Προς το περιεχόμενο

Τι τρωτε για πρωινο;


Flaoutistas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γιαούρτι Ελληνικό 2%(ή 0%), ανάλογα τι έχει σε προσφορά + μούσλια(με σταφίδα & μήλο αποξηραμένο) + μπανάνα κομμένη + λίγο μέλι.Όλα σε ένα μπολ - αχταρμάς.

Μαζί με μια κούπα cafe au lait(50-50 καφές-γάλα συνήθως το φτιάνω).

 

Όταν επιστρέφω Ελλάδα ενίοτε τρώω κανένα κουλούρι έναντι του γιαουρτιού ή σπάνια καμία μπουγάτσα με κρέμα(πολύ σπάνια πια λόγω του ότι στο "χωριό" δεν έχει αξιοπρεπή μπουγατσατσίδικα πια :( ).

Πώ ρε φίλε.. Σαν άρρωστος τρως :) που μένεις;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πώ ρε φίλε.. Σαν άρρωστος τρως :) που μένεις;

Είναι το σωστό πρωινό για εμένα, μόλις ήρθα στα εξωτερικά, και έκοψα τα καθημερινά κουλούρια-μπουγάτσες, έχασα 3 κιλά στο μάνι-μάνι.

Πάντως είναι πολύ γευστικό και σε χορταίνεις μέχρι το μεσημέρι. ^_^

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι το σωστό πρωινό για εμένα, μόλις ήρθα στα εξωτερικά, και έκοψα τα καθημερινά κουλούρια-μπουγάτσες, έχασα 3 κιλά στο μάνι-μάνι.

Πάντως είναι πολύ γευστικό και σε χορταίνεις μέχρι το μεσημέρι. ^_^

Σαν αστείο στο είπα ωραίος :)

Σε ποια χώρα είσαι κουκλε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φυστικοβουτυρο για πρωινο λεει αραγε για διατροφη;

 

Εχει πολλα λιπαρά το φυστικοβούτυρο δεν ενδείκνυται.

Το πρωτο πράγμα που θα φάω το πρωϊ συνηθως είναι μια μπανάνα.

 

Μετά θα κτυπήσω ένα ή δυο γιαουρτια χαμηλων λιπαρών (πχ τοτάλ 2%) και υψηλής πρωτεΐνης

 

με κουάκερ και σταφιδες και μια κουταλιά μέλι. Κουάκερ μέχρι 100γρ όχι παραπάνω. Σταφιδες μια κουταλια της σουπας.

 

Άλλες φορές βεβαια μπορει να φάω και 2 μεσαιες φέτες ψωμί (ολικής) με τυρι χαμηλών λιπαρών ντιρολο 15% 2-3 φέτες σιγουρα,  ή ταχινι με μέλι. Αλλα όχι πανω από 2 κουταλιές ταχινι γιατι έχει πολλες θερμιδες και λιπαρά.

 

Καμια φορα βεβαια προτιμώ και ρυζογκοφρέτες πολύ λιγοτερο υδατάνθρακα από τα ψωμιά. B)

 

Eννοειται ότι αυτά που τρως από το Βενετη είναι σαβουρες με ζαχαρες μεσα βουτυρα και λάδια. Επισης εγω στον Βενετη δεν δινω φράγκο ο τυπος είναι αλλού 17 ευρω το κιλο τα γλυκά. Ότι να ναι. Νομιζει ότι απευθύνεται σε Αμερικανάκια. Ο Στεργιου τα έχει 11.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει πολλα λιπαρά το φυστικοβούτυρο δεν ενδείκνυται.

Το πρωτο πράγμα που θα φάω το πρωϊ συνηθως είναι μια μπανάνα.

 

Μετά θα κτυπήσω ένα ή δυο γιαουρτια χαμηλων λιπαρών (πχ τοτάλ 2%) και υψηλής πρωτεΐνης

 

με κουάκερ και σταφιδες και μια κουταλιά μέλι. Κουάκερ μέχρι 100γρ όχι παραπάνω. Σταφιδες μια κουταλια της σουπας.

 

Άλλες φορές βεβαια μπορει να φάω και 2 μεσαιες φέτες ψωμί (ολικής) με τυρι χαμηλών λιπαρών ντιρολο 15% 2-3 φέτες σιγουρα,  ή ταχινι με μέλι. Αλλα όχι πανω από 2 κουταλιές ταχινι γιατι έχει πολλες θερμιδες και λιπαρά.

