Προς το περιεχόμενο

Avatar 2 (2022)


KilliK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, manolis940 είπε

Γιατί πρέπει να είναι ή το ένα ή το άλλο; Να συγκριθεί σε πιο σημείο; Στο LOTR οι κακοί θέλουν την απόλυτη κυριαρχία μέσω της δύναμης. Στο Avatar θέλουν το ίδιο μέσω του χρήματος γι αυτό και έχουν πάει σε ένα πλανήτη για την απόκτηση ορυκτών και άλλων πόρων όπως το Unobtainium. Στον ένα κόσμο έχουμε πολλά νοήμονα είδη (Ξωτικά, Νάνοι, 'Άνθρωποι κτλ), ενώ στο Avatar έχουμε πρακτικά 2 τους ανθρώπους και τους Na'vi. Στον ένα κόσμο υπάρχει το στοιχείο του υπερφυσικού όπως η μαγεία, στον άλλο κόσμο(πλανήτη) διαφέρουν οι νόμοι της φύσης όπως τους ξέραμε εδώ, δίνοντας την δυνατότητα στην πανίδα και την χλωρίδα να αλληλεπιδρούν. Στην γλώσσα δεν μπορώ να βρω κάποια ιδιαίτερη διαφορά, δεν ήταν άλλωστε ποτέ και η αγάπη μου τα φιλολογικά, αλλά σε εμένα όλα φαίνονται κινέζικα. Στην τελική όμως γιατί να την καταλαβαίνεις; Αναπτύχθηκε σε ένα πλανήτη μακρυά από εδώ.
Σεντόνια μπορούν γραφτούν συγκρίνωντας την διαφορετικότητα τους.

Γιατί να κρίνουμε  ή ακόμη χειρότερα να συγκρίνουμε τώρα τον κόσμο του Avatar σε αυτό το πρώιμο στάδιο που βρίσκεται. Γι αυτόν τον κόσμο έχουμε 2 ταινίες. Για τον κόσμο του Τολκιν υπάρχουν αρκετά βιβλία, 6 Ταινίες μια σειρά(θεός να την κάνει :P ) και μερικά Video Games. Μήπως πρέπει να του δώσουμε ακόμη χρόνο να μας δείξει τις δυνατότητες του;

Σε μενα τα λες; Δε διαφωνω. Μη το χαρακτηριζουμε θαυμα παντως ειδους μεχρι να δουμε το potential του ομως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 644
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, Dantε είπε

Σε μενα τα λες; Δε διαφωνω. Μη το χαρακτηριζουμε θαυμα παντως ειδους μεχρι να δουμε το potential του ομως.

Και 3η ταινία να μην έβγαινε, θα έλεγα ότι μέχρι τώρα είναι ένα οπτικοακουστικό αριστούργημα το οποίο έχει μέτριο προς καλό σενάριο.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 2/4/2023 στις 12:11 ΠΜ, Dantε είπε

Δηλαδη ποσο μαζοχας πρεπει να εισαι για να δεις το 1ο Αβαταρ 2 φορες;

Όχι περισσότερο από το βλέπεις ρικαπ της ζωής σου. 😉

Επεξ/σία από achileesxi
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κανένας φαν του Alita: Battle Angela στο νήμα? Ξέρω ότι είμαι αργά σ' αυτό αλλά πάλι καλά νέα, χάρη στο μεγαλείο του Άβαταρ έχει ελπίδα το σίκουελ. Ο Κάμερον έχει τρελό πάθος για αυτήν την σειρά ταινιών και θέλει να την συνεχίσει. 

Εγώ, πάντως, ελπίζω να γίνει.

Η επιτυχία του Avatar: The Way of Water κάνει το Alita 2 πιο πιθανό από ποτέ

alita-battle-angel-avatar-way-of-water.jpg.9e1c5f5cf260c721a888a1913d351696.jpg

Επεξ/σία από achileesxi
  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπτικό αριστούργημα (τι έφτιαξαν οι άνθρωποι), όχι ακουστικό (το σαουντρακ ειδικα είναι ανύπαρκτο), με σειφ ιστορία η οποία δεν πάει το λορ σχεδόν καθόλου παρακάτω. Σέβεται τον θεατή το σενάριο πάντως πράγμα όχι πλέον δεδομένο. Δεν θα το δω όσες φορές είδα το πρώτο πάντως επειδη:

Spoiler

1) δεν υπάρχει πρακτικά κάθαρση στο τέλος. Δεν υπάρχει κανένα ρισόλβ για να νιώσεις καλά.

2) δεν μου είναι ποτέ ευχάριστο να πεθαίνει παιδί σε ταίνια, στενοχωριέμαι!

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, Evangelos Anagnostou είπε

Οπτικό αριστούργημα (τι έφτιαξαν οι άνθρωποι), όχι ακουστικό (το σαουντρακ ειδικα είναι ανύπαρκτο), με σειφ ιστορία η οποία δεν πάει το λορ σχεδόν καθόλου παρακάτω. Σέβεται τον θεατή το σενάριο πάντως πράγμα όχι πλέον δεδομένο. Δεν θα το δω όσες φορές είδα το πρώτο πάντως επειδη:

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

1) δεν υπάρχει πρακτικά κάθαρση στο τέλος. Δεν υπάρχει κανένα ρισόλβ για να νιώσεις καλά.

2) δεν μου είναι ποτέ ευχάριστο να πεθαίνει παιδί σε ταίνια, στενοχωριέμαι!

