Προς το περιεχόμενο

Η τεχνολογία ήχου Dolby Atmos έρχεται στο Xbox One και στα Windows 10 του χρόνου


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πριν λίγες μέρες, η Microsoft ανακοίνωσε ότι το Xbox One πρόκειται σύντομα να υποστηρίζει την τεχνολογία surround sound Dolby Atmos, αλλά μόνο κατά την αναπαραγωγή Blu-ray και μόνο για εκείνους που βρίσκονται στο πρόγραμμα preview για την κονσόλα.

Μόλις πρόσφατα ωστόσο, η εταιρεία έκανε γνωστό ότι σύντομα πρόκειται να υποστηρίξει πλήρως την τεχνολογία Dolby Atmos στα παιχνίδια, τόσο στο Xbox One όσο και στα Windows 10. Για να απολαύσετε βεβαίως την τεχνολογία όπως πρέπει, απαιτείται να διαθέτετε ένα high-end setup ηχείων που υποστηρίζει Atmos, ωστόσο η Microsoft λέει, πως για να έχετε μία σχετικά παρόμοια εμπειρία, μπορείτε να χρησιμοποιήσετε πρακτικά “οποιοδήποτε σετ ακουστικών”.

 

Η τεχνολογία Atmos εν περιορίζεται πάντως στα παιχνίδια και η Microsoft επισημαίνει ότι θα λειτουργεί και με ταινίες, αν υποθέσουμε ότι ο ήχος στην ταινία έχει μιξαριστεί λαμβάνοντας υπόψη και την τεχνολογία Atmos. Όσο για το πότε πρόκειται να λανσαριστεί, η εταιρεία λέει ότι πρόκειται να λανσαριστεί του χρόνου, χωρίς να διευκρινίσει την ημερομηνία.

 

Link.png Site: Engadget

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Σαν τα logitech z5500 σε games και ταινίες δεν έχω ακούσει κανένα ! Τα ηχεία πραγματικά είναι απίστευτα και συγκεκριμένα με την soundblaster z που έχω στο pc είναι άκρως επικά ! Τώρα για το atmos ας ελπίσουμε ότι θα είναι κάτι καλό αλλά κύριο στοιχείο πάντα είναι τα ηχεία που έχεις .

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω Ζ550 τα σπανε μετα απο 7χρονια και δεν εχω δει μετα απο 7 χρονια κατ καλυτερο μετα απο τοσα χρονια 

 

gigaworks s750 (για όσο δουλεύουν :-) κορυφή με διαφορά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το dolby atmos ειναι σίγουρα καλύτερο απο τα dolby true hd,το έχω ακούσει με διάφορα σεταπ και ειναι Πολύ Καλό.ο μηχανικός ήχου Μπορεί να τοποθετήσει η να περασει το εφέ σε οποιοδήποτε σημείο του χώρου.

Το προβλημα είναι οτι δεν είναι εύκολο για 2 ηχεία στο ταβάνι και οι λυσεις με ηχεια atmos ready με ανάκλαση ειναι ακριβές,οπως και οι ενισχυτες που ξεκινούν απο τα 450€ κα πανω.

Αν εφαρμοστεί και σε παιχνιδια θα ειναι ότι πρέπει.

Αναμενόμενη κινηση να παίζει το xbox απο την στιγμή που παίζει uhd δισκάκια.

Πάντως ολα αυτά ειναι πατάτες αν ακουσετε auro 3d.ακουσα και έκλαψα!

Techon τι συγκρινεις τώρα τα ακουστικά,καμιά σχέση το εναπρωί με το αλλο.

Όσο για τον κορυφαίο ήχο απο logitech?χαχαχα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να ακουσεις atmos χρειάζεσαι ταινια γραμμενη σε atmos,το bluray δεν χρειάζεται να ειναι,την περναει την πληροφορία στον ενισχυτή,ηχεία οροφής η κολωνες-βασεις ηχεία που εχουν απο πανω ακομα ενα ενα ξεχωριστο ηχείο που κοιταει προς τα επανω και δουλεύει με ανάκλαση.ολα αυτα σε σωστο συνδυασμό τοποθετήσης και όχι οτι να ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να ακουσεις atmos χρειάζεσαι ταινια γραμμενη σε atmos,το bluray δεν χρειάζεται να ειναι,την περναει την πληροφορία στον ενισχυτή,ηχεία οροφής η κολωνες-βασεις ηχεία που εχουν απο πανω ακομα ενα ενα ξεχωριστο ηχείο που κοιταει προς τα επανω και δουλεύει με ανάκλαση.ολα αυτα σε σωστο συνδυασμό τοποθετήσης και όχι οτι να ναι.

Αυτο ακριβως λέω άρα τι και αν το Xbox το υποστηρίζει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ο ενισχυτης υποστηρίζει d.atmos σε τι χρειάζεται να το υποστηρίζει η πηγή ?

Θες και τον προενισχυτή (με το bluray player) ή την κάρτα ήχου σου να το υποστηρίζει.

 

 

Το να αναβαθμιστώ σε dolby atmos δεν μου είναι κάτι δύσκολο, 2 ηχεία με τα XLR καλώδια προσθέτω και αλλάζω τον προενισχυτή.

Το ζόρι είναι ότι η αλλαγή θα μου πάει 5 χιλιάρικα.

Αν τα έργα που βγαίνουν αξίζανε, θα τα έδινα, αλλά δεν με ενθουσίασε κάτι φέτος με εξαίρεση 1-2 τίτλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...