Προς το περιεχόμενο

Αποστολη μετρητων με κουριερ..Πως?


FromDusk_TillDawn

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θελω να στειλω στην μανα μου ενα ποσο σε μετρητα για να τα παρει αμεσως μπορει καποιος να μου πει πως θα το κανω?

Σκεφτηκα σε πακετακι με κουριερ (acs,γενικη κλπ) αλλα ποσο ασφαλες ειναι?Υπαρχει μεσο κουριερ καποια αλλη διαδικασια πιο αμεση και με ασφαλεια 100%?

Εκτος απο το υψος του ποσου που δε το λες και μικρο ειναι και για λογους υγειας αυτα τα χρηματα και θελω 1000% να φτασουν στα χερια της με ασφαλεια.

Δυστυχως λογο υποχρεωσεων δε μπορω να της τα δωσω χερι με χερι αλλα ουτε και σε τριτο οποτε,οποια

λυση θα με βοηθουσε μη κανω καμια πατατα.

 

Επισης σε λογαριασμο δε τα βαζω λογο cc,οποτε δεν υπαρχει νοημα.

Επεξ/σία από FromDusk_TillDawn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για δες τις ταχυδρομικές επιταγές των ΕΛΤΑ. Δεν χρειάζεται να τα στείλεις τα χρήματα. Τα δίνεις στο τοπικό σου κατάστημα και αυτοί ειδοποιούνε άμεσα το κατάστημα που εξυπηρετεί αυτόν που θέλεις να στείλεις τα χρήματα. Αυτοί τα δίνουν το συντομότερο από το δικό τους αποθεματικό, και μετά είναι δικό τους πρόβλημα πως θα διακινήσουν μεταξύ τους τα χρήματα που έδωσες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για δες τις ταχυδρομικές επιταγές των ΕΛΤΑ. Δεν χρειάζεται να τα στείλεις τα χρήματα. Τα δίνεις στο τοπικό σου κατάστημα και αυτοί ειδοποιούνε άμεσα το κατάστημα που εξυπηρετεί αυτόν που θέλεις να στείλεις τα χρήματα. Αυτοί τα δίνουν το συντομότερο από το δικό τους αποθεματικό, και μετά είναι δικό τους πρόβλημα πως θα διακινήσουν μεταξύ τους τα χρήματα που έδωσες.

 

Σε ευχαριστω φιλε.Παω στα ελτα και δινω οσα χρηματα θελω ετσι?Δεν παιζει cc η κατι τετοιο να φανταστω.

Σε ποση περιπου ωρα/μερες τα λαμβανει ο αλλος?

Συγκεκριμενα ειμαι στη Κω και θα τα στειλω Καλαματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bρηκα στο σαιτ τον ελτα το money express με κοστος 6 ευρω και παραλαβη μετρητων την ιδια μερα.Νομιζω οτι ειναι οτι πρεπει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες και αυτο απο την ACS ,
https://www.acscourier.net/el/acs-money-transfer

Αν εχεις κοντα* την ACS , θα ανοιξει λογικα το πρωι να τους ρωτησεις τι και πως . ΑΠλα επειδη ειδα θεμα υγειας το εψαξα λιγο και τοσκεφτηκα ετσι ... Καλες γιορτες φιλε μου

 

 

*

07c38e85706c40e69f765c1af9b3d05e.png

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες και αυτο απο την ACS ,

https://www.acscourier.net/el/acs-money-transfer

Αν εχεις κοντα* την ACS , θα ανοιξει λογικα το πρωι να τους ρωτησεις τι και πως . ΑΠλα επειδη ειδα θεμα υγειας το εψαξα λιγο και τοσκεφτηκα ετσι ... Καλες γιορτες φιλε μου

 

 

*

07c38e85706c40e69f765c1af9b3d05e.png

 

Ευχαριστώ αδερφε αν γίνει και αύριο ακόμα καλυτερα.Θα πάρω κιόλας πρωι πρωι τηλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να στειλω απο στην μανα μου ενα ποσο σε μετρητα για να τα παρει αμεσως μπορει καποιος να μου πει πως θα το κανω?

Σκεφτηκα σε πακετακι με κουριερ (acs,γενικη κλπ) αλλα ποσο ασφαλες ειναι?Υπαρχει μεσο κουριερ καποια αλλη διαδικασια πιο αμεση και με ασφαλεια 100%?

Εκτος απο το υψος του ποσου που δε το λες και μικρο ειναι και για λογους υγειας αυτα τα χρηματα και θελω 1000% να φτασουν στα χερια της με ασφαλεια.

Δυστυχως λογο υποχρεωσεων δε μπορω να τις τα δωσω χερι με χερι αλλα ουτε και σε τριτο οποτε,οποια

λυση θα με βοηθουσε μη κανω καμια πατατα.

 

Επισης σε λογαριασμο δε τα βαζω λογο cc,οποτε δεν υπαρχει νοημα.

 

Καταρχήν λεφτά μέσα σε πακετάκια με ΕΛΤΑ, courier και δξ τι άλλο δεν επιτρέπονται, ούτε 100% ασφαλής τρόπος είναι.

