Προς το περιεχόμενο

Το Amazon Go είναι ένα κατάστημα για ψώνια χωρίς ταμειακές μηχανές και ουρές


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Με την διαφορά όμως πως τότε δεν ήταν τίποτα υποχρεωτικό. Στις περισσότερες δουλειές σου ζητάνε υποχρεωτικά κινητό τηλέφωνο, όπως επίσης και για τα περισσότερα θέματα σπουδών χρειάζεται αναγκαστικά ίντερνετ, facebook κ.λ.π για χίλιους και δυο λόγους (σημειώσεις, εργασίες). Το web banking εγώ προσωπικά το χρησιμοποιώ επειδή το μεγαλύτερο μέρος του χρόνου το περνάω σε επαρχία και η κοντινότερη τράπεζα απέχει 15 χιλιόμετρα, κάνω την όποια ενημέρωση θέλω απευθείας και με διευκολύνει για τους λόγους που σου είπα.

 

Επίσης εάν διαβάσεις καλύτερα τα όσα έγραψα θα καταλάβεις πως δεν αναφέρομαι για τα τωρινά υποχρεωτικά μέσα προσωπικών δεδομένων ( σταθερό, κινητό, ιντερνετική τράπεζα ). Αναφέρομαι σε καταστάσεις που ΔΕΝ σε υποχρεώνουν να χρησιμοποιείς όπως το AMAZON GO. Αν σε μερικά χρόνια ας πούμε όλα τα σουπερμαρκετ λειτουργούν με τέτοιου είδους συναλλαγή... τότε έχεις κάθε δίκιο να λες τα όσα λες, Όταν το 2025 ( παράδειγμα ) καταργηθούν τα νομίσματα και για την κάθε αγορά χρησιμοποιείς κάρτα... τότε αναγκαστηκά θα έχεις κάρτα, μέχρι τότε εγώ θα αγοράζω με τον παραδοσιακό τρόπο και θα αποφεύγω όσο μπορώ τις χρεωστικές και τα μέσα που κρατάνε προσωπικά μου δεδομένα. Οπότε αφήστε εμας τους βλάκες να λέμε βλακείες κι εσείς δείξτε μέχρι και την κωλοτρυπίδα σας, κι εγώ δεν έχω λόγο να φοβηθώ κάτι άλλα δεν έχω και λόγο να δίνω τα πάντα για μέσα στην κάθε ακυρίλα του κερατά.

 

Αρκετά είπαμε πάλι, σε όποιον αρέσει. Ούτε γνώμες προσπάθησα να αλλάξω, ούτε και για να πλακωθώ ασχολήθηκα με το θέμα.

ΤΖΙΖΟΥΖ ΚΡΑΙΣΤ

 

Δεν θα αλλάξουν όμως τα πράγματα ξαφνικά σε ένα βράδυ και ούτε θα γίνουν υποχρεωτικά με τη μία. Πάντα ξεκινάνε σταδιακά με διάφορες δοκιμές, πειραματικές εφαρμογές κλπ. Και κανείς δεν υποχρεώνει κανέναν (αρχικά τουλάχιστον). Και όλα αυτά που πλεον περιγράφεις ως υποχρεωτικά και αναγκαία, στις πρώτες τους υλοποιήσεις δεν ήταν και υπήρχε αντίστοιχα κόσμος που είχε τους ίδιους φόβους & επιφυλάξεις με τώρα... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 99
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

α) Αν ο χρόνος σου δεν αξίζει τίποτα, φυσικά δεν σε νοιάζει.

 

β) Εσύ να πηγαίνεις να στέκεσαι στην ουρά να γουστάρεις. Και εξάλλου, ε΄σενα δεν σε πιάνει γιατί δεν πατάς το πόδι σου στο σούπερ μάρκετ, αλλά μόνο στο μπακάλικο την γειτονιάς ... ή όχι;  :devil:

