Προς το περιεχόμενο

μεταναστευση στην αγγλια


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ειπα ποτε οτι ειναι δυσκολο να βρει δουλεια. Το θεμα ειναι ΤΙ δουλεια θα βρει,ποσα θα βγαζει και πως θα ειναι η ζωη του εκει (σε τι σπιτι θα μενει,με ποιους θα μενει κτλ).

1100 καθαρά είναι περίπου ο ελάχιστος που παίρνουν συνήθως τα άτομα στην εστιάση κ τα γραφεία. οικοδόμοι,καθαριστριες κτλπ παίρνουν μια με δυο λίρες επιπλέον την ώρα. Το σπίτι είναι τι επολγές θα κάνεις εγώ μέχρι να βρω νορμαλ ατομα καθόμουν σε χοστελ. απο κει κ μετά δεν είχα με κανέναν πρόβλημα κ μια χαρά λεφτά εξοικονόμησα.

 Εγω μπορει να μην εχω παει αλλα αμα κρινω απο αυτα που μου ειπε η φιλη μου κι ο TS ετσι θα καταληξει. Αμεσως βρηκε δουλεια,απο την 1η βδομαδα μαλιστα και σε 2 διαφορετικα μαγαζια (μικρα καφε).(1ο λάθος γιατί η δεύτερη δουλεία φορολογείται άμεσα με 20 %) Το θεμα ειναι οτι εβγαζε 1650 συνολικα περιπου εκ των οποιων τα 800(να μην πήγαινε λονδίνο) επρεπε να τα δινει στη τρυπα που εμενε και μοιραζοταν και χωρους με αλλους οι οποιοι ηταν κι αντρες και φυσικα μερικοι και βρωμιαρηδες. Με τα υπολοιπα επρεπε να ζε(αν 800 λιρες δεν τις έφταναν απλά σου λέει ψεματα ή έκανε χλιδάτη ζωή),κανεις δεν ειπε πως δεν ζουσε αλλα ουσιαστικα τα εβγαζε ισα-ισα περα,δεν εμπαινε σχεδον τιποτα στην ακρη και δεν ειχε και ζωη αφου δεν μπορουσε να κανει σχεδον τιποτα εκει. Κι ολα αυτα με ΔΥΟ δουλειες. Και 2-3 ακομη Ελληνες που γνωρισε εκει παρομοια ζουσαν. Αμα εσυ αυτο το βρισκεις καλη επιλογη μπραβο σου! Θα μου πεις ετσι εγινε με τη φιλη μου κι οτι επελεξε να ζησει ΛΟΝΔΙΝΟ που ειναι ολα πανακριβα,ομως τα πραγματα δεν ειναι οπως τα παρουσιαζετε γενικοτερα καποιοι(είναι ακριβώς όπως τα λέμε απλά δεν μιλάμε για λονδίνο). Δουλειες ή μαλλον μικροδουλειες για ανειδικευτους υπαρχουν αλλα το θεμα ειναι οτι οι μισθοι ειναι δυσαναλογοι με το συνολικο κοστος διαβιωσης(ψέμα, στην ελλάδα είναι εδώ δεν είναι). Τωρα αν εσυ δεν ειχες θεμα να ζεις με αλλους μαζι(έχω αλλά πουθενά στην ευρώπη δεν μπορείς σαν χαμηλόμισθο να νοικιάσεις δικό σου σπίτι) κι αν θεωρουσες πως αξιζε τον κοπο για 1100 δικαιωμα σου(2 χρόνια μετά μετανίωνω που δεν το κανα νωρίτερα γιατί απλά έχω επιτέλους ζωή προγραμματίζοντας τι θα κάνω εγώ, μου φαίνεται μερικοί δεν έχετε φαέι ανεργία να δείτε πως είναι)! Το ιδιο πραγμα λεμε περιπου απλα δε το καταλαβαινεις,εγω απλα προειδοποιησα τον TS πως θα ζει εκει στην αρχη. Κι επισης πλεον δεν ειναι κι οπως παλια τα πραγματα στην Αγγλια.(τα ίδια είναι δεν έχει αλλάξει τπτ)

 

Δεν περιμενει κανεις τον Ελληνα τον μεταναστη να κανει τις δουλειες που οπως λες δεν κανουν οι ντοπιοι. 

