Προς το περιεχόμενο

Nespresso - Κάψουλες Αυθεντικές ή μη (γνώμες, απόψεις και ΟΧΙ προσφορές) και παρελκόμενα


Craven

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Kαλησπερα , δοκιμασα ολες τις νεες καψουλες που ανεφερα πιο πανω ..

Covim espresso 9/10 , ευχαριστη γευση γενικα αλλα καπως αδυναμος για τα γουστα μου

Lollo Sole 10/10 , μου φανηκε κατι μεταξυ του Lollo nero και Lollo argento σε πλαστικη , τον συγκρινα με εναν Lollo nero σε πλαστικη, ο nero στην πλαστικη μ αρεσε περισσοτερο , πιο βαρυς και ευγευστος καφες

Lollo Terra 9/10 , ειναι το ιδιο χαρμανι με τον Lollo classico σε πλαστικη μονο που μου φανηκε  πιο δυνατος και ευγευστος απο την πλαστικη.. ροη γενικα αργη οπως και στην πλαστικη αλλα βγαζουν 37-40ml στο ποτηρι

Βorbone Palermo 9/10 , ιδιος με τον αντιστοιχο Borbone Nero της πλαστικης μονο που ειναι ενα κλικ πιο ελαφρυς και γλυκος , καλη γρηγορη ροη γυρω στα 38ml στο ποτηρι

Οι Gattopardo σε πλαστικη εχουν ακριβως την ιδια καψουλα με τους αντιστοιχους Lollo σε πλαστικη μονο που ειναι γκρι αντι μπορντο και εχουν την ιδια λειτουργια και σχετικα αργη ροη και βγαζουν απο 32 - 38ml στο ποτηρι..Ολοι οι Gattopardo ειναι 100% robusta , μονο ο decaf εχει και 30% arabica..Οι  Gattopardo μοιαζουν ολοι μεταξυ τους  ειναι γενικα αρκετα γλυκοι και ηπιοι , χωρις οξυτητα ..

Gattopardo insonnia 10/10 (αυπνια) , υποτιθεται οτι ειναι ο πιο βαρυς της σειρας αλλα περιέργως μου φανηκε ο πιο ελαφρυς , σου αφηνει μια αρκετα γλυκια ευχαριστη επιγευση στο στομα που διαρκει

Gattopardo Dakar 9/10, ελαχιστα πιο πικρος απο τους αλλους , ισως τον αισθανεσαι ενα κλικ πιο αγευστο χωρις γεματα αρωματα/γευσεις απο τους αλλους 2..

Gattopardo Ricco 8/10 , ειναι ο χαμηλοτερης εντασης απο τους αλλους 2 θεωρητικα ομως ισως αυτος αφηνει την πιο εντονη γευση και επιμονη επιγευση στο στομα , ισοροπημενος και αρκετα γλυκος, για την ωρα αυτον θεωρω τον καλυτερο της σειρας  αλλα συνεχιζω τις συγκρισεις για να εχω πιο ασφαλη συμπερασματα..

Gattopardo Decaf 7/10  , ηπιος και γλυκος και αυτος , πιο ελαφρυς/αγευστος σε σχεση με τον κορυφαιο για τα γουστα μου decaf που θεωρω οτι ειναι ο Lollo Decaf , αλλα παρ ολα αυτα εχει θετικο προσημο..

Γενικα δεν τους θεωρω καλυτερους απο τους Lollo αλλα για την τιμη τους γυρω στα 0,20/καψ. ειναι πολυ καλοι ειδικά για αυτούς που αρέσει ο γλυκός καφές..

Τωρα για την μηχανη Pixie που πηρα την συγκρινα διπλα-διπλα με την παλια μου Inissia με καψουλα  Nespresso Kazaar και στις 2 , εχουν την ιδια ροη και γευση ο καφες , δεν παρατηρησα καποια αξιοσημειωτη διαφορα , η Pixie βγαζει λιγο πιο καυτο το νερο σιγουρα αλλα ισως να ωφειλεται οτι η Inissia μου ειναι 3 χρονων και εχει ''πεσει'' λιγο η αποδωση του βραστηρα..

Οποτε αποφασισα τελικα να κρατησω την Inissia μου και να πουλησω την καινουρια Pixie για να παρω πιο πολλα λεφτα καθως ειναι αγορασμενη απο τον επισημο Νεσπρεσσο site στις 30/4/23' και εχει υπολοιπο εγγυησης 2 χρονια παρα 2 βδομαδες , εχει κανει λιγοτερο απο 10 καψουλες συνολικα ολες αλουμινιου..

