Προς το περιεχόμενο

Οι πρώτες μετρήσεις με 7700Κ απογοητευτικές!!!


fallen4ngel

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έγραψε ολόκληρη έκθεση και ανάθεμα αν κατάλαβε τι είπε.

Αναφέρει μηχανικούς και επιστήμονες κτλπ λέγοντας εμάς ξερολες και αυτός δεν νομίζω να είναι ο μηχανικός της Intel.

Και που είσαι μηχανικε βγάλε μας και εδώ τις δικές σου μετρήσεις μην βλέπουμε μόνο από ξένα sites, είδες και χαμηλότερα ρεύματα!!!!

Μην ξυπνάς δεν είναι τίποτα, μία πέτρα γελάει. Κοιμήσου πάλι.

 

PS εγγραφή 11/12/16 ο μηχανικός της Intel.

 

Ορίστε πως παρασύρουν τον κόσμο, διάβασε το παιδί στο άρθρο του Insomnia και γράφει τώρα συμβουλή σε άλλον "Ο i7 7700k θεωρητικά υποστηρίζει περισσότερο OC από τον i7 6700k, αφού έχει μικρότερο TDP. Μάλιστα ένας overclocker πέτυχε τα 7GHz με 2 πυρήνες ανοιχτούς, πράγμα αξιοσημείωτο"

 

Τα σχόλια περιττεύουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 431
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δεν απευθύνομαι σε συγκεκριμένα άτομα. Είναι στρατιές ολόκληρες που πιστεύουν στην επίτηδες κακή πάστα, χωρίς να γνωρίζουν τα στάνταρ τα οποία πρέπει να πληροί μια cpu για να βγει στο εμπόριο.

 

Ούτε εγώ είμαι μηχανικός, αλλά καταλαβαίνω κάτι πολύ απλό. Σε συμφέρει ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ να χτυπάς την AMD με 4 γρήγορα cores στα 5+ Ghz μετά από oc(γιατί είδαμε ότι οι 7700Κ τα πιάνουν με μοναδικό πρόβλημα τα temps) παρά με μεγάλα die 6 core(που ΑΝΑΓΚΑΖΟΝΤΑΙ να βγάλουν εντός τους 2018 βλέποντας ότι το per core performance πιάνει ταβάνι). Τα μεγάλα die στοιχίζουν πολύ περισσότερο στο εργοστάσιο(σε σχέση με την αλλαγή πάστας).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν απευθύνομαι σε συγκεκριμένα άτομα. Είναι στρατιές ολόκληρες που πιστεύουν στην επίτηδες κακή πάστα, χωρίς να γνωρίζουν τα στάνταρ τα οποία πρέπει να πληροί μια cpu για να βγει στο εμπόριο.

 

Ούτε εγώ είμαι μηχανικός, αλλά καταλαβαίνω κάτι πολύ απλό. Σε συμφέρει ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ να χτυπάς την AMD με 4 γρήγορα cores στα 5+ Ghz μετά από oc(γιατί είδαμε ότι οι 7700Κ τα πιάνουν με μοναδικό πρόβλημα τα temps) παρά με μεγάλα die 6 core(που ΑΝΑΓΚΑΖΟΝΤΑΙ να βγάλουν εντός τους 2018 βλέποντας ότι το per core performance πιάνει ταβάνι). Τα μεγάλα die στοιχίζουν πολύ περισσότερο στο εργοστάσιο(σε σχέση με την αλλαγή πάστας).

Χτυπάς κάτι του 2011 και πάλι με χτυπήματα κάτω από το τραπέζι αλλά οκ δεν είναι επί του παρόντος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αδερφέ δεν λες και σε εμάς που προχωρήσαμε σε delid, ποια είναι τα στάνταρ?? Γιατί εγώ όταν έκανα delid τον 4770Κ στο δίμηνο από την αγορά του, η πάστα που είχε μέσα ήταν ξεραμένη και θρυματιζόταν. Αν είναι αυτά στάνταρ να τα χ@σω...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αδερφέ δεν λες και σε εμάς που προχωρήσαμε σε delid, ποια είναι τα στάνταρ?? Γιατί εγώ όταν έκανα delid τον 4770Κ στο δίμηνο από την αγορά του, η πάστα που είχε μέσα ήταν ξεραμένη και θρυματιζόταν. Αν είναι αυτά στάνταρ να τα χ@σω...

Τι ξέρεις εσύ ρε; Ξέρουν οι μηχανικοί της καλύτερα. Γατάκι!!!!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θερμάστρες οι AMD :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

 

7700K_zpsqduyz7ji.jpg

 

ένα 15% (για εφαρμογές πάντα αυτή η διαφορά γιατί στα games είναι πολύ πιο κοντά τα cpu μεταξύ τους 5%-8%) πίσω βρίσκομαι στα daily clockia από έναν 7700Κ στα 5,0ghz και με θερμοκρασίες (με normal room temperature και όχι σε ψυγείο μέσα να είμαι) ο 4790Κ after delid (avg 52 βαθμούς στα cores) !

Κοντά στους 30 βαθμούς διαφορά με τον 7700Κ που τυχαίνει να είναι καλό τσιπάκι αφού άλλα όπως βλέπω 90ρίζουν + παραπάνω σε oc καταστάσεις!

 

Coolaboratory liquid ultra + thermal grizzly rulessss!

post-303984-0-04174300-1483741826_thumb.png

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγα που θα βαζε και liquid metal.

αφου δουλευει σωστα σε στοκ δεν την νοιαζει.

