Προς το περιεχόμενο

socket 1151 η socket 2011 v3??


dimi5

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 134
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Και τα δυο ασχημα ειναι. 205 ευρω για ραμ ? 328 μητρικη ? Η gtx 1080 χωραει για πλακα στην συνθεση σου αλλα κανεις επιλογες που δεν σου προσφερουν τιποτα στο gaming.

ναι εχεις δικαιο για την μητρικη ειναι ακριβη θα βρω μια πιο φθηνη

ναι εχεις δικαιο για την μητρικη ειναι ακριβη θα βρω μια πιο φθηνη

http://www.eshopcy.com.cy/mitriki-asus-z170-pro-gaming-retail-p-PER.524409

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε οχι αυτο 

ΑΥΤΟ https://postimg.cc/image/wm9168hyh/

Και

αυτο https://postimg.cc/image/gy1v66nat/

Ναι στις παραπανω συνθεσεις υπολογισε οπως ειπα ποσο βγαινει η τιμη με αλλη καλυτερη gtx 1070 και προκυπτουν τα νουμερα που αναφερω. Δες και τις προτασεις απο το internet που αναφερω τι προτεινουν να δεις κανονικα σε τι επρεπε να κοιταζεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον οπως τα υπολογισα για 2011-3 σοκετ με μητρικη των 245 την msi krait και cpu i7 6800K βγαινει 185-200 ευρω διαφορα απο το αν παω σε 1151 σοκετ.

τα παραπανω 200 ευρω μπορω να τα διαθεσω χωρις να κοψω απο καπου αλλου...το θεμα ειναι αξιζει ? εχω μπερδευτη γιατι δεν ειναι μονο για παιχνιδια η χρηση που θα κανω (αν ηταν μονο για games τοτε θεωρητικα ναι δεν αξιζε). όμως εκτος απο gaming θα κανω και photoshop, adobe premiere, after effects που στην συγκεκριμενη χρονικη στιγμη ειναι σε ερασιτεχνικο επιπεδο, μελλοντικα δεν ξερω αλλα τελος παντων για τωρα κοιταμε...επισης οπως ειπα παιζει να κανω μελλοντικα και livestreams που ισως βοηθαει.
μπορει να επαναλαμβανω κατι που εχω ηδη πει αλλα ειμαι πραγματικα μπερδεμενος στο τι να επιλεξω μιας και δεν ειναι θεμα budget δηλαδη να κοψω απο αλλου για να παω σε 2011-3...μπορω να μην κοψω απο πουθενα και να παρω οτι θα επερνα ετσι και αλλιως σε υδροψυξη και καρτα γραφικων και απλα να δωσω +200 επιπλεον για το 2011-3...γιαυτο ρωταω. αξιζει λετε? θα κερδισω στην πράξη κατι ή κατι αριθμους που λενε παραδειγμα παιρνεις ενα 5%. γιατι αν μιλαμε για 5% τοτε δεν εχει νοημα. αν ομως κερδισω κατι τοτε να τα δωσω τα +200.
επισης σκεφτομαι μηπως μιας και ειναι 6 πυρηνος ο 6800Κ οτι θα θελει πολυ αργοτερα αναβαθμιση απο οτι ο 6700κ. οταν δηλαδη που λεει ο λογος σε 5-6-7 χρονια θα παιξουν παραπανω πυρηνες ακομα και σε games τοτε ακομα θα στεκεται καλυτερα...και παλι δεν θα θελει αναβαθμιση...αρα μηπως αυτα τα 200+ καθυστερουν κατα πολυ μια αναβαθμιση μελλοντικη...????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ναι και όχι.

Και εγώ ήμουν πρόσφατα στο ίδιο δίλημμα.  Τελικά πήγα στον 6800Κ δλδ. σε 2011-3 , δεδομένου ότι δεν υπήρχε πρόβλημα κόστους. Σίγουρα όμως και ο 6700Κ θα σε καλύψει τουλάχιστον κατά μεγάλο ποσοστό στις εργασίες εκτός παιχνιδιών. Απλώς όπως είπες υποψιάζομαι ότι το 2011-3 έχει περισσότερα ψωμιά από το 1151 (αν και με την Intel δεν μπορείς να είσαι σίγουρος 100%).

Από την άλλη αν είναι να κόψεις από την κάρτα γραφικών εξαρτάται σε τι δίνεις μεγαλύτερη βαρύτητα. Θα μπορούσες πχ. να βολευτείς με μια 1060 και κατά την άνοιξη αναβαθμίζεις σε 1080ti , ή παίρνεις τώρα μια OC 1080 και καθαρίζεις.

