Προς το περιεχόμενο

Microsoft: Ολοένα και περισσότεροι «μετακινούνται» από το MacBook στο Surface


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kαι καπου εδω, αναρωτιεμαι: γιατι ;

Δεχομενος οτι μπορει να υπερτερει, επι μερους, στο κομματι hardware ενα surface, γιατι καποιος να περασει στα Windows ; 

Απο βιτσιο και μονο μπορει, για την αποκτηση του καινουργιου διαμαντιου, αυτοι που δουλευουν πολυ και σωστα δεν αφηνουν εναν Mac, για να χρησιμοποιησουν τη γερασμενη απογοητευση του αιωνα, τα Windows της Microsoft, οσο αστραφτερο κι αν ειναι το πακετο.

Θα απαντήσω για εμένα προσωπικά με αφορμή αυτό το σχόλιο ...  

Ισχύς και συμβατότητα. 

Χρειάζομαι ένα τερατάκι , που να τρέχει κάθε πρόγραμμα που χρειάζομαι ( στο mac os ενα μέρος αυτών δεν υπάρχει ) . Σε άλλους κλάδους μπορεί να έχουν πλήρη συμβατότητα προγραμμάτων , στους μηχανικούς όμως όχι. 

 

Και εκτός αυτού η τιμή. Δεν θέλω να μπω στη διαδικασία συγκρισης surface - macbook , ειδικά όταν σε αυτή την κατηγορία τιμών υπαρχουν τα dell xps 15 , dell precision , Lenovo thinkpad . θα βαλω μεσα σε αυτά τα πλαισια και τα razer blade 14 , asus rog , γιατι έχουν την ίδια τιμή και ισχύ σε κάποιο σχετικά πιο επαγγελματικό σχεδιασμό. 

 

 

Δυστυχώς φτάσαμε την αγορά τον laptop να την κινούν 2 κλάδοι ... Gaming και Lifestyle.

Και όποιος κατάλαβε , κατάλαβε...  

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 89
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ο βασικός λόγος που κάποιος αγοράζει apple είναι το mac os το οποίο επειδή τρέχει σε απόλυτα ελεγχόμενο hardware προσφέρει μοναδική εμπειρία χρήσης. Τα windows 10 είναι για πέταμα.

 

μοναδικη εμπειρια χρησης ναι αλλα με ενα καρο περιορισμους ,παραξενιες ,ιδιοτροπιες κ ασφυκτικο "μανατζαρισμα" απο την μαμα apple

 

με λιγα λογια η σε βολευει οπως το θελει η apple η πας για αλλα 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εκάνα μετάβαση σε macbook οταν δεν άντεχα άλλο τα win 8. Δουλεύω σε mac και win περιβάλλον. Θεωρώ πως τα win 10 έχουν βελτιωθει πάρα πολύ αλλά τα mac προσφέρουν ακόμα καλύτερη εμπειρία χρήσης και ακόμα πιο εύκολη εμπειρία σε κάποιον που δεν έχει μεγάλη εμπειρία με υπολογιστές. Δυστηχώς χάλασα το mac μου και πλέον σκέφτομαι πολύ σοβαρά την επιστροφή μου σε windows.. Τα νέα macbook δεν μπορώ να πω πως με κέρδισαν και οι κινήσεις της apple να καταργεί διάφορα τμήματα ( monitors- routers etc etc) και να καθυστερεί υπερβολικά αναβαθμίσεις (mac mini)αλλά και οι διαρκώς αυξανόμενες τιμές χωρίς ουσιαστική ποιοτική αναβάθμιση με απομακρύνουν απο την εταιρεία...

Επεξ/σία από eliask
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο βασικός λόγος που κάποιος αγοράζει apple είναι το mac os το οποίο επειδή τρέχει σε απόλυτα ελεγχόμενο hardware προσφέρει μοναδική εμπειρία χρήσης. Τα windows 10 είναι για πέταμα.

1... Μία φόρα αρκούσε να το γράψεις.

