Προς το περιεχόμενο

Πόσο κοστίζει να αγοράσεις 1 σπίτι (Αξία + Εξοδα)


masteripper

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προς ενημέρωσή σας, το '16 ήταν μακράν η καλύτερη χρονιά, από την έναρξη της κρίσης μέχρι σήμερα, στις αγοραπωλησίες ακινήτων (το βλέπω τόσο από τον εαυτό μου, όσο και από την εταιρεία συνολικά, δηλαδή έχω σοβαρό δείγμα στη διάθεσή μου). Όχι μόνο ήταν η καλύτερη χρονιά, αλλά σε ορισμένες περιοχές (λίγες ακόμα, αλλά είναι γεγονός, ποιος θα το φανταζόταν), υπάρχει μικρή άνοδος τιμών, πχ μια συγκεκριμένη των Νοτίων Προαστίων. Σε ό,τι αφορά στις νέες κατασκευές, πληροφορούμαι ότι υπάρχει αύξηση στις οικοδομικές άδειες και μετά από πολλά χρόνια, βλέπω-ουμε ανεγειρόμενες οικοδομές!

I have spoken.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Εντάξει,φαντάζομαι θα εννοείς την περιοχή γύρω από το Ελληνικό που είναι λογικό να ανέβουν οι τιμές.

Στα ΒΠ πάντως στις ακριβές περιοχές είναι να τους κλαίνε οι ρέγγες.

Αγοροπωλησία στο 30% τις αντικειμενικής είναι ξεπούλημα.

Η οικοδομή τουλάχιστον το πρώτο 5μηνο του 2016 ήταν πιο κάτω από το 2015

http://www.statistics.gr/documents/20181/ccf0cd6d-d74a-4a53-b266-8cf6032df47a

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφερόμουν στις άδειες για νέες οικοδομές. Δεν έχω το συγκεκριμένο στατιστικό, απλώς μηχανικοί και πολεοδόμοι μου έχουν αναφέρει άνοδο. Στο παραπάνω λινκ δε γίνεται η διάκριση: "Η οικοδομική άδεια αναφέρεται σε όλα τα είδη των οικοδομικών αδειών. ∆ηλαδή τις οικοδομικές άδειες για νέα οικοδομή ή προσθήκη, επισκευή, αναπαλαίωση, κατεδάφιση, περιτοίχιση, νομιμοποίηση, αναθεώρηση και τροποποίηση οικοδομής."

 

Και μάλλον επιβεβαιώνομαι από τα στοιχεία, για Αττική τουλάχιστον.

Ooyrxf1.png

BpznAC6.png

 

Με άλλα λόγια, μειώθηκαν οι άδειες συνολικά, αλλά αυξήθηκε ο όγκος των κατασκευών. Που σημαίνει ότι μειώθηκαν οι αναθεωρήσεις, επισκευές κλπ, αλλά αυξήθηκαν οι άδειες για νέες οικοδομές. Όχι σε όλη τη χώρα, βέβαια. Σε Μακεδονία και Θεσσαλία πέφτει περονόσπορος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

《Οι συγκρίσεις τους Μαϊου του 2016 με τους αντίστοιχους μήνες του 2015, του 2014 αλλά και του 2007 δεν δίνουν περιθώρια αισιοδοξίας. Η οικοδομή έχει καταρρεύσει.

 

Πιο αναλυτικά: Το Μάιο 2016 κατασκευάστηκαν μόνο 535 ιδιωτικές κατοικίες στην Ελλάδα, από 868 τον ίδιο μήνα του 2015, έναντι 903 το 2014 και 10.096 τον Μάιο του 2007!

 

Όπως αναφέρεται στην ανάλυση της Alpha Bank, η αρνητική εικόνα του κλάδου των ιδιωτικών κατασκευών καταδεικνύεται και από την πτώση της κατασκευής νέων κατοικιών. Είναι ενδεικτικό ότι στο πρώτο πεντάμηνο του 2016 (τελευταία διαθέσιμα στοιχεία) ολοκληρώθηκαν μόλις 3.286 οικιστικές μονάδες, έναντι 3.766 στο πρώτο πεντάμηνο του 2015 και 3.808 στο ίδιο διάστημα του 2014.》

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην περίπτωση της χώρας μας είναι σωστό να θεωρούμε ότι τα πχ τα 900k ήταν η "πραγματική" αξία του σπιτιού οπότε τώρα που έσκασε η φούσκα κι πιάνει 350k είναι μεγάλη χασούρα?

Αυτά τα θεωρώ λογικά κάπως γιατί ήταν μεζονέτες με όλες τις ανέσεις σε πολύ καλή περιοχή, αυτό που θεωρώ τρελά παράλογο ήταν που πούλαγαν κάτι σπίτια στον Κολωνό 400 χιλιάρικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ασχετο λίγο αλλά ειναι μερικοί στή χώρα μας (ελάχιστοι αλλά αρκετοί  σίγουρα) πού δέν τούς αγγίζει καθόλου  η κρίση ...

ξέρω προσωπικά θείο  φίλου μου ,ο οποίος πήρε σύνταξη από την εθνικη τραπεζα τέλη 2015 κ εκτισε μιά 3όροφη σπιταρώνα πολυτελέστατη πέτρινη μέ μάνδρες γύρω γύρω - κήπους μέ γκαζόν κλπ 

σέ ενα κατσικοχώρι σέ  βουνό  πού απέχει από αθηνα 310 χλμ κ από την πιο κοντινη θάλασσα  70 χλμ κ μέ πλησιέστερη πόλη γιά αγορά τροφίμων-βενζίνης- φαρμάκων κλπ  στά 52 χλμ ...

τόν χειμώνα κατοικούν 6  γερόντια κ τό καλοκαίρι ( αυγουστο μόνο ) τό πολύ νά εχει 30 ατομα κ εδωσε κοντά στά 400.000 euro ,

εχει 3 παιδιά μεγάλα κ σε κανενα από αυτά δέν τού αρέσει τό χωριό αυτό κ δέν τό επισκέπτονται 

(ακόμα κ οι αλβανοί εργάτες πού εφτιαχναν τό σπίτι αυτό  γέλαγαν μέ τήν απόφαση αυτή νά ρίξει τόσα λεφτά σέ αυτό τό κατσικοχώρι )

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ασχετο λίγο αλλά ειναι μερικοί στή χώρα μας (ελάχιστοι αλλά αρκετοί  σίγουρα) πού δέν τούς αγγίζει καθόλου  η κρίση ...

 

Δεν νομίζω να ισχύει κάτι τέτοιο, όλους μας έχει επηρεάσει η κρίση είτε λίγο είτε πολύ. Ο μπάρμπας που περιγράφεις ίσως να μπορούσε με την ίδια άνεση να φτιάξει σπίτι με 1.000.000 αν δεν υπήρχε στη μέση η κρίση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...