποναει.

Τωρα ποτε θα το εχει σε ραφια το μαγαζι, αντε και μαρτη....σιγα τα αυγα. Εκει κολλησαμε;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά το αποκλείω το ενδεχόμενο για οποιαδήποτε άλλη τέτοιου είδους κονσόλα για τα επόμενα τουλάχιστον 3 χρόνια.

 

Και πάλι όμως το βλέπω εξαιρετικά δύσκολο να γίνει. Η Nintendo έχει γενικά μια μανία με το nes και το προωθεί σαν ρετρό content πολύ περισσότερο σε σχέση με τις επόμενες κονσόλες της. Κατά την γνώμη μου είναι μια standalone κίνηση και δεν θα ακολουθήσουν άλλες παρόμοιες. Δείτε το nes remix. Υπήρχαν φήμες (όπως υπάρχουν τώρα για το nes classic) ότι και καλά αν πουλήσει καλά θα ακολουθήσει και snes remix, πράγμα που δεν έγινε ποτέ και ούτε πρόκειται να γίνει.

 

Για το N64 αποκλείεται με σιγουριά 99% εξ' αρχής, γιατί όπως είπαν και οι προλαλήσαντες δεν θα έχει τι παιχνίδια να βάλει μέσα. Δείτε την βιβλιοθήκη των virtual consoles σε wii και wii u αντίστοιχα πόσο φτωχές είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά το αποκλείω το ενδεχόμενο για οποιαδήποτε άλλη τέτοιου είδους κονσόλα για τα επόμενα τουλάχιστον 3 χρόνια.

 

Και πάλι όμως το βλέπω εξαιρετικά δύσκολο να γίνει. Η Nintendo έχει γενικά μια μανία με το nes και το προωθεί σαν ρετρό content πολύ περισσότερο σε σχέση με τις επόμενες κονσόλες της. Κατά την γνώμη μου είναι μια standalone κίνηση και δεν θα ακολουθήσουν άλλες παρόμοιες. Δείτε το nes remix. Υπήρχαν φήμες (όπως υπάρχουν τώρα για το nes classic) ότι και καλά αν πουλήσει καλά θα ακολουθήσει και snes remix, πράγμα που δεν έγινε ποτέ και ούτε πρόκειται να γίνει.

 

Για το N64 αποκλείεται με σιγουριά 99% εξ' αρχής, γιατί όπως είπαν και οι προλαλήσαντες δεν θα έχει τι παιχνίδια να βάλει μέσα. Δείτε την βιβλιοθήκη των virtual consoles σε wii και wii u αντίστοιχα πόσο φτωχές είναι.

 

Αν και έχω nes και snes, μια κυκλοφορία σε snes θα με ενθουσιασει πολυ! Το θελω απο τωρα! Παιχνιδαρες!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και έχω nes και snes, μια κυκλοφορία σε snes θα με ενθουσιασει πολυ! Το θελω απο τωρα! Παιχνιδαρες!

 

Εγώ με snes ξεκίνησα ως gamer οπότε κατανοώ απόλυτα τον ενθουσιασμό σου.

 

Απλά το βλέπω δύσκολο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ με snes ξεκίνησα ως gamer οπότε κατανοώ απόλυτα τον ενθουσιασμό σου.

 

Απλά το βλέπω δύσκολο...

 

Και εγώ με snes, super mario και donkey kong country 2 ..

Δύσκολο για να βγει κάτι σύντομα, η nintendo όπως είπες θα πλασάρει ακόμη το nes και με νέα features και έπειτα δεν θα σταματήσει πιστεύω, με τις τρελές πωλήσεις που κάνει και με όλη αυτή τη ζήτηση θα δημιουργηθεί μια σειρά ώπου θα βγάζουν κάθε (λίγο)χρόνο snes,n64 κτλπ 

Θα δούμε , αχ μακάρι ένα snes  :rolleyes:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν πάει τόσο καλά το mini nes, δεν έχει κανενα λόγο η νιντυ να μην βγάλει mini snes.

 

Μιλάμε για ένα projectάκι με πολύ χαμηλό κόστος κατασκευής, με μεγάλο περιθόριο κέρδους, και με τρελή ζήτηση. Είναι οικονομικά και μαθηματικά σίγουρο ότι θα το βγάλει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες



It has begun people!

Σε λίγο καιρό ελπίζουμε να μπορούμε να προσθέσουμε ένα σωρό καλούδια στην κονσολίτσα (αφού καταφέρουμε πρώτα να την προμηθευτούμε φυσικά...)

 

Να υποθέσω ότι κανείς δεν έχει παραλάβει από Κωτσόβολο ακόμα ε?

