Προς το περιεχόμενο

Avatar 2 (2022)


KilliK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

23 λεπτά πριν, omghi2u είπε

νομιζω αν δεν εχεις dolby vision οθονη παντα θα εχεις τετοια θεματα με τετοια rips σχετικα με τα χρωματα τους.

Για υπολογιστή madvr για τα hdr αλλιώς τα χρώματα είναι άτονα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 644
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Super Moderators
7 hours ago, omghi2u said:

νομιζω αν δεν εχεις dolby vision οθονη παντα θα εχεις τετοια θεματα με τετοια rips σχετικα με τα χρωματα τους.

Αυτό.

Επίσης αν έχεις LG, θέλει να έιναι και MP4 το αρχείο, όχι MKV.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Thresh είπε

Αυτό.

Επίσης αν έχεις LG, θέλει να έιναι και MP4 το αρχείο, όχι MKV.

Ούτε σε υπολογιστή παίζουν τα dv στην εικόνα το καλό όμως ότι εδώ και μήνες το 90% των ταινιών με dv έχουν μέσα και το hdr οπότε τρέχουν άψογα σχεδόν παντού. Αν δεις μια φορά hdr 4Κ Br ακόμα και σε sdr οθόνη μετά τα web rip sdr σε ξενίζουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκατσα ειδα χθες τη ταινια. Μου εμεινε μεν ενα μισαωρο γιατι πηγε αργα, αλλα οκ δε νομιζω οτι θα αλλαξει τη γενικοτερη αποψη μου.

Να σημειωσω οτι την ειδα 4Κ HDR Dolby Atmos (οτι καλυτερο κυκλοφορει σε αρχειο εν ολιγοις αυτη τη στιγμη) σε C1+ ηχομπαρα atmos.

Ναι η εικονα και ο ηχος ειναι συγκλονιστικα και καλυτερα απο οτι υπαρχει εκει εξω. Ο κοσμος που διαδραματιζεται η ταινια δινει τη δυνατοτητα να παιξει με μια χρωματικη παλετα που σε OLED με HDR σε αφηνει οντως με το σαγονι κατεβασμενο. Ειναι μια ταινια φτιαγμενη οπως τα δοκιμαστικα βιντεακια που υπαρχουν για Atmos κτλ. 

Περα απο αυτο ομως,δεν εχει να προσφερει κατι αλλο. Τα CGI προφανως αψογα (αν και σε ελαχιστα σημεια ηταν μετρια).

Αλλα δεν εχει κατι αλλο να προσθεσει. Αν δηλαδη δεν υπηρχαν CGI και η εικονα αυτη,  θα ηταν ταινια του 5 και αμφιβαλλω αν θα την εβλεπα κιολας ολη ,αφου ειναι 3+ ωρες. Παιρνει καποιους ποντους για αυτα, γιατι προφανως προσθετουν στην εμπειρια.

Σε καμια περιπτωση παντως δεν ειναι η καλυτερη ταινια ολων των εποχων που διαβασα παραπισω η κατι το συγκλονιστικο.

Αν καποιος θελει για σινεμα με τη παρεα και 7 σακουλες ποπ κορν για να εχει να μασουλαει ολο το 3ωρο. Προφανως στο να βρω ανορθοδοξα πραγματα στο σεναριο, δε μπαινω καν στο κοπο. Ειναι σα να προσπαθησω να εξηγησω επιστημονικα το quantum *ταδε* της μαρβελ.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Thresh είπε

Αυτό.

Επίσης αν έχεις LG, θέλει να έιναι και MP4 το αρχείο, όχι MKV.

Μέσω Plex τουλάχιστον μου παίζει κανονικά τα DV-mkv αρχεία.

Αν και πλέον βλέπω από το shield αλλά από τότε που πρώτο βγήκαν τα DV rips δεν νομίζω να έχει αλλάξει κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
13 minutes ago, Jts said:

Μέσω Plex τουλάχιστον μου παίζει κανονικά τα DV-mkv αρχεία.

Ναι γιατί δεν χρησιμοποιεί τον player της TV, αλλά του Media Server. 😛

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ πάντως παιδιά έχω την LG BX που υποτίθεται ότι υποστηρίζει Dolby Vision. Νομίζω ότι δεν μου κάνει fallback σε HDR όταν παίζει DV MP4 γιατί μου βγάζει και το αντίστοιχο συμβολάκι "Dolby Vision". Τα DV MKV όντως δεν τα διαβάζει σωστά, ούτε για DV αλλ' ούτε για HDR, και τα χρώματα τα δείχνει όλα πράσινα/ ροζ. Στον υπολογιστή κανένα από τα δύο dolby αρχεία δεν εμφανίζεται σωστά.

