Προς το περιεχόμενο

Ιδιωτικό ΙΕΚ


Rogue90

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά έχω ένα θέμα.Θέλω να αρχίσω ένα ιδιωτικό ιεκ με την ειδικότητα 

τεχνικός υπολογιστών που πιστεύω ότι το έχω ποιο πολύ από τεχνικός δικτύων η προγραμματιστής.

Με τα λεφτά δεν έχω θέμα αλλα θέλω να μου πείτε ένα ιεκ το οποιο να είναι καταξιωμένο 

και να μπορεί να μου προσφέρει ένα πτυχίο ευρωπαϊκών προδιαγραφών η αν μπορώ να βγάλω κάποιο χαρτί το 

οποιο να αναγνωρίζεται και στο εξωτερικό (για αγγλία με ενδιαφέρει ποιο πολύ). Ευχαριστώ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 66
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πιστοποίηση εξειδίκευσης προσφέρει το ΙΕΚ (έτσι για να το θέσω λίγο καλύτερα).

 

Φυσικά καμία σύγκριση με ένα κανονικό πτυχίο.

 

Επίσης όταν λες καταξιωμένο τι ακριβώς εννοείς; Για ΙΕΚ μιλάμε όχι για το MIT ή το Harvard.

 

Σχετικά με το εξωτερικό πολύ απλά δεν αναγνωρίζεται ένα τέτοιο χαρτί. Είναι αποκλειστικά για την Ελλάδα ένα χαρτί από ΙΕΚ.

 

Και σχετικά με την δουλειά δεν υφίσταται πια Τεχνικός υπολογιστών. Κατσαβιδάκιας μπορεί να είναι και ένα 10χρονο σήμερα.

Στο εξωτερικό ίσως μπορέσεις να βρεις κάτι, αλλά θα παίρνεις πενταροδεκάρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή σκέφτομαι πολύ το εξωτερικό τώρα τελευταία (αγγλία) ξέρετε κάποιο χαρτί το οποιο θα μπορούσα να βγάλω και να 

μετράει και στο εξωτερικό??? Στο ιεκ δέλτα που έκανα μια ερώτηση μου είπανε ότι υπάρχει ένα χαρτί που παίρνεις 

όταν τελειώσεις το ιεκ το οποιο αναγνωρίζεται στην αγγλία και είναι 500 ευρώ.τα δίνεις μια φορα και auto το 

βγάζεις μαζί με το ελληνικό είναι το NCFE έτσι λέγεται.δεν ξέρω ακριβώς τι παίζει..λέτε να ισχύει??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Σκέφτομαι κάποιο ιεκ γιατί το πρωί δουλεύω και ο μονος χρόνος που μου απομένει είναι το απόγευμα

για να κάνω κάτι ..

Και ποιος σου είπε ότι το πανεπιστήμιο είναι πρωί; Μπορεί βέβαια να είναι πρωί, αλλά μπορεί και απόγευμα ή βράδυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ποιος σου είπε ότι το πανεπιστήμιο είναι πρωί; Μπορεί βέβαια να είναι πρωί, αλλά μπορεί και απόγευμα ή βράδυ.

Αυτό να σου πω την αλήθεια δεν το έψαξα αλλα θα το ψάξω.Εννοείς το ανοιχτό πανεπιστήμιο έτσι??
Απλώς εμενα μου ήρθε έτσι και κοίταξα κατευθείαν για ιεκ δεν μου πήγε το μυαλό για το πανεπιστήμιο.
πως μπορώ να το ψάξω???έχει καμια ιστοσελίδα να δω περισσότερες λεπτομέρειες???η αν έχετε και τίποτα
άλλο να μου προτείνεται εναλλακτικά...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Επειδή σκέφτομαι πολύ το εξωτερικό τώρα τελευταία (αγγλία) ξέρετε κάποιο χαρτί το οποιο θα μπορούσα να βγάλω και να 
μετράει και στο εξωτερικό??? Στο ιεκ δέλτα που έκανα μια ερώτηση μου είπανε ότι υπάρχει ένα χαρτί που παίρνεις 
όταν τελειώσεις το ιεκ το οποιο αναγνωρίζεται στην αγγλία και είναι 500 ευρώ.τα δίνεις μια φορα και auto το 
βγάζεις μαζί με το ελληνικό είναι το NCFE έτσι λέγεται.δεν ξέρω ακριβώς τι παίζει..λέτε να ισχύει??

 

Το θέμα είναι αυτό το χαρτί να το αναγνωρίζει ο εργοδότης και να θεωρεί ότι έχει κάποια αξία για να ασχοληθεί μαζί σου.

 

Το κράτος ενδεχομένως να το αναγνωρίζει, αλλά οι εργοδότες εκτός Ελλάδας απλά δεν ξέρουν τι είναι το ΙΕΚ οπότε δεν ασχολούνται.

 

Όσο για χαρτί ανάλογα τι θες να κάνεις, για κατσαβιδάκιας δεν ξέρω αν υπάρχει χαρτί. Περισσότερο κοιτάνε προϋπηρεσία σε τέτοιες θέσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι αυτό το χαρτί να το αναγνωρίζει ο εργοδότης και να θεωρεί ότι έχει κάποια αξία για να ασχοληθεί μαζί σου.

