Προς το περιεχόμενο

Nespresso - Κάψουλες Αυθεντικές ή μη (γνώμες, απόψεις και ΟΧΙ προσφορές) και παρελκόμενα


Craven

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

καλημέρα και από εμένα...

φανατικός για νεσπρέσο με κάψουλα, λόγω ευκολίας και μόνο, καθώς η ποιότητα και η ποσότητα του καφέ στις κάψουλες δεν φτάνει του αλεσμένου, που και εκεί υπάρχουν αρνητικά (κόστος μηχανής και  αλεστήρα, συχνές βλάβες και συντήρηση για σωστό κόψιμο κλπ )

 λόγω κόστους επιλέγω συνήθως άλλες μάρκες όταν βγάζουν προσφορά τα σούπερ μάρκετ...

έχω δοκιμάσει όλες τις εταιρείες, η χειρότερη είναι του λιντ και η καλύτερη σχεδόν εφάμιλλη των νεσπρέσο είναι των στάρμπακς...

με σειρά ποιότητας: νεσπρέσσο, στάρμπακς, κοστα, ίλλυ, και τελευταία η λορ...του λιντ σταμάτησα να την παίρνω...

κάποια στιγμή έκανα και παράπονα στην νεσπρέσο ότι δεν βγάζει προσφορές, έτσι κάποια στιγμή μου έστειλαν εκπτωτικό κουπόνι αν θυμάμαι καλά 35% (δεν είμαι σίγουρος), έτσι έκανα μια γενναία παραγγελία στα 300 ευρά, αλλά μετά γιοκ η νεσπρέσο...

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίος καλημέρα! Nespresso ποιότητα ναι, αλλά αναλόγως και της σειράς που θα πάρεις. Πχ από τις φθηνές σειρές της nespresso, εμένα μου αρέσουν καλύτερα και οι lor που βάζεις τελευταία... Επίσης μου αρέσουν και οι lavazza oro, που τους πετυχαίνω σε προσφορά συχνά-πυκνά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οσο και να εχω βολευτει εδω και πολυ καιρο με βασικο τον Lollo και για αναπληρωματικο τον Borbone (σε πλαστικη) παντα υπαρχει χωρος και διαθεση για νέες γευστικές αναζήτησης..

Εβδομαδα δοκιμων αρκετων νεων καψουλων αυτη και η επομενη , η αρχη θα γινει τις επομενες μερες με :

Covim classico 9/10 (πρωτη φορα δοκιμαζω αυτη τη μαρκα)

Borbone Palermo 9/10

Lollo Terra 9/10 και Lollo Sole 10/10

Επιτελους ηρθαν και στην Ελλαδα οι νεες καψουλες αλουμινιου απο 2 γνωστες και αγαπημενες μαρκες Borbone και Lollo.. Ολες οι καψουλες φαινονται αρκετα ποιοτικες η πρωτη ασημη της φωτο 2 και 3 ειναι ο Covim με ένα σχέδιο που μοιαζει με λουλουδι στην μερια που τρυπαν τα μαχαιρια και το αλουμινοχαρτο φτηνιαρικο και καπως τσαλακωμενο σε καποιες..

Η 2η και η 3η ειναι οι Lollo, μοιαζουν πολυ με τις Nespresso/Lor/Starbucks με ωραιο ποιοτικο αλουμινοχαρτο που λεει και Lollo επανω και απ την αλλη μερια το κερασακι στην τουρτα, o αναγλυφος  κοκκος καφε που ειναι το λογοτυπο του Lollo ..Την βρησκω πανεμορφη!

