Προς το περιεχόμενο

Πωλητής σε φαρμακευτική εταιρία


alexia27

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα!

 

Μπορεί κάποιος που έχει ασχοληθεί ή γνωρίζει να μου δώσει κάποιες πληροφορίες για το τι κάνεις ένας αντιπρόσωπος/πωλητής μιας εταιρίας παραφαρμακευτικών ειδών;

Υποθετω οτι θα ειναι κατι σαν τον ιατρικο επισκέπτη που ουσιαστικα τρεχεις πισω απο γιατρους και νοσοκομεια και προσπαθεις να κλεισεις συμφωνίες...

Τι προσόντα επίσης συνήθως απαιτείται να έχει κάποιος πέρα από πτυχία; Οι συνθήκες εργασίας πώς είναι;

 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πας στα φαρμακεία και πουλάς τα προϊόντα της εταιρίας σου. Τους πείθεις ότι τα δικά σου είναι τα καλύτερα και παζαρεύεις πόσα θα πάρει και με τι έκπτωση.

Οι συνθήκες φαντάζομαι είναι διαφορετικές σε κάθε εταιρία, από προσόντα χρειάζονται δίπλωμα οδήγησης, παπάτζα, ευφράδεια και εξυπνάδα/καπατσοσύνη. Τα πτυχία δεν είναι απαραίτητα, αλλά ίσως μερικοί τα ζητάνε.

Γενικότερα είναι μια δουλειά που αν είσαι καλή και το κυνηγήσεις μπορείς να βγάλεις καλά λεφτά.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρω μια που ντύνεται/βάφεται σαν σκυλοτραγουδίστρια και πρέπει να βγάζει καλά λεφτά. Αυτή πηγαίνει σε νοσοκομεία και σπίτια κυρίως γιατί τα προϊόντα της είναι για χρονίως πάσχοντες. Δουλεύει αρκετές ώρες αλλά μην φανταστείς ότι σκάβει...απλά εξηγεί την χρήση των προϊόντων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας.

 

Το αν έχω λέγειν/ είμαι επικοινωνιακή δεν μπορώ να το εκτιμήσω για το κατά πόσο κάνω γι αυτή τη δουλειά. Πιθανόν να είμαι πολύ/αρκετά  ή καθόλου για αυτή τη δουλεια!!! Δεν ξέρω δλδ πόσο επικοινωνιακός χρειάζεται να είναι κάποιος...

 

Πάντως γενικά μου αρέσει να συζητάω και να συνομιλώ με τους γύρω μου... Δεν ειμαι καμια που ντρεπομαι να μιλησω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή ίσως δεν κατάλαβες τι ακριβώς εννοούν αυτοί που είπαν αν σου αρέσει το μπλα-μπλα και το αν είναι ομιλητική/επικοινωνιακή θα σου πω το εξής.

Πας πχ σε ένα φαρμακείο. Ο φαρμακοποιός έχει δουλειά, είναι στο τρέξιμο, σκέφτεται κάποιες πληρωμές που πρέπει να κάνει, κλπ. Εσύ τώρα πρέπει αυτόν τον άνθρωπο να τον κάνεις να ασχοληθεί μαζί σου, να σου δώσει χρόνο να του προτείνεις/εξηγήσεις τα προϊόντα σου και βέβαια (το σημαντικότερο) όχι μόνο να τον πείσεις να πάρει Χ ποσότητα (ιδανικά 2χ, 3χ, κλπ) αλλά και όταν τον ρωτάνε να προτείνει τα δικά σου σε σχέση με τα του ανταγωνισμού (πάντα υπάρχουν τέτοια).

Ένα καλό τεστ κατά τη γνώμη μου είναι να σκεφτείς πως λειτουργούν οι ασφαλιστικοί σύμβουλοι (λογικά θα είχες κάποια επαφή στη ζωή σου).

Αν λοιπόν θεωρείς πως "το 'χεις" το να λειτουργείς έτσι (καλώς ή κακώς πρέπει να είσαι λίγο πρηξαρχ...ης) τότε προχωράς

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο φαρμακοποιος πρεπει να σε βλεπει σαν επιχειρησιακο συμβουλο και οχι σαν πρηξαρχιδι οπως κακως αναφερει ο haris_216.

 

Για να το καταφερεις αυτο χρειαζεται εκπαιδευση ,πειθαρχια και πολλη μελετη (μιλαμε για σοβαρες εταιριες που μπορουν και τα παρεχουν αυτα).

 

Ειναι μια δουλεια που απαιτει πολυ προσωπικο χρονο, ισως ταξιδια εκτος νομου και γερο στομαχι.

 

Στα υπερ ειναι ο μισθος(και εκτος εδρας), τα επιμορφωτικα σεμιναρια που σου παρεχουν, εταιρικο αυτοκινητο, μπονους στοχων, ιδιωτικη ασφαλιση περαν του ΙΚΑ, λαπτοπ, κινητο.

