Προς το περιεχόμενο

εθελοντης αιμοδοτης


παπι

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω έλλειψη σιδήρου και φερριτίνης (κάτω από 3) εδώ και χρόνια. Παρόλα αυτά έδωσα αίμα πριν λίγους μήνες. Το αίμα αυτό τώρα θα επηρεάσει τον λήπτη; Ή αυτό είναι κάτι που επηρεάζει μόνο εμένα;

εσενα μονο επηρεαζει.σιγουρα το αιμα σαν αιμα απο τον καθε ανθρωπο ειναι διαφορετικο με την εννοια οτι δεν εχουμε ολοι τον ιδιο αιματοκριτη,σιδηρο και δεν ξερω τι αλλο.το αν θα ειναι λιγο πανω λιγο κατω δεν εχει θεμα.το προβλημα ειναι να μην εχεις παρει φαρμακα που μπορει στον αλλον να φερουν καποια αλλεργια.

Τουλαχιστον τωρα θα εχω μια σοβαρη δικαιολογια απτο να λεω οτι φοβαμαι τις βελονες

το να λεει καποιος οτι φοβατε τις βελονες και τον πονο που προκαλει ειναι σαν να φοβασε δεν ξερω τι....οι περισσοτεροι φοβουνται ψυχολογικα που βλεπουν την βελονα που μπανει μεσα παρα ο πονος που προκαλει που ειναι απλα για γελια.ολοι μας σαν παιδακια εχουμε χτυπησει 100 φορες ολοι μας εχουμε χτυπησει κανα δαχτυλο σε κανα επιπλο που ο πονος ειναι πολλες φορες παραπανω απο της βελονας.

Δεν ξερω αν το χει ανεβασει καποιος πριν αλλα αξιζει να το διαβασει καποιος που το σκεφτεται

 

http://www.onmed.gr/ygeia/story/338101/aimodosia-poia-einai-ta-ofeli-gia-tin-ygeia-sas

και το κακο με τους αντρες ειναι οτι αμα δεν δωσουμε αιμα η να χτυπησουμε καπου δεν χανουμε αιμα αντιθετα με τις κοπελες που θα αδιαθετησουν.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ μια φορά πήγα να δώσω αίμα αλλά δεν είχε καθόλου πίεση και με έδιωξαν.

 

Στην μητέρα μου που είχε ανάγκη αίμα κάθε μήνα σχεδόν δεν μας το ζήτησαν πίσω αμέσως αλλά οπότε μπορούσαμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ μια φορά πήγα να δώσω αίμα αλλά δεν είχε καθόλου πίεση και με έδιωξαν.

 

Στην μητέρα μου που είχε ανάγκη αίμα κάθε μήνα σχεδόν δεν μας το ζήτησαν πίσω αμέσως αλλά οπότε μπορούσαμε.

καποιοι σε διωχνουν αλλοι σου λενε πιες ενα καφεδακι φαε κατι και ξανα ελα ή πηγαινε περπατα ανεβα κανα σκαλοπατι και ελα.

αν ειναι εκτακτη αναγκη οσο ξερω στο δινουν αν ομως ειναι αιμα για προγραμματισμενη επεμβαση που δεν ειναι επειγουρα εκει στο ζητανε προκαταβολικα.τωρα απο περιεργεια αν το παρεις προκαταβολικα κατα ποσο το επιστρεφουν δεν ξερω.δηλαδη υπαρχουν κυρωσεις κτλ ή απλα πανε με το φιλοτιμο καποιου ή με οτι μπορει να ξαναχρειαστει?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα η αιμοδοσια ειναι πολυ καλη πραξη,αλλα αν η πολιτεια βλεπει οτι υπαρχει μεγαλη ελλειψη σε αιμα κατι πρεπει να κανει, αν την ενδιαφερει να αλλαξει αυτο. Ισως σωστη ενημερωση, καποια κινητρα και οτιδηποτε αλλο, ωστε να επαρκει το αιμα για τις αναγκες μας και γιατι οχι, να εξαγουμε κι εμεις αιμα και οχι να ζηταμε διαρκως απο εξω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να κανω ηλεκτρονικα εγγραφη στο Εθνικο Μητρωο Αιμοδοτων ωστε να εχω προσβαση στο ιστορικο αιμοδοτησεων μου.Το προβλημα ειναι πως δεν ελαβα ποτε τον απαραιτητο κωδικο για εγγραφη.Παρολαυτα εχω παραλαβει κανονικα την νεα ταυτοτητα εθελοντη αιμοδοτη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεχρι το 2006 στα 48 μου εδινα από τα 25 (πρωτη φορα σαν φαντάρος )  3 φορες τον χρονο συνηθως εθελοντικα και σπανια για ασθενη.

