Προς το περιεχόμενο

Nespresso - Κάψουλες Αυθεντικές ή μη (γνώμες, απόψεις και ΟΧΙ προσφορές) και παρελκόμενα


Craven

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 3/7/2023 στις 11:38 ΜΜ, d_gkal είπε

Περί μηχανής ο λόγος. 

Essenza mini type C ή type D; 

Πέρα απ την εμφάνιση υπάρχουν άλλες διαφορές;  

Επίσης γνωριζουμε ποιος είναι ο κατασκευαστής τους;  

Σε κατάστημα nespresso που ρώτησα ανέφεραν ότι τις φτιαχνει η ίδια η nespresso 🙄

Ιδιο εργοστασιο τις φτιαχνει απλα αυτες που πουλαει η Nespresso στο site της δεν εχουν λογοτυπο εταιριας ενω αυτες που πουλαν στα μαγαζια εχουν το λογοτυπο ειτε της Krups ειτε της Delonghi .. Τωρα εγω Inissia εχω Krups και ειμαι πολυ ευχαριστημενος , δεν ειχα ποτε Essenza , C και D πρεπει να λες το διαφορετικα σχηματπου εχει η Delonghi (το τριγωνικο) με αυτο της Krups (το παραλληλογραμμο) βλεπω στο σκρουτζ και οι 2 εχουν πολλες και πολυ καλες κριτικες αν και η krups εχει διπλασιες σε αριθμο. Αν εισαι αναμεσα στις 2 παρε αυτην που σ αρεσει πιο πολυ το σχημα , προσωπικα σε Essenza μ αρεσει πιο πολυ της Delonghi σε καποιο ζωηρο χρωμα κοκκινο η πρασινο  lime αλλα ο καθενας εχει τα γουστα του..Τις εχω δει απο κοντα , ειναι οι πιο μικρες Nespresso μηχανες, δυσκολευεσαι να πιστεψεις οτι ειναι μηχανες καφε , οχι παντως οτι και οι Inissia/Pixie  ειναι μεγαλες..

Επεξ/σία από Miatakias
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, d_gkal είπε

πηρα την c

χτες παρελαβα

ηδη εκανα 5 καφεδες. αριστη επιλογη, οτι ακριβως εψαχνα

Οποτε την Krups την παραγγηλογραμμη πρεπει να πηρες.. Καλους καφεδες σου ευχομαι!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, Miatakias said:

Οποτε την Krups την παραγγηλογραμμη πρεπει να πηρες.. Καλους καφεδες σου ευχομαι!

C30 γράφει. Καμία αναφορά σε krups στο κουτί η manual 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, d_gkal είπε

C30 γράφει. Καμία αναφορά σε krups στο κουτί η manual 

Οποτε την πηρες απ το site της Nespresso που δεν λεει πανω την εταιρια , ειναι αυτη με το ορθογωνιο παραλληλογραμμο σχημα στη φωτο που ουσιαστικα ειναι η εκδοση της Krups , σωστα?

gggg.jpg

Επεξ/σία από Miatakias
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι από nespresso  την πήρα. Με αγορα καψουλων δίνει τις original 50%

Συγκεκριμένα για αυτήν που πήρα (54.50€) ήθελε αγορά 140 κάψουλες

Δηλαδή πλήρωσα 121.30€ για μηχανή και 140 κάψουλες 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σήμερα δοκίμασα ένα πάρα πολύ καλό χαρμάνι. Κάψουλες marley coffe. Αρκετά εύγευστος καφές με ισορροπία σε γεύση και οξύτητα πολύ καλή επιλογή top θα έλεγα για 100% arabica. Είναι αρκετά γλυκός παρόλο που δεν έχει robusta. Θα τον δοκιμάσω και αύριο σε freddo. 

 

 

20230721_171132.jpg

20230721_171140.jpg

20230721_171148.jpg

20230721_171213.jpg

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, GEOZN8 είπε

Καλησπέρα σήμερα δοκίμασα ένα πάρα πολύ καλό χαρμάνι. Κάψουλες marley coffe. Αρκετά εύγευστος καφές με ισορροπία σε γεύση και οξύτητα πολύ καλή επιλογή top θα έλεγα για 100% arabica. Είναι αρκετά γλυκός παρόλο που δεν έχει robusta. Θα τον δοκιμάσω και αύριο σε freddo. 

 

 

20230721_171132.jpg

20230721_171140.jpg

20230721_171148.jpg

20230721_171213.jpg

Ουφ. 5 ευρω ειναι too much. 

Θα το ηθελα για δοκιμη, αλλα οχι για καθημερινα. Θα το εχω υποψιν για προσφορα. Το βλεπω σκρουτζ, απο εκει το πηρες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, SabotazNic είπε

Ουφ. 5 ευρω ειναι too much. 

Θα το ηθελα για δοκιμη, αλλα οχι για καθημερινα. Θα το εχω υποψιν για προσφορα. Το βλεπω σκρουτζ, απο εκει το πηρες?