 

Χαίρομαι που σου άρεσε, φίλε μου. Είναι πραγματικά η πιο εμφανισιακά ωραία ταινία που έχω δει σε σινεμά εδώ και χρόνια μην πω ποτέ, η μουσική έχει κάποια ωραία κομμάτια αλλά ναι λίγο πιο πρωτοτυπία θα' ταν ωραία. θα απαντήσω στης δυο παρατηρήσεις η καλύτερα γνώμες σου για την ταινία.
 

Spoiler

1. Υπάρχει μια κάθαρση. Ο Τζεικ, λανθασμένα, νόμιζε ότι να τρέχει από το κίνδυνο είναι τρόπος για να επιβιώσει η οικογένεια του, το να κρυφτεί γιατί είναι ένας πατέρας που φοβάται για την ζωή της συζύγου του και των παιδιών του και σε τραγικό τρόπο μαθαίνει πόσο λάθος ήταν και ότι να είναι γενναίος και να αντιμετωπίζει τους εχθρούς του κατάμουτρα είναι η λύση. Είναι και πολεμιστής, εξάλλου. Αυτό υπηρετεί ένα άλλο σκοπό, ο λογός που η ταινία αφορά τόσο τα παιδιά του. Να τους αφήσει να καθοδηγήσουν. Δεν ήταν καν ο μόνος που είχε μια ιστορία με κάθαρση.

Ο Κουαριτς της ταινίας, ο αναγεννημένος, αρχίζει όπως το παλιό του εαυτό και με εξελίσσετε με το ερχομό του γιου του και αποκτά μια ευαισθησία και πατρικότητα που ο παλιός, ανθρωπινός του εαυτός είτε δεν κάτεχε ή δεν είχε την ευκαιρία να δείξει.

Ο Λο'ακ ήταν κακομαθημένος, δεν έδειχνε το σωστό σεβασμό στον πάτερα του, ήταν κουφιοκέφαλος, ανώριμος και έμαθε παρά πολύ αργά πόσο αγαπούσε τον αδερφό του, τον Νετεγιαμ και στο τέλος της ταινίας και στην τρίτη ταινία, θα' ναι ο αφηγητής και επίσης πιο ώριμος έχοντας μάθει τα μαθήματα του με έναν παρά πολύ οδυνηρό τρόπο.

Ο Σπαίντερ, επίσης, διάλεξε σε ποια πλευρά ανικει και αναγνώρισε τον πάτερα του έστω και λίγο αφού τον έσωσε ξέροντας ότι εκείνος τον έσωσε από το να πεθάνει από τα χεριά της Νειτιρι, που εξαρτάται αν πιστεύεις είναι σαν εκείνην να σκοτώσει το παιδί.

2. Ούτε εγώ. Μου ήρθε το πατρικό ινστικτο που κατέχει καθένας όταν είδα τον Νετεγιαμ να πεθαίνει. Κρίμα, όμως, είχε τόσο ωραίες πιθανότητες σαν χαρακτήρας αλλά χρειαζόταν κάτι ακραίο για την πορεία άλλων χαρακτήρων, τον Λο' ακ και τον Τζεικ. Ήταν αναγκαίο, όσο θλιβερό και να ήταν.

 

Επεξ/σία από achileesxi
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φυσικά, δεν θα έρθει στο Ελλάδα η την Ευρώπη από τι καταλαβαίνω αλλά πάλι, ενδιαφέρουσα είδηση.

Βάζει λιγάκι περισσότερο στο μποξ οφις σύνολο. 

avatar.png.8a13ec79224bfa33ec9336aae27cb7b7.png

Επεξ/σία από achileesxi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/4/2023 στις 2:14 ΠΜ, achileesxi είπε

Κανένας φαν του Alita: Battle Angela στο νήμα?

Μου άρεσε απρόσμενα πολύ. Από το πουθενά ήρθε η Alita. Εν τω μεταξύ μόλις τώρα, εξαιτίας του μηνύματός σου, συνειδητοποίησα ότι ο Cameron είναι στους writers του Alita.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Την έκοψα στην μια ώρα και κάτι, το teen drama με κούρασε και γενικά την βρήκα βαρετή. Αμφιβάλλω να την τελειώσω. Οπτικά ναι ok ήταν ωραίο, αλλα σαν gamer τα visuals δεν ήταν αρκετά για να με κρατήσουν. Δεν λέω έκαναν τρελή δουλειά, αλλα τα physics θέλουν δουλειά ακόμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Την έκοψα στην μια ώρα και κάτι, το teen drama με κούρασε και γενικά την βρήκα βαρετή. Αμφιβάλλω να την τελειώσω. Οπτικά ναι ok ήταν ωραίο, αλλα σαν gamer τα visuals δεν ήταν αρκετά για να με κρατήσουν. Δεν λέω έκαναν τρελή δουλειά, αλλα τα physics θέλουν δουλειά ακόμα.

Δεν είναι η πιο βαθιά ταινία αν και έχει ωραίες ιστορίες για τους χαρακτήρες κτλπ αλλά δεκτό. Νομίζω ότι ο Κάμερον θα αφήσει τα ενδιαφέρον πράγματα για το τρίτο που λένε φήμες ότι θα είναι σκοτεινό και πιο σοβαρό που νομίζω ακούγεται γαμάτο. Κακοί ναβι που θα είναι μοχθηροί και χωρίς έλεος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, liakinen είπε

20 Ιουνίου για Physical release. Τσουρέκια μας έγιναν μέχρι να βγει. 

Αυτό πες το στο χαρντ-ντραιβ μου όταν κατεβάσω την ταινία σε 4Κ Blu-Ray με HDR και ΑΤΜΟΣ ήχο. 🤒

Επεξ/σία από achileesxi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...