Προς το περιεχόμενο

μεταναστευση στην αγγλια


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το θεμα ειναι αν θα βρει καλυτερη ζωη απο αυτην της Ελλαδας κι οχι αν θα τα βγαζει παλι περα ισα-ισα αλλιως ποιο το νοημα να φυγει εξαρχης;

 

Το νόημα μπορεί να φανεί σε 5-10 χρόνια αφότου πας, όχι σε 5-10 μήνες. Και μερικές φορές πρέπει να κάνεις πρώτα ένα βήμα πίσω για να πάρεις φόρα.

 

Και οι μεν και οι δε λέτε σωστά πράγματα, αλλά γιατί τέτοια έξαψη; Πάνω στην πώρωση γίνεσαι σε κάποια σημεία απόλυτη και εκεί εντοπίζονται και τα κακώς κείμενα όσων λες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 405
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αμερική, Καναδά και Αυστραλία δεν είναι πολύ δύσκολο να πας;

Δυστυχως ναι αρκετα δυσκολα,ειδικα Αμερικη αλλα αμα το ψαξεις καλα καπως θα τα καταφερεις.

Το νόημα μπορεί να φανεί σε 5-10 χρόνια αφότου πας, όχι σε 5-10 μήνες. Και μερικές φορές πρέπει να κάνεις πρώτα ένα βήμα πίσω για να πάρεις φόρα.

 

Και οι μεν και οι δε λέτε σωστά πράγματα, αλλά γιατί τέτοια έξαψη; Πάνω στην πώρωση γίνεσαι σε κάποια σημεία απόλυτη και εκεί εντοπίζονται και τα κακώς κείμενα όσων λες.

Οταν ενα νεαρο ατομο 21 ετων ανοιγει θρεντ και σου λεει οτι σκεφτεται να παει Αγγλια χωρις κανενα προσον ή γνωριμια για να ξεφυγει απο την ανεργια και την δουλεία της Ελλαδας και να παιρνει καλο μισθο (το τονισε και ρωτησε αν θα συμβει αυτο κι αν αξιζει τον κοπο να παει),εσυ πως το κοβεις; Να εχει διαθεση να κατσει 5-10 χρονια σε κατασταση ιδια ή και χειροτερη ακομη με της Ελλαδας; Μιλαω παντα για το συγκεκριμενο τοπικ και για τον TS κι οχι γενικα. Θεωρω κακιστη επιλογη την Αγγλια για εκεινον,ιδιαιτερα αυτην την εποχη. Απολυτη γενικα μπορει να φαινομαι γιατι μερικοι μπαινουν και λενε ναι μπορεις να κανεις το ταδε σιγουρα και ναι θα ειναι καλυτερα σιγουρα και θα καταφερεις κτλ και πανε κοντρα χωρις λογο ενω ή δεν το εχουν τολμησει ποτε και δεν εχουν ιδεα πως ειναι ή ετυχε οι ιδιοι να εχουν σταθει τυχεροι ή να τα καταφερουν επειδη ειχαν καποια βοηθεια. Απολυτοι γινονται πρωτα αλλοι,οχι εγω. Να του πουμε ολοι αμα ειναι ναι θα ειναι τελεια πηγαινε κι οταν παει και μεινει σε μια τρυπα και μοιραζεται με αλλους 5 το μπανιο και την κουζινα θα αναρωτιεται τι πηγε στραβα! Δεν ειπα σε καμια περιπτωση να μην φυγει απο Ελλαδα,απλα να μην παει εκει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενταξει δεν το πιστευα να εχει τοοσ μουχαμπετι αυτο το thread :P  διαβασα ολα  τα σχολια υπαρχουν και αρνητικα και θετικα με την ιδεα το οτι θα παω και μπορει να ειμαι και χειροτερα απο εδω στην αρχη ειναι κατι προβλεπομενο αλλα δεν θα με πειραζε γιατι ξερω σε 1-2χρονια θα εχω βρει μια καλυτερη δουλεια σιγουρα να επισυνάψω οτι δεν παω μονος θα ερθει και ενα φιλαρακι και μπορουμε να τη βγαλουμε περα! Ενω εαν μεινω εδω σε 1-2 χρονια ακομα χειροτερα θα ειναι το μονο σιγουρο και μπορει να περνω και λιγοτερα ισως να χασω και τη δουλεια μου εαν κλεισει η επιχειρηση! γιατι να μην κανω μια προσπαθεια; θα ψαχτω βεβαια για ενικοιο τιμες κτλ.. και εαν πανε ολα καλα με το νεο ετος την εχω κανει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@livefreeordie, σου δείχνουν τον ουρανό και βλέπεις το δάχτυλο. Φιλική επισήμανση.

