Προς το περιεχόμενο

Avatar 2 (2022)


KilliK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://fortune.com/2022/12/10/avatar-2-china-release-profit-james-cameron-movie-box-office/

Ο Τζίμακος έχει το τρόπο του. Το συγχωρώ για τα χαζά σχολεία του επί τεστοστερόνης και τ.λ.π γιατί πρόκειται για τρελή λογοκρισία και πήραν πολύ off-context τι είπε και το άλλαξαν λιγάκι. Περιμένω με πολύ ανυπομονησία τι ακριβώς επιφυλάσσει με αυτήν την ταινία σχετικά με την επέκταση της μυθολογίας του σύμπαντος η το lore εφόσον λέει ότι το σενάριο για την τέταρτη ταινία είναι θέοτρελο.

Έχω ήδη κλείσει τα εισιτήρια μου και ετοιμάζομαι για τρελό Κάμερον КИНО. Εξασφαλίζοντας την Κίνα είναι ΤΕΡΆΣΤΙΟ για της εισπράξεις της ταινίας. Μόλις άνοιξαν οι περισσότεροι κινηματογράφοι στην χώρα μετα τα όργουελλικα μέτρα καραντίνας και οι Κινέζοι πεθαίνουν για απλό και καλό κινηματογραφικό θέαμα χωρίς μαλακίες και δεν διστάζουν να κόψουν της προπαγανδιστικές παπαριές του Χόλιγουντ από της αίθουσες (αν μην τί άλλο).

Τώρα, αμφιβάλλω πολύ ότι θα φτάσει ένα τρελό πόσο σαν τρία και κάτι δισεκατομμύρια αλλά με το γενικό κοινό να έχει πεθάνει για μια ταινία που θέλει να τους ευχαριστήσει και όχι να τους βρίσει η διχάσει τότε το ποσό τον τρία δισεκατομμύριων δεν είναι και τόσο αδύνατο όπως το θέτουν πολύ.

Αν το καταφέρει ο Τζιμ, τότε υποκλίνομαι.spacer.png

spacer.png

 

 

 

 

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 644
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 δις δεν προκειται να τα φτασει, γυρω στο 1.5 - 1.8 το βλεπω να πιανει. εχει και την Κινα, οποτε θα παρει και ενα boost απο εκει. απο την αλλη, η μεγαλη διαρκεια της ισως αποτρεψει αρκετους να πανε να την δουνε. τεσπα, ιδωμεν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, KilliK είπε

3 δις δεν προκειται να τα φτασει, γυρω στο 1.5 - 1.8 το βλεπω να πιανει. εχει και την Κινα, οποτε θα παρει και ενα boost απο εκει. απο την αλλη, η μεγαλη διαρκεια της ισως αποτρεψει αρκετους να πανε να την δουνε. τεσπα, ιδωμεν.

Καλά, εντάξει, αδιανόητο ότι είναι πολύ απίθανο ότι θα φτάσει τέτοια νούμερα αλλά θυμήσου Top Gun: Maverick και την παταγωδώς αδύνατη επιτυχία της που ήταν η κατάλληλη ταινία στην κατάλληλη στιγμή και δείχνει ότι το κοινό θέλει γνήσιο σινεμά με θέαμα αλλά όπως αναφέρεις υπάρχει ένα θέματακι με την διάρκεια αλλά θα το αντικρούσω με αυτό: τι άλλο έχει να δουν οι περισσότεροι? Έβαλαν τον Weekend να βάλει τραγούδι που κάνει μεγάλες επιτυχίες που τον γουστάρουν τρελά οι περισσότεροι ανέμελοι του πληθυσμού που πάνε σινεμά και γενικά τα κανάλια έχουν γεμίσει με διαφημίσεις και χωρίς COVID η καμία άλλη επιλογή εκτός από καμία art-house παπάρια, μία μέτρια oscar-bait ταινία και τα παιδικά, έχει την προσοχή του κοινού μην αναφέρω καν ότι με το Μαύρο Πάνθηρας 2 να έχει σβήσει (όχι, ότι ήταν ταινία να δεις έτσι και αλλιώς) έχει ακόμα περισσότερο περιθώριο. Καλή εξάπλωση/διαφήμιση από στόμα σε στόμα θα βοηθήσει και σε μεγάλο βαθμό.