 

Χρειαζεται τρομερη οργανωση απο μερους σου, οι απαιτησεις των ανωτερων ειναι πολλες.

 

Αυτα που εγραψε ο haris_216 δεν ισχυουν εκτος και αν πιασεις δουλεια σε πολυ μικρη εταιρια που τα σκευασματα της ειναι αδιαφορα για τον φαρμακοποιο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο φαρμακοποιος πρεπει να σε βλεπει σαν επιχειρησιακο συμβουλο και οχι σαν πρηξαρχιδι οπως κακως αναφερει ο haris_216.

 

Για να το καταφερεις αυτο χρειαζεται εκπαιδευση ,πειθαρχια και πολλη μελετη (μιλαμε για σοβαρες εταιριες που μπορουν και τα παρεχουν αυτα).

 

Ειναι μια δουλεια που απαιτει πολυ προσωπικο χρονο, ισως ταξιδια εκτος νομου και γερο στομαχι.

 

Στα υπερ ειναι ο μισθος(και εκτος εδρας), τα επιμορφωτικα σεμιναρια που σου παρεχουν, εταιρικο αυτοκινητο, μπονους στοχων, ιδιωτικη ασφαλιση περαν του ΙΚΑ, λαπτοπ, κινητο.

 

Χρειαζεται τρομερη οργανωση απο μερους σου, οι απαιτησεις των ανωτερων ειναι πολλες.

 

Αυτα που εγραψε ο haris_216 δεν ισχυουν εκτος και αν πιασεις δουλεια σε πολυ μικρη εταιρια που τα σκευασματα της ειναι αδιαφορα για τον φαρμακοποιο.

 

Αν και δεν θα διαφωνήσω με το θεωρητικό σκέλος της τοποθέτησής σου (πως θα έπρεπε να είναι τα πράγματα) θα πω ότι δεν είναι ακριβώς έτσι στη σημερινή τουλάχιστον αγορά (για προ 10ετίας ή παραπάνω δεν έχω άποψη).

Και αν και σίγουρα μπορεί ακόμα να υπάρχουν φαρμακοποιοί που αναζητούν σύμβουλο/συνεργάτη, δεν είναι δυστυχώς λίγοι εκείνοι που δεν λειτουργούν έτσι.

Είτε γιατί "δεν το 'χαν" ποτέ το επιχειρηματικό (όπως σε όλους τους κλάδους άλλωστε) είτε γιατί η πίεση τους οδηγεί σε κινήσεις μακράν του όποιου σωστού επιχειρηματικού μοντέλου.

Το αν 2-3 εταιρίες "ονόματα" στο χώρο έχουν την πολυτέλεια σχεδόν να τους ψάχνουν οι φαρμακοποιοί και άρα αυτό το γεγονός να δίνει άλλη "άνεση" στον σύμβουλο πωλήσεων αυτών των εταιριών, δεν λέει κάτι για όλους τους υπόλοιπους.

Και προφανώς η ts δεν μιλάει γι' αυτές τις 2-3 εταιρίες αφού εκεί οι θέσεις καλύπτονται προτού αδειάσουν και αν εύρισκε άκρη για τέτοια εταιρία τότε θα είχε inside information και άρα δεν θα ρωτούσε στο insomnia.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξέρει κανένας σε ποιά κατηγορία πωλήσεων ανήκει αυτή η περίπτωση? Customer - 2 - Business? 

 

Πάντως να ξέρετε ότι ο πωλητής δέν είναι κανάς κακός μάγος που προσπαθεί να σε αναγκάσει να αγοράσεις το προιόν του για να τα κονομήσει..

 

Ο σωστός πωλητής δέν προσπαθεί να σου πουλήσει ένα προιόν ή μια υπηρεσία αλλά την διευκόλυνση που θα σου παρέχει το προιόν ή η υπηρεσία του για να σου κάνει τη ζωή πιό εύκολη.. 

 

Παίζει με την ψυχολογία του πελάτη ώστε να του διώξει τις ενστάσεις, τις αμφιβολίες και το φόβο από την αγορά που θα κάνει.. 

 

Ο πωλητής δηλαδή πρέπει να ξέρει πολύ καλά το προιόν του και τί καλά παρέχει καθώς και τα θετικά του σημεία σε σχεση με τον ανταγωνισμό.. έχει έτοιμα επιχειρήματα για να πείσει και φυσικά πολύ καλές επικοινωνιακές δεξιότητες για να πείθει εύκολα..  επαγγελματικό προφίλ, καλό ντυσιματάκι, σπάσιμο φωνής στα σημεία που πρέπει, μπλα-μπλά και άριστο χειρισμό της ελληνικής γλώσσας.. 

 

είδα πρόσφατα κάτι εκπαιδευτικά βιντεάκια και τα έμαθα 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ένα καλό τεστ κατά τη γνώμη μου είναι να σκεφτείς πως λειτουργούν οι ασφαλιστικοί σύμβουλοι (λογικά θα είχες κάποια επαφή στη ζωή σου).

