Προς το περιεχόμενο

εθελοντης αιμοδοτης


παπι

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 272
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μπορεί κάποιος που εδωσε πρόσφατα αίμα- και έχει κάνει εγγραφή στο εθνικό μητρώο αιμοδοτών-να μου πει αν φάνηκε αμέσως η αιμοδοσία στο online ιστορικό του?

Έδωσα πριν μια εβδομάδα και δεν έχει περαστεί ακόμη.

οσο θυμαμαι σε λιγοτερο απο εβδομαδα ειδα την αιμοδοσια.αλλα ισως να εχει να κανει και με το νοσοκομειο.σε καθε περιπτωση κανε υπομονη  εκτος αν δεν εχεις γραψει πανω στο χαρτι αυτα που ζηταει οποτε ναι μεν περαστηκε σε σενα αλλα δεν περαστηκε στο account σου.σε καθε περιπτωση υποτιθεται οτι ακομα και να μην περαστει οτι μπορεις να πας και να ζητησεις να περαστει οχι μονο αυτη αλλα και οι παλιες.εγω για τις παλιες δεν το εκανα διοτι ειναι αρκετες.τις εχω στο κλασσικο χαρτακι.βεβαια ειναι περασμενες κανονικα στο συστημα τους ασχετα που δεν τις βλεπω εγω.ελπιζω καποτε να γινεται αυτοματα αυτο ωστε να περαστουν οι παλιες αιμοδοσιες χωρις να το ζητησει καποιοις.ενα sync ειναι καπως θα γινεται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Δεν θυμάμαι να μην συμπλήρωσα κάποιο απαραίτητο πεδίο πριν δώσω αίμα.

Ένας μήνας κοντεύει και δεν έχει φανεί στο ιστορικό.Θα ρωτήσω τί έγινε την επόμενη φορά που θα πάω να δώσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

ειχε περαστει σε λιγες ημερες οσο θυμαμαι οταν εδωσα αιμα.τωρα αν ελειπε καποιο στοιχειο ή απλα την περνανε χειροκινητα και δεν το κανουν διοτι την εχεις στο χαρτι,και στο συστημα τους αυτο δεν το ξερω.

σιγουρα στο συστημα τους θα υπαρχει ασχετα με το αν υπαρχει στο site.

και μενα στο site δεν φαινονται οι παλιες αλλα στο συστημα που εχει το νοσοκομειο υπαρχουν κανονικα οπως γινοταν τοσο καιρο πριν φτιαχτει το site και το account.λογικα γινεται να τις ζητησεις και να τις περασουν αλλα αν θα μπουν στον κοπο να το κανουν δεν ξερω.κανονικα θα μπορουσε να ειχε γινει μαζικα με καποιο αυτοματο τροπο. οταν ξαναπας μπορεις να τους το πεις.δεν μπορω να θυμηθω αν πανω το χαρτι εγραφε να δωσεις τον αριθμο μητρωου της καρτας σου.νομιζω πως το εγραφε αλλα δεν θυμαμαι αν το συμπληρωσα  επειδη δεν το θυμομουν ή αν το ειδα απο το site και το εγραψα .Μου την περασαν κανονικα παντως.θυμασαι αν το εγραφε και αν το συμπληρωσες?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θυμάμαι αν ζητούσαν τον αριθμό μητρώου της κάρτας ομως έτσι κι αλλιώς την είχα μαζί μου,οπότε αν τον ζητούσαν ,θα τον είχα γράψει.

Δεν με πολυενδιαφέρει και τόσο να περαστούν οι παλιές αιμοδοσίες όσο το να φαίνονται αυτές που γίνονται από την έκδοση της νέας ταυτότητας και μετα.Ο βασικός λόγος,είναι γιατί με βολεύει η υπηρεσία υπενθύμισης του πότε μπορώ να ξαναδώσω.(βαζω υπενθυμίσεις στο κινητό για ένα σωρό πράγματα,έλεγα να έχω -1. Στο τέλος,θα βαζω υπενθύμιση "να μην ξεχασω να βάλω υπενθύμιση...." :) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

και εγω δεν μπορω να θυμηθω αν εγραφε πανω στην αιτηση για τον αριθμο καρτας.θυμαμαι οτι κατι ελεγε για αριθμο μητρωου αιμοδοτη οποτε ισως ειναι αυτο?δεν μπορω να θυμηθω.Ναι πραγματι βολευει η υπενθυμιση.δεν βαζω γιατι συνηθως πανω κατω θυμαμαι ποτε μπορω να δωσω.τωρα αν δεν ειναι 3 μηνες και ειναι 3 και κατι it's ok.εψαξα στο ιντερνετ για το χαρτι που συμπληρωνεις αλλα δεν βρηκα το καινουριο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Εδωσα αημερα στον ευαγγελισμό. Δεν ηταν τιποτα το τραγικο, περίμενα ζαλάδες κλπ αλλα παπαρια, σα να μην εκανα τιποτα.