απλά οι ντόποιοι προτιμούν μια δουλειά γραφείου με λιγ΄τερα λεφτά (τα τιπς δεν ειναι καθολου αμελητέο ποσό) γιατί είναι πολύ ξεκούραστα κ μπορούν

Υπαρχουν πολλοι ακομη μεταναστες εκει απο ολες τις χωρες.

 
ts ελπίζω με το αγγλία να εννοείς όλο το ΗΒ 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 405
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

στο εξωτερικο αμα κάποιος δεν σε γουστάρει θα στο πει στα ισια δεν υπάρχει αυτή η διπροσωπια και η δηθενια που έχουμε εδώ

 

 

 

enhanced-buzz-wide-13765-1372685755-18.j

 

 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

στο εξωτερικο αμα κάποιος δεν σε γουστάρει θα στο πει στα ισια δεν υπάρχει αυτή η διπροσωπια και η δηθενια που έχουμε εδώ.

 

 

Μάλλον δεν έχεις ταξιδέψει και πολύ...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^^

Σε εκείνο ακριβώς το σημείο έπεσε το μάτι μου! Ναι μεν αυτό που έβαλε ο defacer είναι γενίκευση, αλλά το "δεν σε γουστάρω και στο λέω στα ίσια" υπό νορμαλ συνθήκες (aka χωρίς αλκοολ) δεν παίζει.


Και τι ακριβώς θα κερδίσει κάποιος αν το πει; Την ευγνωμοσύνη του άλλου;
Να ddevil φάε το μισό μου @χιδι. Πως νιώθεις; Καλύτερα ή χειρότερα; (πέραν από το γεγονός ότι τον έφαγες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα είναι πιο ντόμπροι άνθρωποι από εμάς εδώ .... αυτό το καταλαβαινει κανεις και χωρις να ζησει στη χωρα τους. Αν πούν κάτι θα το κάνουν οποτε ξέρεις τι σου γινεται όταν πας να δουλεψεις εκει. Βλέπεις οι πολιτικοι τους στην πλειοψηφια πως κινουνται σουργελα και νουμερα υπάρχουν παντου οκ αλλα εκει είναι εξαιρέσεις εδώ είναι ο κανονας.

 

Να φέρω ένα παράδειγμα .... έχουν πει πχ ότι τους μετανάστες που δεν έχουν προοπτικές δεν τους θέλουν. Εδώ εμεις αρχικα ειπαμε τους θέλουμε και μετά που βλέπουμε τι κάνουν τους διώχνουμε. Ακριβως για αυτό και έχουν οργανωση και όχι τα χάλια τα δικά μας. Από αυτή την αποψη ισως κάποιος μπορεσει και συνενοηθει εκει πέρα.

 

Και βεβαια όταν βγαινουν να κάνουν μια δηλωση σε επιπεδο κράτους δεν τα παιρνουν πισω μετά όπως εμεις .... ουτε βιάζονται να δηλώσουν κατι. Εμεις τρεις λαλουν και 2 χορευουν βγηκε ο άλλος τους ειπε ανόητους μετά το πηρε πισω ο άλλος λεει συγγνωμη κτλπ τι μλκιες είναι αυτές? τι θα πει συγγνωμη? το ειπα το πιστευω και τελειωσε δεν έχει συγγνωμες. Ελεος σοβαροι πολιτικοι είναι δεν μπορουν να μιλάνε σαν 15χρονοι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα είναι πιο ντόμπροι άνθρωποι από εμάς εδώ .... αυτό το καταλαβαινει κανεις και χωρις να ζησει στη χωρα τους. Αν πούν κάτι θα το κάνουν οποτε ξέρεις τι σου γινεται όταν πας να δουλεψεις εκει. Βλέπεις οι πολιτικοι τους στην πλειοψηφια πως κινουνται σουργελα και νουμερα υπάρχουν παντου οκ αλλα εκει είναι εξαιρέσεις εδώ είναι ο κανονας.

