Προς το περιεχόμενο

Απορία για τα 2 DVI


normal40

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον εχω αυτην την καρτα γραφικων

 

http://www.plaisio.gr/anavathmisi-diktia/anavathmisi/vga-kartes-grafikwn/Palit-VGA-GTX-950-StormX-2GB-NE5X95001041-2063F.htm?gclid=CJDVvb7ftdACFUG4Gwod444NyA

 

Εχει 2  DVI , θελω στο 1 να βγαλω εξοδο εικονας προς την τηλεοραση που εχει VGA μονο ,

 

Πιο απο τα 2 DVI θα χρησιμοποιησω ; Εννοειται θα βαλω ανταπτορα  στην τηλεοραση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισοδύναμα είναι απο όσο γνωρίζω.

Εχουν διαφορετικη συνδεση ειδα γιαυτο ρωτησα μην κανω καμια βλακεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν κάνω λάθος για κάνεις την δουλειά με απλό Αντάπτορα θέλεις το dvi-i (αυτό με τα 4 έξτρα πιν)

Δηλαδή το άλλο τι ακριβώς κάνει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αλλο (DVI-D) στελνει ψηφιακο σημα που η οθονη σου που εχει VGA (αναλογικο) δε θα δουλεψει. Βεβαια δε προκειται να καταφερεις να βαλεις και το κλασσικο ανταπτορακι dvi σε vga στην υποδοχη της καρτας που εχει μονο την οριζοντια τρυπουλα εκτος και αν σπασεις κανα ακροδεκτακι :P Το εχω δοκιμασει απλα το πεταξα, δε δουλεψε και ηταν απολυτως λογικο.

 

Αα και τωρα ειδα ειπες θα βαλεις ανταπτορα στην τηλεοραση. Δε νομιζω να γινει ετσι (ειμαι και αυπνος και δε σκεφτομαι καλα) αλλα μαλλον θες ενα καλωδιο για VGA και ενα τετοιο ανταπτορακι (σαν τα 3 πρωτα στο σκρουτζ) στην καρτα γραφικών.

 

Http://www.skroutz.gr/c/699/metatropeis-adaptors.html?keyphrase=dvi+vga

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αλλο (DVI-D) στελνει ψηφιακο σημα που η οθονη σου που εχει VGA (αναλογικο) δε θα δουλεψει. Βεβαια δε προκειται να καταφερεις να βαλεις και το κλασσικο ανταπτορακι dvi σε vga στην υποδοχη της καρτας που εχει μονο την οριζοντια τρυπουλα εκτος και αν σπασεις κανα ακροδεκτακι :P Το εχω δοκιμασει απλα το πεταξα, δε δουλεψε και ηταν απολυτως λογικο.

 

Αα και τωρα ειδα ειπες θα βαλεις ανταπτορα στην τηλεοραση. Δε νομιζω να γινει ετσι (ειμαι και αυπνος και δε σκεφτομαι καλα) αλλα μαλλον θες ενα καλωδιο για VGA και ενα τετοιο ανταπτορακι (σαν τα 3 πρωτα στο σκρουτζ) στην καρτα γραφικών.

 

Http://www.skroutz.gr/c/699/metatropeis-adaptors.html?keyphrase=dvi+vga

Με μπέρδεψες :) αυτόν τον Αντάπτορα τον έχω.. Βασικά τους έχω και τους δύο.

Άρα παίρνω καλώδιο vga και βάζω Αντάπτορα στην υποδοχή της κάρτας και παίζει κανονικά.

Άλλη μια ερώτηση τώρα, θα βάζω να παίζουν ταινίες στην τηλεόραση, ταυτόχρονα έχω στην οθόνη του υπολογιστή μπορώ να παίζω παιχνίδια κλπ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με μπέρδεψες :) αυτόν τον Αντάπτορα τον έχω.. Βασικά τους έχω και τους δύο.

Άρα παίρνω καλώδιο vga και βάζω Αντάπτορα στην υποδοχή της κάρτας και παίζει κανονικά.

 

με τον παραπάνω αντάπτορα και καλώδιο vga 99,9% θα παίξει χρησιμοποιώντας την DVI-I θύρα.

 

Άλλη μια ερώτηση τώρα, θα βάζω να παίζουν ταινίες στην τηλεόραση, ταυτόχρονα έχω στην οθόνη του υπολογιστή μπορώ να παίζω παιχνίδια κλπ;

ήχος για τις ταινίες απο που θα βγαίνει;

Θα μπορείς να παίξεις αλλα πιθανότατα δεν θα μπορεί ο χρήστης που βλέπει την ταινία να έχει controls(play,pause κλπ)μιας και θα χρησιμοποιούνται απο το παιχνίδι.

