Προς το περιεχόμενο

Αλλαγη πριζας!


iCyd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γενικά ναι. Δε ξέρω πως.

Μου έχει αλλάξει φίλος ηλεκτρολόγος (50ετων ηλεκτρολόγος στα καραβια είναι) μπριζα χωρίς να κατεβάσει κανένα διακόπτη και κανένα γενικό.

 

Αλανι αλλα μην κάνετε κανένα λάθος εσείς και πάτε να κάνετε το ίδιο και έχουμε νεκρούς,το έκανε άτομο φουλ γνώστης. Το είδα και τον παραδέχτηκα.

Aυτα καλο ειναι να μη λεγονται.

Θα τα δει κανας πιτσιρικας που νομιζει οτι πιανει το χερι του και θα θρηνουμε θυματα...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 44
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Εχω ξαναλλαξει πριζες,εννοειται με ολα κατεβασμενα απλα το θεμα μου ηταν να ειναι ιδια η συνδεσμολογια με τις παλιες πριζες!

 

Η ίδια ακριβώς είναι η συνδεσμολογία, φάση - ουδέτερο - γείωση έχουν και οι σούκο. Απλά στις σούκο η γείωση μεταξύ πρίζας και φις γίνεται με επαφές, τα μεταλλικά ελάσματα που φαίνονται στη φωτό παρακάτω:

 

ALIBERTI%20SYROS%2002.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτες ειναι οι λεγομενες "μαγκιες" των ηλεκτρολογων,δεν υπαρχει λογος να μην κατεβασεις την ασφαλεια ,το ρευμα δεν συγχωρει τις μακακιες,ολοι οι ηλεκτρολογοι που εχουν τσακιστει-σκοτωθει τους εφαγε  αυτη η υπερβολικη σιγουρια...

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μή βασιστείς στο κατέβασμα της ασφάλειας μόνο, γιατι μπορεί η πρίζα να παίρνει ρευμα απο άλλο πίνακα.

 

Επιβεβαίωσε μετά οτι όντως η πρίζα δέν έχει ρεύμα με δοκιμαστικό ή πολύμετρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτες ειναι οι λεγομενες "μαγκιες" των ηλεκτρολογων,δεν υπαρχει λογος να μην κατεβασεις την ασφαλεια ,το ρευμα δεν συγχωρει τις μακακιες,ολοι οι ηλεκτρολογοι που εχουν τσακιστει-σκοτωθει τους εφαγε  αυτη η υπερβολικη σιγουρια...

Δεν ειναι θέμα μαγκιάς,αλλά πολλές φορές αναγκάζεσαι.Δεν υπάρχει ηλεκτρολόγος που δεν έχει δουλέψει ή δεν θα δουλέψει υπό τάση.Και δεν μιλάω για πρίζες διακόπτες κτλ που είναι ρουτίνα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και γω εχω δεί τύπο να συνδέει φουρνο (κουζινα) με ολα πανω, να στριβει καλώδια με γυμνα χέρια και ο φουρνος να παιρνει μπροστα. ηξερε προφανως τι εκανε και απλα βαριοτανε να κλεισει το γενικο. 

χαρος με κατσαβιδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και γω εχω δεί τύπο να συνδέει φουρνο (κουζινα) με ολα πανω, να στριβει καλώδια με γυμνα χέρια και ο φουρνος να παιρνει μπροστα. ηξερε προφανως τι εκανε και απλα βαριοτανε να κλεισει το γενικο. 

χαρος με κατσαβιδια.

ναι καλα. και μετα ξυπνισες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτες ειναι οι λεγομενες "μαγκιες" των ηλεκτρολογων,δεν υπαρχει λογος να μην κατεβασεις την ασφαλεια ,το ρευμα δεν συγχωρει τις μακακιες,ολοι οι ηλεκτρολογοι που εχουν τσακιστει-σκοτωθει τους εφαγε  αυτη η υπερβολικη σιγουρια...