 

Μπορείς και με τηλεφωνική ταχυδρομική επιταγή εξπρές μέσω ΕΛΤΑ, κόστος 6€. Θεωρητικά θα τα πάρει την επόμενη ημέρα, στην πράξη μπορεί να αργήσει περισσότερο.

 

Επίσης υπάρχουν υπηρεσίες τύπου moneygram, western union κτλ. Η χρέωση όμως κατά τη γνώμη μου είναι αρκετά μεγάλη, πχ για τον τρόπο που προτάθηκε μέσω ACS+MoneyGram για να στείλεις πχ 500€ και να πάει η ίδια να τα παραλάβει από τοπικό γραφείο το κόστος θα είναι 25€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστω φιλε.Παω στα ελτα και δινω οσα χρηματα θελω ετσι?Δεν παιζει cc η κατι τετοιο να φανταστω.

Σε ποση περιπου ωρα/μερες τα λαμβανει ο αλλος?

Συγκεκριμενα ειμαι στη Κω και θα τα στειλω Καλαματα.

Η αλήθεια είναι ότι τα CC έχουν επηρεάσει τους πάντες, και τις επιχειρήσεις. Αν το ποσό που θες να στείλεις υπάρχει στο ταμείο των ΕΛΤΑ στην πόλη του παραλήπτη τότε θα τα στείλουν από εκεί και δεν θα χρειαστεί να βγάλουν κάτι από την τράπεζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν λεφτά μέσα σε πακετάκια με ΕΛΤΑ, courier και δξ τι άλλο δεν επιτρέπονται, ούτε 100% ασφαλής τρόπος είναι.

 

Μπορείς και με τηλεφωνική ταχυδρομική επιταγή εξπρές μέσω ΕΛΤΑ, κόστος 6€. Θεωρητικά θα τα πάρει την επόμενη ημέρα, στην πράξη μπορεί να αργήσει περισσότερο.

 

Επίσης υπάρχουν υπηρεσίες τύπου moneygram, western union κτλ. Η χρέωση όμως κατά τη γνώμη μου είναι αρκετά μεγάλη, πχ για τον τρόπο που προτάθηκε μέσω ACS+MoneyGram για να στείλεις πχ 500€ και να πάει η ίδια να τα παραλάβει από τοπικό γραφείο το κόστος θα είναι 25€.

Έχω την εντύπωση ότι είναι άμεσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την εντύπωση ότι είναι άμεσο.

 

Ο μόνος τρόπος για να γίνει άμεσα είναι κατάθεση σε τραπεζικό λογαριασμό, με τηλεφωνική ταχυδρομική επιταγή κάθε άλλο παρά άμεσο είναι.

 

Το ταχυδρομικό κατάστημα του αποστολέα κάποια στιγμή διαβιβάζει την εντολή τηλεφωνικά ή μέσω fax στο ταχυδρομικό κατάστημα του παραλήπτη, το πότε ακριβώς θα διαβιβαστεί η εντολή είναι θέμα και ορέξεως και φόρτου εργασίας. Το ίδιο και στο ταχυδρομικό κατάστημα του παραλήπτη για το πότε θα διεκπεραιωθεί η εισερχόμενη εντολή.

 

Ειδικά τις ημέρες εορτών που γίνεται το αδιαχώρητο στα ταχυδρομικά καταστήματα, η καθυστέρηση είναι σχεδόν σίγουρη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν τα βάλεις σε πακέτο και τα στείλεις με courier, το πιο πιθανό είναι ότι δεν θα φτάσουν. Το είχε κάνει η μάνα μου πριν λίγα χρόνια. "Κάπως" κατάλαβαν ότι ο φάκελος περιέχει μετρητά, ανοίχτηκε και τα μετρητά δεν έφτασαν ποτέ. Με ACS το περιστατικό.

 

Χρησιμοποίησε κάποια υπηρεσία αποστολής χρημάτων όπως σου είπαν και οι υπόλοιποι, ή ακόμα καλύτερα (για μικρότερο κόστος) τράπεζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις λογαριασμό στη Πειραιώς τότε μπορεις να κανεις χρήση της υπηρεσίας λεφτα στο λεπτό

 

* Τα ποσά των συναλλαγών Λεφτά στο Λεπτό, συνυπολογίζονται στο όριο αναλήψεων των €840 ανά 15θήμερο (βάσει τροποποίησης της ΠΝΠ της 18.07.2015).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις λογαριασμό στη Πειραιώς τότε μπορεις να κανεις χρήση της υπηρεσίας λεφτα στο λεπτό

 

Τα ποσά των συναλλαγών Λεφτά στο Λεπτό, συνυπολογίζονται στο όριο αναλήψεων των €840 ανά 15θήμερο (βάσει τροποποίησης της ΠΝΠ της 18.07.2015).

 

www.piraeusbank.gr/el/idiwtes/trapezikes-ypiresies/e-banking/dimofileis-ilektronikes-trapezikes-synallages/lefta-sto-lepto

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...