Ναι το ξέρω ότι είναι ακριβώς αλλά είναι πολύ πολύ καλός καφές. Από εκεί το πήρα το έχει ένας ξάδερφος μου το μαγαζί και μου το έδωσε για δοκιμή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηρα απο μια 50αδα τις Borbone
Μεχρι στιγμης δοκιμασα τις Blu και τις Nera αψογες και οι δυο μολις τελειωσουν οι νερα σειρα εχουν oro kai rosa .
Το μονο μειον ειναι οτι ειναι πλαστικες και ειναι λιγο "δυσκολες" στην εκχείλιση αργουν λιγακι .......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, villasg είπε

Πηρα απο μια 50αδα τις Borbone
Μεχρι στιγμης δοκιμασα τις Blu και τις Nera αψογες και οι δυο μολις τελειωσουν οι νερα σειρα εχουν oro kai rosa .
Το μονο μειον ειναι οτι ειναι πλαστικες και ειναι λιγο "δυσκολες" στην εκχείλιση αργουν λιγακι .......

Φιλε στους Borbone ειμαι ειδικος τους εχω δοκιμασει ολους.. Εχεις δικιο η καψουλα δεν ειναι οτι καλυτερο , πολλες εχουν αργη ροη , συχνα θα συναντησεις να βγαινει ο καφες σταγονα-σταγονα και να ζοριζει την μηχανη ή και αλλες που θα σταματηση η ποσοτητα στα 15-20ml , σε αυτην την περιπτωση η ξαναπατας το κουμπι και υπολογιζεις με το ματι να ειναι στο ποτηρι περιπου 35-40ml ή τον πινεις ριστρεττο που πολλες φορες εμενα μ αρεσει να πινω ενα πιο βαρυ και περιεκτικο καφε.

Τωρα για τις ποικιλιες Borbone ο nero ειναι ο πιο βαρυς 100% robusta και ο αγαπημενος μου της σειρας , ο Blu (70% robusta - 30% arabica) ειναι το τυπικο/ισσοροπημενο τους χαρμανι , δεν μ αρεσει πολυ , ο rosso που θελεις να δοκιμασεις ειναι ενδιαμεσα απ αυτους τους 2 , ειναι 100% robusta, πιο βαρυς λιγο απ τον Blu αλλα πιο γλυκος και ελαφρυς απο τον Nero..

Τωρα ο Oro ειναι 100% arabica αλλα δεν μοιαζει με τους κοινους arabica τυπου lavazza κτλ , ειναι αρκετα καλος και πιο ελαφρυς της σειρας , μ αρεσει καλυτερα απ τον Blu και τελος η νεα ποικιλια τους ο Kikka 100% arabica αυτος μοιαζει με τους arabica οπως Lor Ristretto 11 , Bellarom ristretto (LIDL) , Perla ristretto 10 , γενικα δεν μ αρεσει τοσο πολυ οσο ο Oro για arabica χαρμανι.. Υπαρχει και ο decaf αρκετα δυνατος για decaf καφες , γενικα οπως διαπιστωσες οι Βorbone ειναι δυνατοι και σχετικα πικροι καφεδες , ειναι νουμερο 1 σε πωλησεις στο ιταλικο αμαζον και πολυ δημοφιλης στην Ιταλια γενικοτερα..

Αν εισαι Αθηνα και θες να δοκιμασεις rosso , και decaf εχω σπιτι και μπορω να σου δωσω καμια 10αρια καψ. τον καθενα να δοκιμασεις με χρεωση 0,25/καψ για να μην παιρνεις μεγαλη ποσοτητα των 50/καψ που βρησκεις απο σκρουτζ , Οro και kikka δεν εχω αλλα μπορω να σου πω στην Αθηνα μαγαζι που τους πουλαει σε 10αδες να δοκιμασεις, επισης σε 1-2 μαγαζια εχει και τις καινουργιες Borbone αλουμινιου σε 10αδες τους τυπους Palermo που ειναι ο Nero , Napoli που ειναι ο Blu και Venezia που ειναι ο Oro  γυρω στα 3ε..

Αν σου αρεσουν και θες να τους καθιερωσεις μπορω να σε κατατοπισω να αγοραζεις κατευθειαν απο το επισιμο site στην Ιταλια σε πιο χαμηλες τιμες ειδικα σε περιοδους με  εκπτωσεις , τα μεταφορικα ειναι μονο 6ε για παραγγελιες κατω των 350/καψ και ανω των 350/καψ δωρεαν , εχω παρει 2 φορες απο εκει διχως κανενα προβλημα...

