Προς το περιεχόμενο

Ιδιωτικό ΙΕΚ


Rogue90

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Ευχαριστώ για την συμβουλή σου το επόμενο στάδιο είναι ο προγραμματισμός που μου αρέσει χωρίς 
να έχω ασχοληθεί καθόλου βεβαια αλλα το θεωρώ κομματάκι δύσκολο..τώρα θα μου πεις αν δεν 
στρώσεις κόλο πως θα μάθεις.απλώς φοβάμαι μην το αρχίσω και τα βρω σκούρα στην μέση και
τα παρατήσω γιατί σαν ιδέα είναι ωραίος ο προγραμματισμός αλλα άντε να τον μάθεις...όσο για
τον προγραμματισμό έχετε καμια ιδέα????να πάω σε ιεκ τι να κάνω??

ένα lower έχω και ότι αλλα ξέρω από games που παίζω και γενικά από το internet που ασχολούμαι...τι έχεις στο μυαλό σου???

 

Άρα στην πραγματικότητα δεν ξέρεις αν σου αρέσει. Όπως είπανε τα παιδιά δοκίμασε να ασχοληθείς μόνος σου αρχικά, να δεις πόσο γρήγορα μαθαίνεις, πόσο σε τραβάει να ασχοληθείς με τις ώρες. Αν βαριέσαι εύκολα δεν είναι καλό σημάδι.

 

Έχω τελειώσει αθλητική δημοσιογραφία πριν 6 χρόνια σε γνωστό ιεκ που πτώχευσε(Ξυνη) και μπορώ να σου πώ με σιγουριά ότι ήταν τα χειρότερα ~5000€ που ξόδεψαν οι δικοί μου. Σαν πτυχίο δεν αξίζει απολύτως τίποτα, δεν θεωρείται καν πτυχίο. Καλύτερα να δώσεις κανα πτυχίο Cisco, είναι μακράν καλύτερα. Κοίτα και σε κανα δημόσιο ιεκ, το πτυχίο έχει ίδια αξία και θα σου βγει πολύ φθηνότερο . Η πιστοποίηση κόστησε περίπου 300€ τότε για να αναγνωρίζεται στην Ελλάδα, για εξωτερικό τοσο θέλουν για μετάφραση του πτυχίου αφού περάσεις πιστοποίηση. Αλλά στην ουσία δν θα το δεχτεί σοβαρός εργοδότης σαν πτυχίο. Γενικά να ξέρεις ότι σαν τεχνικούς ζητάνε παιδιά που έχουν τελειώσει πληροφορική (ΑΕΙ κυρίως) οποιασδήποτε ειδικότητας. Να πιάνουν τα χέρια σου τους νοιάζει. Εγώ τελείωσα τει πληροφορική και τηλεπικοινωνιές πχ και δούλεψα σαν τεχνικός. Το ίδιο και φίλος που τελείωσε πληροφορική πολυτεχνείο.

Είναι επειδή οποιοσδήποτε μπορεί να γίνει ή να θεωρηθεί δημοσιογράφος πλέον, ειδικά με το ίντερνετ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 66
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

το χουμε συζητησει το θεμα τοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοσες φορες απλα κανε ενα search και θα παρεις τις απαντησεις σου, περιληπτικα :

 

Και στο καλυτερο πανεπιστημιο super duper wow να πας το μονο που μετραει ειναι ποσο θα ασχοληθεις και ποσο σου αρεσει κατι

 

Τα ΙΕΚ ειναι καλα για εισαγωγη σε ενα επαγγελμα απο κει και περα ειναι ολο πανω σου στην προσωπικη σου προσπαθεια

 

Μου αρεσουν οι υπολογιστες σκετο χωρις να χεις γραψει μια γραμμη κωδικα, αστο εγω σου λεω δεν εχεις ιδεα αν σου αρεσουν οι υπολογιστες. Δεν ειναι league of legends, ειναι αν διατιθεσαι και αν σου αρεσει κυριως να κατσεις να λιωσεις τον εγκεφαλο σου στον προγραμματισμο.

 

Για εξωτερικο γλωσσα σιγουρα και απο επαγγελματα οτι εχει να κανει με φαι και οτι εχει να κανει με προγραμματισμο εχει δουλεια, στανταρακι.

 

Τα ιδιωτικα ΙΕΚ σου παρεχουν οτι και τα δημοσια συνεπως τσαμπα λεφτα. Τελειως τσαμπα λεφτα ομως.

