Προς το περιεχόμενο

Γιατί ένας Developer είναι πολύ ποιο ακριβοπληρομένος σε σχέση με άλλα επαγγελματα;


PC_MAGAS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εαν παρατηρήσατε το να είσαι developer είναι ένα καλό επάγγελμα με εξέλιξη και ακόρεστη ζήτηση ειδικά σε παγκόσμιο επίπεδο. Αλλά ποιοι πιστεύεται ότι είναι οι παράγοντες που κάνουν το επάγγελμα καλό και ακριβοπληρωμένο;

 

Δηλαδή ουκ ολίγοι developers, ειδικά senior, παίρνουν αρκετά καλά λεφτά σε σχέση πχ. με μια καθαρίστρια η και έναν υδραυλικό ή ένα άλλο επαγγελματία; Και ποια η πραγματική αξία της εργασίας ενός developer;

 

Προς Θεού δεν υποτιμώ τους άλλους επαγγελματιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάθε φορά που έχεις μια σημαντική τεχνολογική εξέλιξη, κάποιες εργασίες γίνονται obsolete και υποκαθίστανται από άλλες. Έχουμε δηλαδή αλλαγή του μοντέλου παραγωγής (shift of the production paradigm). Ιστορικά παραδείγματα υπάρχουν πάρα πολλά (πχ το 19ο αιώνα στην Βρετανία τα μηχανικά κλωστήρια εξαφάνισαν τους χειροκίνητους αργαλειούς). Στο πλαίσιο που συζητάμε, oι καθοριστικοί παράγοντες ήταν οι υπολογιστές σε πρώτη φάση και το ίντερνετ στη συνέχεια.

 

Πιο συγκεκριμένα από τη στιγμή που το ίντερνετ ωρίμασε ως τεχνολογία (2000-2010) οι υπολογιστές πάσης φύσεως έγιναν θεμελιώδες κομμάτι σχεδόν οποιασδήποτε παραγωγικής διαδικασίας (ακόμα και μεγάλο μέρος της έρευνας στα humanities γίνεται με υπολογιστές, πχ γλωσσολογία). O βαθμός της εμπλοκής/διείσδυσης  μάλιστα των υπολογιστών στην παραγωγή βαίνει αυξανόμενος ακόμα και σε τομείς που στο παρελθόν δεν φαινόταν δυνατόν κάτι τέτοιο (πχ στη γεωργία μέσω αισθητήρων στα χωράφια + δορυφορικές φωτογραφίες βελτιστοποιείς/προβλέπεις την παραγωγή).

Όπως είναι φυσικό, η κατάσταση αυτή οδήγησε στην αύξηση της ζήτησης προγραμματιστών.

 

Η άνοδος των μισθών τώρα δεν είναι τίποτα άλλο παρά το απότελεσμα της αδυναμίας κάλυψης αυτής της ζήτησης. Κάθε χρόνο βγαίνουν (φαινομενικά) καραβιές νέων προγραμματιστών αλλά δεν είναι άρκετοι για να καλύψουν την υπάρχουσα ζήτηση. Κατά συνέπεια οι μισθοί ανεβαίνουν. Προφανώς κάποια στιγμή θα εξισορροπηθεί η κατάσταση (ή και θα αντιστραφεί). Πιθανότατα όχι άμεσα (πχ 5 χρόνια)

Επεξ/σία από pmav99
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ δέν μπορώ να καταλάβω γιατί ενώ η Πληροφορική είναι αντικείμενο αντίστοιχο της Ιατρικής αλλά οι προγραμματιστές θεωρούνται εργάτες του κομπιουτερ σε σύγκριση με τους γιατρούς που τους φιλάνε τα χέρια.. εντάξει ο άνθρωπος δέν είναι μηχανή αλλά επαγγέλματα είναι και τα δύο.. και προσωπικά κανένας πελάτης δέν μου έδωσε φακελάκι για να με ευχαριστήσει που τους έφτιαξα το πρόγραμμα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ δέν μπορώ να καταλάβω γιατί ενώ η Πληροφορική είναι αντικείμενο αντίστοιχο της Ιατρικής 

Ξεκινάς με λάθος αξίωμα, συνεχίζεις με λάθος συλλογισμούς και καταλήγεις σε λάθος συμπεράσματα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ δέν μπορώ να καταλάβω γιατί ενώ η Πληροφορική είναι αντικείμενο αντίστοιχο της Ιατρικής αλλά οι προγραμματιστές θεωρούνται εργάτες του κομπιουτερ σε σύγκριση με τους γιατρούς που τους φιλάνε τα χέρια.. εντάξει ο άνθρωπος δέν είναι μηχανή αλλά επαγγέλματα είναι και τα δύο.. και προσωπικά κανένας πελάτης δέν μου έδωσε φακελάκι για να με ευχαριστήσει που τους έφτιαξα το πρόγραμμα..