2... Αμα δε σου αρέσουν, μη τα πάρεις.

  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκάνα μετάβαση σε macbook οταν δεν άντεχα ´αλλο τα win 8. Δουλεύω σε mac kκαι win περιβάλλον. Θεωρώ πως τα win 10 έχουν βελτιωθει πάρα πολύ αλλά τα mac προσφέρουν ακόμα καλύτερη εμπειρία χρήσης και ακόμα πιο εύκολη εμπειρία σε κάποιον που δεν έχει μεγάλη εμπειρία με υπολογιστές. Δυστηχώς χάλασα το mac μου και πλέον σκέφτομαι πολύ σοβαρά την επιστροφή μου σε windows.. Τα νέα macbook δεν μπορώ να πω πως με κέρδισαν και οι κινήσεις της apple να καταργεί διάφορα τμήματα ( monitors- routers etc etc) και να καθυστερεί υπερβολικά αναβαθμίσεις (mac mini)αλλά και οι διαρκώς αυξανόμενες τιμές χωρίς ουσιαστική ποιοτική αναβάθμιση με απομακρύνουν απο την εταιρεία...

Εξαρτάται τι δουλειά θες να κάνεις βέβαια και τι σε εξυπηρετεί καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφού και το mac book pro (όπως το iphone 7) κάπως έτσι κατάντησε για να συνδέσεις ένα περιφερειακό..

 

201609_1000_ifgch_sm.jpg

 

καλά να πάθει και λογικό και περιμένω την μέρα που θα πει "συγνώμη κάναμε λάθος" (το έχουν πει και άλλες εταιρίες μετά από epic "επιλογές" :P  που δεν τους βγήκαν).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο πυρηνας των πιστων "οπαδων" του λειτουργικου της Apple εχει πολυ συγκεκριμενες απαιτησεις.
Δε νομιζω οτι η Microsoft εχει ακομα καταφερει να τους κεντρισει το ενδιαφερον.
Και πως αλλωστε να το κανει;
Με αυτο το καρκινομα το Metro που κατεστρεψε σε μεγαλο βαθμο το productivity;
Μονο γελιο μου προκαλουν τετοιες ειδησεις.
Και εν τελει ολη αυτη η Metro-κατασταση ηταν για να σπρωξει τις mobile συσκευες της στην αγορα - πατωσαν παταγωδως.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφού και το mac book pro (όπως το iphone 7) κάπως έτσι κατάντησε για να συνδέσεις ένα περιφερειακό..

Wireless, ή αυτό. Και το ξέρεις πολύ καλά ότι δεν θα βγει κανένας και θα πει ότι το usb-c είναι λάθος (που δεν είναι φυσικά), πόσο μάλλον η Apple.

nonda-usb-c-to-usb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφού και το mac book pro (όπως το iphone 7) κάπως έτσι κατάντησε για να συνδέσεις ένα περιφερειακό..

 

201609_1000_ifgch_sm.jpg

 

καλά να πάθει και λογικό και περιμένω την μέρα που θα πει "συγνώμη κάναμε λάθος" (το έχουν πει και άλλες εταιρίες μετά από epic "επιλογές" :P  που δεν τους βγήκαν).

ωραία όλα αυτά.. τι στο ___ μετατροπή είναι από παράλληλη σε DVI ? ποτέ δεν έχω δει τέτοια κάρτα γραφικών (DB25), εκτός αν είναι το βύσμα της Sun microsystems και το"κρύβει" στην εικόνα για τρολλάρισμα.

