Προς το περιεχόμενο

εθελοντης αιμοδοτης


παπι

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, Getta Robo είπε

Μολις γυρισα απο την αιμοδοσια, τα πραγματα ειναι οντως πολυ δυσκολα και δεν καλυπτονται οι αναγκες για αιμα. Παρακινήστε ολοι γνωστους και φιλους να βοηθησουμε οσο μπορουμε.

@pontez2 εμενα εγκριθηκε απο την πρωτη μερα που τα εστειλα, αλλα περιμενω ακομα. Κανει αρκετο καιρο απο οτι μου ειπαν.

@Muchacho παρε τηλεφωνο στα κεντρικα τους να βγαλεις ακρη. Ευτυχως υπαρχουν υπευθυνοι και θα σε κατατοπισουν.

Έχω πάρει τηλέφωνο και μου είπαν να ρωτήσω στο νοσοκομείο.Στο νοσοκομειό δεν ξέρουν τίποτα.Κατά πάσα πιθανότητα έχει γίνει βλάκεια στο νοσοκομείο κατά την εγγραφή.

Επεξ/σία από Muchacho
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 272
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 λεπτά πριν, fortenick είπε

Αν βιάζεσαι, να ξέρεις ότι έχεις προτεραιότητα ως εθελοντής. 

Αλήθεια? Μια φορά στο Γεννηματάς που τους το ειπα, μου ειπαν οτι όλοι για να καλύψουν ανάγκες έρχονται οποτε δε τους ξεχωριζουμε και δεν έχει κανεις προταιρεότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, Muchacho said:

Έχω πάρει τηλέφωνο και μου είπαν να ρωτήσω στο νοσοκομείο.Στο νοσοκομειό δεν ξέρουν τίποτα.Κατά πάσα πιθανότητα έχει γίνει βλάκεια στο νοσοκομείο κατά την εγγραφή.

Εχεις δοκιμασει να την ξανακανεις ψηφιακα; Πολυ περιεργο παντως, εγω δεν εβγαλα ακρη με την πλατφορμα τους και τα ελυσα ολα τηλεφωνικος. 2 ολοκληρα χρονια το παλευα για εγγραφη, πριν λιγο καιρο τα καταφερα.

Δεν εχω ξανακουσει επισης ποτε πως οι εθελοντες εχουν προτεραιότητα, σημερα στο Ιπποκρατιο παντως δινανε καποιοι για ασθενη, αλλα περιμενα κανονικα την σειρα μου.

@Pontez καλο και γρηγορο τμημα αιμοδοσιων εχει το Ιπποκρατιο και η ογκολογικη παιδων αγια Σοφια, στο Γεννηματας οταν ειχα παει παλαιοτερα οντως εχει πολυ αναμονη. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Getta Robo είπε

Εχεις δοκιμασει να την ξανακανεις ψηφιακα; Πολυ περιεργο παντως, εγω δεν εβγαλα ακρη με την πλατφορμα τους και τα ελυσα ολα τηλεφωνικος. 2 ολοκληρα χρονια το παλευα για εγγραφη, πριν λιγο καιρο τα καταφερα.

Δεν μου ήρθε ποτέ ο κωδικός εγγραφής,αυτό είναι το πρόβλημα.Οπότε δεν μπορώ να καν να κάνω εγγραφή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, Muchacho said:

Δεν μου ήρθε ποτέ ο κωδικός εγγραφής,αυτό είναι το πρόβλημα.Οπότε δεν μπορώ να καν να κάνω εγγραφή.

Δεν σο ερχεται στο ηλεκτρονικο στου ταχυδρομειο η σε μηνυμα στο κινητο, το ειχα παθει και εγω. Δεν καταλαβαινω που εμπλεκεται ομως το νοσοκομειο, δεν συμπληρωσα την παραμικρη αιτηση σε αυτους, ολα μεσα απο την σελιδα τους τα προχωρησα. Ποτε τους τηλεφωνησες και σου ειπαν να επικοινωνησεις με το νοσοκομειο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Getta Robo είπε

Δεν σο ερχεται στο ηλεκτρονικο στου ταχυδρομειο η σε μηνυμα στο κινητο, το ειχα παθει και εγω. Δεν καταλαβαινω που εμπλεκεται ομως το νοσοκομειο, δεν συμπληρωσα την παραμικρη αιτηση σε αυτους, ολα μεσα απο την σελιδα τους τα προχωρησα. Ποτε τους τηλεφωνησες και σου ειπαν να επικοινωνησεις με το νοσοκομειο;

Πάε καιρός.Την εγγραφή,αίτηση για την κάρτα κτλ την έκανα στην αιμοδοσία του νοσοκομείου,όχι από την ιστοσελίδα τους.

https://www.blooddonorregistry.gr/

Σε αυτήν την σελίδα αναφέρομαι.Για την εγγραφή ζητάει κωδικό που ποτέ δεν μου ήρθε.Υποτίθεται πως μετά από αιμοδοσία θα σου έρθει,αλλά εγώ έχω δώσει περίπου 10 φορές από τότε και δεν έχει έρθει τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, pontez2 είπε

Ενα πράγμα με ενοχλεί στην αιμοδοσία. Η αναμονή.

