Προς το περιεχόμενο

Ντυσιμο-Μουσικη-Πολιτικη κατευθυνση


obiwanken

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω παρατηρησει οτι συνηθιζεται να κατηγοριοποιουμε τους αλλους αναλογα με το ντυσιμο τους ή τη μουσικη που ακουνε με το τι πολιτικη κατευθυνση βρισκονται. Πχ αν καποιος ακουει rock ή ντυνεται εναλλακτικα θα πουν οτι ειναι κομμουνιστης ή αναρχικος. Αν καποιος ακουει λαικα πηγαινει στα μπουζουκια και ντυνεται αναλογα οτι ειναι πασοκος ή δεξιος. Για ποιο λογο να γινεται αυτο? Εμενα πχ μου αρεσει η ροκ μουσικη αλλα δεν εχω καμια σχεση με αριστερες αποψεις. Γιατι πρεπει να μπαινει μια πολιτικη ταμπελα στον καθενα αναλογα με το ντυσιμο του και τα ακουσματα του? Αυτο ποτε δεν το καταλαβα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν πήξει το μυαλό νομίζω ξεπερνάμε τέτοιου είδους ταμπέλες και δίνουμε μεγαλύτερη σημασία στο είναι παρά στο φαίνεσθαι.

Τέτοιου είδους ταμπέλες τις βάζουν επίσης συνήθως άτομα που δεν έχουν ιδέα ούτε από την μουσική που ακούς αλλά ούτε και από πολιτική, και απλά αναπαράγουν πράγματα που έχουν ακούσει να λένε άλλοι στον κύκλο τους ή στα media.
Ή άτομα που είναι μικρά σε ηλικία [ή/και στο μυαλό] και τους αρέσει να δείχνουν, να βάζουν ταμπέλες και να περιθωριοποιούν οτιδήποτε έρχεται αντίθετο στα δικά τους γούστα.

Είναι το πιο εύκολο να κρίνουν κάποιον απ'αυτά που φοράει/ακούει και προφανώς δεν τους νοιάζει αν πέφτουν μέσα ή έξω.

Το θέμα είναι εμείς τί κάνουμε γι'αυτό. Προσωπικά έχω κάνει πέρα όσους στο παρελθόν με έκριναν έτσι, θέλω ώριμα άτομα γύρω μου, όχι παιδάκια.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα συνηθως δεν κρινει κάποιος τον άλλον σαν αναρχοκομμουνιστη στο έτσι απλα επειδη ακουει ροκ ολο και κάτι θα πέταξε και αυτο το αγγελουδι. Πχ θα ειδε εναν αστυνομικο και χωρις να τον πειράξει θα τον αποκάλεσε μπάτσο .... θα ειδε μερικούς μεταναστες και θα ειπε τι κριμα που δεν τους φροντιζουμε παραπανω και ενας διπλα που του σπάσανε το μαγαζι και καταστραφηκε θα το ακουσε και θα εκνευριστηκε προφανως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να προσθεσω οτι δεν ειναι απαραιτητα κακο αυτο, το να θελεις να βαλεις ταμπελα στον εαυτο σου..μερικες φορες το χεις αναγκη να νιωθεις οτι ανηκεις καπου και να το δειχνεις..

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν έχεις ένα άγνωστο άνθρωπο μπροστά σου, θα σχηματίσεις για αυτόν μία πρώτη γνώμη ανάλογα με το τι παρόμοιο έχεις συναντήσει στο παρελθόν. Αυτό είναι φυσιολογικό, γιατί ο εγκέφαλος έχει μπροστά σου μια καινούρια εμπειρία (τον άγνωστο άνθρωπο) και πρέπει να βρει ένα τρόπο να συμπεριφερθεί άμεσα. Θα τον κατηγοριοποιήσει σε πρώτη φάση με βάση όσα γνωρίζει από παλιότερα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω παρατηρησει οτι συνηθιζεται να κατηγοριοποιουμε τους αλλους αναλογα με το ντυσιμο τους ή τη μουσικη που ακουνε με το τι πολιτικη κατευθυνση βρισκονται. Πχ αν καποιος ακουει rock ή ντυνεται εναλλακτικα θα πουν οτι ειναι κομμουνιστης ή αναρχικος. Αν καποιος ακουει λαικα πηγαινει στα μπουζουκια και ντυνεται αναλογα οτι ειναι πασοκος ή δεξιος. Για ποιο λογο να γινεται αυτο? Εμενα πχ μου αρεσει η ροκ μουσικη αλλα δεν εχω καμια σχεση με αριστερες αποψεις. Γιατι πρεπει να μπαινει μια πολιτικη ταμπελα στον καθενα αναλογα με το ντυσιμο του και τα ακουσματα του? Αυτο ποτε δεν το καταλαβα.