Αν σου αρεσε ο Borbone που ειναι γνησιος αντιπροσωπος της Ναπολιτανικης φιλοσοφιας καφε ζωηρα θα σου προτεινα να δοκιμασεις τον Lollo caffe , επισης ναπολιτανικη μαρκα που μοιαζει σε γενικες γραμμες με Βorbone αλλα ειναι πιο γλυκο χαρμανι και τον προτιμω απ τον Borbone , η καψουλα ειναι παρομοια πλαστικη και λιγο λιγοτερο προβληματικη απ του Borbone απλα βγαζει συνηθως γυρω στα 33-35ml λιγο πιο λιγο απ το κανονικο δηλαδη αλλα εμενα μ αρεσει γιατι καφες βγαινει λιγοτερο νερουλος..

 Ο Lollo Nero (100% robusta) ειναι ο πιο βαρυς και ο καλυτερος της σειρας , ειναι ισως ο καλυτερος καφες σε nespresso για τα γουστα μου, δυνατος,  και ισορροπημενος χωρις ξυνιλες, πικριλες και ιδιαιτερο αρωματικο προφιλ κτλ , εχει και υπεροχο decaf , γλυκος και ευγευστος ο καλυτερος decaf που εχω δοκιμασει για τα γουστα μου ,  σε πολυ καλες τιμες γυρω στα 20-24ε η 100αδα, τους εχει σε 1-2 μαγαζια σε  Αθηνα αλλα κι εγω παιρνω μεγαλες ποσοτητες απ το ιταλικο αμαζον μαζι με 2-3 αλλους απο εδω για να μας ερχονται φτηνα δηλαδη γυρω στα 20ε η 100αδα, εχω nero και decaf σπιτι αν θες λοιπον κανενα mix grill απο τους παραπανω καφεδες στειλε μου προσωπικο μηνυμα να τα πουμε..

Επεξ/σία από Miatakias
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks for reply ,

22 ώρες πριν, Miatakias είπε

και αλλες που θα σταματηση η ποσοτητα στα 15-20ml , σε αυτην την περιπτωση η ξαναπατας το κουμπι και υπολογιζεις με το ματι να ειναι στο ποτηρι περιπου 35-40ml

Μου ετυχε 2-3 φορες στην 100αδα και εκανα αυτο ακριβως ( ελεγα να κανω καμμια τρυπα extra πριν βαλω την καψουλα ) 

22 ώρες πριν, Miatakias είπε

Αν εισαι Αθηνα

Δεν ζω Αθηνα φιλε μου 

22 ώρες πριν, Miatakias είπε

μπορω να σε κατατοπισω να αγοραζεις κατευθειαν απο το επισιμο site στην Ιταλια σε πιο χαμηλες τιμες ειδικα σε περιοδους με  εκπτωσεις ,

στειλε το site εαν θες ΠΜ

 

22 ώρες πριν, Miatakias είπε

θα σου προτεινα να δοκιμασεις τον Lollo caffe

Αυτον επινα (nera) πριν τον costa  και τον βαρεθηκα 

 

23 ώρες πριν, Miatakias είπε

εχει και υπεροχο decaf

δεν εχω πινω ποτε decaf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβγαλε ο Α.. κάτι νέες κάψουλες με επωνυμία Gondoliere στα 3,89 κουτί που περιέχει 22 κάψουλες, σε 2 αρώματα (ristretto, lungo). Πήρα το Lungo και μου φάνηκε αρκετά καλός. Έρχεται η κάψουλα κάτω από 18 λεπτά. Ξέρει κανείς κάτι για το συγκεκριμένο καφέ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, toxotis67 είπε

Έβγαλε ο Α.. κάτι νέες κάψουλες με επωνυμία Gondoliere στα 3,89 κουτί που περιέχει 22 κάψουλες, σε 2 αρώματα (ristretto, lungo). Πήρα το Lungo και μου φάνηκε αρκετά καλός. Έρχεται η κάψουλα κάτω από 18 λεπτά. Ξέρει κανείς κάτι για το συγκεκριμένο καφέ;

Καλησπερα , τις εχει καιρο τωρα , ελεγα να δοκιμασωαλλα δεν εχω παρει μεχρι στιγμης , τις εψαξα στο internet μονο απο το εξωτερικο βρηκα καποια sites αλλα γενικα δεν φαινεται δημοφιλης μαρκα.. Σιγουρα εχει πλαστικη καψουλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, Miatakias είπε

Καλησπερα , τις εχει καιρο τωρα , ελεγα να δοκιμασωαλλα δεν εχω παρει μεχρι στιγμης , τις εψαξα στο internet μονο απο το εξωτερικο βρηκα καποια sites αλλα γενικα δεν φαινεται δημοφιλης μαρκα.. Σιγουρα εχει πλαστικη καψουλα

Ναι πλαστική είναι, θα πάρω να δοκιμάσω και το ristretto.

16 λεπτά πριν, toxotis67 είπε

Ναι πλαστική είναι, θα πάρω να δοκιμάσω και το ristretto.

Στα ξένα S/M κοστίζει το κουτί 2,69 ευρώ.

https://www.caffegondoliere.com/nl/onze-koffies

Επεξ/σία από toxotis67
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...