Βλέπω να περνάει κανένα δύο δις και επίσης όπως είπα μόλις άνοιξαν τα σινεμά στην Κίνα και οι Κινέζοι μετά από όλα αυτά που έχουν πάθει θα αναζητήσουν λίγο απόδραση. Μην ξεχάσεις ότι μετά από την πρώτη ταινία, κάμποσοι άνθρωποι έπαθαν ψυχικό τρακ γιατί τους άρεσε τόσο η ρεαλιστική απόδραση που πρόσφερε η ταινία που δεν μπορούσαν πια να ανεχτούν τις πολύ βαρετές, σε σύγκριση, ζωές τους. Αυτός είναι τεράστιος παράγοντας που μπορεί να οδηγήσει σε επαναληπτικές προβολές.

Προσωπικά, είμαι γενικά ενθουσιασμένος για όλη την ταινία αλλά ειδικά αναμένω περισσότερο Κουάριτς γιατί είναι γαμήστερος. 

spacer.png

spacer.png

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μακαρι να εχεις δικιο. οπως λεει και ο Chris Gore, πρεπει να γινει επιτυχια, διοτι μαζι με το Top Gun θα στειλουν ενα ηχηρο μηνυμα στο HW οτι το παραδοσιακο popcorn cinema δεν εχει πεθανει. υπαρχει μεγαλη ζητηση για αυτο απο το κοινο, που διψαει να δει κλασικες ιστοριες με παραδοσιακες αξιες, οι οποιες εχουν εκλειψει παντως απο τα μοντερνα κινηματογραφικα σκουπιδια.

και ναι, εγω για τον Quartich θα παω κυριως. JUJUBES!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, KilliK είπε

μακαρι να εχεις δικιο. οπως λεει και ο Chris Gore, πρεπει να γινει επιτυχια, διοτι μαζι με το Top Gun θα στειλουν ενα ηχηρο μηνυμα στο HW οτι το παραδοσιακο popcorn cinema δεν εχει πεθανει. υπαρχει μεγαλη ζητηση για αυτο απο το κοινο, που διψαει να δει κλασικες ιστοριες με παραδοσιακες αξιες, οι οποιες εχουν εκλειψει παντως απο τα μοντερνα κινηματογραφικα σκουπιδια.

και ναι, εγω για τον Quartich θα παω κυριως. JUJUBES!

Ό Τόμ Κρους άλλαξε το πεδίο για τα καλά. Κακά τα ψέματα, είναι μεσαίας.

ezgif-1-ccd7b51c922d.gif.263002414497a40b2a378d4f83490317.gif

Ένα δις και κάτι για σίκουελ πασίγνωστης ταινίας από τα '80. Κάτι που το σύγχρονο Χόλιγουντ δεν θα πίστευε ποτέ και ακόμα αρνείται να αποδεχτεί αλλά αργά η γρήγορα η απληστία τους που είναι το μόνο πράγμα που τους καθορίζει θα επισκιάσει την ανάγκη να νιώσουν σημαντική και πολιτικά "ορθοί" και τουλάχιστον θα πάμε από το χειρότερο στο κακό που μας πήρε το απόλυτος χειρότερο να καταλάβουμε ότι το κακό μήπως δεν ήταν και τόσο.

Όπως ο Φρανκ από το Scarface είπε:

1160777088-scarface-quotes-10-pics_4.webp.93ecc2d8b6f3c5c5f6f1fbdbc1f3a93c.webp

Αλλά, τουλάχιστον, σε αυτή την περίπτωση θα μας βγεί για καλό. 

Επίσης, χαίρομαι που ακούω ότι είσαι βασισμένος φανς του Κουάριτς. Όσο μου αρέσει η πρώτη ταινία οφείλω να ομολογήσω ότι είναι ο μόνος χαρακτήρας που μου έχει μείνει και τον θυμάμαι συχνά. Ότι πιο based. 

