Προς το περιεχόμενο

Avatar 2 (2022)


KilliK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 644
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 ώρες πριν, NikosRocknRolla είπε

Για καλύτερη ποιότητα 3D προτείνετε τα village η cineplex ;;;

Στο Cineplexx ΙΜΑΧ πήγα εγώ,ήταν πολύ καλό. Ένα πράγμα που παρατήρησα και δεν ξέρω αν ισχύει γενικά ή ήταν flaw του Cineplexx είναι ότι με μικρή κλίση στο κεφάλι το 3d θόλωνε. Κλίση όχι δεξιά αριστερά αλλά σαν να πας να αγγίξεις πχ το αυτί στον ώμο. 

Αν πας Cineplexx κλείσε στη μέση της αίθουσας. Είναι η ταινία τέτοια που αξίζει να είσαι κοντά για να μην χάνεται η ψευδαίσθηση του 3d και του immersion από τα όρια της οθόνης που βλέπεις αναπόφευκτα όταν είσαι ψηλά πισω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδα την ταινία στη vmax sphera. Έχω αρκετές ενστάσεις οσον αφορά το σενάριο και το πόσο στέκουν αρκετές σκηνές και η εξέλιξη του έργου (πχ στο τέλος που η ναυτική φυλή εξαφανίζεται και δεν συμμετέχει καθόλου στα δρώμενα). Δεν είναι όμως αρκετές για να πω οτι μετάνιωσα που πήγα σινεμά για να δω τη ταινία. Είναι οπωσδήποτε μια ταινία που αξίζει πραγματικά να τη δείς σε σινεμά( με όσο το δυνατόν πιο καλό εξοπλισμό και 3d) και όχι στο σπίτι σου. Σίγουρα δεν είναι ισάξια του 1 και φυσικά δεν μπορεί να φτάσει για μένα ταινίες σαν του Άρχοντα των Δαχτυλιδιών .Θεωρώ, ωστόσο, οτι είναι πολύ ανώτερη και "τίμια" σε σχέση με άλλες παπαριές που βγαίνουν τελευταία και θεωρούνται blockbuster τύπου Marvel. Ο Cameron, αν και δεν είμαι φαν του, βάζει νομίζω το καπέλο σε πολύ νεότερους με αυτή την ταινία ως πρός το ποιά στοιχεία πρέπει να έχει μια ταινία για να θεωρείται blockbuster. Επίσης, αν και αυτή η ταινία είχε πολύ έντονο το εφηβικό στοιχείο και στοχεύει στο νεανικό κοινό, μπορούμε να τη δούμε άνετα και μεγαλύτερης ηλικίας άτομα (σε αντίθεση πχ. Thor - Love and Thunder).

Έχω και εγώ την εντύπωση οτι στο 1 είχαμε δεί περισσότερες πραγματικές σκηνές 3d, τώρα είχα την εντύπωση οτι τέτοιες σκηνές στο 2 ήταν μόνο 15-20λεπτά.

Θα μπορούσαν τέλος,πιστεύω, να κάνουν ενα διάλειμμα στη μέση ώστε να απολαύσει περισσότερο ο κόσμος την ταινία

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, panman76 είπε

 

Θα μπορούσαν τέλος,πιστεύω, να κάνουν ενα διάλειμμα στη μέση ώστε να απολαύσει περισσότερο ο κόσμος την ταινία

καλή τύχη να διαχειριστείς 300 ατομα που θέλουν να βγουν και να ξαναμπούν. δεν γινετε αν δεν εισαι μονός κιν/φος. και εκει ακομα δυσκολο

Στις 21/12/2022 στις 3:51 ΜΜ, unforgiven είπε

Το είδα σε avant premiere στην Sphere του Village στο Mall.

Τώρα θα πάω και τα παιδιά μου. Η ερώτησή μου είναι αν το 3D σε όλες τους κινηματογράφους είναι το ίδιο ή αν αλλάζει αίσθηση από σινεμά σε σινεμά, ανάλογα με την τεχνολογία του;
Έλεγα να τα πάω στην Αίγλη στο Χαλάνδρι, να γλιτώσουμε τον χαμό του Mall.

εχει διαφορά. κάθε αιθουσα ειναι διαφορετικη λογω εξοπλισμού και συντηρησης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μετ'εμποδιων, καταφερα και το ειδα. στα γρηγορα.

αξιο σηκουελ. καλυτερο απο το πρωτο σαν συνολο. τα εφε σε αλλo επιπεδο, οι σκηνες στην θαλασσσα ειναι απιστευτες. καποια στιγμη νομιζα οτι εβλεπα τα παιχνιδια Myst, εκει με τις καλυβες πανω απο το νερο. το art design, τα θαλασσια πλασματα, οι Ναβι των υφαλων, η τεχνολογια των ανθρωπων, ενα οργιο φαντασιας στα visuals και την αισθητικη. Η σκηνη με την ανθρωπινη πολη μου θυμισε εισαγωγη σε RTS παιχνιδι.

η οικογενεια Sully ειναι η ψυχη της ταινιας, τα μελη της πολυ relatable, ειδικα για τις πιο νεαρες ηλικιες. η Weaver ως Kira ειναι καταπληκτικη. γενικα τοp notch acting απο ολους, ακομη και απο τον Spider, που τον ψιλοβομουν οτι θα ηταν ο αδυναμος κρικος. ο Νavi Quaritch αρχοντας, του δωσανε βαθος, και κατι μου λεει οτι ισως ειμαστε στην αρχη ενος redemption arc του. η τελευταια πραξη, αν και μικροτερη σε scale, ειναι εντυπωσιακοτατη. ενα κοκτειλ απο ολες τις κλασικες ταινιες του μετρ της δρασης Cameron, Αβυσσος, T2, Tιτανικος, το πρωτο Avatar, κτλ. 