Τελος η τελευταια ασημη στην σειρα ειναι ο Borbone Palermo ενας τυπος καψουλας που δεν εχω ξαναδει, αρκετα ομορφη καπως πιο κοντοχοντρη οι περισσοτερες εχουν φουσκομενο αλουμινοχαρτο (σε αντιθεση με αυτη στην φωτο)

Και δεν τελειωσαμε εδω! Απο βδομαδα περιμενω οχι 1 αλλα 4 διαφορετικους τυπους (Insonnia , Dakar , Ricco , Dek) απο μια μαρκα που εχω πανω απο 2 χρονια απωθημενο να αγορασω απ το εξωτερικο αλλα δεν ρισκαρα λογο κοστους .. Τον To.Da Gattopardo (Πλαστικουρα , σακουλακι , προτρυπημενη κτλ, κτλ...) , και μονο απ την ονομασια μου κεντρισε την προσοχη  απ την πρωτη στιγμη αλλα βεβαια και οι πολυ καλες κριτικες στο ιταλικο amazon αλλα και οτι ειναι ο πρωτη μαρκα καφε με καταγωγη απο Σικελια που θα δοκιμασω , μου εχουν δημιουργηθει αρκετα μεγαλες προσδοκιες..

Θα επανελθω με αξιολογισεις για ολους αυτους!

asds.jpg

fsf.jpg

gg.jpg

Επεξ/σία από Miatakias
  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Miatakiasστα πόσα γραμμάρια είναι η κάθε κάψουλα??

επίσης, έχει πέσει στην αντίληψή μου να βάζουν λιγότερο καφέ σε προσφορές τύπου 20 κάψουλες (20Χ5,2), ενώ το κουτάκι των 10 έχει 10Χ5,6...μιλώ πάντα για τον ίδιο τύπο καφέ από την ίδια εταιρεία...  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, kokos23 είπε

Miatakiasστα πόσα γραμμάρια είναι η κάθε κάψουλα??

επίσης, έχει πέσει στην αντίληψή μου να βάζουν λιγότερο καφέ σε προσφορές τύπου 20 κάψουλες (20Χ5,2), ενώ το κουτάκι των 10 έχει 10Χ5,6...μιλώ πάντα για τον ίδιο τύπο καφέ από την ίδια εταιρεία...  

Covim και Lollo από 5,5γρ, Borbone 5γρ...

Περίεργο αυτο , δεν το έχω παρατηρήσει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Miatakias είπε

Covim και Lollo από 5,5γρ, Borbone 5γρ...

Περίεργο αυτο , δεν το έχω παρατηρήσει...

να μην μπορώ να θυμηθώ ποια εταιρεία ήταν...

θα δω και στην λορ που βγάζει την 20αδα αν είναι τα ίδια γραμμάρια...γενικά στις προσφορές προσέχω πολύ και το ψάχνω...

άσχετο αλλά το κάνουν συχνά σε προσφορές, ταμπελάκι με μεγάλα γράμματα ΠΡΟΣΦΟΡΑ, σε μαλακτικό 1+1 τιμή 4 ευρώ σε άρωμα λουλούδια, δίπλα το 1 τεμάχιο σε άρωμα θάλασσα ή άρωμα λεβάντα στα 1,95 ...με τη δικαιολογία ότι είναι άλλο άρωμα...

πλέον το ψάχνω πολύ, δυστυχώς...

Επεξ/σία από kokos23
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, kokos23 είπε

να μην μπορώ να θυμηθώ ποια εταιρεία ήταν...

θα δω και στην λορ που βγάζει την 20αδα αν είναι τα ίδια γραμμάρια...γενικά στις προσφορές προσέχω πολύ και το ψάχνω...

άσχετο αλλά το κάνουν συχνά σε προσφορές, ταμπελάκι με μεγάλα γράμματα ΠΡΟΣΦΟΡΑ, σε μαλακτικό 1+1 τιμή 4 ευρώ σε άρωμα λουλούδια, δίπλα το 1 τεμάχιο σε άρωμα θάλασσα ή άρωμα λεβάντα στα 1,95 ...με τη δικαιολογία ότι είναι άλλο άρωμα...

πλέον το ψάχνω πολύ, δυστυχώς...

Μπορω και εγω να τσεκαρω τη L'or στο κουτι με  40 και στο κουτι με τα 10.
Θα ζυγισω και θα επανελθω. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια εχω να κανω μια προταση σε αυτους που πινουν γνησιες καψουλες Νespresso  απο ΑΘΗΝΑ 

Τρεχει μια προσφορα τωρα στο επισιμο site αν παρεις 170 καψουλες + 1 μηχανη σου κανει -50% στη μηχανη ..

