Προς το περιεχόμενο

Αντικατάσταση διπλώματος οδήγησης παλαιού τύπου με νέου


funbreaker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χρειάζομαι δίπλωμα νέου τύπου.

 

Πήγα χθες σε μια σχολή οδηγών και μου είπε ότι θέλει να του δώσω 70€ και ότι η διαδικασία θα πάρει 1 μήνα. Βλέπω τώρα σε διάφορες σελίδες (π.χ. εδώ) πως το παράβολο είναι 30€ και η διαδικασία γίνεται μέσω ΚΕΠ.

 

  • Αν βάλω μεσάζοντα κάποια σχολή οδήγησης υπάρχει πιθανότητα να κάνει πιο γρήγορα? Μου φάνηκε ακραία η προμήθεια των 40€ απ την στιγμή που γίνεται και στα ΚΕΠ εκτός κι αν στα ΚΕΠ μου πάρει 2 μήνες ενώ αυτός κάνει τα κόλπα του και κάνει πιο γρήγορα.
  • Επίσης αν το κάνω μέσω ΚΕΠ, πως θα παραδώσω το παλιό?

 

Έχει κανείς εμπειρία απ την διαδικασία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν το κατάλαβες καλά, η συγκεκριμένη σελίδα που δείχνεις αναφέρει τα ΚΕΠ ως την υπηρεσία που θα κάνεις γνήσιο της υπογραφής και μόνο. Τα ΚΕΠ απλά προωθούν τα αιτήματα των πολιτών στις αρμόδιες υπηρεσίες, δεν διεκπεραιώνουν.

  • Όχι, δεν βλέπω το πως μια σχολή οδηγών θα μπορούσε να συντομεύσει τη διαδικασία.
  • Αν το κάνεις μέσω(και όχι στα) ΚΕΠ θα αργήσει περισσότερο. Σε αυτή τη περίπτωση το παλιό δίπλωμα είτε το ακουμπάς στο γραφείο του υπαλλήλου του ΚΕΠ, ή του το δίνεις στο χέρι :P
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκεί περίπου (1 μήνας) είναι ο χρόνος της αντικατάστασης.

Υπάρχει και η δυνατότητα για νωρίτερα (10-15 μέρες) αλλά μόνο μέσω ατόμων που αναλαμβάνουν "διεκπεραίωση υποθέσεων" στο υπουργείο με την αντίστοιχη "ενθάρρυνση" ;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το κατάλαβες καλά, η συγκεκριμένη σελίδα που δείχνεις αναφέρει τα ΚΕΠ ως την υπηρεσία που θα κάνεις γνήσιο της υπογραφής και μόνο. Τα ΚΕΠ απλά προωθούν τα αιτήματα των πολιτών στις αρμόδιες υπηρεσίες, δεν διεκπεραιώνουν.

  • Όχι, δεν βλέπω το πως μια σχολή οδηγών θα μπορούσε να συντομεύσει τη διαδικασία.
  • Αν το κάνεις μέσω(και όχι στα) ΚΕΠ θα αργήσει περισσότερο. Σε αυτή τη περίπτωση το παλιό δίπλωμα είτε το ακουμπάς στο γραφείο του υπαλλήλου του ΚΕΠ, ή του το δίνεις στο χέρι :P

 

 

Δεν δίνω γενικά όλη την χαρτούρα στα ΚΕΠ και τα στέλνουν αυτοί εκεί που ξέρουν και παραλαμβάνω πάλι απ τα ΚΕΠ όταν έρθει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν δίνω γενικά όλη την χαρτούρα στα ΚΕΠ και τα στέλνουν αυτοί εκεί που ξέρουν και παραλαμβάνω πάλι απ τα ΚΕΠ όταν έρθει?

 

Μάλλον δεν διάβασες αυτά που έκανες quote, πάμε άλλη μία:

 

Αν το κάνεις μέσω(και όχι στα) ΚΕΠ θα αργήσει περισσότερο.

Αν το κάνεις μέσω ΚΕΠ θα πάρει περισσότερο καιρό σε σχέση με το να καταθέσεις τη "χαρτούρα" απευθείας στο υπουργείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι σχολες οδηγών που αναλαμβάνουν τετοιες δουλειες συνηθως έχουν μεσο και αυτό πληρωνεις .Ο χρονος αφορα και το φορτο εργασιας που έχουν οι υπηρεσίες .Με δημοσιο κάνεις συναλλαγη ,θελει υπομονη.Αλλη φορα περιμεναν διαγωνισμο για κάποια εντυπα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο δικος μου μονος του τα εκανε πριν 3 βδομαδες. Ετρεξε λιγο για τα δικαιολογητικα που επρεπε να κατεθεσει στα κεπ αλλά κοστος περιπου 30 ευρω + 10 οι φωτο και το διπλωμα το ειχε σε 15 μερες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μάλλον δεν διάβασες αυτά που έκανες quote, πάμε άλλη μία:

 

 

Αν το κάνεις μέσω ΚΕΠ θα πάρει περισσότερο καιρό σε σχέση με το να καταθέσεις τη "χαρτούρα" απευθείας στο υπουργείο.

 

Μην είσαι τσιτωμένος.

Αν είναι να κάνει 1 μήνα στο υπουργείο και η διαφορά με το να τα δώσω στο ΚΕΠ μου προσθέσει άλλες 3 μέρες (τον χρόνο αποστολής υπουργείου-ΚΕΠ) τότε καλύτερα στα ΚΕΠ για να μην τρέχω.

Αν όμως διπλασιάσει τον χρονο αλλάζουν τα δεδομένα.

