Προς το περιεχόμενο

μεταναστευση στην αγγλια


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα περισσότερα πράγματα πλέον είναι φθηνότερα έως πολύ φθηνότερα.

 

 

 

Ρευμα, νερο , αεριο + φαγητο ειναι πολυ ποιο φθηνα απο ελλαδα , καμια σχεση

 

Τότε αλλάζουν αρκετά τα πράγματα για όσους ενδιαφέρονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 405
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επειδή μάλλον (είναι σίγουρο αν τα πιστεύεις όσα γράφεις) δεν έχεις καμία προσωπική επαφή με το αντικείμενο και εμπειρία διαμονής, με 1000 ευρώ ΗΒ (και όχι Λονδίνο) περνάς πάρα πολύ άνετα. Καμία σχέση με τα 400 ευρώ Ελλάδα που αναφέρεις. Φιλικά.. πρόσεξε τι γράφεις γιατί άθελα σου μπορεί να παραπληροφορήσεις κάποιον.

 

Αυτά είναι αυθαίρετα δικά σου συμπεράσματα που δεν έχουν καμία επαφή με την πραγματικότητα στο ΗΒ.

 

προσωπικη αποψη ακριβως δεν ειναι αλλα ναι προσωπικη εμπειρια δεν εχω. οτι μου εχει πει η φιλη μου που πηγε καποιο καιρο εκει το 2009 και γνωρισε και καποια ακομη ατομα. επισης το αγορι μιας φιλης μου που σπουδαζε Αγγλια 4 χρονια ολο ελεγε πως καθεται συνεχεια μεσα στην εστια γιατι ολα ειναι πανακριβα και δεν του φτανουν τα χρηματα ,δουλευε και part time σε μια καφετερια. Αυτα πριν 6 χρονια. Δεν εχω ακουσει δηλαδη μεχρι στιγμης απο καποιον κατι καλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γράφτηκε ότι εκτός από το ενοίκιο (που αναγκαστικά συγκατοικείς απ'ό,τι κατάλαβα) τα άλλα είναι φτηνότερα στην Αγγλία, δεν ξέρω.

 

Εγώ το λέω από την άποψη κατά πόσο αξίζει. Για μένα ας πούμε δεν αξίζει να πάω στην Αγγλία να δουλέψω σε καφετέρια ή εποχιακός και να μένω με 5 άγνωστους. Αυτό μπορώ να το κάνω κι εδώ και δεν χρειάζεται να μείνω και με τους 5 άγνωστους. Αλλά είναι όπως το βλέπει ο καθένας. Προσωπικά δεν θα έφευγα με τίποτα, εκτός αν έμενα στο δρόμο πχ (που και τότε δεν θα μπορούσα να φύγω πρακτικά).

 

Για να μείνεις φθηνά δεν είναι απαραίτητο να μείνεις με άλλους 2-3-5-15. Υπάρχουν και flats όπου μένεις μόνος και δεν δίνεις πχ πάνω από 400 gbp το μήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρευμα, νερο , αεριο + φαγητο ειναι πολυ ποιο φθηνα απο ελλαδα , καμια σχεση

ναι αλλα διευκρινιστε λιγο εσεις που ξερετε τι σπιτι μπορει να βρει καποιος εκει κι αν μπορει να μεινει μονος με τα 1200 το μηνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μείνεις φθηνά δεν είναι απαραίτητο να μείνεις με άλλους 2-3-5-15. Υπάρχουν και flats όπου μένεις μόνος και δεν δίνεις πχ πάνω από 400 gbp το μήνα.

E πως έχουν βγει όλες αυτές οι φήμες και τρομάζει ο κόσμος τότε; :D

 

Καλό είναι πάντως εσείς που ξέρετε να γράφετε τι ισχύει γιατί ενδιαφέρει πολύ κόσμο. Είχα γράψει και παλιότερα ότι θα ήταν πολύ χρήσιμο όλες οι πληροφορίες για μετανάστευση, ζωή, εργασία, βιογραφικά κλπ για το εξωτερικό να ήταν συγκεντρωμένα σε 1-2 θέματα, γιατί τώρα χάνονται και είναι κρίμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικη αποψη ακριβως δεν ειναι αλλα ναι προσωπικη εμπειρια δεν εχω. οτι μου εχει πει η φιλη μου που πηγε καποιο καιρο εκει το 2009 και γνωρισε και καποια ακομη ατομα. επισης το αγορι μιας φιλης μου που σπουδαζε Αγγλια 4 χρονια ολο ελεγε πως καθεται συνεχεια μεσα στην εστια γιατι ολα ειναι πανακριβα και δεν του φτανουν τα χρηματα ,δουλευε και part time σε μια καφετερια. Αυτα πριν 6 χρονια. Δεν εχω ακουσει δηλαδη μεχρι στιγμης απο καποιον κατι καλο.