 

Ειχα γεμισει δυο καρτες εθελοντή αιμοδοτη .

 

23 χρονια Χ 3 φορες = 69 φιαλες .

 

Εκανα σπονδυλοδεσια το 2006 και επειδή ειχα Ο(-) και η επεμβαση δεν ηταν θεμα ζωης και θανατου μου ζητησαν να παω 6 φιαλες  Ο(-) μονο για να μπω χειρουργειο .

 

Ειχα κανει και σχετικο post αναζητησης αιματος εδώ.

 

Κατά την γνωμη μου  επρεπε να κοψουν τον κ...λο τους και να μου βρουν.

 

Από τα 50 μου λογω παθολογικων χρονιων  παθησεων σταματησα να δινω γατι είμαι σε ομαδα αποκλεισμενη .

 

Ο λόγος που δεν σε έβαζαν χειρουργείο, είναι γιατί πιθανότατα υπήρχε γενικότερη έλλειψη του υποτύπου σου εκείνη την περίοδο, οπότε κρατούσαν το όποιο 0- (ας πούμε πανδότης) υπήρχε για τις ανάγκες των ΤΕΠ σε επίπεδο τροχαίων κλπ που ενδεχομένως να χρειαζόντουσαν άμεσες μεταγγίσεις χωρίς ειδικό έλεγχο και διασταύρωση (μέτρα, κυριολεκτικά, προ του θανάτου).

 

Καταλαβαίνω την "πίκρα" σου ύστερα από όλα αυτά που έχεις προσφέρει, αλλά στην Ελλαδάρα η συντριπτική πλειοψηφία κινητοποιείται μόνο όταν καεί η δική της γούνα. Το ποσοστό αιμοδοτών που έχουμε είναι τρομακτικά χαμηλό (επίπεδα ντροπιαστικά), οπότε συμβάντα σαν αυτά που λες είναι συνηθισμένα. Αν οι συνΈλληνες αποφασίσουν να ενδιαφερθούν και για κάποιον άλλον από την πάρτη τους, ίσως σιγά-σιγά να εκλείψουν.

 

Όσο για ιδιωτικές κλινικές, τράπεζες φίλων "Χ", συλλόγους κάθε ενορίας κλπ, προσωπικά πιστεύω πως είναι λιγάκι ξεφτίλα...όποιος επιθυμεί να βοηθήσει, να κάνει το καλό, ας πάει σε ένα Δημόσιο Νοσοκομείο, να προσφέρει αφιλοκερδώς (με την άδειά του, έστω. Btw, και οι Ι.Υ. διακιούνται off για το υπόλοιπο της ημέρας που θα δώσουν. Το ότι ο εργοδότης δεν...άλλη ιστορία). Το δίνουμε μεταξύ μας για την καβάτζα μας, χρησιμοποιώντας μάλιστα δομές-μέσα-υλικά του Δημόσιου συστήματος Υγείας...κάπως άσχημα χτυπάει.

 

Σχετικά με ώρες-μέρες: Στο ΚΑΤ όντως κάθε μέρα (και Σ/Κ), όλη μέρα, με εξαίρεση 2-3 ώρες το μεσημέρι. Παλιότερα το ίδιο ίσχυε και για το Λαϊκό, αλλά τα τελευταία χρόνια νομίζω έχει αλλάξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να κανω ηλεκτρονικα εγγραφη στο Εθνικο Μητρωο Αιμοδοτων ωστε να εχω προσβαση στο ιστορικο αιμοδοτησεων μου.Το προβλημα ειναι πως δεν ελαβα ποτε τον απαραιτητο κωδικο για εγγραφη.Παρολαυτα εχω παραλαβει κανονικα την νεα ταυτοτητα εθελοντη αιμοδοτη...

Αν μπεις στο www.bdr.gr πατας εγγραφη και επιλεγεις τον τροπο για να σου ερθει ο κωδικος (mail ή sms).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως να το επιστρέψουν;

το να το επιστρεψουν σημαινει να μην το αφαιρεσουν απο τις διαθεσιμες φιαλες που εχεις.δηλαδη εχεις δωσει 10 φορες και δικαιουσαι 10 φιαλες.δινεις 2 για το χειρουργειο μην χρειαστουν.χρειαστουν ή οχι σου μενουν 8 αυτο ειναι το κακο ενω αμα δεν τις χρησιμοποιουσαν θα πρεπε να εμενες στις δεκα.

