Προς το περιεχόμενο

εθελοντης αιμοδοτης


παπι

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πηρε το ματι μου 2-3 ποστ που γραφανε περι αιμοδοσια. Ετσι λεω να ανοιξω ενα θεμα.

 

Λοιπον, που παω για να δωσω αιμα; Καθε ποτε μπορω να δωσω;

 

Παλια που πηγα για εναν γνωστο, εφαγα ακυρο επειδη λεει ειχα χαμηλο αιματοκριτη. Θα εχω ακομα; (εχουν περασει καμια 10ρια χρονια)

 

Εμπειριες απο εθελοντες κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.aimodosia.org/%CF%80%CE%BB%CE%B7%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%AF%CE%B5%CF%82/1-%CE%BC%CE%AC%CE%B8%CE%B5%CF%84%CE%B5-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B1%CE%B9%CE%BC%CE%BF%CE%B4%CE%BF%CF%83%CE%AF%CE%B1.html

Μετά από τη λήψη σύντομου ιατρικού ιστορικού, τη μέτρηση της αρτηριακής πίεσης και του αιματοκρίτη ο γιατρός της αιμοδοσίας κρίνει αν μπορείς να δώσεις αίμα τη δεδομένη στιγμή.

Οποτε yolo .  Aν δεν εχεις παει φανταρος , (και δεν εισαι σε «μαυρη» μοναδα) να ...δωσεις το αιμα σου για 2 μερες αδειας :P

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτό το σημείο να υπενθυμίσουμε την κουλαμάρα πως εαν είσαι άνδρας και έχεις κάνει σεξ με άλλον άνδρα έστω και μια φορά στη ζωή σου ακόμα και με προφύλαξη αποκλείεσαι δια βίου από την αιμοδοσία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτό το σημείο να υπενθυμίσουμε την κουλαμάρα να είσαι άνδρας και έχεις κάνει σεξ με άλλον άνδρα έστω και μια φορά στη ζωή σου ακόμα και με προφύλαξη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτό το σημείο να υπενθυμίσουμε την κουλαμάρα πως εαν είσαι άνδρας και έχεις κάνει σεξ με άλλον άνδρα έστω και μια φορά στη ζωή σου ακόμα και με προφύλαξη αποκλείεσαι δια βίου από την αιμοδοσία.

 

Ή απλά δεν το δηλώνεις. 

Όπως το άλλο κουλό με τα τατουάζ που αν έχεις κάνει μεσα στο τελευταίο χρόνο "απαγορεύεται" να δώσεις αίμα. Ενδεικτικά έχω πάει πάνω απο ~3φορές να δώσω αίμα με φίλους που ειχαν κανει τατουαζ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθε 3 μηνες ειναι φιλε, δινω συστηματικα...

το καλο ειναι οτι πλεον η καρτα αιμοδοτη ειναι σαν το πασο, και ολα ηλεκτρονικα, οποτε εκτος το καλο που κανεις εχεις και "καβα" το αιμα που εδωσες για αν το χρειαστεις εσυ ή καποιος δικος σου... οποτε win win...

στα νοσοκομεια δινεις πρωι απογευμα , συνηθως ωρες "καταστηματων".... να ξερεις ο ΕΘΕΛΟΝΤΗΣ εχε προτεραιοτητα στην αιμοδοσια εναντι ολων...

ειδικα αν εχεις και τιποτα σπανιο αιμα επρεπε να πας χθες :P , εγω εχω οπως και η μιση υφηλιος Ο+ κλασσικα :P

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδινα αιμα 3 φορες τον χρονο απο τα 22 μου μεχρι τα 50 που αρχισε  το σακχαρο κλπ

 

Ειναι προσφορα Ζωης !!!

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτό το σημείο να υπενθυμίσουμε την κουλαμάρα πως εαν είσαι άνδρας και έχεις κάνει σεξ με άλλον άνδρα έστω και μια φορά στη ζωή σου ακόμα και με προφύλαξη αποκλείεσαι δια βίου από την αιμοδοσία.

Γιατί κουλαμαρα; Οι πιθανότητες κάποιος να κολησει HIV είναι πολύ μεγαλύτερες αν εξασκεί πρωκτικό ερωτα.
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Αφού έτσι κι αλλιώς στο αίμα που έδωσες γίνονται πάντα ιολογικές εξετάσεις οι οποίες ελέγχουν και για HIV, τι διαφορά θα έχει να παίρνουν από ομοφυλόφιλους και να ελέγχουν κι αυτούς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού έτσι κι αλλιώς στο αίμα που έδωσες γίνονται πάντα ιολογικές εξετάσεις οι οποίες ελέγχουν και για HIV, τι διαφορά θα έχει να παίρνουν από ομοφυλόφιλους και να ελέγχουν κι αυτούς?

 

Aν δεν κανω λαθος ο HIV δεν ανιχνευεται τις πρωτες μερες ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Aν δεν κανω λαθος ο HIV δεν ανιχνευεται τις πρωτες μερες ...

 

Και πάλι μπορούν να μπουν διάφορα κριτήρια, το permaban ανεξαιρέτως είναι η τεμπέλικη λύση...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ότι έχω καταλάβει τόσα χρόνια που δίνω αίμα είναι ότι δεν κάνουν καμία εξέταση ή κάνουν μόνο τις βασικές-υποχρεωτικές λόγω κόστους.Θυμάμαι τον αποκλεισμό για περίπου 1 χρόνο από αιμοδοσία λόγω του κουνουπιού "τίγρης".Όπου φτωχός και η μοίρα του δυστυχώς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ότι έχω καταλάβει τόσα χρόνια που δίνω αίμα είναι ότι δεν κάνουν καμία εξέταση ή κάνουν μόνο τις βασικές-υποχρεωτικές λόγω κόστους.Θυμάμαι τον αποκλεισμό για περίπου 1 χρόνο από αιμοδοσία λόγω του κουνουπιού "τίγρης".Όπου φτωχός και η μοίρα του δυστυχώς...

Λάθος κάνεις γνωρίζω άτομο που του ήρθε χαρτί στο σπίτι γιατί του βρήκαν ηπατίτιδα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...