 

Απο αποψη πτυχιου και αν παρουμε για παραδειγμα τον προγραμματισμο, χαρτι γλωσσας + και να τα μιλας, το χαρτι του ΙΕΚ μαζι με 5-10-100 οσα θες σεμιναρια online, μερικα git και ενα καλο βιογραφικο, α και ορεξη για δουλεια και μαθηση, δουλεια βρισκεις 500% και ας μην βγαλεις πανεπιστημιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα στην πραγματικότητα δεν ξέρεις αν σου αρέσει. Όπως είπανε τα παιδιά δοκίμασε να ασχοληθείς μόνος σου αρχικά, να δεις πόσο γρήγορα μαθαίνεις, πόσο σε τραβάει να ασχοληθείς με τις ώρες. Αν βαριέσαι εύκολα δεν είναι καλό σημάδι.

 

Είναι επειδή οποιοσδήποτε μπορεί να γίνει ή να θεωρηθεί δημοσιογράφος πλέον, ειδικά με το ίντερνετ.

Αυτό που κατάλαβα εγώ δουλεύοντας χωρίς πληρωμή σαν αθλητικογράφος σε γνωστή εφημερίδα/ραδιόφωνο της θεσσαλονίκης για 8 μήνες είναι κανείς δεν σε βλέπει σοβαρά μέχρι να γίνεις διάσημος. Χρήματα βγαίνουν ΜΟΝΟ απο χορηγούς. Και λόγω της φύσης του επαγγέλματος δεν αδειάζει ποτέ θέση για νέα παιδιά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι επειδή οποιοσδήποτε μπορεί να γίνει ή να θεωρηθεί δημοσιογράφος πλέον, ειδικά με το ίντερνετ.

Οχι, δεν εχει να κανει με το "πλεον", η το "σημερα": χρονια τωρα υπαρχουν, απο ΙΕΚ

εως Πανεπιστημιακες σπουδες δημοσιογραφιας(...), κι ομως ακομη και η τρισμεγιστη

ΕΣΗΕΑ για ενταξη, προαπαιτουμενο σπουδων θεωρει απλως το απολυτηριο Λυκειου

:-(

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι, δεν εχει να κανει με το "πλεον", η το "σημερα": χρονια τωρα υπαρχουν, απο ΙΕΚ

εως Πανεπιστημιακες σπουδες δημοσιογραφιας(...), κι ομως ακομη και η τρισμεγιστη

ΕΣΗΕΑ για ενταξη, προαπαιτουμενο σπουδων θεωρει απλως το απολυτηριο Λυκειου

:-(

 

Σίγουρα υπάρχουν χρόνια, αλλά τώρα με τα αμέτρητα αθλητικά sites είναι πιο εύκολο για κάποιον να κάνει τον δημοσιογράφο νομίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι περιπου χαλαρα το ιδιο να τον παραστησει οπως και με τον τεχνικο υπολογιστων :-D
Παντα ηταν σχετικα ευκολο -για παραδειγμα με τα εκατονταδες(!) εντυπα που εβγαιναν :ph34r:
Και επισης μιλαμε για σχεδον...μεντιουμ φαση(!!) οπου οι Πανεπιστημιακες σπουδες, βρε
και μεχρι διδακτορικο να φτασεις, δεν σου εξασφαλιζουν κανενα επαγγελματικο δικαιωμα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά με ενδιαφέρει και εμένα αυτή η ειδικότητα,  γιατί κι εγω ενα επαλ τελειωσα πληροφορικη, και ενα οαεδ ηλεκτρονικος, και ελεγα να παω κι εγω σαν τεχνικος υπολογιστων  που μ αρεσει παρα πολυ, αλλα μαθαινεις κατι;  μετα θα με παρουν σε καποια δουλεια με υπολογιστες;  μιλαω μονο για ελλαδα, αν και η κοπελα με ειπε οτι λογω οτι εχεις πτυχιο απο επαλ θα πας ενα χρονο μονο απο τους 2 χανω κατι σε αυτο; και ζητανε 2500Ε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πιστοποίηση από ΙΕΚ ΔΕΝ είναι πτυχίο. Για να έχεις πτυχίο πρέπει να πας σε ΑΕΙ/ΤΕΙ/Κολλέγιο.