αυτό. Ο πατέρας μου έλεγε οτι το ρεύμα δεν εχει φίλους. Κάνει τον καλό (το ρεύμα) αλλά τη μαλακία δεν θα στη συγχωρέσει

 

Μή βασιστείς στο κατέβασμα της ασφάλειας μόνο, γιατι μπορεί η πρίζα να παίρνει ρευμα απο άλλο πίνακα.

 

Επιβεβαίωσε μετά οτι όντως η πρίζα δέν έχει ρεύμα με δοκιμαστικό ή πολύμετρο.

Σωστό και αυτό. Κατέβασμα γενικου και ρελέ και μετά δοκιμή δυο φορές με δοκιμαστικό για το αν εχει ταση. Ναι μου εχει τύχει να εχει η πρίζα ρεύμα γιατί έπαιρνε ρεύμα από αλλη παροχή.

 

Γνωρίζω ηλεκτρολόγο που είχε τεράστια αντίσταση και σε συνδυασμό με αλλα μετρα (χοντρα παπουτσια, ρουχα, κλπ) άλλαζε πρίζες-καλώδια εν θερμώ. Αυτά ειναι η εξαίρεση στον κανόνα και ο μέσος άνθρωπος αν το κάνει, θα γίνει ψητός στην περιπτωση που δεν πέσει ρελέ ή γενικός. Η συνδεσμολογία της πρίζας ειναι η ίδια. Πέρα απο δοκιμαστικό κατσαβίδι (καλό έτσι), πιθανόν να χρειαστείς ενα κοφτάκι (για κόψιμο ή απογύμνωση) και ένα κατσαβιδακι (ίσιο ή σταυρό αναλογά με τις βίδες) για να βιδώσεις με δύναμη. Τα δοκιμαστικά κατσαβίδια δεν τα ζορίζουμε. Μην τη φοβάσαι την αλλαγή ΑΛΛΑ πάρε μέτρα ασφαλείας (γενικός, παπουτσια και δοκιμή)

 

Επίσης αν υπάρχει αλλος στο σπίτι, πες να μην αγγίξει τον πίνακα (ναι μου έτυχε περιπτωση που σήκωσε κάποιος τον γενικό γιατί δεν ήξερε τι κάνουμε στις πρίζες - ετυχε εκείνη τη στιγμή να μην ακουμπώ) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζω ηλεκτρολόγο που είχε τεράστια αντίσταση και σε συνδυασμό με αλλα μετρα (χοντρα παπουτσια, ρουχα, κλπ) άλλαζε πρίζες-καλώδια εν θερμώ. 

 

 

ναι καλα. και μετα ξυπνισες.

 

ο τύπος συνδεσε τον ουδέτερο γύρισε το το διακόπτη της λάμπας του φούρνου που έχει μικρή αντίσταση και έβαλε τη φάση κύριος στρίβωντας τα κάλωδια. και ο φουρνος αναψε.

προφανως αν ένας άσχετος τακανε αναποδα θα τον μαζεύανε. οποτε γενικος και δοκιμη πριν απ το οτιδήποτε.

 

οποτε ξυπνα συ και βλέπουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λάθος μια φορά συμβαίνει, ακόμη και σε έμπειρους.

 

Οι υπόλοιπες 10.000 φορές που έγινε σωστά η δουλειά τότε δεν θα παίζουν κανέναν ρόλο...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αν θα σε χτυπήσει το ρεύμα ή όχι εξαρτάται απο την αντίσταση (εμπέδηση) που παρουσιάζει το σώμα μας προς τη γή.

 

Κάποιοι άνθρωποι έχουν ροζιασμένα και πολύ ξηρά χέρια, και αυτά παρουσιάζουν πολύ μεγάλη αντίσταση. Ετσι μπορούν να πιάνουν καλώδια υπο τάση χωρίς να καταλαβαίνουν τίποτα γιατι λόγω της μεγάλης αντίστασης δέν περνάει σχεδόν καθόλου ρεύμα απο μέσα τους.