Εγώ πάντως μιλώ από προσωπική εμπειρία μιας και έμεινα από το 1994 έως το 2003 σε 5 διαφορετικές πόλεις :P

Το έγραψα και πριν πάντως, το Λονδίνο είναι τελείως διαφορετική περίπτωση και δεν αντικατοπτρίζει τις τιμές του ΗΒ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

E πως έχουν βγει όλες αυτές οι φήμες και τρομάζει ο κόσμος τότε; :D

 

Καλό είναι πάντως εσείς που ξέρετε να γράφετε τι ισχύει γιατί ενδιαφέρει πολύ κόσμο. Είχα γράψει και παλιότερα ότι θα ήταν πολύ χρήσιμο όλες οι πληροφορίες για μετανάστευση, ζωή, εργασία, βιογραφικά κλπ για το εξωτερικό να ήταν συγκεντρωμένα σε 1-2 θέματα, γιατί τώρα χάνονται και είναι κρίμα!

κριμα που δεν ειναι η φιλη μου εδω μελος να πει τις δικες τις φοβερες εμπειριες,γιατι μονο καλες δεν ηταν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη εδω μενω και τα ζω , εαν ψωνίζεις απο σούπερ μαρκετ και μαγειρεύεις, την βγάζεις μια χαρα ανετα και ποιο φθηνά απο ελλαδα, οσο για τα shared houses μπορείς να βρεις μικρές γκαρσονιέρες με θέρμανση άνετα με 600 λιρες το μηνα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως οι κάρτες Oyster είναι πανάκριβες από ότι μου έχουν... ένα 300άρι τον μήνα, ενώ εδώ έχει 30 του ΟΑΣΑ.

 

Και τα ΜΜΜ και τα τρένα είναι πράγματι πανάκριβα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γράφτηκε ότι εκτός από το ενοίκιο (που αναγκαστικά συγκατοικείς απ'ό,τι κατάλαβα) τα άλλα είναι φτηνότερα στην Αγγλία, δεν ξέρω.

 

Εγώ το λέω από την άποψη κατά πόσο αξίζει. Για μένα ας πούμε δεν αξίζει να πάω στην Αγγλία να δουλέψω σε καφετέρια ή εποχιακός και να μένω με 5 άγνωστους. Αυτό μπορώ να το κάνω κι εδώ και δεν χρειάζεται να μείνω και με τους 5 άγνωστους. Αλλά είναι όπως το βλέπει ο καθένας. Προσωπικά δεν θα έφευγα με τίποτα, εκτός αν έμενα στο δρόμο πχ (που και τότε δεν θα μπορούσα να φύγω πρακτικά).

 

Από τη χλιδή πήγαμε στη μονο-κατοίκηση βλέπω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κριμα που δεν ειναι η φιλη μου εδω μελος να πει τις δικες τις φοβερες εμπειριες,γιατι μονο καλες δεν ηταν.

Ε φώναξέ τη κι εσύ! :P

 

Επειδη εδω μενω και τα ζω , εαν ψωνίζεις απο σούπερ μαρκετ και μαγειρεύεις, την βγάζεις μια χαρα ανετα και ποιο φθηνά απο ελλαδα, οσο για τα shared houses μπορείς να βρεις μικρές γκαρσονιέρες με θέρμανση άνετα με 600 λιρες το μηνα 

600 λίρες μιλάς για γκαρσονιέρα (1 ή 2 δωμάτια; ) που μένεις μόνος και μέσα στην τιμή είναι και η θέρμανση; Αλλά όχι στο Λονδίνο ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τη χλιδή πήγαμε στη μονο-κατοίκηση βλέπω.

Το χλιδή το έγραψα για να δώσω έμφαση. Εξήγησα (προσπάθησα τουλάχιστον) τι εννοώ. Αν αξίζει γενικά για κάποιον. Οπότε καλό είναι κάποιος να ξέρει ακριβώς τις συνθήκες για να τις συγκρίνει με την Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως μιλώ από προσωπική εμπειρία μιας και έμεινα από το 1994 έως το 2003 σε 5 διαφορετικές πόλεις :P

Το έγραψα και πριν πάντως, το Λονδίνο είναι τελείως διαφορετική περίπτωση και δεν αντικατοπτρίζει τις τιμές του ΗΒ.

 

Ναι η αληθεια ειναι πως κι η φιλη μου κι εκεινο το παιδι που σπουδαζε Λονδινο εμεναν. Τοσο πολυ διαφερει το υπολοιπο ΗΒ ομως; Και σε θεμα ενοικιων; Μιλαμε βεβαια για καπως μεγαλες πολεις οχι χωρια.

Επειδη εδω μενω και τα ζω , εαν ψωνίζεις απο σούπερ μαρκετ και μαγειρεύεις, την βγάζεις μια χαρα ανετα και ποιο φθηνά απο ελλαδα, οσο για τα shared houses μπορείς να βρεις μικρές γκαρσονιέρες με θέρμανση άνετα με 600 λιρες το μηνα 

και με τα αλλα 600 δλδ που σου περισσευουν την βγαζεις ανετα; μιλαμε τωρα εκτος Λονδινουν απ'οσο καταλαβα ε; με τη μετακινηση και τα προσωπικα εξοδα παντα μεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...