Αλλά από τα πρόσφατα καλά web-dl του Avatar2 που κυκλοφόρησαν, το MKV που είναι HDR και δεν είναι DV μου φαίνεται ότι δείχνει πιο σωστά τα χρώματα από το MP4 που είναι DV και μπορεί να το παίξει η LG.

Επεξ/σία από Philippe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/3/2023 στις 7:31 ΠΜ, Arkin είπε

Αν δεις μια φορά hdr 4Κ Br ακόμα και σε sdr οθόνη μετά τα web rip sdr σε ξενίζουν. 

Θα με κάνεις τώρα να την ξανακατεβάσω την ταινία με αυτό που λες , έτσι από περιέργεια αν και κατά 99% είμαι σχεδόν σίγουρος οτι δεν θα δω καμία διαφορά.

Δεν μπορώ να καταλάβω που το στηρίζεις αυτό.Έχω κατεβάσει την ταινία σε 2160p x265 10bit SDR DD+ Atmos (28GB).Αν κατεβάσω την έκδοση 2160p x265 10bit ΗDR DD+ Atmos (34GB) θα δω διαφορά σε παλιό προτζέκτορα 1080p ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tarantules είπε

Θα με κάνεις τώρα να την ξανακατεβάσω την ταινία με αυτό που λες , έτσι από περιέργεια αν και κατά 99% είμαι σχεδόν σίγουρος οτι δεν θα δω καμία διαφορά.

Δεν μπορώ να καταλάβω που το στηρίζεις αυτό.Έχω κατεβάσει την ταινία σε 2160p x265 10bit SDR DD+ Atmos (28GB).Αν κατεβάσω την έκδοση 2160p x265 10bit ΗDR DD+ Atmos (34GB) θα δω διαφορά σε παλιό προτζέκτορα 1080p ; 

Αν εχεις madvr και δεις μέσω υπολογιστή mpc θα δεις διαφορά ναι. Θα βάλω screens το απόγευμα sdr Vs hdr ακόμα και σε sdr οθόνη θα δεις διαφορές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Arkin είπε

Αν εχεις madvr και δεις μέσω υπολογιστή mpc θα δεις διαφορά ναι. Θα βάλω screens το απόγευμα sdr Vs hdr ακόμα και σε sdr οθόνη θα δεις διαφορές. 

Εγώ δεν λέω σε monitor υπολογιστή ούτε με πρόγραμμα επεξεργασίας όπως το madvr.Σε προτζεκτορα 1080p θα δω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tarantules είπε

Εγώ δεν λέω σε monitor υπολογιστή ούτε με πρόγραμμα επεξεργασίας όπως το madvr.Σε προτζεκτορα 1080p θα δω;

Με τι player θα το τρέξεις το αρχείο? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, Arkin είπε

Με τι player θα το τρέξεις το αρχείο? 

Ασε τον player.Ετσι οπως το λες εννοεις οτι 2 διαφορετικες διανομες , η μια σε hdr και η αλλη σε sdr θα δωσουν διαφορετικο αποτελεσμα στο ιδιο μεσο πραγμα που δεν ισχυει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, tarantules είπε

Ασε τον player.Ετσι οπως το λες εννοεις οτι 2 διαφορετικες διανομες , η μια σε hdr και η αλλη σε sdr θα δωσουν διαφορετικο αποτελεσμα στο ιδιο μεσο πραγμα που δεν ισχυει.

Ανάλογα το μέσο. Στον υπολογιστή 2 ίδια αρχεία το ένα hdr το άλλο sdr το πρώτο δίνει πολύ πιο ζωντανή εικόνα. Με madvr πάντα. Τραβάει δηλαδή την πληροφορία του hdr container και την δίνει στην εικόνα ακόμα και σε sdr οθόνη ή monitor. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Arkin είπε

Ανάλογα το μέσο. Στον υπολογιστή 2 ίδια αρχεία το ένα hdr το άλλο sdr το πρώτο δίνει πολύ πιο ζωντανή εικόνα. Με madvr πάντα. Τραβάει δηλαδή την πληροφορία του hdr container και την δίνει στην εικόνα ακόμα και σε sdr οθόνη ή monitor. 

Επιμενεις οτι σε μεσο το οποιο ειναι κατασκευασμενο να αποδιδει συγκεκριμενη χρωματικη παλετα , θα γινει το θαυμα και θα δεις παλετα χρωματων απο hdr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, tarantules είπε

Επιμενεις οτι σε μεσο το οποιο ειναι κατασκευασμενο να αποδιδει συγκεκριμενη χρωματικη παλετα , θα γινει το θαυμα και θα δεις παλετα χρωματων απο hdr

SDR αρχειο

1.png

HDR αρχειο

2.png

 

SDR

2.png

HDR

1.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...