α) Το αν αξίζει ο χρόνος μου ή όχι, άσε να το ξέρω εγώ καλύτερα

β) Αλήθεια τωρα? Αλήθεια????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μερικοί έχουν στο μυαλό τους το μέλλον όπως τις ταινίες επιστημονικής φαντασιας... Όλοι θα ασχολούμαστε με τις τέχνες και τον πολιτισμό και κάποιος θα μας πληρώνει για να πάμε στο αυτόματο super market της γειτονιάς να ψωνίζουμε ότι θέλουμε... Και αν βαριόμαστε να παίρνουμε την πρώτη πτήση για ενα τριήμερο στις Μπαχάμες... Και μετα αν νιώθουμε μεγάλη πίεση απο την δουλειά και τα πολλά ψώνια απο τα αυτόματα super market να τσιμπάμε και ενα 2μηνο άδεια για ενα διαλογισμό στο Θιβέτ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιχειρήματα υπάρχουν... Η τεχνολογία προχωράει πολύ γρήγορα (καλά κάνει αλλά...) χωρίς να έχουν λυθεί πολλά σημαντικά προβλήματα για να την εφαρμόσουν... Όταν δεν έχεις λύσει το τεράστιο πρόβλημα της ανεργίας δεν προσπαθείς να δημιουργήσεις μεγαλύτερη ανεργία και ακόμα χειρότερα ανθρώπους που δεν χρειάζονται. Ένας νέος Σήμερα 20 χρονών που δεν έχει σπουδάσει κάτι (υπάρχουν πάρα πολλοί) σε ενα τέτοιο μέλλον που φαντάζονται κάποιοι τι θα κανει; τον κλόουν στους άλλους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και σιγά σιγά θα ενσωματώσουμε την τεχνολογία παντού και δεν θα μας ενοχλεί.

Σκεφτήκατε ποτέ πόσα πράγματα έχουμε παραδώσει για χάρη της ευκολίας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή,συνοψιζοντας.

Αν στη Νιγηρία ανοιξουν 10 Αμαζον Γκοου, βαλουν 1000 αυτόματους πωλητες νερου και κοκα κολας ολοι οι Νιγηριανοι θα ασχολουνται με τις τέχνες και με πνευματικες δουλειες και θα ζουν ανετα και ωραία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή,συνοψιζοντας.

Αν στη Νιγηρία ανοιξουν 10 Αμαζον Γκοου, βαλουν 1000 αυτόματους πωλητες νερου και κοκα κολας ολοι οι Νιγηριανοι θα ασχολουνται με τις τέχνες και με πνευματικες δουλειες και θα ζουν ανετα και ωραία.

 

Ναι, αν τους δώσεις την κατάλληλη παιδεία, και ενσωματώσεις τον αυτοματισμό μέσω σχεδίου και συστήματος, θα ασχοληθούν με τις τέχνες και τις πνευματικές δουλειές.
Δεν ειναι ανάγκη να ερμηνεύουμε τα πράγματα μονοδιάστατα.
Κανένας δεν λέει οτι απλά πας και με το πάτημα ενος κουμπιου αλλάζεις την κουλτούρα και τον τρόπο ζωής ενος λαού.
Καθώς η αυτοματοποίηση θα αυξάνεται, οι κοινωνίες θα πρέπει να λαμβάνουν μέτρα, για να οδηγηθούν σε μια κατεύθυνση που θα βελτιώνει το βιοτικό τους επίπεδο.
Τα ερωτήματα των ανθρώπων θα πρέπει να είναι του στύλ, "Με ποιόν τρόπο μπορούμε να απαλαγούμε απο τις βαρετές δουλειές, και ταυτόχρονα να ανεβάσουμε το επίπεδο της ζωής μας... είναι δυνατόν να γίνει αυτό?... αν όχι, γιατί?...αν ναι, πως?"
 
Δεν αφήνεις τα πράγματα όπως έχουν τώρα, και απλά τους φορτώνεις με ρομπότ και αυτοματισμούς, και περιμένεις να επιβιώσουν.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνώμη μου ειναι οτι αν κανουμε αυτα που λες δεν θα λειπουν 5 - 10 αυτοματισμοί για να ζουμε ωραια.

Δεν θα χρειαζεται κανεις τα 10λεπτα που γλυτωνει από το Αμαζον Γκοου.

Θεωρω οτι μικρος εχω ζησει πιο ωραια απο οτι ζουν τωρα τα ανηψια μου και δεν ειχα κανεναν αυτοματισμο σε σχεση με σημερα.

 

Ειχα γραψει πολλα αλλα τα εσβησα γιατι ενιωσα οτι ισως βγηκα πολυ εκτος θεματος.

Εκει που θελω να καταλήξω ειναι οτι αν καποια πραγματα αυτοματοποιουνται και προσφερονται δωρεάν σε ολη την ανθρωπότητα για το γενικότερο καλο Ναι, ειναι βελτιωση ο αυτοματισμος. Αν ομως καποιος βαζει μηχανες να κανουν δουλειες για να μεγιστοποιησει το κερδος του πολυ αμφιβάλλω οτι αυτο θα ανεβασει το βιωτικο επίπεδο της κοινωνιας. Κανεις δεν μας λεει πως θα βγαζουν λεφτα ολοι οι ταμιες που θα απολυθουν και θα γινουν ποιητες και ζωγραφοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...