 

Το άλλο είναι όπως ειπώθηκε παραπάνω, τα παπούτσια και το πάτωμα. Τα ξύλινα πατώματα πχ έχουν μεγάλη αντίσταση, οπότε αν πιάσεις καλώδιο και πατάς σε ξύλινο πάτωμα το χτυπημα θα είναι πολύ μικρότερο.

 

Προσωπικά έχω χτυπηθεί αρκετές φορές απο ρεύμα, ευτυχώς όχι σοβαρά μέχρι τώρα. Μία φορά ήταν αρκετά δυνατό και απο το ξάφνιασμα παραλίγο να πέσω απο τη σκάλα, άλλες φορες απλά το νιώθω σαν γαργάλημα.

 

Και είμαι σίγουρος οτι πρέπει κάποια στιγμή να έχω έρθει σε επαφή με ζωντανό αγωγό, αλλά λόγω μεγάλης αντίστασης προς τη γή δέν το κατάλαβα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αν θα σε χτυπήσει το ρεύμα ή όχι εξαρτάται απο την αντίσταση (εμπέδηση) που παρουσιάζει το σώμα μας προς τη γή.

 

Κάποιοι άνθρωποι έχουν ροζιασμένα και πολύ ξηρά χέρια, και αυτά παρουσιάζουν πολύ μεγάλη αντίσταση. Ετσι μπορούν να πιάνουν καλώδια υπο τάση χωρίς να καταλαβαίνουν τίποτα γιατι λόγω της μεγάλης αντίστασης δέν περνάει σχεδόν καθόλου ρεύμα απο μέσα τους.

 

Το άλλο είναι όπως ειπώθηκε παραπάνω, τα παπούτσια και το πάτωμα. Τα ξύλινα πατώματα πχ έχουν μεγάλη αντίσταση, οπότε αν πιάσεις καλώδιο και πατάς σε ξύλινο πάτωμα το χτυπημα θα είναι πολύ μικρότερο.

 

Προσωπικά έχω χτυπηθεί αρκετές φορές απο ρεύμα, ευτυχώς όχι σοβαρά μέχρι τώρα. Μία φορά ήταν αρκετά δυνατό και απο το ξάφνιασμα παραλίγο να πέσω απο τη σκάλα, άλλες φορες απλά το νιώθω σαν γαργάλημα.

 

Και είμαι σίγουρος οτι πρέπει κάποια στιγμή να έχω έρθει σε επαφή με ζωντανό αγωγό, αλλά λόγω μεγάλης αντίστασης προς τη γή δέν το κατάλαβα!

fubar μαρέσει πολύ η προσπάθεια σου στο youtube αλλά εδώ θα πρέπει να διαφωνήσω φιλικά μαζί σου.

 

οποιαδήποτε διαφορά αντίστασης και αν υπάρχει μεταξύ 2 ανθρώπων με διαφορετικά χαρακτηριστικά στο δέρμα τους και οι δύο θα πέσουν θύματα αν μιλάμε για 240 volt στα 50/60Hz εναλλασσόμενο (που υπάρχει στην πρίζα)... και οι δύο θα πάθουν παρόμοια ζημιά... το ότι δεν θα περάσει η ίδια ποσότητα ρεύματος μεσα απο τα χέρια το στήθος κτλ δεν έχει σημασία

 

είναι σαν να πέφτουν 2 βόμβες σε 2 διαφορετικά σπίτια το ένα να έγινε ερείπιο και το άλλο να έμεινε με μια πόρτα και μισο ντουβάρι γιατι ήταν πιο γερό

 

ναι ήταν πιο γερό

 

ναι συγκριτικά με το άλλο έπαθε λιγότερη ζημιά

 

Αλλά μπρος στην δύναμη της βόμβας και τα 2 πρακτικά καταστραφήκανε. 