στα αρνητικα. ναι μεν διαφοροποιειται, αλλα παραμενει μια ανακυκλωση της πρωτης ταινιας στον πυρηνα της. το scifi στοιχειο και το worldbuilding κατσανε στην πισω θεση αυτη την φορα. πολλες σεναριακες ευκολιες, πολλα plotholes (ισως κανω αργοτερα μια αναλυση), και αρκετα ερωτηματα που εμειναν αναπαντητα. το τελευταιο δεν ειναι ακριβως προβλημα, προφανως τα αφησανε ως μυστηριο για τα σηκουελς, αλλα αν δεν γυριστουν αυτα, θα ειναι κριμα να μεινουν να αιρωνουνται.

αυτο που με χαλασε εμενα προσωπικα, ειναι οτι εισηγαγαν καποιες νεες ιδεες με αγαρμπο τροπο απο το πουθενα, οι οποιες retroactively αναιρουν η αντιφασκουν την πρωτη ταινια. η αισθηση που πηρα ειναι οτι εγινε ενα mini soft reboot στο συμπαν του Avatar, ωστε να μπορεσει ο Cameron να στησει απο την αρχη μια ιστορια με χαρακτηρες, την οποια θα εξελιξει στα επομενα 3 σηκουελ. αυτο επαληθευει κατι που ειχα πει εξαρχης, οτι το συμπαν του Avatar δεν εχει το sandbox του Star Wars, για να υπαρξει και να κινηθει ελευθερα μια οποιαδηποτε ιστορια. κατι παρομοιο ειχε κανει και με το T2, οπου εκει αλλαξε τους κανονες που καθιερωσε στο Τ1, για να μπορεσει να πει την ιστορια του Τ2.

περα απο αυτο, ενα αλλο αρνητικο ειναι το soundtrack της ταινιας, το οποιο ουσιαστικα αναυκλωνει την μουσικη του πρωτου. serviceable but forrgetable. ειλικρινα πρεπει να προσλαβει ενα συνθετη για τα επομενα, κανα Zimmer ισως , διοτι το να βαλει τον βοηθο του Horner να φτιαξει μουσικη απο τις σημειωσεις του, δεν γιενται δουλεια ετσι. πρεπει να βελτιωσει το soundtrack.

με το μεταβλητο HFR δεν ειχα θεμα, οπως λεγανε αλλοι. δεν καταλαβαινα την εναλλαγη σε γρηγορο/αργο, ενω σιγουρα ηταν ανωτερο απο αυτο του Hobbit, αφου εκανε τις σκηνες δρασεις πιο καθαρες και ευδιακριτες, ενω διατηρουσε τον "ψευτικο" ρεαλισμο των δραματικων σκηνων.

ο διαλογος μια χαρα ηταν. δεν καταλαβαινω γιατι μερικοι γελουσαν μαζι του. εκτος και αν η 90ς αργκο των παιδιων, τους ξενισε. αλλα οχι, ενταξει ηταν.

αυτο που βρηκα καπως υποτονικο ηταν το 3D, δεν ξερω ρε παιδια, αλλα στο πρωτο Avatar, γιατι ειχα την εντυπωση οτι ηταν πολυ καλυτερο; θυμαμαι που χωνοσουν μεσα στα δαση της Πανδωρα. εδω μονο τα καλαμαρια της Kira, ειδα να βολταριζουν μπροστα μου. παντως ο φιλος μου με τον οποιο το ειδα, ειχε την αντιθετη αντιδραση. δεν τον εντυπωσιασε το 3D της πρωτης, αλλα ενθουσιαστηκε με το 3D της δευτερης.

η ταινια κανει μια κοιλια στην μεση, αλλα οι 3 ωρες περνανε νερακι, ουτε καν τις καταλαβα ποτε φυγανε. δεν ειναι woke, ειναι σιγουρα πιο παιδικη, και απευθυνεται στις οικογενεις, στα παιδια και στους εφηβους πιο πολυ. υπαρχει σεβασμος στους χαρακτηρες, και στους αντρες και στις γυναικες. αυτο που προτεινω ειναι το εξης:

1.αν σας αρεσε η πρωτη, θα σας αρεσει και η δευτεηρ, οποτε δειτε την, σε 3D φυσικα.

2.αν  σας αρεσαν τα εφε της πρωτης, αλλα οχι η ιστορια. τοτε και παλι δειτε την δευτερη, αφου ειναι βελτιωμενη και στα δυο μερη.

3.αν δες σας αρεσε η πρωτη, πηγαιντε δειτερ το Babylon. ειναι και αυτη τριωρη σε διαρκεια, αλλα με οργια μεσα.