Εγώ το έχω προπαραγγείλει αλλά σχετικά αργά, 19 Οκτωβρίου. Οπότε αν όντως τηρούν σειρά προτεραιότητας και όχι ότι τους βολεύει την έχω πατήσει λίγο... :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

It has begun people!

 

Σε λίγο καιρό ελπίζουμε να μπορούμε να προσθέσουμε ένα σωρό καλούδια στην κονσολίτσα (αφού καταφέρουμε πρώτα να την προμηθευτούμε φυσικά...)

 

Να υποθέσω ότι κανείς δεν έχει παραλάβει από Κωτσόβολο ακόμα ε?

 

Εγώ το έχω προπαραγγείλει αλλά σχετικά αργά, 19 Οκτωβρίου. Οπότε αν όντως τηρούν σειρά προτεραιότητας και όχι ότι τους βολεύει την έχω πατήσει λίγο... :P

Και εγω το περιμενω!

ττΥ τερμιναλ και φλασ ιτ οτι θες...

 

 

O κωτσος απο 15-12-2016....πιθανη ημερομηνια. 15-01-2017 Σιγουρα!

 

Μακαρι ομως να μην χρειαζεται πολυ συγκολληση, εκει εχει πολυ περισσοτερο κίνδυνο απο καθε αλλη  περιπτωση, τουβλοποιησης της κονσολας.

Και η κουλη ιστορια της ημερας.

Εχθες βραδυ παω στον ΜΟΥΣΤΑΚΑ.

Ο μικρος ηθελε τον green goblin να πολεμα τον σπαιντερμαν, σε μεγεθος 30 εκατ. τεσπα, πηγα.

Εκει που παω στα ταμεια, χαζευω τα παιχνιδια κονσολας, μπας και βρω κανα φτηνο amiibo.

Ρωτω την πωλητρια τι ειναι αυτο περικαλω;

Α να φωναξω τον κυρ κωστα λεει.

Να ο κυρ κωστας.

Α ναι, ειναι λαθος της εταιριας τωρα πρεπει να τους το στειλουμε πισω.

Να σας το παρω;

Κοιταχτε δεν εχει κωδικο σε μας για την αποθηκη. Τωρα αμα το θελετε πρεπει κατι να φτιαξω για να το ξεφορτωθούμε κ εμεις.

Για μισο λεπτο.

Τελικη 43 ευρω μαζι με το κουκλακι που πηρατε, ενταξι, μια και κλεινουμε σε 5 λεπτα δεν προφταινω να το ψαξω, σας κανει;

Μια χαρα......

Να με τι βγηκα τελικα στο κλεισιμο

(περαν του fa38dddf77dcf884821f22a17a32f6bb47b87b7f)

 

 

20161117_105850.jpg

 

 

Αρα καλυψα τα πιτσιρικια...

πακετοποιηση, κατηγορια "κατω απο το δεντρο-διπλα στο καραβι"

Τωρα 2ο χειριστηριο να δω......

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4/11 την έκανα εγώ στον κωτσόβολο. Σε αναμονή παραλαβής.

 

Βέβαια μην τρελενόμαστε. "Nice to have" είναι η φάση, αν κάποιος έχει τόσο πολύ κάψα να παίξει mario bross , μπορεί να το κάνει επιτότπου με ένα google search.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

lol

 

Τέρμα κωλόφαρδος.

 

Επειδή κι εγώ ψάχνω για δεύτερο χειριστήριο, το πιο κοντινό είναι αυτό που δίνει το public στη 1/12/2016.

 

 

Δεν τολμω ουτε τουαλετα να παω σημερα μην παθω κατι

Παντως λειτουργει και το classic controller wii/wii U και στην αναγκη θα την βγαλουν ετσι τα παιδια μου. Αστε που ειναι και πιο εργονομικά.

4/11 την έκανα εγώ στον κωτσόβολο. Σε αναμονή παραλαβής.

 

Βέβαια μην τρελενόμαστε. "Nice to have" είναι η φάση, αν κάποιος έχει τόσο πολύ κάψα να παίξει mario bross , μπορεί να το κάνει επιτότπου με ένα google search.

 

Φυσικα, το ολο προβλημα ειναι τα χριστουγεννα.

Τα 5-6χρονα δεν διαπραγματευονται ημερομηνιες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως κωλόφαρδος τέρμα! Καλορίζικο

 

Εγώ ευτυχώς δεν έχω 5χρονο, μόνο το κακομαθημένο 28χρονο τον εαυτό μου :P

Εντάξει μωρέ, υπομονή θα κάνουμε και όποτε μας το φέρουν, αρκεί να μας το φέρουν.

