Προς το περιεχόμενο

Ιδιωτικό ΙΕΚ


Rogue90

Προτεινόμενες αναρτήσεις

τι ιεκ ηταν αυτο,στρατιωτικης εκπαιδευσης; ξερω παρα πολλα ατομα που τελειωσαν ΔΙΕΚ κι ολοι για την πλακα περασαν. και τι μου λες δλδ οτι αξιζει να πληρωσεις απλα για να εισαι σιγουρος πως θα παρεις το σκουπιδοχαρτο; καλυτερα να ρισκαρεις και να ναι τζαμπα

Για το ποιο ηταν αυτο σε προσωπικο μηνυμα μονο, μην γινει θεμα υπαρχουν φιλοι που καθηγητευουν ακομη εκει

 

Το ρισκο, ειναι προσωπικη επιλογη του καθενος, αλλα να ξεκαθαρισουμε το εξης απλο, το οποιο μαλιστα

ειναι κανονας (και) για την εκπαιδευση, Δημοσια VS Ιδιωτικη και -καλως η κακως- αυτο εχει περιπου ετσι:

Οταν δεν πληρωνεις, θεωρουν οτι κατι σου χαριζουν(..!) και οπως γουσταρουν αν θελουν σε ακυρωνουν

Οταν απο την αλλη, οταν μπακιρωνεις αγοραζεις επισης το δικαιωμα σου: τους μαλακες να ακυρωνεις :shifty:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 66
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πολυσυζητημένο θέμα αλλά θέλω απλά να παρατηρήσω ότι καλοί αμιγώς τεχνικοί υπάρχουν για να μην απαξιώνουμε εντελώς το επάγγελμα. Είναι όμως ελάχιστοι, έχουν πελατολόγιο χρόνων και τρέχουν όλοι μέρα για ΟΚ χρήματα. Σε καμία περίπτωση δε θα πρότεινα σε κάποιον νέο να προσπαθήσει να γίνει τεχνικός και πόσο μάλλον να πάει σε ΙΕΚ για αυτό το λόγο.

 

Σίγουρα υπάρχουν καλές θέσεις τεχνικών σε καλές εταιρίες αλλά αυτές καλύπτονται από overqualified πτυχιούχους ανώτατων σχολών που δεν έτυχε να κάνουν κάτι πιο εξειδικευμένο και οι εταιρίες θα τους προτιμήσουν σε κάθε περίπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
Στις 21/12/2016 στις 5:58 ΜΜ, vngls7 είπε

Έχω τελειώσει αθλητική δημοσιογραφία πριν 6 χρόνια σε γνωστό ιεκ που πτώχευσε(Ξυνη) και μπορώ να σου πώ με σιγουριά ότι ήταν τα χειρότερα ~5000€ που ξόδεψαν οι δικοί μου. Σαν πτυχίο δεν αξίζει απολύτως τίποτα, δεν θεωρείται καν πτυχίο. Καλύτερα να δώσεις κανα πτυχίο Cisco, είναι μακράν καλύτερα. Κοίτα και σε κανα δημόσιο ιεκ, το πτυχίο έχει ίδια αξία και θα σου βγει πολύ φθηνότερο . Η πιστοποίηση κόστησε περίπου 300€ τότε για να αναγνωρίζεται στην Ελλάδα, για εξωτερικό τοσο θέλουν για μετάφραση του πτυχίου αφού περάσεις πιστοποίηση. Αλλά στην ουσία δν θα το δεχτεί σοβαρός εργοδότης σαν πτυχίο. Γενικά να ξέρεις ότι σαν τεχνικούς ζητάνε παιδιά που έχουν τελειώσει πληροφορική (ΑΕΙ κυρίως) οποιασδήποτε ειδικότητας. Να πιάνουν τα χέρια σου τους νοιάζει. Εγώ τελείωσα τει πληροφορική και τηλεπικοινωνιές πχ και δούλεψα σαν τεχνικός. Το ίδιο και φίλος που τελείωσε πληροφορική πολυτεχνείο.

Να σε ρωτήσω έχεις απαντήσεις για πιστοποιηση ΕΟΠΠΕΠ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Kaloudis7139 said:

Να σε ρωτήσω έχεις απαντήσεις για πιστοποιηση ΕΟΠΠΕΠ??

Ένα βιβλίο μας είχαν προτείνει να πάρουμε τότε που είχε όλες τις ερωτήσεις-απαντήσεις. Κάπου στα 15€. Δεν νομίζω να το έχω ακόμα σε κάποιον το είχα δώσει μου φαίνεται. Φαντάζομαι αν ρωτήσεις σε κάποιο ΙΕΚ θα σε βοηθήσουν να το βρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, vngls7 είπε

Ένα βιβλίο μας είχαν προτείνει να πάρουμε τότε που είχε όλες τις ερωτήσεις-απαντήσεις. Κάπου στα 15€. Δεν νομίζω να το έχω ακόμα σε κάποιον το είχα δώσει μου φαίνεται. Φαντάζομαι αν ρωτήσεις σε κάποιο ΙΕΚ θα σε βοηθήσουν να το βρεις.

Βιβλίο απο εκδοτικό οίκο ή του ΙΕΚ? Γιατί ρώτησε σε ιδιωτικό αλλά λέει ότι τις απαντήσεις τις δίνουν μόνο σε φοιτητές του ΙΕΚ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από το βιβλιοπωλείο του ΙΕΚ αλλά είχαμε βρει και από 2 φωτοτυπαδικα στη Θεσσαλονίκη πολύ καλό υλικό για κάποιες ειδικότητες. Θυμάμαι το 1 στην φράγκων λέγεται ΙΜΙΑ (Παπαθανασιου νομίζω) αν θες πάρτους ένα τηλέφωνο μπορεί να μπορούν να σε βοηθήσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, vngls7 είπε

Από το βιβλιοπωλείο του ΙΕΚ αλλά είχαμε βρει και από 2 φωτοτυπαδικα στη Θεσσαλονίκη πολύ καλό υλικό για κάποιες ειδικότητες. Θυμάμαι το 1 στην φράγκων λέγεται ΙΜΙΑ (Παπαθανασιου νομίζω) αν θες πάρτους ένα τηλέφωνο μπορεί να μπορούν να σε βοηθήσουν.

ευχαριστώ πολύ φίλε!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...