νομιζω ο πιο ταιριαστος χαρακτηρισμος ειναι αυτος που ειεπ καποιος. οτι ειναι ενα εξαιρετικο υπερθεαμα απο εξω, αλλα απο μεσα ειναι μια 80ς οικογενειακη ταινια. θα μπορουσε καλλιστα να το χε σκηνοθετησει και ο Spielpberg εκεινης της περιοδου. ειναι ενα παραδοσιακο popcorn blocubster, που δεν εχει καμια σχεση με τα σκουπιδια του Hollywood της τελευταιας δεκαετιας. ειναι μια οrigin ιστορια, με ενδιαφεροντες χαρακτηρες, που σε κανει να θες να δεις την συνεχεια της. γιαυτο και ελπιζω να τα παει καλα για να δουμε και τα 4 σηκουελς που σχεδιαζει ο Καμερον, και να ολοκληρωσει την saga του.

πηγαιντε δειτε το στο σινεμα. το αξιζει.

υγ. σοβαρα. η Sigourney ηταν φοβερη ως Kira. σιγουρα θα ειναι το κεντρικο προσωπο στο 3, με βαση τον τιτλο της ταινιας, ενω και η τωρινη προιδεαζει γιαυτο. αν το σεναριο ειναι δυνατο, ισως, ισως την δουμε υποψηφια για Οσκαρ του χρονου. το εχει ακομη η Ripley.

NGjQyj7.jpeg

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, basilis_k6 είπε

 

εχει διαφορά. κάθε αιθουσα ειναι διαφορετικη λογω εξοπλισμού και συντηρησης. 

Ναι, σαφώς, όπως έχουν διαφορά και στην κανονική προβολή. 

Να το διευκρινίσω: υπάρχει διαφορά στην τεχνολογία 3D;  Είναι πιθανό πχ άλλες αίθουσες να έχουν active γυαλιά και άλλες passive;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, KilliK είπε

μετ'εμποδιων, καταφερα και το ειδα. στα γρηγορα.

αξιο σηκουελ. καλυτερο απο το πρωτο σαν συνολο. τα εφε σε αλλo επιπεδο, οι σκηνες στην θαλασσσα ειναι απιστευτες. καποια στιγμη νομιζα οτι εβλεπα τα παιχνιδια Myst, εκει με τις καλυβες πανω απο το νερο. το art design, τα θαλασσια πλασματα, οι Ναβι των υφαλων, η τεχνολογια των ανθρωπων, ενα οργιο φαντασιας στα visuals και την αισθητικη. Η σκηνη με την ανθρωπινη πολη μου θυμισε εισαγωγη σε RTS παιχνιδι.

η οικογενεια Sully ειναι η ψυχη της ταινιας, τα μελη της πολυ relatable, ειδικα για τις πιο νεαρες ηλικιες. η Weaver ως Kira ειναι καταπληκτικη. γενικα τοp notch acting απο ολους, ακομη και απο τον Spider, που τον ψιλοβομουν οτι θα ηταν ο αδυναμος κρικος. ο Νavi Quaritch αρχοντας, του δωσανε βαθος, και κατι μου λεει οτι ισως ειμαστε στην αρχη ενος redemption arc του. η τελευταια πραξη, αν και μικροτερη σε scale, ειναι εντυπωσιακοτατη. ενα κοκτειλ απο ολες τις κλασικες ταινιες του μετρ της δρασης Cameron, Αβυσσος, T2, Tιτανικος, το πρωτο Avatar, κτλ. 

στα αρνητικα. ναι μεν διαφοροποιειται, αλλα παραμενει μια ανακυκλωση της πρωτης ταινιας στον πυρηνα της. το scifi στοιχειο και το worldbuilding κατσανε στην πισω θεση αυτη την φορα. πολλες σεναριακες ευκολιες, πολλα plotholes (ισως κανω αργοτερα μια αναλυση), και αρκετα ερωτηματα που εμειναν αναπαντητα. το τελευταιο δεν ειναι ακριβως προβλημα, προφανως τα αφησανε ως μυστηριο για τα σηκουελς, αλλα αν δεν γυριστουν αυτα, θα ειναι κριμα να μεινουν να αιρωνουνται.

αυτο που με χαλασε εμενα προσωπικα, ειναι οτι εισηγαγαν καποιες νεες ιδεες με αγαρμπο τροπο απο το πουθενα, οι οποιες retroactively αναιρουν η αντιφασκουν την πρωτη ταινια. η αισθηση που πηρα ειναι οτι εγινε ενα mini soft reboot στο συμπαν του Avatar, ωστε να μπορεσει ο Cameron να στησει απο την αρχη μια ιστορια με χαρακτηρες, την οποια θα εξελιξει στα επομενα 3 σηκουελ. αυτο επαληθευει κατι που ειχα πει εξαρχης, οτι το συμπαν του Avatar δεν εχει το sandbox του Star Wars, για να υπαρξει και να κινηθει ελευθερα μια οποιαδηποτε ιστορια. κατι παρομοιο ειχε κανει και με το T2, οπου εκει αλλαξε τους κανονες που καθιερωσε στο Τ1, για να μπορεσει να πει την ιστορια του Τ2.

περα απο αυτο, ενα αλλο αρνητικο ειναι το soundtrack της ταινιας, το οποιο ουσιαστικα αναυκλωνει την μουσικη του πρωτου. serviceable but forrgetable. ειλικρινα πρεπει να προσλαβει ενα συνθετη για τα επομενα, κανα Zimmer ισως , διοτι το να βαλει τον βοηθο του Horner να φτιαξει μουσικη απο τις σημειωσεις του, δεν γιενται δουλεια ετσι. πρεπει να βελτιωσει το soundtrack.

