Προς το περιεχόμενο

Windows Defender vs. Commercial Antivirus?


Neg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ερώτηση, πόσο ασφαλής είναι ο Windows Defender σε ενημερωμένο υπολογιστή με Windows 10 σε σχέση με Antivirus τρίτων; Έχω τον υπολογιστή μου κυρίως για Gaming και τα γνωστά άγνωστα Antivirus βαραίνουν πολύ το σύστημα σε σχέση με τον Defender, αυτή τη στιγμή συνδιάζω τον Defender με MalwareBytes. Να κοιτάξω για κάποιο άλλο Antivirus ή θα είμαι εντάξει με τον Defender?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την εικόνα που σου στέλνω μπορείς μόνος να δεις πόσο είσαι ασφαλής με το W.Defender.

Θα σου πρότεινα το   νέο Free antivirus  Bitdefender (v. 1.0.4.25 beta) το οποίο είναι πλέον και για Windows 10, πολύ ελαφρύ.

http://www.bitdefender.com/solutions/free.html?target=1&target=1&mboxSession=1469605698508-463758

 

post-232457-0-65767100-1480086047_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποτίθεται τον βελτίωσαν ριζικά στην τελευταία αναβάθμισή του.

To Bitdefender free που αναφέρει πιο πάνω ο φίλος όπως και το panda free είναι μια χαρά.

Σου προτείνω και Sophos Home (δεν είναι "ελαφρύ" όμως).

 

Επί πληρωμή, Kaspersky/BitDefender από μένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λιστες σαν την απο πανω με την ασφαλεια και αποδοση των AV δεν πρεπει να τις παιρνει κανεις στα σοβαρα.

 

Δε λεω οτι το defender αξιζει για παραπανω αλλα οταν βγαζουν κορυφαια αλλα AV που ξερω οτι δεν αξιζουν παραπανω καθως και να βγαζουν norton κλπ πιο πανω σε αποδοση απο το defender ειναι για γελια.

 

Γνωμη μου ειναι αν δεν βρισκεις τρομερα ενοχλητικο να κανεις ενα manual scan με το malwarebytes καθε βδομαδα (η και πιο σπανια αλλα σε τακτικα διαστηματα) δεν χρειαζεσαι τιποτε αλλο.

Αν παλι θες να πληρωσεις, η πληρης εκδοση του malwarebytes ειναι το μονο πακετο που θεωρω αξιζει τα λεφτα του

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση, πόσο ασφαλής είναι ο Windows Defender σε ενημερωμένο υπολογιστή με Windows 10 σε σχέση με Antivirus τρίτων; Έχω τον υπολογιστή μου κυρίως για Gaming και τα γνωστά άγνωστα Antivirus βαραίνουν πολύ το σύστημα σε σχέση με τον Defender, αυτή τη στιγμή συνδιάζω τον Defender με MalwareBytes. Να κοιτάξω για κάποιο άλλο Antivirus ή θα είμαι εντάξει με τον Defender?

 

Αν στο malwarebytes έχεις ενεργοποιημένο το real-time protection τότε κάνεις τεράστιο λάθος που το έχεις ενεργοποιημένο συγχρόνως με το defender.

 

Στο ερώτημα σου.. μείνε με το defender αρκεί να είναι σωστά παραμετροποιημένος.

Όταν κατεβάσεις το αρχείο αυτό σου "χτυπάει" το defender;

(δεν είναι malware, don't panic)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς μέσα από το task scheduler (σαν διαχειριστής) ο defender να κάνει μια γρήγορη σάρωση όποτε το επιθυμείς ανάλογα τι θα επιλέξεις χρονικά κτλ. να δες είναι εύκολο http://www.intowindows.com/how-to-schedule-a-scan-in-windows-defender-in-windows-10/  το πρόβλημα με το defender είναι ότι παίρνει ενημέρωση 8 στις 10 φορές που του τη κάνεις χειροκίνητα άρα δεν είναι και τόσο up-to -date στους ορισμούς είναι επιλογή της microsoft αυτά τα σταθερά χρονικά διαστήματα.

Κατά τα άλλα είναι προτιμότερο να μη σου τη σπάει ο υπολογιστής παρά να έχεις κάτι που σου τον γονατίζει και σε τρελαίνει.