 

καλα εσυ εισαι ο μανθος φουστανος δεν εισαι κανενας τυχαιος :P

εξαρταται τον ανθρωπο νομιζω και τον αιματοκριτη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά, ο αιματοκρίτης άπαξ και είναι υψηλός, μένει υψηλός; κάτι μου λέγανε για διατροφή και τέτοια αλλά κάθε φορά που πάω να δώσω αίμα, παίρνω τον πούλο για αυτόν τον λόγο. Από περιέργεια, τι ακριβώς σημασία έχει;

 

 

 

τελος υπαρχει και δωρητης σωματος δηλαδη μετα θανατον το σωμα σου να δωθει για δοκιμες και για να μαθουν καποιοι στα πανεπιστημια και αφου τελειωσουν με σενα τοτε σε ξανασυναρμολογουν και σε δινουν για να σε θαψουν.

 

αν έχει κάποιος προσωπική εμπειρία, θα άξιζε πιστεύω να την καταθέσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδωσα αημερα στον ευαγγελισμό. Δεν ηταν τιποτα το τραγικο, περίμενα ζαλάδες κλπ αλλα παπαρια, σα να μην εκανα τιποτα.

 

 

Ειναι παρα πολυ ευκολο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Κάθε 3 μήνες μπορούμε να δώσουμε? Έδωσα 29 Ιουλίου και θα έρθουν πάλι στις 20 Δεκεμβρίου. Έπειτα πάλι Ιούλιο. Περνάνε δηλαδή 5 μήνες και μετά 7. Θα ήθελα να ρωτήσω αν γίνεται να δώσω ενδιάμεσα Ιούλιο Δεκέμβριο η καλύτερα είναι να δώσω Μάρτιο να περάσει το τρίμηνο και μετά πάλι Ιούλιο. 3 φορές δηλαδή το χρόνο. Οι 2 είναι στο ΑΧΕΠΑ έρχεται αιμοδοσία εδώ που μένω και μαζεύουν 150 με 200 φιάλες σε 2 μέρες. Αλλά θα ήθελα να δώσω και άλλες φορές αν γίνεται μέσα στο χρόνο στο υπποκρατειο. Θέλει υποχρεωτικά να περάσουν 3 μήνες η γίνεται και με λιγότερο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθε 3 μήνες μπορούμε να δώσουμε? Έδωσα 29 Ιουλίου και θα έρθουν πάλι στις 20 Δεκεμβρίου. Έπειτα πάλι Ιούλιο. Περνάνε δηλαδή 5 μήνες και μετά 7. Θα ήθελα να ρωτήσω αν γίνεται να δώσω ενδιάμεσα Ιούλιο Δεκέμβριο η καλύτερα είναι να δώσω Μάρτιο να περάσει το τρίμηνο και μετά πάλι Ιούλιο. 3 φορές δηλαδή το χρόνο. Οι 2 είναι στο ΑΧΕΠΑ έρχεται αιμοδοσία εδώ που μένω και μαζεύουν 150 με 200 φιάλες σε 2 μέρες. Αλλά θα ήθελα να δώσω και άλλες φορές αν γίνεται μέσα στο χρόνο στο υπποκρατειο. Θέλει υποχρεωτικά να περάσουν 3 μήνες η γίνεται και με λιγότερο?

 

 

Το ενδιαμεσο των 3 μηνων είναι απαραιτητο . Αιμοπετάλια μπορεις κάθε 15 μερες αλλα είναι λιγο ζορικο στην διαδικασια .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ενδιαμεσο των 3 μηνων είναι απαραιτητο . Αιμοπετάλια μπορεις κάθε 15 μερες αλλα είναι λιγο ζορικο στην διαδικασια .

Οπότε θα το πάω Ιούλιο Δεκέμβριο και Μάρτιο 3 φορές το χρόνο. Για αιμοπετάλια δεν γνώριζα ότι γίνεται να δώσεις μεμονωμένα. Για μυελό με είχαν πει πέρσι εκεί που δίναμε αίμα αλλά είναι αρκετά μεγάλη διαδικασία με ενέσεις κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αιμοπετάλια πρεπει να πας μια μερα για εξετασεις και μετα να δωσεις και μονο σε συγκεκριμενο ασθενη στο ιδιο νοσοκομειο που νοσηλευεται και συνηθως μονο πρωινες ωρες που εχει γιατρους εκει .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...