Και επειδη δινω μονο απογεύματα, γίνεται της καραπαυτής απο κοσμο που πάει να δοσει αιμα για δικούς του ανθρώπους και συνηθως σε ιδιωτικά νοσοκομεία που για ένα στραμπουλιγμα σου ζητάνε 2 φiάλες :P

Κάτι για εμάς τους απλους εθελοντές δε γινεται ρε παιδί μου :P

Που έχει απογευματινή αιμοδοσία;

Κι εμένα με βόλευε παρα πολύ το απόγευμα Τετάρτης που είχε το Γενικό της Νίκαιας,αλλά εδω και καιρό εχει καταργηθεί κι έτσι αναγκαστικά,πηγαίνω Κυριακή πρωι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Muchacho είπε

Πάε καιρός.Την εγγραφή,αίτηση για την κάρτα κτλ την έκανα στην αιμοδοσία του νοσοκομείου,όχι από την ιστοσελίδα τους.

https://www.blooddonorregistry.gr/

Σε αυτήν την σελίδα αναφέρομαι.Για την εγγραφή ζητάει κωδικό που ποτέ δεν μου ήρθε.Υποτίθεται πως μετά από αιμοδοσία θα σου έρθει,αλλά εγώ έχω δώσει περίπου 10 φορές από τότε και δεν έχει έρθει τίποτα.

Δινω συστηματικα καθε 6 μηνες για μια τραπεζα αιματος στην εργασια μου (ουτε που ξερω εαν αυτο ειναι καλυτερο για εμενα η για τους ασθενεις που το εχουν αναγκη), μου εχουν πει δυο φορες για αυτην την ηλεκτρονικη καρτα αλλα ποτε δεν ελαβα τον κωδικο που γραφει ο φιλος παραπανω...
Εχω ακομη την χαρτινη καρτα, εχει καποια διαφορα η πλαστικη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αντιβίωση έχει "καθαρίσει" από τον οργανισμό σου πολύ γρήγορα (τουλάχιστον σε επίπεδο που να έχει κάποια επίδραση στο αίμα που θα σου πάρουν).

Πιο σημαντικό είναι να είσαι εντελώς καλά από την αιτία που πήρες την αντιβίωση.

Σε κάθε περίπτωση, πάρε τηλέφωνο σε κάποια αιμοδοσία, και εκεί έχουν ολόκληρους καταλόγους με κάθε φάρμακο, αλληλεπιδράσεις, αντενδείξεις κλπ, για να σε κατευθύνουν με ασφάλεια.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, Πέτρος said:

Η αντιβίωση έχει "καθαρίσει" από τον οργανισμό σου πολύ γρήγορα (τουλάχιστον σε επίπεδο που να έχει κάποια επίδραση στο αίμα που θα σου πάρουν).

Πιο σημαντικό είναι να είσαι εντελώς καλά από την αιτία που πήρες την αντιβίωση.

Σε κάθε περίπτωση, πάρε τηλέφωνο σε κάποια αιμοδοσία, και εκεί έχουν ολόκληρους καταλόγους με κάθε φάρμακο, αλληλεπιδράσεις, αντενδείξεις κλπ, για να σε κατευθύνουν με ασφάλεια.

Ετσι ειναι οπως τα γραφεις, αλλα δυστυχως δεν ισχυουν και παντα. Ειναι και που θα πεσεις. Εχω κοπει απο αιμοδοσια επειδη.. ειχα παρει ασπιρινη 3 βδομαδες πριν παω να δωσω αιμα. Προφανως βαριοταν η γιατρος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Getta Robo είπε

Ετσι ειναι οπως τα γραφεις, αλλα δυστυχως δεν ισχυουν και παντα. Ειναι και που θα πεσεις. Εχω κοπει απο αιμοδοσια επειδη.. ειχα παρει ασπιρινη 3 βδομαδες πριν παω να δωσω αιμα. Προφανως βαριοταν η γιατρος.

Πρέπει να μη κατάλαβε αυτος που σε έκοψε. Μου ξεκαθάρισαν προσφατα οτι τα αντιφλεγμονώδη ενοχλουν (μπορει δηλαδή κατά την εξέταση του αιματος να δωσουν αυξημένη ενδειξη ηπατιτηδας ή κάτι παρόμοιο) και για αυτο καλό ειναι να έχουν παρέλθει 5 ημέρες. 3 εβδομάδες????Τι διαολο άκουσε? Οτι πηρες βιολογικο παράγοντα? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...