Το malwarebytes τρέχει κανονικά παρέα με το πρώτο σου AV δεν έχει πρόβλημα.

Μπορείς να τρέχεις και το hitmanpro http://www.bleepingcomputer.com/download/hitmanpro/ κάθε μήνα δεν απαιτεί εγκατάσταση, σε ένα δεκάλεπτο είσαι ok.

 

Έχω κάνει πρόσφατα ένα σχόλιο http://www.insomnia.gr/topic/627837-επιλογή-free-antivirus/?p=55274720

 

Να προσθέσω ότι ο defender στα windows 10 μπορούν να κάνουν σάρωση και στην εκκίνηση διάρκεια ένα δεκάλεπτο με δικαιώματα διαχειριστή έχεις πρόσβαση στο μενού αυτό.

Διαδρομή ρυθμίσεις >. ενημέρωση και ασφάλεια > windows defender κάτι είναι κι αυτό!

 
 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Tο malwarebytes λειτουργει κανονικα με windows defender realtime. Και εισαι ασφαλης.

Επισης το immunet antivirus λειτουργει κανονικα μαζι και με τα 2 για περισσοτερη ασφαλεια......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tο malwarebytes λειτουργει κανονικα με windows defender realtime. Και εισαι ασφαλης.

Επισης το immunet antivirus λειτουργει κανονικα μαζι και με τα 2 για περισσοτερη ασφαλεια......

Σοβαρα τωρα το λες? 2 real time μαζι? ....... λολ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σοβαρα τωρα το λες? 2 real time μαζι? ....... λολ

 

Ναι ακριβώς γιαυτό είναι η επί πληρωμή έκδοση του malwarebytes για να τρέχει real time ασφαλώς παρέα με το main σύστημα προστασίας που έχεις defender ή ότι άλλο επιλέξεις, αυτό εννοώ δεν το αντικαθιστά ασφαλώς!

Μόνο που πρέπει να κάνεις κάποιες εξαιρέσεις exclusions και ignored files στις ρυθμίσεις τους διάβασε το Real-Time Scanning και θα το καταλάβεις είναι άψογο το κείμενο του.

http://www.howtogeek.com/230158/how-to-run-malwarebytes-alongside-another-antivirus/

Το malwarebytes να το πω αλλιώς δεν είναι AV (antivirus) και ασφαλώς δεν πρέπει να υπάρχουν 2 AV ταυτόχρονα όπως και 2 τείχη προστασίας ταυτόχρονα σε κανένα υπολογιστή.

@Neg

Αναφορικά τώρα με την ερώτηση για ελαφρύ AV όπως έγραψα καλύτερα ο defender και να μη σου σπάζει τα νεύρα παρά κάτι βαρύ τώρα με τι θα μπορούσες να αντικαταστήσεις τον defender θα σου πρότεινα το free του bitdefender δεν νομίζω κάτι άλλο να είναι τόσο ελαφρύ για τη περίπτωσή σου σαν δεύτερη επιλογή το avira free άλλο προσωπικά δεν γνωρίζω για να εκφέρω γνώμη.

Μπορείς να δοκιμάσεις το bitdefender free και αν δεν μείνεις ικανοποιημένος γύρισε στο defender αλλά όχι και το malwarebytes ταυτόχρονα εφόσον θέλεις να προτάξεις τις επιδόσεις λόγω hardware.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον υπολογιστή τρέχουν ταυτόχρονα πολλά real time services το θέμα είναι τι κάνουν αυτά που τρέχουν και όχι αν τρέχουν ταυτόχρονα.

Το malwarebytes δεν είναι antivirus και δεν κάνει τη δουλειά του AV (αρχεία συστήματος, unpatch system files κτλ.) εξ αυτού είναι λάθος να τρέχεις μόνο ένα antimalware όπως το malwarebytes για προστασία του υπολογιστή σου αυτό είναι για το zero-day malware/malware in the wild προστασία εκεί που τα πηγαίνει καλύτερα από ένα συμβατικό AV.

Προσωπικά αν ήθελα να αγοράσω προστασία μάλλον θα πήγαινα προς το real time malwarebytes παρέα με ένα free AV και όχι μια AV suite με το on demand malwarebytes.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...