Γενικα η αιμοδοσια ειναι πολυ καλη πραξη,αλλα αν η πολιτεια βλεπει οτι υπαρχει μεγαλη ελλειψη σε αιμα κατι πρεπει να κανει, αν την ενδιαφερει να αλλαξει αυτο. Ισως σωστη ενημερωση, καποια κινητρα και οτιδηποτε αλλο, ωστε να επαρκει το αιμα για τις αναγκες μας και γιατι οχι, να εξαγουμε κι εμεις αιμα και οχι να ζηταμε διαρκως απο εξω.

Φταινε πολλα για αυτο.το ενα ειναι οτι δεν υπαρχει κινητρο αν και το μεγαλυτερο κινητρο ειναι στην πραξη οτι δικαιουσαι αιμα αν γινει κατι.κατα τα αλλα θεωρητικα δικαιουσαι αιμοδοτικη αδεια που στον ιδιωτικο τομεα το ξεχνας.σε αλλες χωρες παιρνειςκαποια χρηματα οταν δινεις και παει λεγοντας.εμεις λογω οτι ειμαστε και λαος χωρις πολυ ενημερωση αλλα και λιγο παρτακηδες και τις τελευταιας στιγμης ναι θελουμε παραπανω κινητρα για να δινουμε.τροποι απειροι ακομα και φορολογικη επαλαφρυνση αλλα δεν το κοβω να γινεται τιποτα.

Θελω να κανω ηλεκτρονικα εγγραφη στο Εθνικο Μητρωο Αιμοδοτων ωστε να εχω προσβαση στο ιστορικο αιμοδοτησεων μου.Το προβλημα ειναι πως δεν ελαβα ποτε τον απαραιτητο κωδικο για εγγραφη.Παρολαυτα εχω παραλαβει κανονικα την νεα ταυτοτητα εθελοντη αιμοδοτη...

τις παλιες αιμοδοσιες υπαρχει περιπτωση να μην της δεις καν μεσα στο site ακομα και αν πατησεις στο site

επισκόπηση Ιστορικού αιμοδοτήσεων και παλιες καρτες.θα πρεπει να πας και να στις περασουν το οποιο απορω αν θα κατσει καποιος να το κανει.αλλα ειναι περασμενες στο συστημα ετσι και αλλιως οποτε πιστευω οτι το νοσοκομειο ή ολα τα νοσοκομεία μπορουν να τις δουν.

Ο λόγος που δεν σε έβαζαν χειρουργείο, είναι γιατί πιθανότατα υπήρχε γενικότερη έλλειψη του υποτύπου σου εκείνη την περίοδο, οπότε κρατούσαν το όποιο 0- (ας πούμε πανδότης) υπήρχε για τις ανάγκες των ΤΕΠ σε επίπεδο τροχαίων κλπ που ενδεχομένως να χρειαζόντουσαν άμεσες μεταγγίσεις χωρίς ειδικό έλεγχο και διασταύρωση (μέτρα, κυριολεκτικά, προ του θανάτου).

Καταλαβαίνω την "πίκρα" σου ύστερα από όλα αυτά που έχεις προσφέρει, αλλά στην Ελλαδάρα η συντριπτική πλειοψηφία κινητοποιείται μόνο όταν καεί η δική της γούνα. Το ποσοστό αιμοδοτών που έχουμε είναι τρομακτικά χαμηλό (επίπεδα ντροπιαστικά), οπότε συμβάντα σαν αυτά που λες είναι συνηθισμένα. Αν οι συνΈλληνες αποφασίσουν να ενδιαφερθούν και για κάποιον άλλον από την πάρτη τους, ίσως σιγά-σιγά να εκλείψουν.

Όσο για ιδιωτικές κλινικές, τράπεζες φίλων "Χ", συλλόγους κάθε ενορίας κλπ, προσωπικά πιστεύω πως είναι λιγάκι ξεφτίλα...όποιος επιθυμεί να βοηθήσει, να κάνει το καλό, ας πάει σε ένα Δημόσιο Νοσοκομείο, να προσφέρει αφιλοκερδώς (με την άδειά του, έστω. Btw, και οι Ι.Υ. διακιούνται off για το υπόλοιπο της ημέρας που θα δώσουν. Το ότι ο εργοδότης δεν...άλλη ιστορία). Το δίνουμε μεταξύ μας για την καβάτζα μας, χρησιμοποιώντας μάλιστα δομές-μέσα-υλικά του Δημόσιου συστήματος Υγείας...κάπως άσχημα χτυπάει.