 

Καμια φορα βεβαια προτιμώ και ρυζογκοφρέτες πολύ λιγοτερο υδατάνθρακα από τα ψωμιά. B)

 

Eννοειται ότι αυτά που τρως από το Βενετη είναι σαβουρες με ζαχαρες μεσα βουτυρα και λάδια. Επισης εγω στον Βενετη δεν δινω φράγκο ο τυπος

είναι αλλού 17 ευρω το κιλο τα γλυκά. Ότι να ναι. Νομιζει ότι απευθύνεται σε Αμερικανάκια. Ο Στεργιου τα έχει 11.

Έχει θερμίδες το φυστίκι βούτυρο μεν αλλά αποτελείται από καλά λιπαρά κ ένα γενναίο ποσό πρωτεΐνης σε σχέση με υπόλοιπα άλλοι κατα όπως βούτυρο, μέλι κ μαρμελάδα. Νομίζω ειναι προτιμότερο να αντικαταστήσει έναν υδατάνθρακας με φυστικοβουτυρο(πχ γιαούρτι με μούσι σταφίδα και μέλι έχει πολύ υδατάνθρακας )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή το βράδυ τρώω λίγο, ως καθόλου μερικές φορές, το πρωί ξυπνάω πεινασμενος, σήμερα έφαγα δύο κρέπες ζαμπόν τυρί, γιαούρτι με μέλι και δύο αβγά ματιά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά δεν μπορώ να φάω πριν περάσουν 3-4 ώρες αφότου ξυπνήσω κ πιω τον καφέ μου( μόνη εξαίρεση όταν είμαι σε διακοπές κ έχει μπουφέ κλπ)

Κάποιες προτάσεις πάντως ειναι τοστ με τυρί κ έξτρα γαλοπούλα, γιαούρτι με βρώμη, σάντουιτςακι, κουλούρι με τυρί, αυγά, ομελέτα με διαφορά μέσα όπως ψικομμενο ζαμπόν κ τυρί, κρεμμύδι κ πιπεριά και κάνα φρούτο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει θερμίδες το φυστίκι βούτυρο μεν αλλά αποτελείται από καλά λιπαρά κ ένα γενναίο ποσό πρωτεΐνης σε σχέση με υπόλοιπα άλλοι κατα όπως βούτυρο, μέλι κ μαρμελάδα. Νομίζω ειναι προτιμότερο να αντικαταστήσει έναν υδατάνθρακας με φυστικοβουτυρο(πχ γιαούρτι με μούσι σταφίδα και μέλι έχει πολύ υδατάνθρακας )

 

Aπο 2 γιαουρτια τοτάλ 2% και 100γρ κουάκερ τσιμπάς 52γρ πρωτεΐνης με το καλημέρα. Παράλληλα έχεις πάρει 14γρ λιπαρα.

 

Από το ταχινι τσιμπάς 2.5γρ πρωτεΐνης μια κουταλιά της σουπας και 9γρ λίπος. Με 2 κουταλιές εχεις πάει στα 18γρ.

 

 

Οι υδατάνθρακες προκυπτουν από το κουάκερ κανα 60γρ στα 100γρ που βάζω αλλα βοηθάνε και είναι καλής προέλευσης δεν είναι υδατάνθρακας από κρουασάν μολτο πχ.

 

Το μέλι συμφωνω είναι 80% υδατάνθρακας ωστοσο μια κ.σ του ειπα να βάζει όχι μισο δοχειο :cry:

 

Τα βουτυρα και τις μαρμελάδες με τη ζάχαρη δεν τις αναφέρουμε καν όταν μιλάμε για φιτνεσ διατροφή εκτος και αν κοροϊδευομαστε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή το βράδυ τρώω λίγο, ως καθόλου μερικές φορές, το πρωί ξυπνάω πεινασμενος, σήμερα έφαγα δύο κρέπες ζαμπόν τυρί, γιαούρτι με μέλι και δύο αβγά ματιά.

Αποδίδει αυτό ; χάνεις κιλά έτσι η απλά δεν θες να τρως την νύχτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή το βράδυ τρώω λίγο, ως καθόλου μερικές φορές, το πρωί ξυπνάω πεινασμενος, σήμερα έφαγα δύο κρέπες ζαμπόν τυρί, γιαούρτι με μέλι και δύο αβγά ματιά.

 

Εσύ πάντως κάνεις την καλύτερη δουλειά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...