 

Πουλιέται και το oc potential.

 

 

Αδερφέ δεν λες και σε εμάς που προχωρήσαμε σε delid, ποια είναι τα στάνταρ?? Γιατί εγώ όταν έκανα delid τον 4770Κ στο δίμηνο από την αγορά του, η πάστα που είχε μέσα ήταν ξεραμένη και θρυματιζόταν. Αν είναι αυτά στάνταρ να τα χ@σω...

 

Όταν οι cpu έχουν κύκλους θέρμανσης-ψύξης με διαστολή-συστολή υλικών πρέπει να χρησιμοποιήσεις υλικά και αποστάσεις κατάλληλα για μακροχρόνια χρήση. Έτσι ώστε έστω και αυτές οι μέτριες θερμοκρασίες να είναι εγγυημένες. Δεν έχεις στο μυαλό σου καγκουροκαταστάσεις. Αν εσύ καταλάβεις ότι κάτι στράβωσε με το delid(έχει συμβεί ψάξτο στο νετ) το ξανακάνεις. Ο άσχετος, η επιχείρηση κτλ. τί θα κάνει;

 

Επειδή γινόταν πολύς ντόρος με τις πάστες αποφάσισα να πάρω μια ακριβή arctic mx-4 και δεν είδα ίσως ούτε 1 βαθμό διαφορά σε σχέση με την στοκ coolermaster.  Αυτές οι πάστες σε μαζικές ποσότητες που αγοράζουν τα εργοστάσια είναι σεντ του σεντ για κάθε cpu. Δεν έχουν κανένα κέρδος να κρατάνε πίσω cpu των 5GHZ+ όταν έτσι μπορούν να καθυστερήσουν και άλλο τα 6 ακριβότερα(γι'αυτούς) cores.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλο εννοώ. Τους ενδιαφέρουν αυτοί που κάνουν oc σαν πελάτες, άρα και η ποιότητα πάστας. Αφού το κίνητρο για αγορά Κ εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό από κει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ένα 15% (για εφαρμογές πάντα αυτή η διαφορά γιατί στα games είναι πολύ πιο κοντά τα cpu μεταξύ τους 5%-8%) πίσω βρίσκομαι στα daily clockia από έναν 7700Κ στα 5,0ghz και με θερμοκρασίες (με normal room temperature και όχι σε ψυγείο μέσα να είμαι) ο 4790Κ after delid (avg 52 βαθμούς στα cores) !

Κοντά στους 30 βαθμούς διαφορά με τον 7700Κ που τυχαίνει να είναι καλό τσιπάκι αφού άλλα όπως βλέπω 90ρίζουν + παραπάνω σε oc καταστάσεις!

 

Coolaboratory liquid ultra + thermal grizzly rulessss!

και σκέψου οτί οι θερμοκρασίες αυτες ανέβηκαν στο cinebench.Αν το βάλεις να τρέξει κανα occt θα πάρει φωτια??? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι στιγμής το handbrake, λόγω AVX και ακόμα περισσότερο το folding@home σε συγκεκριμένα project έχω δει να ανεβάζουν περισσότερο την κατανάλωση.

Όμως στα games η κατανάλωση/θερμοκρασία αποκλείεται να είναι τόσο. Επίσης κάτι που δεν συζητιέται πολύ είναι η μεγαλύτερη ανοχή των skylake σε θερμοκρασίες και ρεύματα εν σχέσει με τους haswell παρά τη μικρότερη λιθογραφία. Είχε βγάλει σχετικό paper η ίντελ και το διάβασα κάπου σε έναν overclocking guide.

 

EDIT: Αυτό είναι

http://www.tweaktown.com/guides/7481/tweaktowns-ultimate-intel-skylake-overclocking-guide/index7.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή γινόταν πολύς ντόρος με τις πάστες αποφάσισα να πάρω μια ακριβή arctic mx-4 και δεν είδα ίσως ούτε 1 βαθμό διαφορά σε σχέση με την στοκ coolermaster.  Αυτές οι πάστες σε μαζικές ποσότητες που αγοράζουν τα εργοστάσια είναι σεντ του σεντ για κάθε cpu. Δεν έχουν κανένα κέρδος να κρατάνε πίσω cpu των 5GHZ+ όταν έτσι μπορούν να καθυστερήσουν και άλλο τα 6 ακριβότερα(γι'αυτούς) cores.

 

Καταλαβαίνεις ότι μιλάμε για την πάστα μεταξύ IHS και DIE έτσι?? Γιατί με το παραπάνω που γράφεις, εκτίθεσαι. Η Intel εκεί έκανε οικονομία και τα σκ@τωσε. Δεν μπορεί όλος ο κόσμος να την κράζει επειδή έτσι του καπνίζει. Αυτός που παίρνει K επεξεργαστή δεν τον παίρνει για να τον κοιτάει. Το παίρνει κυρίως για το OC. Ο δικός μου επεξεργαστής είχε θέμα ακόμη και σε στοκ ρολόγια. Δεν επιτρέπεται να κάνει throttling out of the box. Ο ένας πυρήνας είχε 22 βαθμούς διαφορά σε σχέση με τους άλλους τρεις. Μετά το delid έφτασαν τις ίδιες θερμοκρασίες και οι τέσσερις και είχα απίστευτα temp drops σε idle & full load...

 

Άσε τις φιλοσοφίες και τις δήθεν επιστημονικές αναλύσεις και ενημερώσου λίγο καλύτερα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...