Να'σε καλά, παρεμπιπτόντως! 

they-really-enjoy-shaking-each-other-and-_39_s-hands-photo-u2.jpeg.1cbdfe131dc331c0964ee5b1db8d1279.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδα το Σαββατοκύριακο που πέρασε ξανά μετά από αρκετά χρόνια το 1ο. Πρέπει να είναι 4η-5η φορά που το βλέπω. Σίγουρα χάνει σε κάτι πλανάρες το wow effect του σινεμά, παρότι πλέον έχουμε τεράστιες τηλεοράσεις και 4Κ (σε σχέση με το 2009!). Πολύ enjoyable ταινία. Ο Quaritch θα έχει ενδιαφέρον πώς θα τον αναστήσουν και ποια θα είναι τα σχέδια του πέραν του προφανούς στοιχείου της εκδίκησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ελπιζω ο Quaritch να γινει subverted, οπως εκανε ο Jim με τον Τerminator και το Αndroid στα sequels. Δηλαδη οσο προχωραει η ιστορια, να αλλαζει σιγα σιγα νοοτροπια, και να γινει καλος στο τελος που θα βοηθησει τους Ναβι. αν και μαλλον θαναι ο μεγαλος baddie σε ολη την πενταλογια σε φαση Agent Smith, με βαση καποιες δηλωσεις του, οτι σε καθε ταινια ο Quarith θα γινεται και πιο δυνατος. δεν πολυενθοιυσιαζομαι αν ισχυει αυτο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.telegraph.co.uk/films/0/avatar-way-water-review-james-camerons-sequel-like-waterboarded/

"Avatar 2 is finally here – and it’s like being waterboarded with turquoise cement"

I Cant Believe It Al Bundy GIF - I Cant Believe It Al Bundy Married With Children GIFs

Επεξ/σία από mecanomecano
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Quaritch για να γίνει καλός villain θέλει και λίγο backstory. Για μένα ίσα ίσα ήταν από τα αδύναμα στοιχεία της πρώτης ταινίας καθώς ήταν ο απόλυτα κακός μέχρι αηδιας, μέσα στα κλισε. Χρειάζεται μια καλύτερη αιτιολογία πίσω από τις πράξεις του. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, KilliK είπε

ελπιζω ο Quaritch να γινει subverted, οπως εκανε ο Jim με τον Τerminator και το Αndroid στα sequels. Δηλαδη οσο προχωραει η ιστορια, να αλλαζει σιγα σιγα νοοτροπια, και να γινει καλος στο τελος που θα βοηθησει τους Ναβι. αν και μαλλον θαναι ο μεγαλος baddie σε ολη την πενταλογια σε φαση Agent Smith, με βαση καποιες δηλωσεις του, οτι σε καθε ταινια ο Quarith θα γινεται και πιο δυνατος. δεν πολυενθοιυσιαζομαι αν ισχυει αυτο.

Αυτό ακούγεται γαμάτο. Ακριβώς ότι ήθελα να ακούσω. Έχω κλείσει για να πάω να το δω το Σάββατο σε DOLBY ATMOS HFR σε Village και θα το απολαύσω σε όλη του το μεγαλείο, ελπίζω να μην σκάσουν και τόσοι μαλακές, μηξιάρικα και ηλίθια ζευγάρια (είναι τόσο αναίσθητοι που έρχονται με ολόκληρα πιτόγυρα στο γαμήμενο σινεμά, τα πιτσούνακια) αλλά τώρα δεν μπορούσα Πέμπτη για την δεν θα μπορέσω να διαθέσω τα λεφτά μέχρι το Σάββατο. Πολύ excited.