 

Να φέρω ένα παράδειγμα .... έχουν πει πχ ότι τους μετανάστες που δεν έχουν προοπτικές δεν τους θέλουν. Εδώ εμεις αρχικα ειπαμε τους θέλουμε και μετά που βλέπουμε τι κάνουν τους διώχνουμε. Ακριβως για αυτό και έχουν οργανωση και όχι τα χάλια τα δικά μας. Από αυτή την αποψη ισως κάποιος μπορεσει και συνενοηθει εκει πέρα.

 

Και βεβαια όταν βγαινουν να κάνουν μια δηλωση σε επιπεδο κράτους δεν τα παιρνουν πισω μετά όπως εμεις .... ουτε βιάζονται να δηλώσουν κατι. Εμεις τρεις λαλουν και 2 χορευουν βγηκε ο άλλος τους ειπε ανόητους μετά το πηρε πισω ο άλλος λεει συγγνωμη κτλπ τι μλκιες είναι αυτές? τι θα πει συγγνωμη? το ειπα το πιστευω και τελειωσε δεν έχει συγγνωμες. Ελεος σοβαροι πολιτικοι είναι δεν μπορουν να μιλάνε σαν 15χρονοι. 

 

Που να είχες ζήσει στη χώρα τους ή να παρακολουθούσες british politics δηλαδή...

 

Μέχρι και ξύλο έχουν παίξει οι βρετανοί βουλευτές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που να είχες ζήσει στη χώρα τους ή να παρακολουθούσες british politics δηλαδή...

 

Μέχρι και ξύλο έχουν παίξει οι βρετανοί βουλευτές.

 

Εγω πιστευω ότι σε κάποια από αυτές τις χωρες θα ξέρεις εξαρχής τις συνθηκες εργασιας και είναι πιο ντόμπροι οι τυποι από τους δικους μας εδώ που αλλα σου λενε και άλλα γινονται μετά. Τωρα το αν τις έπαιξαν μέσα στο κοινοβουλιο δεν με ενδιαφέρει. Το σιγουρο είναι ότι τα κράτη έχουν παροχες , προνοια και ενδιαφέρονται για τους πολιτες τους. Τουλάχιστον για αυτους που προσπαθουν και έχουν δυνατότητες. Αυτό δεν μπορει να το αρνηθεί κανεις σε μια κουβεντα... ειτε χωνευει τον DDevil ειτε όχι (που και αυτό λιγο με ενδιαφερει μια και ρώτησες πως νιωθω πριν.) -.-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα το αν τις έπαιξαν μέσα στο κοινοβουλιο δεν με ενδιαφέρει.

 

Όχι μην ανησυχείς. Ευτυχώς βγήκαν έξω για να μην ματώσουν τα έπιπλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτός άρχισε πρώτος δηλαδή;

 

Anyway, άποψή μου, βγάζεις αυθαίρετα συμπεράσματα και προδικάζεις. Αυτά είναι λίπος, κι αν το κόψεις από το κρέας των ουσιαστικών σου απόψεων θα τις κάνεις καλύτερες.

Ισως εχεις δικιο,παρασερνομαι πολλες φορες ομως οταν βλεπω καποια πραγματα εδω μεσα κι ειδικα οταν καποιος λεει το αντιθετο απο αυτο που λεω εγω ή ο ταδε χωρις ομως ποτε να εχει ουσιαστικα επιχειρηματα,απλα μιλαει για να πει χωρις να στηριζει καπου την αποψη του. Τουλαχιστον εγω το κανω. Και ναι σιγουρα γινονται απολυτοι πολλες φορες και μαλιστα με πραγματα που δεν ισχυουν,αυτο ειναι που με παρασερνει και μενα μετα. Αν μιλησουμε τωρα για αυθαιρετα συμπερασματα,μιλαμε για το 90% του ινσομνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά στην Βρετανία μόνο ντόμπροι δεν είναι. Μένω εδώ πολύ καιρό και δεν έχω γνωρίσει ανθρώπους που να αποφεύγουν τόσο πολύ τις αντιπαραθέσεις. Στην αρχή, συνήθως προτιμούν να είναι ευγενικοί κι ουδέτεροι στις απόψεις ακόμα κι αν αυτό σημαίνει να μην είναι ειλικρινείς. Κι αν πρέπει να διαφωνήσουν μαζί σου, σου λένε 10 φορές "sorry" αφού έχουν πει ένα ευγενικό προοίμιο.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 
 