Εγω δεν πινω γνησιες αλλα θελω να παρω μια Pixie .. Εβαλα λοιπον στο καλαθι 170καψ που κοστιζουν 0,50 η μια και μια Pixie και το τελικο συνολο βγανει στα 135ε!

Προσεξτε τι γινεται .. Παιρνω εγω την Pixie και την χρεωνομαι 80-85ε περιπου και δινω σε οποιον θελει τις 170καψ. και τις χρεωνεται αντι για 0,50/καψ  στα 0,30/καψ (συνολο 50ε) 

ΞΑΝΑΛΕΩ ΟΠΟΙΟΝ ΤΥΠΟ ΚΑΨΟΥΛΑΣ ΘΕΛΕΙ (ΑΠΟ ΤΟΥΣ 42 ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΎΣ ΑΝ ΤΟΥΣ ΜΈΤΡΗΣΑ ΚΑΛΑ) ΑΠ ΤΟ ΕΠΙΣΗΜΟ SITE!

Αν δε παρει τις πιο φθηνες (0,46σεντς) ή αναμεικτες μεταξυ 0,46 και 0,50 (πιο ακριβες δεν εχει) και πεσει το μεσω ορο ανα καψουλα θα σας ερθει πιο φθηνα ακομα , δηλαδη θα κατεβει το κοστος που θα πληρωσετε εσεις για τις καψουλες και το κοστος της μηχανης για εμενα θα μεινει σταθερο...Και ειμαστε ολοι ευτυχισμενοι!

Και λιγοτερες απο 170 καψ. να θελετε (οχι ψηλικατζιδικα πραματα , να ειναι μια γενναια ποσοτητα) μην διστασετε να επικοινωνησετε μαζι μου , μπορει να βρεθουν 2-3 ατομα και να τις μοιρασω αναλογα ποσες θελει ο καθενας) , εγω αυτο που θελω ειναι να τις δωσω ολες ωστε εγω να χρεωθω την μηχανη 80-85ε!

Δωρο στον αγοραστη  απο μενα 10καψ Lollo caffe (πλαστικη)

Εγω θα παραγγειλω και θα τα πληρωσω ολα και απλα συναντιομαστε και κανουμε την συναλλαγη χερι με χερι..Αθηνα Ηλιουπολη ειμαι , συναντιομαστε καπου που να σας βολευει και εχει κοντα Μετρο - ηλεκτρικο ...

Στειλτε μου προσωπικο μηνυμα οποιος ενδιαφερεται !

*Παιδια επικοινωνησα με nespresso και ισχυει κανονικα , παρτε τις στα 0,30/καψ. ειναι πολυ καλη τιμη για γνησιες νεσπρεσσο καψουλες απο οποια ποικιλια θελετε και ολα θα γινουν με συνοπτικες διαδικασιες τα παραγγελνω σημερα , και για Αθηνα εχει παραδωση εντος 24 ωρων οποτε ολα θα γινουν αμεσα, θα εχετε τον καφε σας ακομα και αυριο!

Updated: Βρέθηκε κάποιος που θέλει τις μισές ...

 

ScreenShot_20230428150449.png

ScreenShot_20230428150501.png

Επεξ/σία από Miatakias
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είναι σαν να παίρνεις και με έκπτωση την καφετιέρα και δώρο 170 κάψουλες.. Μπράβο φίλε αν δεν είχα καινούργια καφετιέρα εγώ θα στις έπαιρνα όλες τις κάψουλες.. 

Επεξ/σία από GEOZN8
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα μια ερώτηση τρέχει μια συγκεκριμένη προσφορά στην Nespresso  όπως ανέφερε και ένα παιδί επάνω 

Η ερώτηση μου είναι αν υπάρχουν τεράστιες διαφορές στις

1) Nespresso inissia 

2) Nespresso essenza mini type d

3) Nespresso essenza mini type c

Στην κατοχή μου εχω την 1),θέλω να πάρω και μια 2η 

Από ότι βλέπω και έψαξα λίγο όλες την ίδια ποιότητα και τον ίδιο καφέ θα σου κάνουν άρα πρακτικά είναι ίδιες?