 

Έχεις μπει σε ένα τριπάκι και προσπαθείς να καταλάβεις γιατί συμβαίνει. Εδώ το λάθος είναι δικό σου. Απλά δεν μπαίνεις ποτέ στο τριπάκι αυτό => δεν ασχολείσαι => δεν του δίνεις αξία.

Και δεν χρειάζεται να το καταλάβεις. Αυτό καθώς και όλες τις κοινωνικές πεποιθήσεις του κάθε κόπανου.

 

Καλα συνηθως δεν κρινει κάποιος τον άλλον σαν αναρχοκομμουνιστη στο έτσι απλα επειδη ακουει ροκ ολο και κάτι θα πέταξε και αυτο το αγγελουδι. Πχ θα ειδε εναν αστυνομικο και χωρις να τον πειράξει θα τον αποκάλεσε μπάτσο .... θα ειδε μερικούς μεταναστες και θα ειπε τι κριμα που δεν τους φροντιζουμε παραπανω και ενας διπλα που του σπάσανε το μαγαζι και καταστραφηκε θα το ακουσε και θα εκνευριστηκε προφανως.

 

Μου βγήκε ο καφές από τη μύτη με όλα τα παραπάνω...

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα συνηθως δεν κρινει κάποιος τον άλλον σαν αναρχοκομμουνιστη στο έτσι απλα επειδη ακουει ροκ ολο και κάτι θα πέταξε και αυτο το αγγελουδι. Πχ θα ειδε εναν αστυνομικο και χωρις να τον πειράξει θα τον αποκάλεσε μπάτσο .... θα ειδε μερικούς μεταναστες και θα ειπε τι κριμα που δεν τους φροντιζουμε παραπανω και ενας διπλα που του σπάσανε το μαγαζι και καταστραφηκε θα το ακουσε και θα εκνευριστηκε προφανως.

ε βέβαια γιατί η ύπαρξη του αναρχοκομμουνιστή είναι για να βρίζει τους μπάτσους, επιτέλους ένας σύντομος και περιεκτικός ορισμός πολύ φιλοσοφημένος ! και η φυσικά η προπαγάνδα υπερ των μεταναστών !

νεοέλληνες μπουμπούκια..

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε βέβαια γιατί η ύπαρξη του αναρχοκομμουνιστή είναι για να βρίζει τους μπάτσους, επιτέλους ένας σύντομος και περιεκτικός ορισμός πολύ φιλοσοφημένος ! και η φυσικά η προπαγάνδα υπερ των μεταναστών !

νεοέλληνες μπουμπούκια..

 

Eλα ρε φιλε τωρα μην το μπλέκεις , ολοι ξέρουν πως ο εχθρος του αναρχα που βγαινει να τα κάνει όλα λαμπογυαλο εξω είναι ο αστυνομικος ακριβως επειδή ξέρει ότι μπορει να τον βάλει σε τάξη ενώ ο ιδιος θέλει να τα σπάσει όλα.

 

Οντως μπουμπούκια. Κάθομαι εγω τωρα και υπομένω πολιτικές ενός κομματος που ποτε δεν θα ψηφιζα. Επειδή εσυ ηθελες να κανεις τον νεωτεριστή αριστερο. (Όχι εσυ) γενικα λεω αυτοι που όταν τους τα λεγαμε από το 2013 μας έλεγαν τα δικά τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eλα ρε φιλε τωρα μην το μπλέκεις , ολοι ξέρουν πως ο εχθρος του αναρχα που βγαινει να τα κάνει όλα λαμπογυαλο εξω είναι ο αστυνομικος ακριβως επειδή ξέρει ότι μπορει να τον βάλει σε τάξη ενώ ο ιδιος θέλει να τα σπάσει όλα.

 

Εάν πιστεύεις

 

α) ότι ο αναρχισμός περιλαμβάνει βία στην ιδεολογία του, και

β) ότι όσοι κόπανοι βγαίνουν έξω και τα σπάνε είναι αναρχικοί,

 

τότε πραγματικά δεν ξέρεις τι σου γίνεται.

Ψάξου να μάθεις (φιλικά).

 

(δεν είμαι αναρχικός, δεν συμφωνώ με τις θέσεις του αναρχισμού αλλά γνωρίζω καλά τι πρεσβεύει)

 

 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν πιστεύεις

 

α) ότι ο αναρχισμός περιλαμβάνει βία στην ιδεολογία του, και

β) ότι όσοι κόπανοι βγαίνουν έξω και τα σπάνε είναι αναρχικοί,

 

τότε πραγματικά δεν ξέρεις τι σου γίνεται.