με το μεταβλητο HFR δεν ειχα θεμα, οπως λεγανε αλλοι. δεν καταλαβαινα την εναλλαγη σε γρηγορο/αργο, ενω σιγουρα ηταν ανωτερο απο αυτο του Hobbit, αφου εκανε τις σκηνες δρασεις πιο καθαρες και ευδιακριτες, ενω διατηρουσε τον "ψευτικο" ρεαλισμο των δραματικων σκηνων.

ο διαλογος μια χαρα ηταν. δεν καταλαβαινω γιατι μερικοι γελουσαν μαζι του. εκτος και αν η 90ς αργκο των παιδιων, τους ξενισε. αλλα οχι, ενταξει ηταν.

αυτο που βρηκα καπως υποτονικο ηταν το 3D, δεν ξερω ρε παιδια, αλλα στο πρωτο Avatar, γιατι ειχα την εντυπωση οτι ηταν πολυ καλυτερο; θυμαμαι που χωνοσουν μεσα στα δαση της Πανδωρα. εδω μονο τα καλαμαρια της Kira, ειδα να βολταριζουν μπροστα μου. παντως ο φιλος μου με τον οποιο το ειδα, ειχε την αντιθετη αντιδραση. δεν τον εντυπωσιασε το 3D της πρωτης, αλλα ενθουσιαστηκε με το 3D της δευτερης.

η ταινια κανει μια κοιλια στην μεση, αλλα οι 3 ωρες περνανε νερακι, ουτε καν τις καταλαβα ποτε φυγανε. δεν ειναι woke, ειναι σιγουρα πιο παιδικη, και απευθυνεται στις οικογενεις, στα παιδια και στους εφηβους πιο πολυ. υπαρχει σεβασμος στους χαρακτηρες, και στους αντρες και στις γυναικες. αυτο που προτεινω ειναι το εξης:

1.αν σας αρεσε η πρωτη, θα σας αρεσει και η δευτεηρ, οποτε δειτε την, σε 3D φυσικα.

2.αν  σας αρεσαν τα εφε της πρωτης, αλλα οχι η ιστορια. τοτε και παλι δειτε την δευτερη, αφου ειναι βελτιωμενη και στα δυο μερη.

3.αν δες σας αρεσε η πρωτη, πηγαιντε δειτερ το Babylon. ειναι και αυτη τριωρη σε διαρκεια, αλλα με οργια μεσα.

νομιζω ο πιο ταιριαστος χαρακτηρισμος ειναι αυτος που ειεπ καποιος. οτι ειναι ενα εξαιρετικο υπερθεαμα απο εξω, αλλα απο μεσα ειναι μια 80ς οικογενειακη ταινια. θα μπορουσε καλλιστα να το χε σκηνοθετησει και ο Spielpberg εκεινης της περιοδου. ειναι ενα παραδοσιακο popcorn blocubster, που δεν εχει καμια σχεση με τα σκουπιδια του Hollywood της τελευταιας δεκαετιας. ειναι μια οrigin ιστορια, με ενδιαφεροντες χαρακτηρες, που σε κανει να θες να δεις την συνεχεια της. γιαυτο και ελπιζω να τα παει καλα για να δουμε και τα 4 σηκουελς που σχεδιαζει ο Καμερον, και να ολοκληρωσει την saga του.

πηγαιντε δειτε το στο σινεμα. το αξιζει.

υγ. σοβαρα. η Sigourney ηταν φοβερη ως Kira. σιγουρα θα ειναι το κεντρικο προσωπο στο 3, με βαση τον τιτλο της ταινιας, ενω και η τωρινη προιδεαζει γιαυτο. αν το σεναριο ειναι δυνατο, ισως, ισως την δουμε υποψηφια για Οσκαρ του χρονου. το εχει ακομη η Ripley.

NGjQyj7.jpeg

Διαφωνώ στο ότι ήταν καλύτερη της 1ης ειδικά σεναριακά και στους χαρακτήρες αλλά οκ.

Συγκεκριμένα

Spoiler

μου κλώτσησε πολύ η ξαφνική έγνοια του Quaritch για τον γιο του, μου έκανε εντελώς out if character όπως και το ίδιο το γεγονός ότι είχε γιο που ξέμεινε εκεί έτσι ξεκαρφωτα χωρίς να υπάρχει μια ένδειξη στην 1η. Επίσης το ίδιο μου κλωτσησε το ότι η Νειτιρι ήταν έτοιμη να σκοτώσει τον Σπάιντερ αλλά κουτσα στραβά μπορώ να το δικαιολογήσω από την θλίψη και οργή της στιγμής λόγω της απώλειας της.

Τέλος δεν μου άρεσε πάλι που ο Σπάιντερ έσωσε τον πατέρα του διοτι κάπως έπρεπε να παραμείνει ο villain ζωντανός για τα sequels, θα μπορούσε να γίνει καλύτερα και πιο οργανικά.

 

Εχεις δίκιο στο soft reboot , κάπως έτσι μοιάζει με αυτά που είδαμε και μάθαμε τα οποία δεν ξέραμε ή δεν υπήρχαν αναφορές εξαρχής

Επεξ/σία από sheik
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν υπαρχει επισημο deadline, καλο ειναι να αποφευγονται οσο γινεται. υπολογιζε κανα χρονο, αφοτου κυκλοφορησε σε bluray/stream και κρινει ο mod οτι δεν υπαρχει θεμα.

πανω σε αυτο που λες.