 

Και Αμερική οι ανειδίκευτοι παίρνουν κατά μέσο όρο $8/h ανασφάλιστοι. Δεν ειναι ακριβώς και η χώρα της επαγγελίας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενταξει δεν το πιστευα να εχει τοοσ μουχαμπετι αυτο το thread :P  διαβασα ολα  τα σχολια υπαρχουν και αρνητικα και θετικα με την ιδεα το οτι θα παω και μπορει να ειμαι και χειροτερα απο εδω στην αρχη ειναι κατι προβλεπομενο αλλα δεν θα με πειραζε γιατι ξερω σε 1-2χρονια θα εχω βρει μια καλυτερη δουλεια σιγουρα να επισυνάψω οτι δεν παω μονος θα ερθει και ενα φιλαρακι και μπορουμε να τη βγαλουμε περα! Ενω εαν μεινω εδω σε 1-2 χρονια ακομα χειροτερα θα ειναι το μονο σιγουρο και μπορει να περνω και λιγοτερα ισως να χασω και τη δουλεια μου εαν κλεισει η επιχειρηση! γιατι να μην κανω μια προσπαθεια; θα ψαχτω βεβαια για ενικοιο τιμες κτλ.. και εαν πανε ολα καλα με το νεο ετος την εχω κανει!

ΠΡΩΤΟΝ μην ακους τον/την livefreeordie ότι έχει πει είναι άκυρα και άσχετα.  Το δύσκολο στο UK είναι ένα να βρεις σπίτι/δωμάτιο και ΟΧΙ δουλειά. Όταν λέω χοστελ εννοώ χοστελ έκατσα 1 μήνα μετά βρήκα δωμάτιο με άλλους 2 έδινα 390 όλα πληρωμένα και έβγαζα χωρίς τιπς(200-300 extra) καθαρά γυρω στα 1100-1200 ανάλογα το πόσες ώρες δούλευα,  Σουπερμάρκετ είναι τζάμπα κυριολεκτικά σκέψου μόνο ότι αρκετά προϊόντα είναι πιο φθηνά από ελλάδα. Συμβουλή οργάνωσέτο καλά βρες μια πόλη του νησιού εκτός του λονδινου και των περιχώρων του και θα σε μια χαρά. Συμβουλή 2 εύκολα δουλειά θα βρεις σε ξενοδοχείο(ειδικά σε τπτ χωριά ίσωςδίνουν δωματιο).

 

PS οι ντόπιοι (εδικά στον κλάδο της εστίασης) είναι τεράστια κουράδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μιλαμε για σπιτι με συγκατοικους δεν ειναι και τοσο δυσκολο. Σε ενα gumtree να μπεις που ο κοσμος βαζει πληρωμενες αγγελιες την τελευταια στιγμη -και αρα καιγεται να γεμισει το αδειο δωματιο στο σπιτι του- και καθαρισες.

 

Το ζορι ειναι να νοικιασεις δικο σου σπιτι, ποσο μαλλον οταν ερχεσαι απο ξενη χωρα χωρις χαρτια και συστατικες..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσο φοβασαι εσυ μη σε κλεψουν, ετσι θα σε φοβουνται και αυτοι μη τους κλεψεις εσυ. Ποσο μαλλον αν προερχεσαι απο μια χρεωκοπημενη χωρα με αναρχικους που καινε τα παντα.