 

οσο για τον ήχο,δες αν στην κάρτα ήχου έχει επιλογή να κάνει την μπροστινή θύρα να αναπαράγει διαφορετικό stream ηχου(μετά βέβαια νομίζω θα πρέπει να ορίσεις απ το πρόγραμμ αναπαραγωγής ποιά εξοδο ήχου να έχει)διαφορετικά χρειάζεσαι ξεχωριστή κάρτα ήχου ώστε να έχει και ήχο ο χρήστης της ταινίας.

Αυτο το καλωδιο κανει ;

 

http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=40066&cat=38

Τα 3 μέτρα σου χρειάζονται;

επειδή το σήμα το vga είναι αναλογικό είναι πιο ευάλωτο στις παρεμβολές και αν είναι μεγάλο το καλώδιο μπορεί στην οθόνη να βλέπεις ghosting και διάφορες γραμμούλες σε γρήγορη εναλλαγή σκηνών κλπ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και dp να βάλεις,το stream του ήχου 1 θα είναι.Γι αυτο και ρώτησα αν η κάρτα ήχου μπορει να αναπαράγει αλλο stream απο την προστινή θύρα.

εσύ θα παίζεις κανονικά με ακουστικά απο την μπροστινή θυρα του κουτιού και με dp στην αλλη οθονη θα πηγαίνει και ο ήχος.

 

(ελπίζω να μην κάνω σε κάτι χοντρό λάθος,οι κάρτες ήχου μπορούν να αναπαράγουν ηχο μιας και έχουν audio chips εδω και χρόνια απλά δεν ξέρω αν ουσιαστικά καταργείται η κάρτα ήχου έτσι η όχι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και dp να βάλεις,το stream του ήχου 1 θα είναι.Γι αυτο και ρώτησα αν η κάρτα ήχου μπορει να αναπαράγει αλλο stream απο την προστινή θύρα.

εσύ θα παίζεις κανονικά με ακουστικά απο την μπροστινή θυρα του κουτιού και με dp στην αλλη οθονη θα πηγαίνει και ο ήχος.

 

(ελπίζω να μην κάνω σε κάτι χοντρό λάθος,οι κάρτες ήχου μπορούν να αναπαράγουν ηχο μιας και έχουν audio chips εδω και χρόνια απλά δεν ξέρω αν ουσιαστικά καταργείται η κάρτα ήχου έτσι η όχι)

μπερδευτηκα πιο πολυ... ΛΟιπον

 

θελω να μεταφερω ταινιες στην τηλεοραση μεσω DVI or DP γιατι η καρτα βγαζει μονο 1 HDMI .

Οποτε με ενδιαφερει στην τηλεοραση να παιζει και ηχο κανονικα.

 

Επισης για τα παιχνιδια βαζω ακουστικα παντα , οποτε ετσι γινεται η οχι ;

Η καρτα ηχου ειναι μια απλη της μητρικης .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπερδευτηκα πιο πολυ... ΛΟιπον

 

θελω να μεταφερω ταινιες στην τηλεοραση μεσω DVI or DP γιατι η καρτα βγαζει μονο 1 HDMI .

Οποτε με ενδιαφερει στην τηλεοραση να παιζει και ηχο κανονικα.

 

Επισης για τα παιχνιδια βαζω ακουστικα παντα , οποτε ετσι γινεται η οχι ;

Η καρτα ηχου ειναι μια απλη της μητρικης .

η τηλεόραση αν δεν έχει hdmi είσοδο με κάποιο τρόπο θα πρέπει να της στείλεις και ήχο,(DP δεν έχουν οι τηλεοράσεις)

απο εκει και πέρα,θα πρέπει να πας στον πίνακα ελέγχου της κάρτας ηχου και να δεις αν οι μπροστινές θύρες μπορούν να αναπαράγουν διαφορετικό stream ηχου.

Αν δεν γίνεται χρειάζεσαι δεύτερη κάρτα ήχου για να ακούς τα παιχνίδια σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η τηλεόραση αν δεν έχει hdmi είσοδο με κάποιο τρόπο θα πρέπει να της στείλεις και ήχο,(DP δεν έχουν οι τηλεοράσεις)

απο εκει και πέρα,θα πρέπει να πας στον πίνακα ελέγχου της κάρτας ηχου και να δεις αν οι μπροστινές θύρες μπορούν να αναπαράγουν διαφορετικό stream ηχου.

Αν δεν γίνεται χρειάζεσαι δεύτερη κάρτα ήχου για να ακούς τα παιχνίδια σου.

Η τηλεόραση έχει πολλά hdmi, πως να κάνω την σύνδεση όμως; η κάρτα βγάζει μόνο ένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...