Πτυχίο είναι και κανονικά και με το νόμο .Και άμα σ αρέσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πτυχίο είναι και κανονικά και με το νόμο .Και άμα σ αρέσει

Έχω και τα 2 και μπορώ να σου πω ότι του ΙΕΚ είναι επιπέδου 5 και των ΑΕΙ επιπέδου 6. Το θέμα είναι ότι σε επίπεδο εύρεσης εργασίας δεν φαίνεται σαν πτυχίο αλλά σαν Δίπλωμα Επαγγελματικής Ειδικότητας(άμα το ψάξεις έχει διαφορες).
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω τελικα τι  να κανω να παω σε συνδιασμο με μια δουλεια;  δηλαδη θα δουλευω και θα δινω τις δοσεις, ή θα μπωρουσα να παω σαν μαρκετιγκ τι εχει ποιο πολυ ζητηση;  γιατι για τεει δεν ειμουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πτυχίο είναι και κανονικά και με το νόμο .Και άμα σ αρέσει

Ένας ακόμα απόφοιτος ΙΕΚ που προσπαθεί με γελοίο τρόπο να θεοποιήσει τα ΙΕΚ.

 

Πάμε να σε πάρω από το χεράκι να σου εξηγήσω.

 

Στην χώρας μας υπάρχουν 8 συνολικά επίπεδα σπουδών (στο εξωτερικό τα χαρτιά ΙΕΚ απλά ΔΕΝ αναγνωρίζονται που να χτυπάς τον ποπουδάκο σου.)

 

ΕΠΙΠΕΔΟ 1

Απολυτήριο Δημοτικό

 

ΕΠΙΠΕΔΟ 2

Απολυτήριο Γυμνασιου

 

ΕΠΙΠΕΔΟ 3

Πτυχιο Επαγγελματικής Ειδικότητας επιπέδου 3 ΔΕΚ

 

ΕΠΙΠΕΔΟ 4

-Απολυτήριο Επαγγλεματικού Λυκείου ΕΠΑΛ

-Απολυτήριο Γενικού Λυκείου

 

ΕΠΙΠΕΔΟ 5

-Διπλωμα Επαγγελματικής Ειδικότητας επιπέδου 4 ΕΠΑΛ

-Διπλωμα Επαγγελματικής Ειδικότητας επιπέδου 4 ΙΕΚ

 

ΕΠΙΠΕΔΟ 6

-Πτυχιο Πανεπιστημίου

-Πτυχίο ΤΕΙ

-Πτυχίο Ανώτατης Εκπαίδευσης (πενταετείς σπουδές, στρατιωτικές σχολές)

 

ΕΠΙΠΕΔΟ 7

Μεταπτυχιακό δίπλωμα Ειδίκευσης

 

ΕΠΙΠΕΔΟ 8

Διδακτορικό δίπλωμα.

 

Οπότε φίλε συγνώμη που σου χαλάω το όνειρο αλλά τα λεφτά που έδωσες σε ΙΕΚ τα πέταξες στην κυριολεξία στα σκουπίδια. Αν δεν θες να το πιστέψεις δεν με ενοχλεί ιδιαίτερα βέβαια ο καθένας μπορεί να ονειρεύεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αχ καλοι μου ανθρωποι, γιατι χανετε τα παπλωματα με τα διπλωματα? :-D

Το σημαντικο ειναι πως ο,τι δεν σου δινει επαγγελματικα δικαιωματα
σκεψου καλυτερα, πρωτου το πληρωσεις: με χρημα, χρονο, η και τα 2! :-(

Αναφερθηκαμε και στη δημοσιογραφια παραπανω: υπαρχουν παιδια, που "καψανε"
αλλοτε απιστευτους βαθμους Πανελληνιες, για να χτυπανε το κεφαλι τους σημερα.. :fear:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πωπω ρε παιδιά. Πόσες φορές τα έχουμε πει για τα ΙΕΚ εδώ μέσα ; Υπάρχει ακόμη κόσμος που πάει κιόλας σε ιδιωτικά και πληρώνει για αυτό το πράγμα που μόνο πτυχίο δεν είναι ; αν σε ενδιαφέρει σοβαρά να ασχοληθείς με την πληροφορική κι έχεις πραγματική όρεξη κυνήγησε μια θέση στο Ανοιχτό Πανεπιστήμιο. Είναι η τέλεια επιλογή για σένα αφού δεν έχεις άπλετο χρόνο. Μην πετάς τα λεφτά σου σε ΙΕΚ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...