Προς το περιεχόμενο

Avatar 2 (2022)


KilliK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, liakinen είπε

Αξίζουν τα WEB-DL που κυκλοφόρησαν ή υπομονή μέχρι το physical release; 

Προσεξε φιλε γιατι καταλαθος χθες κατεβασα γαματαρ 😁

Επεξ/σία από giannis123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 644
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, giannis123 είπε

Προσεξε φιλε γιατι καταλαθος χθες κατεβασα γαματαρ 😁

Εκεί που είμαι μέλος φίλε μου τέτοια δεν υπάρχουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 hours ago, liakinen said:

Αξίζουν τα WEB-DL που κυκλοφόρησαν ή υπομονή μέχρι το physical release; 

ναι, αξιζουν, ειδικα η 4Κ. τουλαχιστον μεχρι να βγει το BR.

KIyHCMH.jpeg

Επεξ/σία από KilliK
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Concept art από τα special features του Avatar: The Way of Water που δείχνει διάφορα μέρη στην Πανδώρα και δείχνουν πως μπορεί να είναι οι Ναβι της στάχτης στο Avatar 3.

1volcanic.webp.7ba04ef786804e0d9a0c2d85fe422294.webp

2desert.webp.a823ec2d71a1738fcbf0e29fda5b9b98.webp3polar.webp.1c1fa4ddeb96ed37158e917495f0c2d2.webp

29 λεπτά πριν, Arkin είπε

Τιμιο το 34αρων GB 4K HDR αρχειο αλλα αναμονη για BR για μενα στα 80-90.

  Απόκρυψη περιεχομένων

Screenshot-2.png
Screenshot-3.png
Screenshot-4.png

 

nice-very-nice-willem-dafoe.gif.1901baab92d8d757d4b1693cc4301c2e.gif

Η ποιότητα είναι οργασμικη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, omghi2u είπε

2η φορα που δεν καταλαβα ποτε τελειωσε. Σαν νερακι περασαν οι 3 ωρες. Εβλεπα αλλες 3 καπακια ανετα.

 

wow JC... wow.

Το ίδιο, φιλέ μου. Δεν το έχω ζήσει ποτέ αυτό. Σαν να είδες μόνο 30 λεπτά το πολύ νιώθει. Αυτό αν λέγεται ταινιάρα..

Τίποτα πιο απολαυστικό από το να έχεις αυτή την ταινία σε κρυστάλλινη ποιότητα μετά από μήνες με ένα σκατένιο ριπ κάμερας με χοντρόμπάλες να μασάνε ποπκορν και να μιλάνε στο παρασκήνιο.

Προσκυνώ Τζιμπό.

Screenshot(2).png.377ab232ae57ff4029de463ceae5f282.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε τι οθόνη καταλαβαίνετε διαφορές μεταξύ των καλών web-dls (δηλαδή την υψηλότερη ποιότητα streaming) και του remux ρε παιδιά; Ειλικρινής απορία γιατί εγώ τα βλέπω όλα ίδια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Philippe είπε

Σε τι οθόνη καταλαβαίνετε διαφορές μεταξύ των καλών web-dls (δηλαδή την υψηλότερη ποιότητα streaming) και του remux ρε παιδιά; Ειλικρινής απορία γιατί εγώ τα βλέπω όλα ίδια..

Στις περισσότερες περιπτώσεις ένα μάτι "εκπαιδευμένο" μπορεί να διακρίνει σε σκοτεινές σκηνές banding και blocking ακόμα και σε 24 ίντσες PC μόνιτορ. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Philippe είπε

Σε τι οθόνη καταλαβαίνετε διαφορές μεταξύ των καλών web-dls (δηλαδή την υψηλότερη ποιότητα streaming) και του remux ρε παιδιά; Ειλικρινής απορία γιατί εγώ τα βλέπω όλα ίδια..

Όταν έχεις δει εκατοντάδες web br remux και hdr μπορείς να καταλάβεις τα πάντα. Θα κρατήσω το 34αρι web και θα βάλω screens οταν βγει το br στα 80 90gb να δούμε και εκεί τις διαφορές. Πολύ παλιά έβλεπα 720p γιατί η σύνδεση ήταν για το ανάθεμα 4mb τώρα με τα 300 μόνο full br 4k hdr για τέτοιες ταινίες ώστε να έχεις το απόλυτο για τα μάτια σου. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α ναι ε; Πάντως οι περισσότεροι δεν έχουμε ούτε τις σωστές ρυθμίσεις εικόνας..
Δε λέω, ωραία η ταινία, αλλά πολύ πράσινη/ μωβ ήτανε ρε παιδί μου:


image.jpeg.b93814249721339cf9c47e366db5f221.jpeg

Το απολαυστικό με την ταινία είναι ότι έχει πολλές ομοιότητες με την παλιά, απαραίτητο συστατικό των επιτυχημένων σήκουελς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Philippe είπε

Α ναι ε; Πάντως οι περισσότεροι δεν έχουμε ούτε τις σωστές ρυθμίσεις εικόνας..
Δε λέω, ωραία η ταινία, αλλά πολύ πράσινη/ μωβ ήτανε ρε παιδί μου:


image.jpeg.b93814249721339cf9c47e366db5f221.jpeg

Το απολαυστικό με την ταινία είναι ότι έχει πολλές ομοιότητες με την παλιά, απαραίτητο συστατικό των επιτυχημένων σήκουελς.