ειναι λιγο τραγικο απλα να υπαρχει ελλειψη.βεβαια και το Rhesus αρνητικο ειναι δυσκολο γενικα αλλο τοσο αν δινουν αιμα λιγα ατομα.λογικο βεβαια να το κρατανε για ακραιες περιπτωσεις.κατα τα αλλα θα συμφωνησω απολυτα οτι ειμαστε της τελευταιας στιγμης και η λεξη προληψη ειναι αγνωστη παρα μονο οταν καουμε και απορω και τοτε αν βαζουμε μυαλο. επισης συμφωνω οτι οι συλλογοι κτλ οτι νανε.δινεις πχ στην δουλεια και σου λενε μπορεις να δωσεις αιμα μονο σε πρωτου βαθμου συγγενεια.παω στο νοσοκομειο και το δινω οποτε θελω οπου θελω.τι θα κερδισω με τον συλλογο?οτι δεν θα τρεξω μεχρι το νοσοκομειο και οτι ερχονται εδω?σιγα.οσο για την Off day ναι ειναι πονεμενο.και στο δημοσιο παιρνεις χ ημερες αδεια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να κανω ηλεκτρονικα εγγραφη στο Εθνικο Μητρωο Αιμοδοτων ωστε να εχω προσβαση στο ιστορικο αιμοδοτησεων μου.Το προβλημα ειναι πως δεν ελαβα ποτε τον απαραιτητο κωδικο για εγγραφη.Παρολαυτα εχω παραλαβει κανονικα την νεα ταυτοτητα εθελοντη αιμοδοτη...

 

Μπορει καποιος να με ενημερωσει για το Εθνικο Μητρωο Αιμοδοτων;

Οποιοσδηποτε δινει καπου αιμα σε αιμοδοσια (πχ σε αιμοδοτικο συλλογο), μπορει να γραφτει εκει; Πως; Τι στοιχεια χρειαζονται;

Και τι προσφερει, τι ωφελει η εγγραφη σε αυτο το Μητρωο, πρακτικα μιλωντας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αν δωσεις αιμα θα την περασουν εκει μεσα εφοσον εχεις βαλει τον αριθμο της καρτας σου(αιμοτοδη) πανω στο εντυπο που δινεις στο νοσοκομειο πριν την αιμοδοσια .τα στοιχεια ειναι τα τυπικα που μενεις κτλ κτλ που αν εχεις δωσει αιμα σε νοσοκομειο και σου ερθει απο εκει ο κωδικος τα στοιχεια σου νομιζω ειναι ηδη περασμενα.

απλα τα εχεις ολα Online αντι να χρειαζεσαι την καρτουλα στην χειρογραφη που εγω τυπικα την συμπληρωνω και αυτην.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αν δωσεις αιμα θα την περασουν εκει μεσα εφοσον εχεις βαλει τον αριθμο της καρτας σου(αιμοτοδη) πανω στο εντυπο που δινεις στο νοσοκομειο πριν την αιμοδοσια .τα στοιχεια ειναι τα τυπικα που μενεις κτλ κτλ που αν εχεις δωσει αιμα σε νοσοκομειο και σου ερθει απο εκει ο κωδικος τα στοιχεια σου νομιζω ειναι ηδη περασμενα.

απλα τα εχεις ολα Online αντι να χρειαζεσαι την καρτουλα στην χειρογραφη που εγω τυπικα την συμπληρωνω και αυτην.

 

Μαλλον για στατιστικους λογους βοηθα αυτο;

Δεν βλεπω καποια ιδιαιτερη χρησιμοτητα για τον απλο αιμοδοτη.

Μου διαφευγει κατι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να στο πω αναποδα.δεν χανεις κατι.ναι δεν εχει τα τρελλα πραγματα ακομα αλλα ποτε δεν ξερεις τι Feauture μπορει να μπει.πχ να στελνειςμια φιαλη εκει που θες ή δεν ξερω τι.εχει reminder να σου κανει για την επομενη αιμοδοσια.δεν ειναι κακο που γινονται Online

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Μπορεί κάποιος που εδωσε πρόσφατα αίμα- και έχει κάνει εγγραφή στο εθνικό μητρώο αιμοδοτών-να μου πει αν φάνηκε αμέσως η αιμοδοσία στο online ιστορικό του?

Έδωσα πριν μια εβδομάδα και δεν έχει περαστεί ακόμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...