Αν λοιπόν θεωρείς πως "το 'χεις" το να λειτουργείς έτσι (καλώς ή κακώς πρέπει να είσαι λίγο πρηξαρχ...ης) τότε προχωράς

 

Σχεδόν καμία σχέση με αυτό που περιγράφεις...

 

Σε σοβαρές εταιρίες φαρμακων οι πωλητές έχουν κυρίως ρόλο συμβούλου.

 

Επίσης έχουν κύρος συνήθως...

Μου έχει τύχει σε ιδιωτικό νοσοκομείο να σκάσει μύτη ένας πωλητής ιατρικών μηχανημάτων που συνεργαζόταν με την κλινική και όλοι υπάλληλοι/γιατροί να είναι σούζα ...

 

Δεν εισαι δλδ. ο ντιλερας που πας να πουλησεις κατσαρολες και τηγανια σε κυράτσες και θα τους πετάξεις ένα κάρο παπάτζες για να αγοράσουν...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναλόγως το προιόν και, κυρίως, την εταιρεία. Ενας συγγενής μου δουλευε ως ιατρικός επισκέπτης σε μια μεγάλη φαρμακευτική, είχε πολύ καλές απολαβές και μπονους, μαζί με πάρα πολύ άγχος κι ατελειωτες ώρες δουλειας. Επρεπε να είναι ευχάριστος, κοινωνικός και διασκεδαστικός για όλους τους πιθανούς πελάτες του-πράγμα εξαντλητικό- κι είχε ξεχάσει τι θα πει οικογενεια/ σπίτι / ξεκούραση αλλά συνέχιζε λόγω του πολύ καλού μισθού του και των επιπλέον απολαβών. Μια γνωστή μου απο την άλλη που δουλεύει ως πωλήτρια σε μια εταιρεία με κάτι φυτικά σκευάμαστα και συμπλρώματα και πρέπει να βρει φαρμακεία/ καταστήματα για να τα πουλάνε,και ταυτόχρονα να τα προωθεί σε ιδιώτες, πρέπει πρώτα να πωλήσει συγκεκριμμένο αριθμό προιόντων, πριν πάρει ένα ποσοστό ως αμοιβή. Καλό είναι να διευκρινήσεις τι ακριβώς θα κάνεις, αν θα είσαι πλασιέ ουσιαστικά και πως θα πληρώνεσαι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχεδόν καμία σχέση με αυτό που περιγράφεις...

 

Σε σοβαρές εταιρίες φαρμακων οι πωλητές έχουν κυρίως ρόλο συμβούλου.

 

Επίσης έχουν κύρος συνήθως...

Μου έχει τύχει σε ιδιωτικό νοσοκομείο να σκάσει μύτη ένας πωλητής ιατρικών μηχανημάτων που συνεργαζόταν με την κλινική και όλοι υπάλληλοι/γιατροί να είναι σούζα ...

 

Δεν εισαι δλδ. ο ντιλερας που πας να πουλησεις κατσαρολες και τηγανια σε κυράτσες και θα τους πετάξεις ένα κάρο παπάτζες για να αγοράσουν...

 

Ενημερωτικά το ότι ήταν "σούζα" σε ένα πωλητή ιατρικών μηχανημάτων (για όσους ξέρουν, μιλάμε για τελείως άλλη κατηγορία) δεν μου λέει κάτι.

Ήδη ανέφερα παραπάνω ότι υπάρχουν 2-3 (άντε 5) εταιρίες που έχουν το "όνομα" και ψιλοκανονίζουν τους όρους του παιχνιδιού. Αυτό όμως δεν αναιρεί ότι υπάρχουν άλλες 25 (η πλειονότητα δηλαδή) που δεν τους "παίρνει" να (και δεν) λειτουργούν έτσι.

 

Και λέγοντας αυτά έχω κλείσει με ότι είχα να πω επί του θέματος και σταματώ εδώ. Από κει και πέρα ο καθείς μπορεί να εκθέτει τις απόψεις του (ιδανικά θα ήταν, τις γνώσεις του). Καλό βέβαια θα ήταν αυτές οι "συνεισφορές" να είναι για το πως είναι το πράγματα στην αγορά (την ελληνική τουλάχιστον) και όχι πως θα έπρεπε να είναι, έτσι ώστε να μπορεί να βοηθηθεί και η ts ή όποιος άλλος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα είναι βασικό να ξέρεις τι είδους προϊόντα θα πρέπει να προωθείς. Άλλο να είναι κάτι αξιόπιστο με σοβαρές μελέτες που δείχνουν ότι είναι αποτελεσματικό και άλλο κολλαγόνα, ενεργειακά βραχιόλια και κρέμες αδυνατίσματος. Αν δεν έχεις την επιστήμη μαζί σου, αναγκαστικά το ρίχνεις στην παπάτζα, άσε που δεν ξέρω και πόσο ήσυχα θα κοιμάσαι το βράδυ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...