 

ουτε καν...

 

καταρχην ο προγραμματισμος ειναι σπουδες 4 χρονων (2 αν πας σε ΙΕΚ που πιθανον να κανεις και περισσοτερο προγραμματισμο απο το πανεπιστημιο αφου κλεινεις περισσοτερο σε ενα αντικειμενο ενω στην σχολη θα κανεις περισσοτερα αντικειμενα μαζι). η Ιατρικη ειναι 6 χρονια συν την αναμονη για ειδικοτητα 3-4 χρονια, συν αλλα 5-7 η ειδικοτητα.

 

οι καλυτεροι προγραμματιστες στον κοσμο εχουν τον προγραμματισμο σαν χομπυ και ουσιαστικα δειχνει πως δεν χρειαζεται καν να το σπουδασεις για να γινεις καλος. το ιδιο ισχυει και με τους περισσοτερους κλαδους της Πληροφορικης που χρειαζονται εξειδικευμενες γνωσεις (reverse engineering, cryptography κτλ προσεξε πως ειναι πραγματα με τα οποια μπορεις να ασχοληθεις απο μερακι στο σπιτι σου) γιατρος δεν μπορεις να γινεις οση αγαπη και να εχεις για το αντικειμενο αν δεν το σπουδασεις. Και ναι ενταξει, καποιος μπορει να πεταχτει και να πει πως τα 4 χρονια της σχολης δεν φτανουν ουτε για πλακα για να γινεις καλος στον προγραμματισμο και θα χρειαστεις πολλα παραπανω απο μονος σου αλλα αυτο ισχυει για αποφοιτο καθε σχολης.

 

Επισης γιατρος δεν μπορεις να γινεις αν δεν εισαι μαθητης του 20 και στην καλυτερη θα πρεπει να προετοιμαστεις 2 full χρονια για τις Πανελληνιες. Αντε, ισως μπεις με ενα 15-16 απο εσπερινο Λυκειο. Με προγραμματισμο μπορεις να (προσπαθησεις να) ασχοληθεις ακομα και αν εισαι πολυ κακος μαθητης αφου τα ΑΕΙ δεν ειναι μονοδρομος ωστε να σε περιορισουν με τις τρελες τους βασεις.

 

Και βεβαια οτι αναφερθηκε ακριβως πιο πανω. ο γιατρος παιζει με την υγεία των ασθενων.

 

και εγω αγαπω τον προγραμματισμο αλλα ενταξει, μην τα ισοπεδωνουμε ολα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ δέν μπορώ να καταλάβω γιατί ενώ η Πληροφορική είναι αντικείμενο αντίστοιχο της Ιατρικής αλλά οι προγραμματιστές θεωρούνται εργάτες του κομπιουτερ σε σύγκριση με τους γιατρούς που τους φιλάνε τα χέρια.. εντάξει ο άνθρωπος δέν είναι μηχανή αλλά επαγγέλματα είναι και τα δύο.. και προσωπικά κανένας πελάτης δέν μου έδωσε φακελάκι για να με ευχαριστήσει που τους έφτιαξα το πρόγραμμα..

 

Αν κάνεις λάθος στο software άντε να πέσει ο server / να κρασάσει η εφαρμογή

Αν κάνεις λάθος στον άνθρωπο μάλλον θα πεθάνει

 

Βαλτα στην ζυγαριά , μην λέμε ότι θέλουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ δέν μπορώ να καταλάβω γιατί ενώ η Πληροφορική είναι αντικείμενο αντίστοιχο της Ιατρικής αλλά οι προγραμματιστές θεωρούνται εργάτες του κομπιουτερ σε σύγκριση με τους γιατρούς που τους φιλάνε τα χέρια.. εντάξει ο άνθρωπος δέν είναι μηχανή αλλά επαγγέλματα είναι και τα δύο.. και προσωπικά κανένας πελάτης δέν μου έδωσε φακελάκι για να με ευχαριστήσει που τους έφτιαξα το πρόγραμμα..