Εχω αγγελια στο insomnia οποιος ενδιαφερεται ας δει στο profile μου τις αγγελιες μου ή μεσω της αναζητησης στις αγγελιες να την δει (δεν επιτρεπεται να βαλω link εδω κατευθειαν)...

Επεξ/σία από Miatakias
  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, villasg είπε

Lor Selection Barista  13
Lor Ultimo Intensity 13

Αυτον τον Lor Ultimo 13 απο Ελλαδα τον βρηκες η απο εξωτερικο? Καινουριος πρεπει να ειναι, δεν βλεπω να τον εχουν τα σουπερ μαρκετ στο online shop τους..

Σχετικα με το ερωτημα του misi27 γενικα για φρεντο προτιμουνται οι καφεδες υψηλης εντασης/robusta που εχουν πιo εντονη γευση και πιο γεματο σωμα οποτε αρχιζε να δοκιμασεις απo διάφορες εταιριες τους υψηλης εντασης γιατι τα γουστα ειναι υποκειμενικα, ενδεικτικα καποιοι απ αυτους ειναι :

Starbucks Roast 11 , Verona 10

Lor Onyx 12 , Barista 13

Lavazza Crema e gusto 12

Nespresso Kazaar 12 ,Ritretto Italiano 10

(L)Illy Forte , Intenso

Lollo Nero

 

lor_pdp_espresso_ultimo_x10cup_640x640.webp

Επεξ/σία από Miatakias
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Miatakias είπε

Αυτον τον Lor Ultimo 13 απο Ελλαδα τον βρησκες η απο εξωτερικο? Καινουριος πρεπει να ειναι

Ναι και εγώ μόνο τον barista ξέρω σε 13

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι εδώ δεν τον έχω δει ούτε εγώ.. Εκτός και αν τον φέρνει κάποιο μαγαζί με καφέδες και όχι μεγάλη αλυσίδα κλπ Ενδιαφέρον πάντως.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους! 
Πίνω μόνο freddo espresso (ενίοτε τον χειμώνα και κανέναν Αμερικάνο). Έχω πάρει πολλές (ΠΟΛΛΕΣ!) κάψουλες όμως εκεί που κατέληξα ήταν οι κρύες της Νεσπρέσο όμως νερώνουν και Ριπ ναι ακριβές και μία μπλε συσκευασία από coffee island (euphoria νομίζω λέγεται). Έχετε να προτείνετε κάποια άλλη να δοκιμάσω; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, MrJohn είπε

Καλησπέρα σε όλους! 
Πίνω μόνο freddo espresso (ενίοτε τον χειμώνα και κανέναν Αμερικάνο). Έχω πάρει πολλές (ΠΟΛΛΕΣ!) κάψουλες όμως εκεί που κατέληξα ήταν οι κρύες της Νεσπρέσο όμως νερώνουν και Ριπ ναι ακριβές και μία μπλε συσκευασία από coffee island (euphoria νομίζω λέγεται). Έχετε να προτείνετε κάποια άλλη να δοκιμάσω; 

Βασικά βρες την κάψουλα που σου αρέσει γευστικά και μετά ψάξε να βρεις τη σωστή διαδικασία.

Διπλή κάψουλα οπωσδήποτε και καλό θα ήταν να παγώνεις τον καφέ χωρίς παγάκια ώστε να μην σου νερώνει.

Μπρίκι και ψυγείο είναι η μέθοδος που προσωπικά ακολουθώ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Λογικά έχει απαντηθεί κάπου στο παρελθόν, όμως σε 101 σελίδες είναι δύσκολο να βρω.

Αξίζει να αγοράσω επαναγεμιζόμενες μεταλλικές κάψουλες, έχουν καλή ροή; Αν αξίζει, ποια είναι η πιο αξιόπιστη από τις τόσες διαφορετικές; Αν κάποιος έχει και χρησιμοποιεί θα με βοηθήσει πολύ ένα σύντομο review!

Τελευταία αγόρασα κάποιες Lavazza σε κόκκινη συσκευασία και τις μισές τις πέταξα γιατί τις κατέστρεφε η μηχανή, λες και είχαν λάθος σχήμα και δεν μπορούσε να τις τρυπήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Par1s* είπε

Λογικά έχει απαντηθεί κάπου στο παρελθόν, όμως σε 101 σελίδες είναι δύσκολο να βρω.