 

Το κράτος ενδεχομένως να το αναγνωρίζει, αλλά οι εργοδότες εκτός Ελλάδας απλά δεν ξέρουν τι είναι το ΙΕΚ οπότε δεν ασχολούνται.

 

Όσο για χαρτί ανάλογα τι θες να κάνεις, για κατσαβιδάκιας δεν ξέρω αν υπάρχει χαρτί. Περισσότερο κοιτάνε προϋπηρεσία σε τέτοιες θέσεις.

Καμια ιδέα περί πληροφορικής στο εξωτερικό???? κάτι που μπορώ να βγάλω και να μετρήσει έξω παίζει???
Δεν έχει τίποτα στην ελλάδα που θα μπορούσα να βγάλω και να μετρήσει έξω???γιατί πιστεύω το να 
πάω ανειδίκευτος έξω είναι πολύ ποιο δύσκολο να βρω δουλειά και ποσο μάλλον πάνω σε κάτι που μου αρέσει...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το να πας ανειδίκευτος είναι κακή επιλογή σίγουρα,

 

Κοίτα, από πληροφορική πρέπει να δεις τι σε ενδιαφέρει και να αποφασίσεις.

 

Προγραμματισμός και δίκτυα είναι η καλύτερες επιλογές σου μιας και δεν χρειάζονται απαραίτητα πτυχία κτλ.

Παράδειγμα αν ήταν να ασχοληθείς με δίκτυα θα σου έλεγα να πάρεις τα Πιστοποιητικά της Cisco που έχουν μεγάλη βαρύτητα στην αγορά εργασίας αλλά είναι δύσκολα να τα αποκτήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις ειδικοτητες που δινουν επαγγελματικα δικαιωματα (το λογικο ειναι να)
υπαρχει καποιος τροπος αντιστοιχισης τους (τουλαχιστον) εντος της Ε.Ε. :shifty:
Αμφιβαλλω ομως, αν αυτο ισχυει για τους τεχνικους υπολογιστων, καθως
ως γνωστον, στην Ελλαδα, τεχνικος υπολογιστων εισαι κατα...δηλωση σου!
[και μονο, εστω για τις ΔΟΥ = περιπου οπως τα...μεντιουμ ιδιο πραγμα.. :devil:]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλός το θέμα είναι ότι είμαι ποιο πολύ του κατσαβιδιού αλλα ανάμεσα από τον προγραμματισμό και τα δίκτυα 

με τραβάει ποιο πολύ ο προγραμματισμός αλλα δεν ξέρω κατά ποσο θα κάτσω να ασχοληθώ γιατί πρέπει να είναι παλούκι

και επειδή θα πληρώνω στη ιεκ δεν έχω καιρό για πειράματα...εσείς τι λέτε για αυτές τις 2 ειδικότητες ??

ξέρετε τίποτα να με προσεγγίσετε να μου πείτε τα θετικά και τα αρνητικά του προγραμματιστεί και του τεχνικού δικτύων????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιταξε, αρκετοι απο οσους πληρωνουν (σ)τα Ιδιωτικα ΙΕΚ, το κανουν γιατι ακριβως
χρειαζονται τα ελαχιστα εστω επαγγελματικα δικαιωματα -με τον ελαχιστοτατο κοπο*!
:shifty:

*για παραδειγμα: απουσιες οπως και βαθμοι @ ιδιωτικα χαριζονται (απιστευτα) τρελα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδή από τα ιδιωτικά δεν μαθαίνεις τίποτα????Λες να μην πάω καθόλου???Δεν θα μου χρησιμεύσει πουθενά 

το χαρτί που θα βγάλω η τουλάχιστον θα έχω κάποιες γνώσεις η θα είναι σαν μην πήγα ποτε???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά έχω ένα θέμα.Θέλω να αρχίσω ένα ιδιωτικό ιεκ με την ειδικότητα 

τεχνικός υπολογιστών που πιστεύω ότι το έχω ποιο πολύ από τεχνικός δικτύων η προγραμματιστής.

Με τα λεφτά δεν έχω θέμα αλλα θέλω να μου πείτε ένα ιεκ το οποιο να είναι καταξιωμένο 

και να μπορεί να μου προσφέρει ένα πτυχίο ευρωπαϊκών προδιαγραφών η αν μπορώ να βγάλω κάποιο χαρτί το 

οποιο να αναγνωρίζεται και στο εξωτερικό (για αγγλία με ενδιαφέρει ποιο πολύ). Ευχαριστώ..

To μονο προβλημα ειναι οτι αυτο που πιστευεις οτι "το εχεις πιο πολυ" , μαζι με εσενα "το εχουν πιο πολυ" ολοι, συμπεριλαμβανομενων μαθητων γυμνασιου πλεον. Αρα σαν γνωση/τομεας ειναι απλα αδιαφορος, ασε που φθίνει με το περασμα του χρονου σε ολα τα επιπεδα. Πεταμενα λεφτα να το "σπουδασεις" κι απο πανω...

 

Αρα μηπως πρεπει να καλλιεργησεις τον εαυτο σου σε κατι πιο χρησιμο, πιο περιζητητο και πιο καλα αμοιβομενο οπως δικτυα ή προγραμματισμο;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...