 

btw, από win 7, η επόμενη αναβάθμιση μου (για το main pc) θα είναι Apple, δεν μπορώ να συνηθίσω τα 10άρια. Σε λειτουργικότητα το OSX το έχω μάθει από την 10,6 και μέχρι το σημερινό OSX το ξέρω απ έξω. Αρκεί να ανανεώσει το mac pro κάποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σε ένα μεγάλο Club τα windows κάνουν κάποιο BSOD τι θα έκανες αν ήσουν στην θέση του dj? Το Ότι ολα τα Mac OS και iOS εχουν την καλυτερη και αρμονική διασύνδεση τους μεταξύ τους; Τα Mac OS εχουν αποδειχθεί κατα μεγαλύτερο βαθμό πιο σταθερά απο τα windows .Κανεις δεν θελει crash σε κρίσιμες συναντήσεις η σε κάποιο live

Που είδατε blue screen στα 10αρια;  :blink:

 

Πόσα χρόνια έχεις να πιάσεις win;

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανεις δεν θελει crash σε κρίσιμες συναντήσεις η σε κάποιο live

Αυτό δε έχει να κάνει μόνο με το λογαριασμό, που σαφώς παίζει ρόλο και σε μεγάλο βαθμό, αλλά και από το πόσο καλό γραμμένη είναι μια εφαρμογή ή ένα πρόγραμμα....αυτό ισχύει τόσο σε mobile αλλά και σε desktop.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι καπου εδω, αναρωτιεμαι: γιατι ;

 

Ισχύς και συμβατότητα. 

Nope.

 

Ο λόγος είναι απλούστερος:

Λίγες ημέρες μετά την κυκλοφορία του νέου MacBook Pro, η Microsoft ξεκίνησε μια προωθητική ενέργεια προσφέροντας στους κατόχους μοντέλων MacBook Pro και MacBook Air, έκπτωση έως και 650 δολάρια για την αγορά ενός Surface Pro 4 ή ενός Surface Book.

Απλά, θέλησαν να επωφεληθούν από την προσφορά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το νέο μακμπουκ πάντως έφαγε αρκετό κραξιμο από γνωστούς λάτρεις της apple. Ειδικά όσον αφορά την αυτονομία ,την έλλειψη θυρών και το άχρηστο touchbar. Όσον αφορά τις επιδοσεις η διάφορα μικρή με το 2015 μοντέλο και οι "εξυπνάδες" με την αφαίρεση της sd slot για να μην σου επιτρέπει να προσθέσεις χώρο με "modules" μόνο σε κακό θα τους βγει μακροπρόθεσμα .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σε ένα μεγάλο Club τα windows κάνουν κάποιο BSOD τι θα έκανες αν ήσουν στην θέση του dj? Το Ότι ολα τα Mac OS και iOS εχουν την καλυτερη και αρμονική διασύνδεση τους μεταξύ τους; Τα Mac OS εχουν αποδειχθεί κατα μεγαλύτερο βαθμό πιο σταθερά απο τα windows .Κανεις δεν θελει crash σε κρίσιμες συναντήσεις η σε κάποιο live

Τα bsod εχουν εξαφανιστει απο τα windows απο εποχες windows 7 και μετα (εδω και 10 χρονια δηλαδη), μη λεμε ο,τι να 'ναι. Μερικοι νομιζετε πως οι συσκευες που τρεχουν windows crushαρουν καθε 5' και τρωνε blue screen δυο φορες τη μερα. Δεν υποστηριζω καποια πλευρα απλως δεν μου αρεσει αυτη η παραπληροφορηση.

Στο θεμα της ειδησης τωρα, εαν εγω εψαχνα για επαγγελματικο laptop macbook θα προτιμουσα  αλλα ετσι οπως εκαναν τα καινουρια μοντελα και δωρο να μου το εκαναν μαλλον στις αγγελιες του insomnia θα κατεληγε. Υποστηριζω φουλ την υιοθετηση του type c αλλα το να βγαλεις ολες τις υπολοιπες θυρες ειναι ηλιθια κινηση και καθολου πρακτικη. Η αυτονομια του απογοητευτικη, το touch bar τιποτα το τρομερο και η τιμη απιστευτα υψηλη. Κριμα που το χαντακωσαν ετσι το φετινο μοντελο, ελπιζω τουλαχιστον αυτη η κινηση να βοηθησει στην εξαπλωση του type c και σε αλλες συσκευες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...