Η ταινία βλέπει ένα 500+ εναρκτήριο opening weekend που είναι περισσότερο από σχεδόν όλες τις τελευταίες ταινίες Μάρβελ. Είναι σίγουρο, πια. Ο Τζιμ είναι ακόμα ο βασιλιάς του σινεμά. Αληθινό σινεμά είναι εδώ για να μείνει όσο και δεν γουστάρουν τα σόι γατάκια.

titanic-anniversary-sai-2-embed-01.jpg.732974e784f954616eafb42411dc0b60.jpg

Υπάρχει και η πιθανότητα να μπορέσω την Πέμπτη αλλά πολύ μικρή, μέχρι τότε θα πρέπει να περπατάω σε γυαλί εξαιτίας spoilers και τα λοιπά. Αλλά, μέχρι τότε..

wholesome-navi-pepe-v0-gafaxollq61a1.png.136e90dff665a6ade7155f36ca19deb4.png

 

 

 

13 ώρες πριν, sheik είπε

Ο Quaritch για να γίνει καλός villain θέλει και λίγο backstory. Για μένα ίσα ίσα ήταν από τα αδύναμα στοιχεία της πρώτης ταινίας καθώς ήταν ο απόλυτα κακός μέχρι αηδιας, μέσα στα κλισε. Χρειάζεται μια καλύτερη αιτιολογία πίσω από τις πράξεις του. 

Διαφωνώ παταγωδώς. Δεν χρειάζεται κάθε κακός να έχει τραγική ιστορία και παρελθόν και τα λοιπά. Για μένα, έχει καταλήξει αηδία και δεν είναι τόσο κλισέ όσο τον αποκαλείς. Πρέπει να δώσεις μια στενότερη ματιά στο χαρακτήρα του. Είναι πολύ ενδιαφέρον από ότι τον θυμάσαι. Είναι κακός γιατί έτσι είναι σαν άνθρωπος. Ο καλός ο Τζέικ γιατί είναι καλός χωρίς λόγο? Βλέπεις? Αιτιολογία για το γιατί είναι πως είναι ένας χαρακτήρας είναι μόνο μια όψη ενός χαρακτήρα. 

Εγώ νομίζω ότι έχει ένα σκοπό, να είναι ο ανταγωνιστής και τον εκπληρώνει μια χαρά.

see-you-see.gif.b2e3c43dbc64ef35cacc092494dacae3.gif 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, petitehononym123 είπε

Αυτό ακούγεται γαμάτο. Ακριβώς ότι ήθελα να ακούσω. Έχω κλείσει για να πάω να το δω το Σάββατο σε DOLBY ATMOS HFR σε Village και θα το απολαύσω σε όλη του το μεγαλείο, ελπίζω να μην σκάσουν και τόσοι μαλακές, μηξιάρικα και ηλίθια ζευγάρια (είναι τόσο αναίσθητοι που έρχονται με ολόκληρα πιτόγυρα στο γαμήμενο σινεμά, τα πιτσούνακια) αλλά τώρα δεν μπορούσα Πέμπτη για την δεν θα μπορέσω να διαθέσω τα λεφτά μέχρι το Σάββατο. Πολύ excited.

Η ταινία βλέπει ένα 500+ εναρκτήριο opening weekend που είναι περισσότερο από σχεδόν όλες τις τελευταίες ταινίες Μάρβελ. Είναι σίγουρο, πια. Ο Τζιμ είναι ακόμα ο βασιλιάς του σινεμά. Αληθινό σινεμά είναι εδώ για να μείνει όσο και δεν γουστάρουν τα σόι γατάκια.

titanic-anniversary-sai-2-embed-01.jpg.732974e784f954616eafb42411dc0b60.jpg

Υπάρχει και η πιθανότητα να μπορέσω την Πέμπτη αλλά πολύ μικρή, μέχρι τότε θα πρέπει να περπατάω σε γυαλί εξαιτίας spoilers και τα λοιπά. Αλλά, μέχρι τότε..

wholesome-navi-pepe-v0-gafaxollq61a1.png.136e90dff665a6ade7155f36ca19deb4.png

 

 

 

Διαφωνώ παταγωδώς. Δεν χρειάζεται κάθε κακός να έχει τραγική ιστορία και παρελθόν και τα λοιπά. Για μένα, έχει καταλήξει αηδία και δεν είναι τόσο κλισέ όσο τον αποκαλείς. Πρέπει να δώσεις μια στενότερη ματιά στο χαρακτήρα του. Είναι πολύ ενδιαφέρον από ότι τον θυμάσαι. Είναι κακός γιατί έτσι είναι σαν άνθρωπος. Ο καλός ο Τζέικ γιατί είναι καλός χωρίς λόγο? Βλέπεις? Αιτιολογία για το γιατί είναι πως είναι ένας χαρακτήρας είναι μόνο μια όψη ενός χαρακτήρα. 