 

 

 

Χλιδατη ζωη δεν εκανε γιατι δεν μπορουσε αλλα ενταξει δεν ηταν κι ολη μερα σπιτι δουλεια και δουλεια σπιτι. Οσο μπορουσε εβγαινε,εκανε καποια ψωνια ειτε προσωπικα ειτε σε ειδη αναγκης. Επισης καπνιζε και παρα μα παρα πολυ. Οι καλυτερες δουλειες που καταφερε να βρει παντως σε διαστημα 3 μηνων ηταν αυτες και part time. Δεν αντεξε παραπανω,αυτο που δεν αντεξε καθολου δεν ηταν τοσο το οτι δεν ηταν οπως περιμενε (νομιζε πως θα παει και θα βγαζει 3000 το μηνα και θα κανει ζωαρα,νοοτροπια που δυστυχως εχουν πολλοι και μετα τρωνε τα μουτρα τους) αλλα το οτι επρεπε να μοιραζεται το σπιτι με αλλους και δεν μπορουσε να εχει το δικο της σπιτι και την ησυχια της (δεν το λες και λιγο). Δε πηγα να το δω με τα ματια μου αλλα απ'οσα μου περιεγραψε (και δεν βρισκω λογο να εχει πει ψεματα αφου γυρισε πισω στην Ελλαδα την οποια ανεκαθεν σιχαινοταν) το ''σπιτι'' που ζουσε ηταν ενα μικροσκοπικο δωματιο κι η κουζινα και το μπανιο ηταν χωροι κοινοχρηστοι,με μηδεν γενικα ασφαλεια κι ησυχια. (δε μιλαω καν για καθαριοτητα). Επισης δεν εβλεπε ασπρο φως στο να βρει κατι καλυτερο και πιο σταθερο σε δουλεια. Ειδικα για Ευρωπη δεν ξερω αν μπορεις να βρεις σπιτι μονος αλλα γενικα σε καποιες χωρες μπορεις κι ας εισαι ανειδικευτος ,ειδικα αν φυγεις και με καποιο αλλο ατομο (ανεφερα και παραπανω καποια πολυ καλυτερα παραδειγματα). Εν κατακλειδι στηριζω την αποψη μου οτι υπαρχουν και καλυτερες επιλογες απο Αγγλια,δεν καταλαβαινω την τοση επιμονη. Δεν ειπα ποτε να μην φυγει και να μην δοκιμασει την τυχη του. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν κατακλειδι στηριζω την αποψη μου οτι υπαρχουν και καλυτερες επιλογες απο Αγγλια το ΛΟΝΔΙΝΟ,δεν καταλαβαινω την τοση επιμονη. Δεν ειπα ποτε να μην φυγει και να μην δοκιμασει την τυχη του. 

αυτό είναι το σωστό.  Το λονδίνο είναι μια ξεχωριστή περίπτωση καθόλου αντιπροσωπευτική για την ζωή στο uk.  H ζωή εδώ ΔΕΝ ειναι ακριβή στην ελλάδα είναι.  πολλά προϊόντα είναι πιο φθηνά σε σχέση με την ελλάδα κ δεν μιλάμε για τεχνολογικά προϊόντα αλλά για καθημερινά πράγματα (φρουτα, λαχανικά κτλπ).  Επίσης κ στην ελλάδα ποιος μπορεί να νοικιάζει σπίτι κ να το συντηρεί με τον κατώτατο μισθό???  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπαρχουν πολλες αποψεις δεν το περιμενα απλα θελω  απο ατομα που βρισκονται εκει να μου εξηγησουν πως εχει η κατασταση οσο ποιο αντικειμενικα γινεται για να εχω καποια εικονα ετσι ωστε εαν καταφερω να βρω δουλεια να την κανω απο το Ελλαδισταν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό είναι το σωστό.  Το λονδίνο είναι μια ξεχωριστή περίπτωση καθόλου αντιπροσωπευτική για την ζωή στο uk.  H ζωή εδώ ΔΕΝ ειναι ακριβή στην ελλάδα είναι.  πολλά προϊόντα είναι πιο φθηνά σε σχέση με την ελλάδα κ δεν μιλάμε για τεχνολογικά προϊόντα αλλά για καθημερινά πράγματα (φρουτα, λαχανικά κτλπ).  Επίσης κ στην ελλάδα ποιος μπορεί να νοικιάζει σπίτι κ να το συντηρεί με τον κατώτατο μισθό???  