 

Τό ότι δεν έπαθες εσύ μεγάλη ζημιά ειναι απλά καθαρή τύχη και δεν είχε να κάνει με την αντίσταση του δέρματος σου απλά ήσουν τυχερός και τραβήχτηκες λόγω αντανακλαστικών (και τύχης που οι μυες σου δεν συστάλθηκαν με τέτοιο τρόπο που να σε κάνει να κρατήσεις το γυμνό καλώδιο παρά την θέληση σου) και έτσι απόφυγες να είσαι στο βραχυκυκλωμα λιγα ms ή δευτερόλεπτα πριν το κρίσιμο διάστημα που χρειάζεται για να πάθεις σοβαρή ζημιά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οποιαδήποτε διαφορά αντίστασης και αν υπάρχει μεταξύ 2 ανθρώπων με διαφορετικά χαρακτηριστικά στο δέρμα τους και οι δύο θα πέσουν θύματα αν μιλάμε για 240 volt στα 50/60Hz εναλλασσόμενο (που υπάρχει στην πρίζα)... και οι δύο θα πάθουν παρόμοια ζημιά... το ότι δεν θα περάσει η ίδια ποσότητα ρεύματος μεσα απο τα χέρια το στήθος κτλ δεν έχει σημασία

 

η βλάβη που παθαίνει ένας άνθρωπος κατά την ηλεκτροπληξία είναι στατιστικά συνάρτηση του ρεύματος που θα τον διαρρεύσει και της διάρκειας της έκθεσης σε αυτό, οπότε εξαρτάται αν το πόσο κοντά είναι τα ρεύματα και οι χρόνοι, αν διαφέρουν σημαντικά ο ένας ζει ο άλλος πεθαίνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η βλάβη που παθαίνει ένας άνθρωπος κατά την ηλεκτροπληξία είναι στατιστικά συνάρτηση του ρεύματος που θα τον διαρρεύσει και της διάρκειας της έκθεσης σε αυτό, οπότε εξαρτάται αν το πόσο κοντά είναι τα ρεύματα και οι χρόνοι, αν διαφέρουν σημαντικά ο ένας ζει ο άλλος πεθαίνει

το ανέφερα αυτό στο ποστ μου 

 

 

fubar μαρέσει πολύ η προσπάθεια σου στο youtube αλλά εδώ θα πρέπει να διαφωνήσω φιλικά μαζί σου.

 

οποιαδήποτε διαφορά αντίστασης και αν υπάρχει μεταξύ 2 ανθρώπων με διαφορετικά χαρακτηριστικά στο δέρμα τους και οι δύο θα πέσουν θύματα αν μιλάμε για 240 volt στα 50/60Hz εναλλασσόμενο (που υπάρχει στην πρίζα)... και οι δύο θα πάθουν παρόμοια ζημιά... το ότι δεν θα περάσει η ίδια ποσότητα ρεύματος μεσα απο τα χέρια το στήθος κτλ δεν έχει σημασία

 

είναι σαν να πέφτουν 2 βόμβες σε 2 διαφορετικά σπίτια το ένα να έγινε ερείπιο και το άλλο να έμεινε με μια πόρτα και μισο ντουβάρι γιατι ήταν πιο γερό

 

ναι ήταν πιο γερό

 

ναι συγκριτικά με το άλλο έπαθε λιγότερη ζημιά

 

Αλλά μπρος στην δύναμη της βόμβας και τα 2 πρακτικά καταστραφήκανε. 

 

Τό ότι δεν έπαθες εσύ μεγάλη ζημιά ειναι απλά καθαρή τύχη και δεν είχε να κάνει με την αντίσταση του δέρματος σου απλά ήσουν τυχερός και τραβήχτηκες λόγω αντανακλαστικών (και τύχης που οι μυες σου δεν συστάλθηκαν με τέτοιο τρόπο που να σε κάνει να κρατήσεις το γυμνό καλώδιο παρά την θέληση σου) και έτσι απόφυγες να είσαι στο βραχυκυκλωμα λιγα ms ή δευτερόλεπτα πριν το κρίσιμο διάστημα που χρειάζεται για να πάθεις σοβαρή ζημιά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...