Εγώ νομίζω ότι έχει ένα σκοπό, να είναι ο ανταγωνιστής και τον εκπληρώνει μια χαρά.

see-you-see.gif.b2e3c43dbc64ef35cacc092494dacae3.gif 

Δεν εννοώ να έχει τραγική ιστορία κλπ απλώς δεν μου αρέσουν οι μονοδιάστατοι κακοί. Ο τύπος είναι ένας στρατοκαυλος που ναι μεν οκ η Γη είναι σε έλλειψη πόρων και τίθεται θέμα επιβίωσης αλλά προσωπικά χρειάζομαι κάτι περισσότερο από αυτό για να δικαιολογήσω την γενοκτονία και την καταστροφή ενός τόσο ξεχωριστού πλανήτη. Ο τύπος απλά τους μισεί έτσι, χωρίς λόγο, δεν του έκαναν κάτι, απλά αντιδρούν στον εισβολέα.

Ο Thanos πχ καταστρέφει κι αυτός πλανήτες και πολιτισμούς αλλά έχει ένα σκεπτικό από πίσω του που....βγάζει λίγο νόημα 😂 Περα από αυτό βλέπεις επίσης το backstory του με την Γκαμορα, το ότι όντως την αγαπούσε και την θυσίασε για τον σκοπό του, ε όλα αυτά εμένα μου αρέσει να τα βλέπω

Επεξ/σία από sheik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, sheik είπε

Δεν εννοώ να έχει τραγική ιστορία κλπ απλώς δεν μου αρέσουν οι μονοδιάστατοι κακοί. Ο τύπος είναι ένας στρατοκαυλος που ναι μεν οκ η Γη είναι σε έλλειψη πόρων και τίθεται θέμα επιβίωσης αλλά προσωπικά χρειάζομαι κάτι περισσότερο από αυτό για να δικαιολογήσω την γενοκτονία και την καταστροφή ενός τόσο ξεχωριστού πλανήτη. Ο τύπος απλά τους μισεί έτσι, χωρίς λόγο, δεν του έκαναν κάτι, απλά αντιδρούν στον εισβολέα.

Δίκαιο και αυτό. Νομίζω ότι στο δεύτερο θα έχει περισσότερες διαστάσεις στον χαρακτηρισμό του. Τρίωρη ταινία, θα επεκταθεί και αυτός που θα πάει. Τώρα, που είναι και Να'βι νομίζω ότι θα έχει ενδιαφέρον. Θα δούμε, όμως. 

One way to find out..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, petitehononym123 είπε

Σάββατο σε DOLBY ATMOS HFR σε Village και θα το απολαύσω σε όλη του το μεγαλείο, ελπίζω να μην σκάσουν και τόσοι μαλακές, μηξιάρικα και ηλίθια ζευγάρια

Σάββατο ακριβώς αυτά σκάνε. 

Εγώ εδώ και χρόνια έχω εφαρμόσει το σχέδιο προτελευταία ή τελευταία προβολή. Έχουν σιχαθεί κι άλλοι το ίδιο σκηνικό και με τον καιρό παρατήρησα άτομα της ηλικίας μου και πάνω που το εφαρμόζουν, οπότε ανάλογα και πόσο μεγάλο μπαμ κάνει η ταινία αντίστοιχα διαλέγω και σε ποια από τις τελευταίες προβολές θα πάω.

Πλέον θεωρώ και πολλά τα χρήματα για ένα εισιτήριο στο τοπικό σινεμά, 7.50€ (χωρίς έξτρα) και κάθε φορά να εμπεριέχεται ο κίνδυνος κάποιος/α/ο να κάνει σαν πιθηκας.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...