Spoiler

δεν διαφωνω, ο τροπος που  μας παρουσιασε τον γιο του Quaritch απο το πουθενα, ηταν αγαρμπος. η μανα του που ειναι; παρατησε το παιδι της στην Πανδωρα, αντι να μεινει εκει μαζι του; ειναι νεκρη;   ο Quaritch ξαφνικα θυμηθηκε οτι ειναι πατερας, ενω ειχε περασει μαζι με τον Spider μερικες μερες μονο; ειναι μεγαλα κενα, που ο Cameron πρεπει να διευθετησει στα σηκουελ του. Αλλα για να ειμαστε και δικαιοι. και ο Darth Vader τελευταια στιγμη εσωσε τον γιο του, ενω στην προηγουμενη ταινια ηταν ετοιμος να τον σκοτωσει. Δεν παραπονιεται ομως κανενας γιαυτην την ανακολουθια στην συμπεριφορα του.

επισης φαουλ που οι Sully ξερανε εξαρχης οτι ηταν ο γιος του Quaritch. δεν ξερω, νομιζω θα δουλευε καλυτερα δραματικα ως twisτ στην τριτη πραξη της ταινιας. αλλα μετα θα λεγαμε, πως γινεται ο Sully να τον δεχτει σαν δικο του γιο, μετα απο οσα προηγηθηκαν και ενω εμαθε τελευταια στιγμη οτι ειναι ο γιος της νεμεσις του.

για την Νeytiri που ηταν ετοιμη να σφαξει τον Spider, ειναι λογικη η αντιδραση της. στην αρχη της ταινιας, βλεπουμε  οτι ποτε δεν τον ειχε δεχθει σαν δικο της "ανθρωπο". και οταν ηδη εχει χασει τον ενα γιο της, και ειναι ετοιμη να χασει και την κορη της, στην εξαλλη κατασταση της που βριστκοταν,  στραφηκε στο μοναδικο leverage εναντιων του, τον γιο του. παντως την επαιξε ωραια η Saldana στην τελικη μαχη, σκιαχτηκα και εγω ετσι οπως τους πετσοκοβε ολους. o Wolverine σε berserk mode ηταν. επισης εξαιρετικο και το mexican standoff. πρωτη φορα βλεπουμε κατι τετοιο σε ταινια του Cameron. (η σκηνη με τα αβγα και την Alien Queen ισως ειναι το κοντινοτερο)

εμενα αλλο μου κινησε την προσοχη. πολυ την γλυκοιταγε την Kira o Spider, και μας βλεπω για κανα interspecies sex στο επομενο (o Jake με την Neytiri δεν μετρανε, ηταν ηδη Navi). 😁

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης μου φανηκε λίγο άκυρο

Spoiler

που για να πεσει το focus στο στην οικογενειακή εξιλέωση των Sully βγήκαν τελείως από το κάδρο τόσο η φυλή του νερού στο τρίτο act όσο και η φυλη του δάσους μετά το πρώτο act. Ο Jake ηταν head of the resistance θεωρητικά και οκ έφυγε να κρυφτεί για να σωσει και καλά τη φυλή του. Μα όλο το κέντρο της αντίστασης παρέμενε στη φυλη του δάσους, όλος ο εξοπλισμός όλα οσα είχαν κλέψει από τοθς ανθρώπους. Λίγο εκτός λογικής οι άνθρωποι να εστιάσουν στην εξόντωση του Jake αποκλειστικά (που έφυγε και θεωρητικα δεν αποτελεί πλέον κίνδυνο) και να ξεχαστεί η φυλη του δάσους. Εκτός αν απλά επέλεξε να μη μας δείξει τα παράλληλα γεγονότα που συνέβαιναν αλλά και έτσι να είναι πολύ ρηχή αντιμετώπιση και πάλι.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, DeadOrganPlayer είπε

Επίσης μου φανηκε λίγο άκυρο

  Απόκρυψη περιεχομένων

που για να πεσει το focus στο στην οικογενειακή εξιλέωση των Sully βγήκαν τελείως από το κάδρο τόσο η φυλή του νερού στο τρίτο act όσο και η φυλη του δάσους μετά το πρώτο act. Ο Jake ηταν head of the resistance θεωρητικά και οκ έφυγε να κρυφτεί για να σωσει και καλά τη φυλή του. Μα όλο το κέντρο της αντίστασης παρέμενε στη φυλη του δάσους, όλος ο εξοπλισμός όλα οσα είχαν κλέψει από τοθς ανθρώπους. Λίγο εκτός λογικής οι άνθρωποι να εστιάσουν στην εξόντωση του Jake αποκλειστικά (που έφυγε και θεωρητικα δεν αποτελεί πλέον κίνδυνο) και να ξεχαστεί η φυλη του δάσους. Εκτός αν απλά επέλεξε να μη μας δείξει τα παράλληλα γεγονότα που συνέβαιναν αλλά και έτσι να είναι πολύ ρηχή αντιμετώπιση και πάλι.

 

Spoiler

Συμφωνώ σε όλα όσα λες για τις τρύπες και τις ανακολουθίες.

Να προσθέσω το τραγικότατο κουλό επίσης που όλοι ασχολήθηκαν με την προσωπική εκδίκηση του Quaritch.