 

Προσωπικά και εφόσον δεν έχεις πρόβλημα κόστους , σύμφωνα και με αυτά που έγραψες, θα πήγαινα σε 6800Κ , LGA 2011-3 και σε μια καλή κάρτα γραφικών, όπως άλλωστε έκανα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ναι και όχι.

Και εγώ ήμουν πρόσφατα στο ίδιο δίλημμα.  Τελικά πήγα στον 6800Κ δλδ. σε 2011-3 , δεδομένου ότι δεν υπήρχε πρόβλημα κόστους. Σίγουρα όμως και ο 6700Κ θα σε καλύψει τουλάχιστον κατά μεγάλο ποσοστό στις εργασίες εκτός παιχνιδιών. Απλώς όπως είπες υποψιάζομαι ότι το 2011-3 έχει περισσότερα ψωμιά από το 1151 (αν και με την Intel δεν μπορείς να είσαι σίγουρος 100%).

Από την άλλη αν είναι να κόψεις από την κάρτα γραφικών εξαρτάται σε τι δίνεις μεγαλύτερη βαρύτητα. Θα μπορούσες πχ. να βολευτείς με μια 1060 και κατά την άνοιξη αναβαθμίζεις σε 1080ti , ή παίρνεις τώρα μια OC 1080 και καθαρίζεις.

 

Προσωπικά και εφόσον δεν έχεις πρόβλημα κόστους , σύμφωνα και με αυτά που έγραψες, θα πήγαινα σε 6800Κ , LGA 2011-3 και σε μια καλή κάρτα γραφικών, όπως άλλωστε έκανα. 

Μην μπερδευεις την περιπτωση σου αγαπητε με τις παραπανω.Εσυ πηρες και 6800κ και 1080 αλλα εχεις και οθονη κοντα 900ευρω.

 

Επισης μην ξεχναμε οτι στα 200-250ευρω παραπανω που ζηταει ο 6800κ σε βαθος χρονου αν τα δωσεις αργοτερα που θα γινουν mainstream οι 6πυρηνοι(συμφωνα με την Intel παντα μη χεσω)παλι κερδισμενος θα βγεις αφου θα εχεις παρει νεοτερο 6πυρηνο απο οτι τωρα.

Εκει πηγαινε και το σχολιο μου πιο πισω περι 3930κ.Ναι ακομα και σημερα μια χαρα στεκεται οπως και ο i5 2400,αλλα αν καποιος με τα σχεδον 400ευρω διαφορα απο επεξεργαστη+την αντιστοιχη διαφορα απο μητρικη με την αγορα του i5 αγοραζει ενα i7 6800k με τα χρηματα αυτα και εχει προφανως και καλυτερο επεξεργαστη απο οτι αν πρωτο επαιρνε τον 3930κ εξ αρχης(που τοτε κοστιζει 620-650ευρω).

 

Αρα ισχυει οτι γραφτηκε παραπανω οτι και ναι και οχι. Κοινως μιας και μιλαμε για ερασιτεχνικη χρηση και οχι επαγγελματικη,πιο πολυ νοημα εχει να δωθουν τα χρηματα αυτα σε καλη καρτα γραφικων και ο i7 ειναι ηδη υπερτουμπανος για τα χρηματα του. Αν αργοτερα εχεις ανασφαλειες με οτι χρηματα γλυτωσεις απο τωρα(μπορεις να παρεις φθηνοτερη ψυκτρα και μητρικη στο i7 6700 να γλυτωσεις ακομα παραπανω χρηματα)αναβαθμισεις αργοτερα και παλι κερδισμενος βγαινεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα, για τους επεξεργαστές δεν νομίζω ότι θα έχει και μεγάλη διαφορά ο τωρινός εξαπύρηνος με αυτόν του 2018 . Ίσως σε 5-6 χρόνια.

 

Το θέμα είναι σε τι δίνει μεγαλύτερη βαρύτητα. Παιχνίδια και "σαχλαμαρίτσες" ,  ή δουλειά της οποίας πιθανώς στο μέλλον να αυξηθούν οι ανάγκες της. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα, για τους επεξεργαστές δεν νομίζω ότι θα έχει και μεγάλη διαφορά ο τωρινός εξαπύρηνος με αυτόν του 2018 . Ίσως σε 5-6 χρόνια.

 

Το θέμα είναι σε τι δίνει μεγαλύτερη βαρύτητα. Παιχνίδια και "σαχλαμαρίτσες" , ή δουλειά της οποίας πιθανώς στο μέλλον να αυξηθούν οι ανάγκες της.

