Προς το περιεχόμενο

Τι τρωτε για πρωινο;


Flaoutistas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 94
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Είναι και τι ώρα κοιμάσαι όμως, έτσι; Όπως και πότε ήταν το τελευταίο γεύμα και τι ακριβώς ήταν.

 

Πάντως, αν τίθεται θέμα δεν-θέλω-να-βάζω-κιλά, καλύτερα να το δεις αλλιώς (εννοώντας το διατροφικό σου μενού), παρά να μένεις νηστικός τα βράδια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι και τι ώρα κοιμάσαι όμως, έτσι; Όπως και πότε ήταν το τελευταίο γεύμα και τι ακριβώς ήταν.

 

Πάντως, αν τίθεται θέμα δεν-θέλω-να-βάζω-κιλά, καλύτερα να το δεις αλλιώς (εννοώντας το διατροφικό σου μενού), παρά να μένεις νηστικός τα βράδια.

Νηστικος σπάνια, κάνα τοστακι συνήθως. Όπως είπα συνήθεια είναι, δεν είναι πρόγραμμα διατροφής

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αμερικανοποιουμαι (νομιζω): ψωμι με αμυγδαλοβουτυρο (!) και μαρμελαδα και γαλα...

 

δοκιμασα και φυστικοβουτυρο αλλα δεν παλευεται. πολυ στυφο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

-Καφε σκετο και καποια απο τα παρακατω:

-φυστικοβουτυρο ή ταχινι απλωμενο σε μπανανα αλλιως φρουτακι εποχης σκετο

 

-Γιαουρτι απαχο με αγευστη πρωτεινη (μπιζελιου ή γαλακτος), στεβια + δυο τρεις κουταλιες σκονη κακαο 100% (εκτος αν χρησιμοποιω γιαουρτι φρουτων), βρωμη ή μουσλι χωρις προσθετη ζαχαρη

 

-Τρια αυγα ματια που μπαινουν στα μικροκυματα για δυομησι λεπτα σε μπολ σκεπασμενο με πιατο (ουτε λαδια, ουτε τιποτε, απλα λιγο πιπερι μετα)

 

-ψημενο τοστακι με 2 φετες βραστη γαλοπουλα και 2 φετες τυρι τοστ 10% (πχ adoro η τρικαλινο light) με ψωμι τοστ ή σε φυλλο σαν τορτιγια/αραβικη πιτα - ψωμι/tortilla παντα 100% ολικης αλεσης 

 

-συνοδευτικο στα αυγα ματια λουκανικο γαλοπουλας ή και παχια φετα καπνιστο κοιρινο και γενναια κουταλια έτοιμα φασολια για να ψευτοθυμιζει english breakfast

Πιο σπανιο πρωινο να βαλω φυλλο αραβοπιτοτορτιγιας σαν κρεπα με φετες μπανανας και σιροπι σοκολατας χωρις ζαχαρη ή με 0% στραγγιστο γιαουρτι και μαρμελαδα χωρις ζαχαρη

Δεν τα τρωω φυσικα ολα αυτα μαζι, ουτε αθλουμαι και τετοια, απλα δεν μαγειρευω και θελω να μην τρεφομαι μονο με σαβουρα (κι ας τρωω λουκανικα πουλερικων), γιατι το πρωι πειναω. Για προιοντα βιολογικα ή χωρις γλουτενη δεν ενδιαφερομαι. Ισως τωρα που βλεπω την λιστα μου να εχω καποια εμμονη με ζαχαρη, λευκο αλευρι και ζωικο λιπος αλλα 'νταξ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην πίνεις 0 φίλε δεν υπάρχει κανένας λόγος, είναι σαν νεράκι και χάνει τα θρεπτικά συστατικά,πίνε 2/που είναι τέλειο!

 

Εγώ χτυπάω στο μπλέντερ ένα γάλα Όλυμπος ελαφρύ το μικρό κουτί, 2 μπανάνες, ένα ακτινίδιο,5/6 μεγάλες κουταλιές βρώμη, λιναροσπορο, μια κουταλιά μέλι και γίνεται μπόμπα, σου δίνει ενέργεια και σε κρατάει άπειρες ώρες!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα σπάει το κουάκερ το πρωϊ πραγματικά εχω φτασει στο σημειο να βάζω το πρωϊ καμια 7-8 κουταλιες σε ένα σακουλάκι και σταφιδες και να τα παιρνω μαζι μου μαζι με 2 γιαουρτια , 1 μπανάνα και καμια μπάρα που έχω φτιάξει εγώ. Ενιοτε και κανα τοστάκι με τυράκι και γαλοπουλα μέσα (όχι πάντα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν βιάζομαι ένα τοστ με κασέρι ή ένα κουλούρι Θεσσαλονίκης κι ένα φρούτο (συνήθως μήλο ή μπανάνα)που τρωγονται και στο χέρι χωρίς να λερώνουν. Αλλιώς γιαούτρι πλήρες με μούσλι/ ομελέτα με ένα αυγό λίγη φέτα και σπανάκι/ μια φέτα με ταχίνι και μέλι, καρύδια, αμύγδαλα και κανέλα, κι έναν χυμό, κι αν πραγματικά θέλω να γουρουνιάσω κι έχω ώρα σπιτικές κρέπες απο τα χεράκια του φίλου μου με μπέικον και τριμένη γραβιέρα. Καφέ συνήθως πίνω αργότερα .Επίσης, όταν έχω, ένα κομμάτι σπιτικής πίτας απο τη μανούλα που την πετυχαίνει. Στα πολύ πεινασμένα μου έχω φάει και παστίτσιο και ψαρόσουπα. Γενικώς το πρωινό δεν το παραλείπω ποτέ, είναι το βασικότερο γεύμα για μένα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...