 

Το ότι δουλεύουν τα wii classic controllers είναι καλό και για τυχόν ανάπτυξη snes emulators κτλ. Αν ήταν ειδική η θύρα της κονσόλας και έπαιρνε μόνο τα συγκεκριμένα nes replica controllers την είχαμε ψιλοκάτσει, δεν θα είχαμε αρκετά πλήκτρα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειχε ο Μουστακας το nes; Καλα για τι τυχη μιλαμε :P

 

Edit. Δευτερα θα το εχω κι εγω στα χερια μου παιδεεεςς :)

Επεξ/σία από livefreeordie
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσας δεν σας την σπανε;.....

 

 

http://venturebeat.com/2016/11/15/nes-classic-editions-limited-supply-is-attracting-scalpers-and-their-bots/

 

 

It’s a few days since the NES Classic Edition launched, and it is nearly impossible to find online or at retail stores. Unless you are Mike Friend.
 
bot-nesFriend (that’s a pseudonym) accidentally bought $500 worth of NES Classic Editions from Walmart on Tuesday. He was out running errands, and he wasn’t at home to turn off an automated software program (called a “bot”) that he uses to purchase items on Walmart.com the second they go on sale. The result was that he ended up getting multiple notifications from Walmart confirming his purchases of the NES Classic. It’s possible that while he was oblivious to Walmart.com running his credit card over and over for Nintendo’s hot new holiday item, that you were refreshing the page hoping to buy just one with no luck.
 
If you’re already suspicious of Friend and his intentions for those extra NES Classics, well you have excellent instincts.
 
“I’m one of the bad guys,” Friend told me. “I think they call us scalpers, but I’m a reseller.”
 
Yes. Friend is one of a number of people who are going to every possible store to purchase every available NES Classic Edition to sell at a significant markup on sites like eBay and Amazon. People have already sold a few thousand NES Classics on eBay. Many are selling at $250, but at least one person looks like they might’ve paid $5,000. And let’s be clear: Nintendo is only charging $60 for this throwback retro console with 30 NES games built-in.
 
The idea of buying an item in one place and selling it somewhere else for more money is not new. It’s an economic maneuver called arbitrage, and it started long before the NES Classic and even the PlayStation 2 or Cabbage Patch Kids. The formal concept goes back at least as far as the 1700s where traders would look for the best markets to make deals in an effort maximize their profits.
 
But while 18th century traders were dealing with ships full of spices, today’s arbitrage resellers are using bots to deal with toys, Nike sneakers, and sundresses from Target.
 
Friend is using a bot called Tai Ding, it’s a piece of software that you can’t find publicly yet from a developer called Ilene who also goes by the handle “PapaJawnz” on Twitter. He built this program a few months ago, and then shared it with a group of fellow developers. Tai Ding specifically works with Walmart.com right now, but PapaJawns is looking to add support for ToysRUs and Target.
 
I caught up with PapaJawns to ask him about his bot.
 
“The way it works is pretty simple,” he said a message. “You can either use early links or keyword. If I type the keywords into my bot, it automatically scans the entire Walmart.com for the word and buys the product.”
 
Basically, you can have this bot running on your PC, and you can set it up to search for “NES+Classic+Edition.” You also enter your credit card information, and then when the NES Classic is back in stock, the script will run through and make as many purchases as you want. Of course, if you use the keyword, you have to be careful that you don’t accidentally buy something with a similar name.
 
“I’ve had a few people saying that the Tai Ding bought controllers or cases that they didn’t want,” said PapaJawnz.
 
Or, in Friend’s case, you might forget that you left it running and end up spending $500.
 
“Bots are stupid,” said Friend.
 
But the bots are definitely getting the job done of snatching up NES Classic Editions. Even PapaJawnz is using his software to resell products.
 
“I have no doubt people are using Tai Ding to resell products. That’s primarily what we do with it,” he said. “I could’ve sold the bot to people, but since this all happened so fast, I decided to let the people in my group have it for free to kind of like beta test it.”
 
If this makes you angry, Friend seems to understand. But he also points out that him and people like him aren’t going anywhere. They aren’t doing anything illegal, and he points out that most corporations are getting better about producing enough supply to meet demand. He also notes that bots make it easier, but he’d still be out there without it.
 
“We’re used to competing for stock, so even without bots we would most likely still be eating up all the stock,” he said.
 
At the same time, the arbitrage reseller thinks that most people should just wait for Nintendo to catch up if they don’t want to pay more than $60.
 
“The average person shouldn’t be losing sleep over [what I’m doing],” said Friend.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...