 

Ε απλά ο γιατρός, αρκετές φορές σώζει ζωές. Υγεία πάνω από όλα δεν λένε;

Με τον προγραμματισμό δε νομίζω ότι η συνδρομή μας στην ανθρωπότητα έχει ίδια αξία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...βέβαια για να κάνω λιγο το δικηγόρο του διαβόλου, αν σχεδιάσεις ενα σύστημα ελέγχου ενός αεροπλάνου ή ενα σύστημα ελέγχου ενός χειρουργικού ρομπότ ή ενα σύστημα ελέγχου ενός υψηλής ταχύτητας τραίνου μαγνητικής αιώρησης, κλπ "ενός κρίσιμου συστήματος" και κατι παει λάθος...

 

Στα παραπάνω πραγματικά παραδείγματα που ανάφερα ο μισθός ενός μηχανικού ή προγραμματιστή κλπ ειναι ανάλογος της "κρισιμότητας" του συστήματος και ισοδυναμεί σε πολυ υψηλότερο μισθό σε σχέση με ενα σύστημα που "και να πέσει δε τρέχει και τιποτα"

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

...βέβαια για να κάνω λιγο το δικηγόρο του διαβόλου, αν σχεδιάσεις ενα σύστημα ελέγχου ενός αεροπλάνου ή ενα σύστημα ελέγχου ενός χειρουργικού ρομπότ ή ενα σύστημα ελέγχου ενός υψηλής ταχύτητας τραίνου μαγνητικής αιώρησης, κλπ "ενός κρίσιμου συστήματος" και κατι παει λάθος...

 

Στα παραπάνω πραγματικά παραδείγματα που ανάφερα ο μισθός ενός μηχανικού ή προγραμματιστή κλπ ειναι ανάλογος της "κρισιμότητας" του συστήματος και ισοδυναμεί σε πολυ υψηλότερο μισθό σε σχέση με ενα σύστημα που "και να πέσει δε τρέχει και τιποτα"

 

Αυτό σκεφτόμουν κι εγώ αλλά θεώρησα ότι αυτές είναι ειδικές περιπτώσεις των οποίων οι ευθύνες (και ο μισθός) δεν έχει καμία σχέση με το "μέσο developer", οπότε θα ήταν λίγο άδικο να τους συγκρίνουμε με το "μέσο γιατρό".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ δέν μπορώ να καταλάβω γιατί ενώ η Πληροφορική είναι αντικείμενο αντίστοιχο της Ιατρικής αλλά οι προγραμματιστές θεωρούνται εργάτες του κομπιουτερ σε σύγκριση με τους γιατρούς που τους φιλάνε τα χέρια.. εντάξει ο άνθρωπος δέν είναι μηχανή αλλά επαγγέλματα είναι και τα δύο.. και προσωπικά κανένας πελάτης δέν μου έδωσε φακελάκι για να με ευχαριστήσει που τους έφτιαξα το πρόγραμμα..

 

Για να γίνεις γιατρός πρέπει να φας καμιά δεκαριά χρόνια σε πανεπιστήμια, μεταπτυχιακά κλπ. Για να γίνεις προγραμματιστής μπορείς απλά να διαβάζεις από το σπίτι σου, ή να πάρεις μια έτοιμη πλατφόρμα και να δουλεύεις πέντε ώρες τη βδομάδα, το όνειρο του μέσου έλληνα. Άσε που αν δεις τα περισσότερα threads εδώ μέσα, θεωρείται βλακεία να σπουδάσεις στη λογική ότι το πανεπιστήμιο δεν θα σου μάθει να γράφεις κώδικα (θα σου μάθει όμως άλλα πράγματα).

 

Από την άλλη, υπάρχουν και προγραμματιστές που παίρνουν μεγάλους μισθούς. Είχα γνωρίσει ένα τυπάκο πριν χρόνια στην Νέα Υόρκη που έφτιαχνε κώδικα για High Frequency Trading κι έβγαζε κοντά μισό εκατομμύριο σε μισθό. Στη Google που ξέρω μηχανικούς βγάζουν τουλάχιστον 250k το χρόνο. Όλα είναι σχετικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...