Το κύριο ερώτημα είναι ποια αντέχει πιο πολύ στο χρόνο....γιατί είναι μια επένδυση (πάντα με προσοχή,αφαλάτωση,καθαρισμό κλπ)

Υγ να τονίσω ότι έχω την 1) και το μόνο πρόβλημα ότι καμιά φορά η καψουλα δεν μπαίνει κατευθείαν και θέλει λίγο σπρώξιμο,είναι κάποιο θέμα?

 

Επεξ/σία από Nikoskara123x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελευταία κάτι πάει πολύ λάθος με τις αυθεντικές κάψουλες nespresso.

Έχει παρατηρήσει κάνεις προβλήματα στη διαδικασία εκχύλισης και στην ποιότητα του καφέ;

Στην αρχή σκεφτόμουν μήπως φταίει η καφετιέρα μου αλλά παρατήρησα παρόμοια προβλήματα και σε άλλη καφετιέρα.

Οι καινούργιες παρτίδες πλεον έχουν το λογότυπο της Nespresso χαραγμένο στο κάτω μέρος κάτι που δεν ίσχυε με τις παλιές και έχω παρατηρήσει ότι όταν χρησιμοποιώ τις συγκεκριμένες η εκχύλιση διαρκεί 2-3 δευτερόλεπτα και ουσιαστικά βγάζει 3-4 σταγόνες καφέ.

Τσέκαρα μήπως είχε πειραχτεί η προκαθορισμένη ποσότητα αλλά ήταν εντάξει. Επίσης έχω κάνει αφαλάτωση. Μάλιστα όταν δοκίμασα να χρησιμοποιήσω κάψουλα από παλαιότερη παρτίδα ή από άλλη μάρκα δεν είχε κάποιο θέμα.

Σήμερα δοκίμασα και σε άλλη μηχανή και ο καφές βγήκε νερουλός και χωρίς καϊμάκι, σαν να χρησιμοποιείς 2η φορά την ίδια κάψουλα.

Όλο αυτό με κάνει να αναρωτιέμαι,  μήπως έπεσα σε κάποια ελαττωματική παρτίδα ή μήπως είναι ένας τρόπος να μας "σπρώξουν" προς τις Vertuo;

 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Kαλησπερα σε ολους , σημερα ηρθε και βγηκε απ το ''κλουβι'' του και ο Γατοπαρδος κατευθειαν απο Ιταλια σε 4 διαφορετικους τυπος , ελπιζω να ειναι ενας δυνατος και αγριος γατοπαρδος 🐆 και να μην αποδειχθει τελικα ... ''γατακι''🐱

8 νεοι καδεφες για μενα να πιω τις επομενες μερες  + την καινουρια μου Pixie , θα επανελθω με αξιολογισεις για ολα!

IMG_20230503_140351.jpg

Επεξ/σία από Miatakias
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν θα κάνω και εγώ την ερώτηση μου αλλά μην πέσετε να με φάτε. Δεν ήμουν ποτέ fan του καφέ αλλά είδα την προσφορά της Nespresso και μπήκα στον πειρασμό αλλά ψιλοχαθηκα με τις επιλογές. 

Μέχρι τώρα ξυπνούσα το πρωί, έπαιρνα μια κούπα , έριχνα μέσα ένα φακελάκι espresso (decaf πάντα γιατι αλλιώς κοιμάμαι μετά από 2 μέρες) από αυτά που έχουν στα S.M. , έριχνα και 3-4 κουταλιές ζάχαρη και γέμιζα με νερό και γάλα. Το είχα και το πιπιλιζα μέχρι το μεσημέρι για το τσιγάρο περισσότερο.

Λέω να πάρω μια μηχανή να δοκιμάσω για να είμαι και καλυμμένος αν έρθει και κάνενας χριστιανός στο σπίτι και θέλει καφέ.

Τι θα προτείνατε να πάρω?

Ναι ξέρω το καλύτερο θα ήταν να μην πάρω τίποτα αλλά τώρα με τρώει ο κωλος μου οπότε από το να πάρω καμιά παπατζα ρωτάω τους ειδικούς 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...