Προς το περιεχόμενο

Avatar 2 (2022)


KilliK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

30 Δεκεμβρίου είδα με την παρέα (σε σπίτι) και τις 3 extended ταινίες του LotR, δεν κουράστηκε κανείς 11 ώρες με 2 breaks.

Στο 2ωρο του Avatar 2 όταν πήραμε χαμπάρι ότι έχει άλλη μια ώρα ξενερώσαμε.

  • Like 3
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 644
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

42 λεπτά πριν, Thresh είπε

30 Δεκεμβρίου είδα με την παρέα (σε σπίτι) και τις 3 extended ταινίες του LotR, δεν κουράστηκε κανείς 11 ώρες με 2 breaks.

Στο 2ωρο του Avatar 2 όταν πήραμε χαμπάρι ότι έχει άλλη μια ώρα ξενερώσαμε.

Εγω το ειδα σε 3 δοσεις. Μιση ωρα τη πρωτη φορα, 2 ωρες τη δευτερη και υπολοιπη μιση ωρα τη τριτη φορα. Ολα αυτα σε διαρκεια μιας βδομαδας :D

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Just now, Dantε said:

Εγω το ειδα σε 3 δοσεις. Μιση ωρα τη πρωτη φορα, 2 ωρες τη δευτερη και υπολοιπη μιση ωρα τη τριτη φορα. Ολα αυτα σε διαρκεια μιας βδομαδας :D

Δεν έπαιζε τέτοια επιλογή στο cinema. 😛

Τουλάχιστον είχα προλάβει θέσεις στην σειρά Q της Sphera οπότε απλώναμε πόδια με την άνεσή μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, Waiss said:

Τελικά μάθαμε ποιανού κόρη είναι η Κίρι; 

Spoiler

Κανενούς. Είναι η ανάσταση της Γκρείς από το πρώτο μέσο της Ειουά, της θεάς της Πανδώρας. Ότι, βασικά, γέννησε τον εαυτό της, ξαναγεννημένη. Επιστημονική φαντασία είναι το Αβάταρ, εξάλλου. 

Δεν είναι επίσημο αλλά είναι το πιο λογικό και η περισσότεροι φανς το έχουν αποδεχτεί. 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με δυσκόλεψε πολύ να το τελειώσω. Οκ ωραίο το CGI,σου πέφτει το σαγόνι αλλά επί της ουσίας ξαναμανα το ίδιο στορυ με το 1ο, που έτσι κι αλλιώς δεν ήταν τίποτα ιδιαίτερο. Για να μαζέψεις το 4K, HDR καλό,αλλά μέχρι εκεί

Βαρετό και αναμενόμενο 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 hours ago, Arkin said:

Και η πρώτη ταινία δράμα ήταν σεναριακα avatar βλέπεις για τον κόσμο και τα εφέ του. Από σενάριο δεν περιμένεις τίποτα. 

Σεναριακά θα συμφωνήσω με παραπάνω απόψεις ότι.. δεν υπήρχε ουσιώδη σενάριο, σε σημείο η πρώτη ταινία να μου φαίνεται καλύτερη σε αυτό τον τομέα. Βέβαια Avatar βλέπεις για τα εφέ, τον κόσμο, δεν θα κάτσεις πολύ στο κομμάτι ιστορία. Ρίχνω ένα ελαφρυντικό στη ταινία καθώς φαίνεται ότι σεταρει πράγματα για τις μετέπειτα ταινίες 

Story 1 > 2 για μένα

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/3/2023 στις 9:41 ΠΜ, Dantε είπε

Σε καμια περιπτωση παντως δεν ειναι η καλυτερη ταινια ολων των εποχων που διαβασα παραπισω η κατι το συγκλονιστικο

Δε ξέρω ποιος το έγραψε αυτό, ωστοσο πριν 4 χρονια ειχα γράψει για το πρωτο avatar πως αποτελεί ένα αριστουργημα της 7ης τέχνης, οχι μονο για τα απιστευτα εφέ, αλλά επειδή πρόκειται για ένα κόσμο που έχτισε ένας σκηνοθέτης, χωρις να βασιζεται σε κάποιο βιβλίο.

Καλυτερη ταινία ολων των εποχών δεν ειναι σίγουρα. Δε ξέρω αν μπαίνει καν στις 50 πρώτες, ομως δε μπορω να παραλήψω τι έχει φτιάξει αυτος ο άνθρωπος.

Σεναριακά, τα ειπατε και παραπάνω και στα περισσότερα συμφωνω. Δεν έχει να προσφέρει κάτι ιδιαίτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, pontez2 είπε

Δε ξέρω ποιος το έγραψε αυτό, ωστοσο πριν 4 χρονια ειχα γράψει για το πρωτο avatar πως αποτελεί ένα αριστουργημα της 7ης τέχνης, οχι μονο για τα απιστευτα εφέ, αλλά επειδή πρόκειται για ένα κόσμο που έχτισε ένας σκηνοθέτης, χωρις να βασιζεται σε κάποιο βιβλίο.

Καλυτερη ταινία ολων των εποχών δεν ειναι σίγουρα. Δε ξέρω αν μπαίνει καν στις 50 πρώτες, ομως δε μπορω να παραλήψω τι έχει φτιάξει αυτος ο άνθρωπος.

Σεναριακά, τα ειπατε και παραπάνω και στα περισσότερα συμφωνω. Δεν έχει να προσφέρει κάτι ιδιαίτερο.

Δεν βασίστηκε. Έκλεψε. Μικρή η διαφορά όσον αφορά την πρωτοτυπία μιας δημιουργίας.