Ψάξου να μάθεις (φιλικά).

 

(δεν είμαι αναρχικός, δεν συμφωνώ με τις θέσεις του αναρχισμού αλλά γνωρίζω καλά τι πρεσβεύει)

 

 

 

Τα βιβλια που γράφουν θεωριες μου λές? υπάρχουν αρκετοι αναρχικοι (κατά δηλωση τους) που έχουν περάσει στον ενοπλο αγώνα. Αναρχικοι είναι και αυτοι τι είναι? εχουν καταληξει στη φυλακή για τις πράξεις τους.

 

κοιταξε δεν με ενδιαφερει η πολιτική θεωρια εγω βλεπω τι γινεται στη πράξη και οι άλλοι αριστεροι ηταν υποτίθεται και πηγαν και καταργησαν τον ενφια στο ψυχικο. Στο ψυχικο ρε φιλε? θα με τρελανεις? εκει τα έχουνε και κυκλοφορουν με αμαξάρες και βιλάρες. Ελεος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

. Πχ αν καποιος ακουει rock ή ντυνεται εναλλακτικα και έχει αξύριστες μασχάλες - πόδια και μακριές φούστες  θα πουν οτι ειναι κομμουνιστης .

Τουλάχιστον στην δική μου (μετεφηβική )εποχή τέλος 80s έτσι ξεχωρίζαμε τις κνιτισσες. Λογικά τώρα θα έχουν αλλάξει τα πράγματα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα βιβλια που γράφουν θεωριες μου λές? υπάρχουν αρκετοι αναρχικοι (κατά δηλωση τους) που έχουν περάσει στον ενοπλο αγώνα. Αναρχικοι είναι και αυτοι τι είναι? εχουν καταληξει στη φυλακή για τις πράξεις τους.

 

Ε αφού αυτοπροσδιορίζονται έτσι, τότε έτσι είναι :-D

Και οι ΧΑγίτες λένε πως δεν είναι ναζιστές. Άρα δεν είναι. (ΝΟΤ)

Και εγώ λέω ότι είμαι <έτσι>. Τότε είμαι <έτσι>. (ΝΟΤ)

 

fuck logic

 

εγω βλεπω τι γινεται στη πράξη και οι άλλοι αριστεροι ηταν υποτίθεται και πηγαν και καταργησαν τον ενφια στο ψυχικο. Στο ψυχικο ρε φιλε? θα με τρελανεις? εκει τα έχουνε και κυκλοφορουν με αμαξάρες και βιλάρες. Ελεος.

 

 

Συνεχίζεις το ίδιο τροπάρι.

Δες τι σου έγραψα παραπάνω.

 

...κοιταξε δεν με ενδιαφερει η πολιτική θεωρια...

 

Είναι εύκολα αντιληπτό.

 

...εγω βλεπω τι γινεται στη πράξη...

 

Στο χαζοκούτι, μπορεί.

Βλέπεις ό,τι σου σερβίρουν για την ακρίβεια.

 

Ελεος.

 

Πραγματικά όμως..

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια , όπως εσυ με κρινεις σαν νεοέλληνα τοσο επιφανειακα χωρις να με ξέρεις χωρις να με έχεις ζησει και χωρις να με έχεις μελετησει (όπως ακριβως υπαινίσσεσαι ισως όχι αδικα) ότι δεν έχω κανει εγω ως προς την πολιτικη επιστημη και θεωρια ετσι και εγω σου λεω κατι πολύ απλο αμα σε ακουσει κάποιος να λές τον αστυνομικο μπάτσο ή να εισαι υπερ μεταναστών που σπάνε και δεν σέβονται τοτε σιγουρα θα σε αποκαλέσει και αυτος αναρχικο με την ιδια ακριβως ευκολια. Μπορει να κανει λάθος αλλα και εσυ αυτή την εντυπωση του έδωσες.

 

Και θα το συνδυασει με το ντύσιμο και με όλα. Τωρα πως πηγα εγω να μπλεχτώ σε πολιτικη συζητηση και αντιπαράθεση δεν ξέρω. :cry:

Δεν με ενδιαφέρουν αυτά καθολου. Σου λέω εγω βλέπω τι κανει ο άλλος όταν βγει ότι και να λεει ότι και να επικαλείται μα τον Μαρξ τον έναν τον άλλον δεν συγκινουμαι πλεον. Και εντάξει ας μη μιλήσουμε για πολιτικη στην Ελλαδα έχουνε ξεφτυλιστει όλα δυστυχως. Αυτά τιποτα άλλο δεν εχω να προσθέσω. Καλησπέρα σας.

 

ΥΓ Αμα ξέραμε από πολιτικη θα είχαμε και σοβαρότερους ηγετες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...