Συγγνώμη υποτίθεται η ανθρωπότητα πάει εκεί με κάποιους σκοπούς, αυτό το σκάφος είναι προφανώς δισεκατομμυρίων αλλά όχι αποφάσισαν να πάνε σε "πόλεμο" και να ρισκάρουν την καταστροφή του όχι για κάποιο σκοπό που θα ωφελήσει έστω τους ανθρώπους ώστε να πεις χαλάλι, αλλά για να πάρει εκδίκηση από τον Τζεικ ένας μόνο άνθρωπος. 

Γενικά επικεντρώθηκε τόσο πολύ στην ιστορία εκδίκησης που αδικείται όλο το σύμπαν, όλο το υπόλοιπο context με την σύγκρουση ανθρώπων vs navi με φόντο resources για την επιβίωση

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler

Γενικά επικεντρώθηκε τόσο πολύ στην ιστορία εκδίκησης που αδικείται όλο το σύμπαν, όλο το υπόλοιπο context με την σύγκρουση ανθρώπων vs navi με φόντο resources για την επιβίωση

Ακριβώς αυτό. Γενικώς δεν είμαι αυστηρός και δεν αναζητω τη τελειότητα στο σενάριο σε μια ταινία, κάτι τέτοιο αφαιρεί την όλη χαρά της θέασης. Απλά στη συγκεκριμένη περίπτωση, σου λέει ο άλλος ότι μου πήρε 13 χρόνια για να τελειοποιήσω το σενάριο (και τη τεχνολογία φυσικά). Οι απαιτήσεις δημιουργούνται από μόνες τους.

Στο οπτικό κομμάτι οι απαιτήσεις εκπληρώθηκαν, στο σεναριακό κομμάτι σίγουρα όχι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, DeadOrganPlayer είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

Γενικά επικεντρώθηκε τόσο πολύ στην ιστορία εκδίκησης που αδικείται όλο το σύμπαν, όλο το υπόλοιπο context με την σύγκρουση ανθρώπων vs navi με φόντο resources για την επιβίωση

Ακριβώς αυτό. Γενικώς δεν είμαι αυστηρός και δεν αναζητω τη τελειότητα στο σενάριο σε μια ταινία, κάτι τέτοιο αφαιρεί την όλη χαρά της θέασης. Απλά στη συγκεκριμένη περίπτωση, σου λέει ο άλλος ότι μου πήρε 13 χρόνια για να τελειοποιήσω το σενάριο (και τη τεχνολογία φυσικά). Οι απαιτήσεις δημιουργούνται από μόνες τους.

Στο οπτικό κομμάτι οι απαιτήσεις εκπληρώθηκαν, στο σεναριακό κομμάτι σίγουρα όχι.

Γι'αυτό και εξακολουθω να θεωρώ το πρώτο μακράν καλύτερο σεναριακά παρά το κράξιμο που έχει φάει. Καταρχάς μας γνωρίζει τον κόσμο της Πανδώρα και κυρίως θέτει τις βάσεις για το πώς περίμενα εγώ τουλάχιστον ότι θα εξελιχθει η ιστορία. Απλοϊκό μεν, πετυχαίνει τον σκοπό απόλυτα δε. 

Περίμενα λοιπόν να επανέλθουν οι άνθρωποι, όπου θα είχαμε όπως και στην πρώτη ναι μεν τους στρατοκαυλους και τους ψυχρούς businessesmen που τα βλέπουν όλα λεφτά, και ότι το σενάριο θα συνέχιζε από κει. Πώς θα πάρουν οι άνθρωποι αυτό που χρειάζονται, πως θα μεταπειστουν στο μετρό του δυνατού οι navi, ίσως να κατέληγε σε τεράστια σύγκρουση, ίσως σε εκεχειρία και εν τέλει αποικισμό της Πανδώρας από τους εναπομείναντες ανθρώπους με φόντο μια ειρηνική συνύπαρξη ή μετατροπή όλων σε avatar-navi , όλα αυτά γνωρίζοντας φυσικά φυλές και κόσμο της Πανδώρας σε ακόμα μεγαλύτερο βαθος κλπ. 

Τα έστησε τέλεια για μένα η πρώτη ταινία και αυτή ήταν μια μεγάλη χαμένη ευκαιρία που αναλώθηκε σε καπρίτσιο ενός ανθρώπου κ πως θα σώσει ο Τζεικ την οικογένεια του.So what? Αυτά τα βλέπουμε και σε "συμβατικές" ταινίες, εδώ ο κόσμος είναι τόσο πλούσιος και φτιαγμένος με λεπτομέρεια που απορώ στο τέλος γιατί όλος αυτός ο κόπος να φτιάξεις τέτοιο σύμπαν για να πεις εντελώς προσωπικές ιστοριουλες.

Θέλω να πιστεύω πως στα επόμενα αν υπάρξουν τελικά θα δούμε κάτι σε μεγαλύτερο scale

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, DeadOrganPlayer είπε

Επίσης μου φανηκε λίγο άκυρο

  Απόκρυψη περιεχομένων

που για να πεσει το focus στο στην οικογενειακή εξιλέωση των Sully βγήκαν τελείως από το κάδρο τόσο η φυλή του νερού στο τρίτο act όσο και η φυλη του δάσους μετά το πρώτο act. Ο Jake ηταν head of the resistance θεωρητικά και οκ έφυγε να κρυφτεί για να σωσει και καλά τη φυλή του. Μα όλο το κέντρο της αντίστασης παρέμενε στη φυλη του δάσους, όλος ο εξοπλισμός όλα οσα είχαν κλέψει από τοθς ανθρώπους. Λίγο εκτός λογικής οι άνθρωποι να εστιάσουν στην εξόντωση του Jake αποκλειστικά (που έφυγε και θεωρητικα δεν αποτελεί πλέον κίνδυνο) και να ξεχαστεί η φυλη του δάσους. Εκτός αν απλά επέλεξε να μη μας δείξει τα παράλληλα γεγονότα που συνέβαιναν αλλά και έτσι να είναι πολύ ρηχή αντιμετώπιση και πάλι.