Αν με ρωτουσες πριν 1 χρονο θα σου ελεγα μονο gaming. Απο φετος αρχισα να ασχολουμαι με photoshop και premiere. Σε ερασιτεχνικό επιπεδο ομως και οχι επαγγελματικο. Γιαυτο δεν ξερω αν αξιζει το 2011-3. Απλα σκεφτομαι οτι σε μια 3ετια θα θελω να πουλησω παλι το 1151 συστημα και να παω παλι σε κατι καινουριο. Ενω σκεφτομαι επισης οτι με εναν 5820Κ ή 6800Κ που ειναι εξαπυρηνος θα αργησει πολυ ο καιρος που να μην με καλυπτει...δηλαδη αν ο 6700Κ με κρατουσε 5 χρονια χαλαρα...ο 6800Κ δεν θα κραταει πολυ περισσοτερο χωρις να κολωνει?? Αυτο ειναι και το σημαντικοτερο μου δειλλειμα οτι αν προκειται να με κρατησει 8 χρονια αντι για 6 παραδειγμα που θα αλλαζα σιγουρα τον 6700 πανω απο τα 5 ετη. Τοτε πιθανον ειναι καλυτερο να προβω σε αγορα 2011-3.βεβαια δεν ξερω τι θα παιξει και με τις νεες γενιες που ερχονται...δηλαδη η σκεψη πιο πολυ βασιζεται στο future proof που λεμε παρα στο Photoshop, premiere γιατι λογικα και με 6700Κ δεν θα εχει τρομερη διαφορα σε ερασιτεχνικο επιπεδο. Εσεις τι λετε με βαση αυτη τη σκεψη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα έλεγα τι χρειάζεσαι ΤΩΡΑ , όχι σε 8 χρόνια. Αν είναι δυνατόν να προβλέψουμε σε τέτοιο βάθος. Δηλ. αν ο 6800 σε κρατήσει 6 χρόνια αντί για 8 , εκεί εστιάζεται το δίλημμα;

 

Future proof και τεχνολογία και Intel δεν ταιριάζουν.

Υπάρχουν παιδιά εδώ που έχουν ακόμα τον 2600Κ ή τον 3770Κ και τα βγάζουν πέρα γι' αυτό που θέλουν.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα έλεγα τι χρειάζεσαι ΤΩΡΑ , όχι σε 8 χρόνια. Αν είναι δυνατόν να προβλέψουμε σε τέτοιο βάθος. Δηλ. αν ο 6800 σε κρατήσει 6 χρόνια αντί για 8 , εκεί εστιάζεται το δίλημμα;

 

Future proof και τεχνολογία και Intel δεν ταιριάζουν.

Υπάρχουν παιδιά εδώ που έχουν ακόμα τον 2600Κ ή τον 3770Κ και τα βγάζουν πέρα γι' αυτό που θέλουν.

Έβαλα λαθος παραδειγματα...θελω να πω πως αν ο 1151 ειναι να με κρατησει 2 χρονια λιγοτερο απο το 2011-3 τοτε ισως να ναι καλυτερα το 2011-3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβαλα λαθος παραδειγματα...θελω να πω πως αν ο 1151 ειναι να με κρατησει 2 χρονια λιγοτερο απο το 2011-3 τοτε ισως να ναι καλυτερα το 2011-3

Αγαπητε παρε τον i7 6800k μονο και μονο γιατι βλεπω και σου εχει γινει ψυχολογικο το θεμα.Το αν αξιζει ή οχι πλεον μικρη σημασια εχει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η χρυσή τομή είναι 6700Κ  και 1080

Η ακριβή είναι 6800Κ και 1080

Η φτηνή είναι 6700Κ και 1070

 

Μην εστιάζεις τόσο στα 2 χρόνια μετά τα 5-6 χρόνια. Μέχρι τότε ποιος ζει ποιος πεθαίνει. 

Και σίγουρα το 1151 δεν είναι για δύο μόνο χρόνια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα ειμαι με i7 4770k εδω και 3.5χρονια και οπως τα βλεπω τα πραγματα μια χαρα θα την βγαλει μεχρι και το 2018 με 2019 που θα εχουν βγει και οι zen θα εχουν βγει και mainstream 6πυρηνοι(και ισως και 8πυρηνοι σε δεδομενα τωρα που εχουμε τους 6πυρηνους τιμολογιακα).


οθονη μου ειναι dell 24αρα 1080p

Αλλωστε οπως ειπα ειναι πολλοι οι παραγοντες που καθοριζουν το gaming pc και σιγουρα οταν μιλαμε για 2200-2300ευρω πυργο,πρεπει να υπαρχουν και τα αναλογα περιφερειακα(πληκτρολογιο,ποντικι,ακουστικα)και οθονη. Αυτο ειναι ισορροπια.

 

Στην αλλη περιπτωση του αλλου ενδιαφερομενου αφου τον ενδιαφερουν περισσοτερο αλλα πραγματα ναι μπορει να κοψει απο καποια πραγματα και να βαλει ενα 6πυρηνο i7.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...