 

Τα στερεοτυπα δεν κανανε ποτε καλο, ειδικα σε ατομα που δε γνωριζουμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΡΩΤΟΝ μην ακους τον/την livefreeordie ότι έχει πει είναι άκυρα και άσχετα.  Το δύσκολο στο UK είναι ένα να βρεις σπίτι/δωμάτιο και ΟΧΙ δουλειά. Όταν λέω χοστελ εννοώ χοστελ έκατσα 1 μήνα μετά βρήκα δωμάτιο με άλλους 2 έδινα 390 όλα πληρωμένα και έβγαζα χωρίς τιπς(200-300 extra) καθαρά γυρω στα 1100-1200 ανάλογα το πόσες ώρες δούλευα,  Σουπερμάρκετ είναι τζάμπα κυριολεκτικά σκέψου μόνο ότι αρκετά προϊόντα είναι πιο φθηνά από ελλάδα. Συμβουλή οργάνωσέτο καλά βρες μια πόλη του νησιού εκτός του λονδινου και των περιχώρων του και θα σε μια χαρά. Συμβουλή 2 εύκολα δουλειά θα βρεις σε ξενοδοχείο(ειδικά σε τπτ χωριά ίσωςδίνουν δωματιο).

 

PS οι ντόπιοι (εδικά στον κλάδο της εστίασης) είναι τεράστια κουράδια.

Δεν ειπα ποτε οτι ειναι δυσκολο να βρει δουλεια. Το θεμα ειναι ΤΙ δουλεια θα βρει,ποσα θα βγαζει και πως θα ειναι η ζωη του εκει (σε τι σπιτι θα μενει,με ποιους θα μενει κτλ). Εγω μπορει να μην εχω παει αλλα αμα κρινω απο αυτα που μου ειπε η φιλη μου κι ο TS ετσι θα καταληξει. Αμεσως βρηκε δουλεια,απο την 1η βδομαδα μαλιστα και σε 2 διαφορετικα μαγαζια (μικρα καφε). Το θεμα ειναι οτι εβγαζε 1650 συνολικα περιπου εκ των οποιων τα 800 επρεπε να τα δινει στη τρυπα που εμενε και μοιραζοταν και χωρους με αλλους οι οποιοι ηταν κι αντρες και φυσικα μερικοι και βρωμιαρηδες. Με τα υπολοιπα επρεπε να ζει,κανεις δεν ειπε πως δεν ζουσε αλλα ουσιαστικα τα εβγαζε ισα-ισα περα,δεν εμπαινε σχεδον τιποτα στην ακρη και δεν ειχε και ζωη αφου δεν μπορουσε να κανει σχεδον τιποτα εκει. Κι ολα αυτα με ΔΥΟ δουλειες. Και 2-3 ακομη Ελληνες που γνωρισε εκει παρομοια ζουσαν. Αμα εσυ αυτο το βρισκεις καλη επιλογη μπραβο σου! Θα μου πεις ετσι εγινε με τη φιλη μου κι οτι επελεξε να ζησει ΛΟΝΔΙΝΟ που ειναι ολα πανακριβα,ομως τα πραγματα δεν ειναι οπως τα παρουσιαζετε γενικοτερα καποιοι. Δουλειες ή μαλλον μικροδουλειες για ανειδικευτους υπαρχουν αλλα το θεμα ειναι οτι οι μισθοι ειναι δυσαναλογοι με το συνολικο κοστος διαβιωσης. Τωρα αν εσυ δεν ειχες θεμα να ζεις με αλλους μαζι κι αν θεωρουσες πως αξιζε τον κοπο για 1100 δικαιωμα σου! Το ιδιο πραγμα λεμε περιπου απλα δε το καταλαβαινεις,εγω απλα προειδοποιησα τον TS πως θα ζει εκει στην αρχη. Κι επισης πλεον δεν ειναι κι οπως παλια τα πραγματα στην Αγγλια. Δεν περιμενει κανεις τον Ελληνα τον μεταναστη να κανει τις δουλειες που οπως λες δεν κανουν οι ντοπιοι. Υπαρχουν πολλοι ακομη μεταναστες εκει απο ολες τις χωρες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλα .... θα ειχα φυγει στο χαλαρο εξωτερικο αμα δεν εβρισκα εδώ δουλειά. Και ας ψοφοπεινουσα στην αρχη ούτως ή αλλως στην Ελλαδα μελλον δεν έχει.