 

μην ξεχνας και τους επιστημονες που ειχαν μεινει στην Πανδωρα. ελαχιστα τους ειδαμε στην ταινια, δεν μαθαμε τι κανανε σε αυτα τα 13 χρονια, και απορω γιατι ο Καμερον εφερε τους παλιους ηθοποιους πισω για να μην κανουν απολυτως τιποτα. εκτος και αν εχουν μεγαλυτερο ρολο στα σηκουελς. επισης μεγαλο plothole

Spoiler

ο Quaritch και η ομαδα του γιατι δεν πηγανε κατευθειαν να πιασουν τους επιστημονες για να μαθουν που κρυβοταν ο Sully? και κανανε ολη αυτη την μανουβρα με τα βουνα, το "think like a Navi" και τους Ναβι της θαλασσας; ξερανε που ηταν τα παλια εργαστηρια, ακομη και να τα ειχαν μεταφερει αλλου, θα μπορουσαν ευκολα να βρουν την βαση τους, εδω εντοπισανε το ελικοπτερο τους αμεσως μολις πεταξε.

μου κανε και εμενα εντυπωση γιατι υπηρχαν τοσες σεναριακες τρυπες, ακριβως διοτι μετα απο τοσα χρονια γραψιματος, θα περιμενε κανεις να ηταν πιο προσεγμενο το σεναριο. ειδα μια προσφατη συνεντευξη του Καμερον, και ειπε οτι η ομαδα του δουλευε στα σεναρια επι 1.5 χρονια. οταν τελειωσανε, τα βαλανε στο συρταρι, αλλα το 2017 οταν ξεκινησε η παραγωγη των σηκουελς, ο Καμερον τα διαβασε, δεν του αρεσανε και τα ξαναγραψε απο την αρχη!!!  αυτο το βρισκω εξωφρενικο και σιγουρα η ζημια εγινε εκει. και επειδη το 3 ηδη εχει γυριστει, ισως ειναι ηδη αργα να βελτιωσει την ιστορια του, ακομη και αν ελαβε υποψιν τις κριτικες που δεχθηκε το 2 για την σεναριακη του ποιοτητα.

ειναι κριμα διοτι οι περισσοτερες καινουργιες ιδεες του ειναι καλες,  επεκτεινε τον κοσμο της Πανδωρας, εστησε μια overarching ιστορια με μεγαλυτερα stakes, και εδωσε μια νεα δυναμικη στους χαρακτηρες. αλλα η υλοποιηση ηταν ανεπαρκης. 2-3 καλογραμμενες σκηνες θα μπορουσαν ευκολα να εξηγησουν καποια απο τα plotholes του σεναριου.

Μόλις τώρα, KilliK είπε

μην ξεχνας και τους επιστημονες που ειχαν μεινει στην Πανδωρα. ελαχιστα τους ειδαμε στην ταινια, δεν μαθαμε τι κανανε σε αυτα τα 13 χρονια, και απορω γιατι ο Καμερον εφερε τους παλιους ηθοποιους πισω για να μην κανουν απολυτως τιποτα. εκτος και αν εχουν μεγαλυτερο ρολο στα σηκουελς. επισης μεγαλο plothole

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

ο Quaritch και η ομαδα του γιατι δεν πηγανε κατευθειαν να πιασουν τους επιστημονες για να μαθουν που κρυβοταν ο Sully? και κανανε ολη αυτη την μανουβρα με τα βουνα, το "think like a Navi" και τους Ναβι της θαλασσας; ξερανε που ηταν τα παλια εργαστηρια, ακομη και να τα ειχαν μεταφερει αλλου, θα μπορουσαν ευκολα να βρουν την βαση τους, εδω εντοπισανε το ελικοπτερο τους αμεσως μολις πεταξε.

μου κανε και εμενα εντυπωση γιατι υπηρχαν τοσες σεναριακες τρυπες, ακριβως διοτι μετα απο τοσα χρονια γραψιματος, θα περιμενε κανεις να ηταν πιο προσεγμενο το σεναριο. ειδα μια προσφατη συνεντευξη του Καμερον, και ειπε οτι η ομαδα του δουλευε στα σεναρια επι 1.5 χρονια. οταν τελειωσανε, τα βαλανε στο συρταρι, αλλα το 2017 οταν ξεκινησε η παραγωγη των σηκουελς, ο Καμερον τα διαβασε, δεν του αρεσανε και τα ξαναγραψε απο την αρχη!!!  αυτο το βρισκω εξωφρενικο και σιγουρα η ζημια εγινε εκει. και επειδη το 3 ηδη εχει γυριστει, ισως ειναι ηδη αργα να βελτιωσει την ιστορια του, ακομη και αν ελαβε υποψιν τις κριτικες που δεχθηκε το 2 για την σεναριακη του ποιοτητα.