Το αποτέλεμσα ωστόσο και πάλι παραμένει εντυπωσιακό και θα συμφωνήσω και εγώ ότι και οι δυο ταινίες ένα αριστούργημα της 7ης τέχνης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, manolis940 είπε

Δεν βασίστηκε. Έκλεψε. Μικρή η διαφορά όσον αφορά την πρωτοτυπία μιας δημιουργίας.

 

Oταν λές έκλεψε τι εννοείς; (με ενδιαφέρει αν υπάρχει κάτι στο οποίο ξέρουμε οτι έκλεψε" -και οχι επηρεάστηκε- για να δημιουργησει αυτον τον κόσμο) Έχω ακουσει κάτι για Ποκαχοντας αλλά τα θεωρώ έκτός πραγματικότητας, διότι εδω μιλάμε για επιστημονική φαντασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, pontez2 είπε

Oταν λές έκλεψε τι εννοείς; (με ενδιαφέρει αν υπάρχει κάτι στο οποίο ξέρουμε οτι έκλεψε" -και οχι επηρεάστηκε- για να δημιουργησει αυτον τον κόσμο) Έχω ακουσει κάτι για Ποκαχοντας αλλά τα θεωρώ έκτός πραγματικότητας, διότι εδω μιλάμε για επιστημονική φαντασία.

Έχει πολλά σημεία όμοια με το Mid-Flinx ειδικά στο θέμα του κόσμου και της φυλής των Navi. Με την ποκαχόντας όχι τόσο όσο θέλουν να πιστεύουν μερικοί.

https://en.wikipedia.org/wiki/Mid-Flinx

Επεξ/σία από manolis940
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, manolis940 είπε

Έχει πολλά σημεία όμοια με το Mid-Flinx ειδικά στο θέμα του κόσμου και της φυλής των Navi. Με την ποκαχόντας όχι τόσο όσο θέλουν να πιστεύουν μερικοί.

https://en.wikipedia.org/wiki/Mid-Flinx

Δεν ηξερα την παραπάνω ιστορία (ενδιαφέρον βιβλίο, ευχαριστώ πολύ) Έχεις δίκιο, ωστόσο ο Κάμερον έχει πει οτι το συγκεκριμένο project το δουλεύει απο την εφηβική του ηλικία. Βέβαια ο καθένας μπορει να πει οτι θέλει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει, τουλαχιστον με αυτα που εχω δει στις ταινιες, δεν ειναι και κανας κοσμος τρομερου βαθους βρε παιδια. Δηλαδη αν ειναι θαυμα 7ης τεχνης ο κοσμος αυτος, του Τολκιν τι ειναι; Της διαγαλαξιακης τεχνης θαυμα;

Επειδη εφτιαξε μια γλωσσα (που αναθεμα και αν καποιος μπορει να τη κατανοησει) το λεμε; Το chat ai πλεον να βαλεις, σου φτιαχνει 2-3 γλωσσες το λεπτο :P

Προσοχη, δε μειωνω τη δουλεια στο CGI και στα εφε που ειναι οντως καταπληκτικη και μαλλον θα περασουν παρα πολλα χρονια για να δουμε κατι καλυτερο (η εστω και αναλογο), αλλα να μνημομευονται οι ταινιες για αυτο που οντως ειναι. Ενα Tech Show off.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Dantε είπε

Ενταξει, τουλαχιστον με αυτα που εχω δει στις ταινιες, δεν ειναι και κανας κοσμος τρομερου βαθους βρε παιδια. Δηλαδη αν ειναι θαυμα 7ης τεχνης ο κοσμος αυτος, του Τολκιν τι ειναι; Της διαγαλαξιακης τεχνης θαυμα;

Γιατί πρέπει να είναι ή το ένα ή το άλλο; Να συγκριθεί σε πιο σημείο; Στο LOTR οι κακοί θέλουν την απόλυτη κυριαρχία μέσω της δύναμης. Στο Avatar θέλουν το ίδιο μέσω του χρήματος γι αυτό και έχουν πάει σε ένα πλανήτη για την απόκτηση ορυκτών και άλλων πόρων όπως το Unobtainium. Στον ένα κόσμο έχουμε πολλά νοήμονα είδη (Ξωτικά, Νάνοι, 'Άνθρωποι κτλ), ενώ στο Avatar έχουμε πρακτικά 2 τους ανθρώπους και τους Na'vi. Στον ένα κόσμο υπάρχει το στοιχείο του υπερφυσικού όπως η μαγεία, στον άλλο κόσμο(πλανήτη) διαφέρουν οι νόμοι της φύσης όπως τους ξέραμε εδώ, δίνοντας την δυνατότητα στην πανίδα και την χλωρίδα να αλληλεπιδρούν. Στην γλώσσα δεν μπορώ να βρω κάποια ιδιαίτερη διαφορά, δεν ήταν άλλωστε ποτέ και η αγάπη μου τα φιλολογικά, αλλά σε εμένα όλα φαίνονται κινέζικα. Στην τελική όμως γιατί να την καταλαβαίνεις; Αναπτύχθηκε σε ένα πλανήτη μακρυά από εδώ.
Σεντόνια μπορούν γραφτούν συγκρίνωντας την διαφορετικότητα τους.

Γιατί να κρίνουμε  ή ακόμη χειρότερα να συγκρίνουμε τώρα τον κόσμο του Avatar σε αυτό το πρώιμο στάδιο που βρίσκεται. Γι αυτόν τον κόσμο έχουμε 2 ταινίες. Για τον κόσμο του Τολκιν υπάρχουν αρκετά βιβλία, 6 Ταινίες μια σειρά(θεός να την κάνει :P ) και μερικά Video Games. Μήπως πρέπει να του δώσουμε ακόμη χρόνο να μας δείξει τις δυνατότητες του;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...