 

Στην ελλαδα βασικα όλα μουφα είναι .... και ρωτήστε και ξένους που έρχονται εδώ να σας πουν σε συγκριση με τις χωρες τους σε όλα τα επίπεδα ... δουλεια - κοινωνικα κτλπ στο εξωτερικο αμα κάποιος δεν σε γουστάρει θα στο πει στα ισια δεν υπάρχει αυτή η διπροσωπια και η δηθενια που έχουμε εδώ. Οποτε εξωτερικο και παλι εξωτερικο για μενα θα ηταν μονόδρομος. Μονο για διακοπες είναι εδώ (με γεματες τσεπες για να στις αδειάσουν οι ελληναραδες επιχειρηματιες) :cry:  :cry:

 

Για αυτό και οι ξενοι ρωσοι - αμερικανοι μας έχουν σε αποσταση και μας παιζουν αναλογα τα συμφεροντα τους διοτι ποτε δεν είχαμε μια ξεκαθαρη στάση αλλα λέγαμε στον έναν αλλα στον άλλο. Τις προαλλες άλλα συζητουσα με έναν συναδελφο και μολις βρεθήκαμε μπροστα σε κατι συνδικαλιστες εγω συνεχιζα να λέω τις αποψεις μου αυτος τις γυρισε και μαλιστα πηγε και να με καπελώσει για να φανει αρεστος στους άλλους. Μονίμως συναντάω τυπάκια που θέλουν να είναι αρεστοι στους άλλους και δεν τους νοιάζει απλα να είναι αποτελεσματικοι στη δουλεια τους. Η εικονα μας μαρανε.

 

Δεν ειμαστε σοβαροι .... τέλος. Μνημονια και πολιτικους μας αξιζουν όλα. Βασικα ακομα το σκέφτομαι να ριξω κανα κανονι καμια μερα να παραιτηθω και να φυγω έξω μπορει να βγαζω και τα 5πλασια από αυτά που βγαζω εδώ. Τεσπα.

 

Αμερική μακαρι να μπορέσει να πάει κάποιος θα τσιμπάει καλα λεφτά και θα βγάλει και γκομενα που στην ελλαδα δεν θα την έβλεπε ποτε γιατι στην ελλαδα η κάθε φουσκα με δουλεια σε στυλ "PR γλαστρα σε νυχτερινο μαγαζι" την έχει δει βασιλισσα ελισσαβετ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

livefreeordie μου φαινεσαι για αλλη μια φορα υπερβολικος, εγω χω φιλο στην zone 3 του λονδινου και συγκατοικει με ενα φιλο του με ενοικιο 1300. Η φιλη σου που λες, κατι δεν εκανε καλα για να μην τις εφταναν 850 pounds για να ζησει. Και να φανταστω δουλευε 2 part time δουλειες και οχι full time, γιατι θα εβγαζε πολλα παραπανω.

Και συμφωνω υπαρχουν πολλοι μεταναστες αλλα υπαρχουν πολλες περισσοτερες ευκαιριες απο οτι στην Ελλαδα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνω την καούρα με το Λονδίνο. Καλύτερα δεν είναι να μένεις στην εξοχή με το πράσινο, τον καθαρό αέρα και αυτά να τα απολαμβάνεις με φθηνότερο ενοίκιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα δεν βγεις από το κομφορτ ζόουν απλα θα παραμείνεις στο σπιτι σου 30 χρονων να ξυπνάς στις 2 το μεσημέρι και να ρωτάς την μαμα τι φαγητο έχει.

 

Κάθε αρχη και δυσκολη αλλα μετα μπορει να συνηθισεις και να περάσεις καλυτερα εκει. Ελλάδα τι να κατσεις να κανεις χωρις δουλεια και χωρις τιποτα? ουτε καν λεφτά στη τσέπη. Αμα δεν ειχα τα λεφτά από τη δουλεια κάθε μηνα δεν θα μπορουσα να κανω τιποτα ουτε καν αυτά που κάνω τωρα. Ο κοσμος είναι σκληρος και ο καθενας κοιτάει την πάρτη του. Αυτή είναι η αληθεια οποτε και εμεις άμα θέλουμε να πετυχουμε κάτι θα πρέπει να μην έχουμε ευαισθησίες.

 

Οσο για το κοστος διαβιωσης... και στην Ελλαδα οποιος δεν ψάχνεται και δεν ξέρει να ψωνισει μπορει να ξοδευει 200-300 ευρω κάθε μηνα παραπανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απολυτοι γινονται πρωτα αλλοι,οχι εγω.

Αυτός άρχισε πρώτος δηλαδή;

 

Anyway, άποψή μου, βγάζεις αυθαίρετα συμπεράσματα και προδικάζεις. Αυτά είναι λίπος, κι αν το κόψεις από το κρέας των ουσιαστικών σου απόψεων θα τις κάνεις καλύτερες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...