 

Αν γνωρίζει κανείς την διαφορά αυτή θα βοηθούσε.

 

Οι σχολες οδηγών που αναλαμβάνουν τετοιες δουλειες συνηθως έχουν μεσο και αυτό πληρωνεις .Ο χρονος αφορα και το φορτο εργασιας που έχουν οι υπηρεσίες .Με δημοσιο κάνεις συναλλαγη ,θελει υπομονη.Αλλη φορα περιμεναν διαγωνισμο για κάποια εντυπα...

 

Αμφιβάλω αν μπορεί να κάνει κάτι παραπάνω η σχολή οδηγών για μια διαδικασία που γίνεται στα κεντρικά.

Ποιον θα έχει βύσμα τον υπάλληλο που ειναι χιλιόμετρα μακριά?

 

Ο δικος μου μονος του τα εκανε πριν 3 βδομαδες. Ετρεξε λιγο για τα δικαιολογητικα που επρεπε να κατεθεσει στα κεπ αλλά κοστος περιπου 30 ευρω + 10 οι φωτο και το διπλωμα το ειχε σε 15 μερες.

Κι εγώ κάπου τόσο που λέει η Μαίρη θυμάμαι να είναι, 10 εργάσιμες περίπου.

 

Εντυπωσιακό.

Εμένα σε σχολή οδήγησης που είπαν για 1 μήνα χωρίς ελπίδες για κάτι καλύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν βοήθησε ότι κι εγώ επειδή ήμουν τσίμα-τσίμα πριν από ταξίδι με Δαμόκλειο παντόφλα έτοιμη, τους έπαιρνα ΚΑΘΕ μέρα τηλέφωνο μετά τη βδομάδα να ρωτήσω αν βγήκε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμφιβάλω αν μπορεί να κάνει κάτι παραπάνω η σχολή οδηγών για μια διαδικασία που γίνεται στα κεντρικά.

Ποιον θα έχει βύσμα τον υπάλληλο που ειναι χιλιόμετρα μακριά?

Αν πας αυτοπροσωπως τα χαρτια ,εξω απο καθε διευθυνση υπάρχουν ατομα που αναλαμβανουν τέτοιες εξυπηρετησεις .Τις ιδιες διασυνδεσεις θα έχουν περισσότερο,λιγοτερο και οι σχολες οδηγων που αναλαμβανουν .Αν ήξερες το βυσμα σε καθε υπηρεσια, θα εκανες και συ αυτη την δουλεια όπου μπορεις.Τα φαινόμενα είναι χρόνια  γιατι απλα δεν λειτουργει σωστα το δημοσιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην είσαι τσιτωμένος.

Αν είναι να κάνει 1 μήνα στο υπουργείο και η διαφορά με το να τα δώσω στο ΚΕΠ μου προσθέσει άλλες 3 μέρες (τον χρόνο αποστολής υπουργείου-ΚΕΠ) τότε καλύτερα στα ΚΕΠ για να μην τρέχω.

Αν όμως διπλασιάσει τον χρονο αλλάζουν τα δεδομένα.

 

Αν γνωρίζει κανείς την διαφορά αυτή θα βοηθούσε.

Εγώ χαλαρός είμαι.

Τα ΚΕΠ μαζεύουν αιτήματα από πολίτες, και μια φορά την εβδομάδα τα προωθούν υπηρεσιακά στις αρμόδιες υπηρεσίες(συνήθως κάθε Τρίτη). Από προσωπική εμπειρία έχω δει ότι μέσω ΚΕΠ η διαδικασία καθυστερεί κάπου 1-3 βδομάδες. Για να καταλάβεις τι σου λέω, Πέμπτη είχε έτοιμη την άδεια μου το υπουργείο, αλλά από τα ΚΕΠ με κάλεσαν την μεθεπόμενη Δευτέρα(11 ημέρες μετά δλδ) για να πάω να την παραλάβω. 

 

Τώρα εφόσον έχεις στα χέρια σου τα δικαιολογητικά, τι στο υπουργείο πας τι στο ΚΕΠ είναι σχεδόν το ίδιο πράγμα. Απλά τα ΚΕΠ έχουν πιο ελαστικό ωράριο, και συνήθως μικρότερες ουρές. Τώρα αν θα προτιμήσεις να καταθέσεις τα χαρτιά σε ΚΕΠ για να γλιτώσεις... τίποτα, εσύ θα το κρίνεις.

 

Επίσης όταν θα καταθέσεις το δίπλωμα, είτε στα ΚΕΠ είτε στο υπουργείο, θα σου δώσουν αποδεικτικό το οποίο θα μπορείς να το δείχνεις σε έλεγχο τροχαίας. Πρόβλημα θα έχεις μόνο αν θέλεις να ταξιδέψεις στο εξωτερικό ξερω γω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το παραδιδεις αμεσως , οταν ερθει το νεο τοτε δινεις το παλιο. Τουλαχιστον ετσι εγινε σε εμενα οταν πηρα διπλωμα μηχανακι 3-4 χρονια μετα του αυτοκινητου.

Περασα τις εξετάσεις για μηχανάκι και οταν ηρθε η "πιστωτικη" παρεδωσα το χαρτινο και πτην πηρα !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει λόγος να αλλάξουμε το δίπλωμά ή μόνο για την εμφάνιση και καλά;

 

Μπα. Ίσως μόνο αν θες να βγεις έξω και πέσεις σε κανέναν περίεργο.

Να ξέρετε μόνο πως το νέο δίπλωμα ισχύει μόνο για 15 χρόνια ( αν θυμάμαι καλά ) και θέλει ανανέωση μετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...