Αξίζει να αγοράσω επαναγεμιζόμενες μεταλλικές κάψουλες, έχουν καλή ροή; Αν αξίζει, ποια είναι η πιο αξιόπιστη από τις τόσες διαφορετικές; Αν κάποιος έχει και χρησιμοποιεί θα με βοηθήσει πολύ ένα σύντομο review!

Τελευταία αγόρασα κάποιες Lavazza σε κόκκινη συσκευασία και τις μισές τις πέταξα γιατί τις κατέστρεφε η μηχανή, λες και είχαν λάθος σχήμα και δεν μπορούσε να τις τρυπήσει.

Αγορασα προ καιρου μεταλλικες καψουλες. Μακρια. Εκτος του οτι πρεπει να εισαι ταχυδακτυλουργος για ντις γεμισεις, μιας και ο μισος καφες θα πεφτει εξω , μετα πρεπει να βρεςι τροπο να ασκησεις την σωστη πιεση στον καφε αλλιως θα βαλεις με το ζορι 4γρμ μεσα. Το εκανα μια φορα και μου πηρε 10 λεπτα, ε δεν παει να γ..... δεν αξιζει τον κοπο . 

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, Par1s* είπε

Λογικά έχει απαντηθεί κάπου στο παρελθόν, όμως σε 101 σελίδες είναι δύσκολο να βρω.

Αξίζει να αγοράσω επαναγεμιζόμενες μεταλλικές κάψουλες, έχουν καλή ροή; Αν αξίζει, ποια είναι η πιο αξιόπιστη από τις τόσες διαφορετικές; Αν κάποιος έχει και χρησιμοποιεί θα με βοηθήσει πολύ ένα σύντομο review!

Τελευταία αγόρασα κάποιες Lavazza σε κόκκινη συσκευασία και τις μισές τις πέταξα γιατί τις κατέστρεφε η μηχανή, λες και είχαν λάθος σχήμα και δεν μπορούσε να τις τρυπήσει.

Και για μένα δεν αξίζει αν και δεν ασχολήθηκα και πολύ, έχω 2 μεταλλικές και 2 πλαστικές που τις πουλάω , δες τις αγγελίες μου αν θες να σου φύγει η περιέργεια στις δίνω 5ε όλες μαζι

Επεξ/σία από Miatakias
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/6/2023 στις 2:13 ΜΜ, Par1s* είπε

Λογικά έχει απαντηθεί κάπου στο παρελθόν, όμως σε 101 σελίδες είναι δύσκολο να βρω.

Αξίζει να αγοράσω επαναγεμιζόμενες μεταλλικές κάψουλες, έχουν καλή ροή

Όχι δεν αξίζει! Ταλαιπωρία και κάκιστο αποτέλεσμα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιος είναι Ηράκλειο Κρήτης και θέλει να πειραματιστεί, έχω 2 μεταλλικές επαναγεμιζόμενες και τις χαρίζω, αλλά δεν πληρώνω ψυχική οδύνη 😛 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/5/2023 στις 2:48 ΜΜ, αποστόλης είπε

Πριν λίγο καιρό δοκίμασα τον Costa coffee lively blend τον 11αρι. Ποοοολυ ωραίος καφές έγινε κατευθείαν ο αγαπημένος μου. Τον προτείνω 

δεν τον εχω βρει πουθενα, σκεφτομαι για παραγγελια μεσω σκρουτζ γιατι βλεπω πολυ καλα σχολια και οι υπολοιποι costa με εχουν αφησει ικανοποιημενο.. τον εχεις δοκιμασει σε φρεντο να πεις γνωμη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, GREG10ARIS είπε

δεν τον εχω βρει πουθενα, σκεφτομαι για παραγγελια μεσω σκρουτζ γιατι βλεπω πολυ καλα σχολια και οι υπολοιποι costa με εχουν αφησει ικανοποιημενο.. τον εχεις δοκιμασει σε φρεντο να πεις γνωμη;

Επειδή πίνω μόνο φρέντο, είναι ο,τι πρέπει! Εδώ έχει προσφορά στη 100αδα. Πήρα 5 100αδες 😁😁 https://e-horeca.gr/product/costa-the-signature-blend-ristretto-100-τμχ-nespresso/

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...