Καλά εδώ γελάμε τι εικόνα είναι αυτή? Είδες αυτές που έβαλα πιο πανω πως σου φάνηκαν? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η φωτό είναι με το κινητό στην οθόνη της TV. Αυτό το green/ magenta tint είναι ένα γνωστό πρόβλημα με τα DV αρχεία. Απ' ό,τι φαίνεται το κάνουν και τηλεοράσεις που υποτίθεται ότι υποστηρίζουν DV όπως η δική μου LG BX, αλλά ακόμη και οι πιο καινούργιες. Το συγκεκριμένο αρχείο είναι το web-dl των 34.6gb σε mkv από το rarbg. Το ίδιο αρχείο σε container mp4 δεν μου το κάνει (το κάνει μόνο στα preview στη μπάρα). Ένα άλλο mkv από το leach 34.7gb που είναι HDR και δεν το κανει.

Τα είδα τα 

Τα είδα τα  screenshots που είχες στο spoiler, τα κατέβασα από το postimage στο pc. Αλλά έχω 2Κ οθόνη οπότε δεν μπορώ να έχω σωστή άποψη για το πόσο καλά είναι. Αφενός downscaling κάνει η οθόνη μου, αφετέρου εσύ πήρες scrrenshot οπότε ενδεχομένως χάθηκε και εκεί ποιότητα. Αυτό ήθελα να πω, ότι με τόση επεξεργασία που τρώνε οι ταινίες (από τον uploader/ συμπίεση/ upscaling/ descaling/ plex ξερω γω τι άλλο) δύσκολο να αντιληφθεί κανείς την ποιότητα αυτού που βλέπει.

Κανείς μη εκπαιδευμένος, έστω..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Philippe είπε

Η φωτό είναι με το κινητό στην οθόνη της TV. Αυτό το green/ magenta tint είναι ένα γνωστό πρόβλημα με τα DV αρχεία. Απ' ό,τι φαίνεται το κάνουν και τηλεοράσεις που υποτίθεται ότι υποστηρίζουν DV όπως η δική μου LG BX, αλλά ακόμη και οι πιο καινούργιες. Το συγκεκριμένο αρχείο είναι το web-dl των 34.6gb σε mkv από το rarbg. Το ίδιο αρχείο σε container mp4 δεν μου το κάνει (το κάνει μόνο στα preview στη μπάρα). Ένα άλλο mkv από το leach 34.7gb που είναι HDR και δεν το κανει.

Τα είδα τα 

Τα είδα τα  screenshots που είχες στο spoiler, τα κατέβασα από το postimage στο pc. Αλλά έχω 2Κ οθόνη οπότε δεν μπορώ να έχω σωστή άποψη για το πόσο καλά είναι. Αφενός downscaling κάνει η οθόνη μου, αφετέρου εσύ πήρες scrrenshot οπότε ενδεχομένως χάθηκε και εκεί ποιότητα. Αυτό ήθελα να πω, ότι με τόση επεξεργασία που τρώνε οι ταινίες (από τον uploader/ συμπίεση/ upscaling/ descaling/ plex ξερω γω τι άλλο) δύσκολο να αντιληφθεί κανείς την ποιότητα αυτού που βλέπει.

Κανείς μη εκπαιδευμένος, έστω..

Κάτι κατάλαβα ότι είναι από Dolby vision η εικόνα κάποιες τηλεοράσεις δεν το διαχειρίζονται σωστά και βλέπουμε αυτά τα αποτελέσματα. Τα remux είναι τα ατόφια br στα 70 80gb αρχεία. Τα web και αυτά καρασυμπιεσμένα 4Κ δίνουν αλλά τουλάχιστον πολύ καλύτερα από Netflix Disney+ κτλ streaming υπηρεσίες στο bitrate. Το 90% λίγο τον νοιαζουν αυτά βέβαια και 720 να του βάλεις μια χαρά θα πει είναι εμείς εδώ είμαστε μειοψηφία. Ταινίες του 1940 και θέλω να τις δω σε 4Κ εφόσον έχει γίνει το remastered. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Philippe είπε

Α ναι ε; Πάντως οι περισσότεροι δεν έχουμε ούτε τις σωστές ρυθμίσεις εικόνας..
Δε λέω, ωραία η ταινία, αλλά πολύ πράσινη/ μωβ ήτανε ρε παιδί μου:


image.jpeg.b93814249721339cf9c47e366db5f221.jpeg

Το απολαυστικό με την ταινία είναι ότι έχει πολλές ομοιότητες με την παλιά, απαραίτητο συστατικό των επιτυχημένων σήκουελς.

νομιζω αν δεν εχεις dolby vision οθονη παντα θα εχεις τετοια θεματα με τετοια rips σχετικα με τα χρωματα τους.

Επεξ/σία από omghi2u
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...