ειναι κριμα διοτι οι περισσοτερες καινουργιες ιδεες του ειναι καλες,  επεκτεινε τον κοσμο της Πανδωρας, εστησε μια overarching ιστορια με μεγαλυτερα stakes, και εδωσε μια νεα δυναμικη στους χαρακτηρες. αλλα η υλοποιηση ηταν ανεπαρκης. 2-3 καλογραμμενες σκηνες θα μπορουσαν ευκολα να εξηγησουν καποια απο τα plotholes του σεναριου.

@sheik αυτο που λες για ειρηνικη συνυπαρξη των Ναβι με τους ανθρωπους, το γνωριζουμε ηδη οτι θα γινει απο το theme park της Disney. ο ιδιος ο Καμερον εχει πει οτι το παρκο ειναι κανονας, και δειχνει την Πανδωρα πως θα ειναι 20 χρονια μετα τα γεγονοτα της 5ης ταινιας. Τα σηκουελς προς τα εκει πανε, αλλα δεν γνωριζουμε πως θαναι η διαδρομη.

επισης κατι αλλο που ξερουμε απο τον ιδιο τον παραγωγο Landau οτι θα συμβει στο 5, το οποιο  εκανε τους ιδιους τους Disney executives να αναφωνησουν "holy shit!",  οταν τους εδωσε ο Jim σημειωσεις για το τι σκοπευει να κανει:

Spoiler

οι Navi πανε στην Future Earth για να πολεμησουν τους ανθρωπους στον home planet τους. Blade Runner meets Avatar!

γιαυτο και θελω να παει καλα η τωρινη ταινια, διαφορετικα δεν θα δουμε το παραπανω στορυ. 

1 ώρα πριν, sheik είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

Συμφωνώ σε όλα όσα λες για τις τρύπες και τις ανακολουθίες.

Να προσθέσω το τραγικότατο κουλό επίσης που όλοι ασχολήθηκαν με την προσωπική εκδίκηση του Quaritch.

Συγγνώμη υποτίθεται η ανθρωπότητα πάει εκεί με κάποιους σκοπούς, αυτό το σκάφος είναι προφανώς δισεκατομμυρίων αλλά όχι αποφάσισαν να πάνε σε "πόλεμο" και να ρισκάρουν την καταστροφή του όχι για κάποιο σκοπό που θα ωφελήσει έστω τους ανθρώπους ώστε να πεις χαλάλι, αλλά για να πάρει εκδίκηση από τον Τζεικ ένας μόνο άνθρωπος. 

Γενικά επικεντρώθηκε τόσο πολύ στην ιστορία εκδίκησης που αδικείται όλο το σύμπαν, όλο το υπόλοιπο context με την σύγκρουση ανθρώπων vs navi με φόντο resources για την επιβίωση

 

 

ε;

Spoiler

η αποστολη του Quaritch ηταν να βρει και να σκοτωσει τον Jake. Το φαλαινοθηρικο το επιταξε ακριβως για αυτο τον σκοπο, η προσωπικη του εκδικηση απλως τυχαινε να συμπιπτει με την αποστολη του. το plothole ειναι αλλου. οτα ο Jake πηγε να κρυφτει, σταματησε να οργανωνει την αντισταση των Ναβι του Δασους, αφου ηταν ο μονος που γνωριζε τις τακτικες των ανθρωπων και πως να χρησιμοποιησει τα οπλα τους. αρα εφοσων ηταν εκτος δρασης, επαψε και να ειναι προβλημα για τους ανθρωπους. δεν υπηρχε λογος να πανε να τον βρουν. αφηστε τον να ψαρευει μπαρμπουνια.

 

1 ώρα πριν, DeadOrganPlayer είπε

Επίσης μου φανηκε λίγο άκυρο

  Απόκρυψη περιεχομένων

που για να πεσει το focus στο στην οικογενειακή εξιλέωση των Sully βγήκαν τελείως από το κάδρο τόσο η φυλή του νερού στο τρίτο act όσο και η φυλη του δάσους μετά το πρώτο act. Ο Jake ηταν head of the resistance θεωρητικά και οκ έφυγε να κρυφτεί για να σωσει και καλά τη φυλή του. Μα όλο το κέντρο της αντίστασης παρέμενε στη φυλη του δάσους, όλος ο εξοπλισμός όλα οσα είχαν κλέψει από τοθς ανθρώπους. Λίγο εκτός λογικής οι άνθρωποι να εστιάσουν στην εξόντωση του Jake αποκλειστικά (που έφυγε και θεωρητικα δεν αποτελεί πλέον κίνδυνο) και να ξεχαστεί η φυλη του δάσους. Εκτός αν απλά επέλεξε να μη μας δείξει τα παράλληλα γεγονότα που συνέβαιναν αλλά και έτσι να είναι πολύ ρηχή αντιμετώπιση και πάλι.

 

ακριβως. αυτο που εγραψα και εγω τωρα. ειναι μεγαλο plothole αυτο.

Spoiler

θα ηταν καλυτερο να εμενε ο Jake στο Δασος για να οργανωνει την αντισταση,  και να εστελνε την οικογενεια του στους Ναβι των υφαλων για να τους προστατεψει. και ας πηγαινε επισκεψη να δει τι κανουν, για να εχουμε και το interaction με τα παιδια του. o Quaritch ουτως η αλλως θα συνεχιζε το κυνηγητο του, αφου δεν το γνωριζε αυτο. ξανα ενα plothole που ευκολα λυνοταν με λιγο διαφορετικο γραψιμο.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...