Στην Ελλάδα βέβαια αν ψάξεις λίγο βρίσκεις μια τρύπα 130€-150€ να κάνεις την δουλειά σου.

 

Στην Αγγλία και ειδικά στον Λονδίνο που να χτυπάς τον κώλο σου κάτω μέχρι να ανοίξει σε τέτοιο ποσό δεν θα βρεις. Ούτε και σε περισσότερα από 150€ βέβαια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπαρχουν πολλες αποψεις δεν το περιμενα απλα θελω απο ατομα που βρισκονται εκει να μου εξηγησουν πως εχει η κατασταση οσο ποιο αντικειμενικα γινεται για να εχω καποια εικονα ετσι ωστε εαν καταφερω να βρω δουλεια να την κανω απο το Ελλαδισταν

πρωτον για να βρεις δουλειά ΠΡΕΠΕΙ να φυγεις απο ελλαδα. Δεν πρόκειται να σε παρει κανενας τηλ. Δευτερον οπως σου ξαναπα βρες μια πολη/χωριο της αγγλιας, Σκωτίας, Ουαλίας κ Β. Ιρλανδίας κ τραβα. Να χεις ετοιμα απο ελλαδα σωστα uk βιογραφικά για διάφορες δουλειές (εκτυωμενα γιατινεδω είναι πανάκριβα), διαβατήριο, λεφτα καβατζα κ καλο πλανο για τις πρώτες μέρες.

 

Συμβουλές: παιζει τεραστιο ρολο η περιοδος που θα ρθεις πχ ο γεναρης ειναι ο χειρότερος μηνας στην εστιαση οπότε δεν πρόκειται να βρεις κατι μιας κ τα πιο πολλα εστιατόρια κλείνουν. Τσεκαρε για φεστιβαλ ποτε παιζουν κτλπ γιατι τοτε γενικα ζητανε ολα τα μαγαζια κοσμο (πχ στο Εδιμβούργο εχουν δυο τον αυγουστο κ ζητανε κοσμο απο ιουνιο). Επίσης σε παμπ-μπαρ θα σε πάρουν αρκετα δυσκολα μιας κ δεν θα χεις ξαναδουλέψει εδω (ισχυει αυστηρός νομος για το αλκοολ που πρεπει να ξερεις) βεβαια αν εισαι τυχερος ή απλά καίγεται ο αλλος για ατομα θα σε πάρουν. Τριτον μακρια απο ελληνικα μαγαζια, ιταλους/ασιατες με καχυποψία. Γενικα Όπου βλέπεις μαγαζια να μην δέχονται πληρωμές με κάρτα κατα 90% θα σαι είτε μαυρος ειτε μισοασφαλισμενος. Αυτο βεβαια εχει καλα κ αρνητικα μιας απο την μια θα βγαζεις παραπανω μιας κ δεν θα φορολογείται τπτ(για προσωρινά κ αρχη δεν είναι κακό) αλλα απο την αλλη για να νοικιάσεις σπιτι εστω με εναν φιλο/η δεν θα μπορείς μιας κ οι περισσότεροι κάνουν credit check κ συ θα φαίνεσαι με μηδεν εισοδήματα (για δωματιο δεν θα χεις πρόβλημα).

 

Υγ οτι αλλο θες ρωτα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...