Προς το περιεχόμενο

Σκεψεις για γαμο...ποσο θα παει συνολο;


RHCP12

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι φοβερό που μερικοί άνθρωποι τα βλέπουν όλα άσπρα-μαύρα...προφανώς δεν στηλιτεύεται το ίδιο αυτός που κάνει grande γάμο και έχει 3 μύρια στην άκρη με αυτόν που το κάνει από το υστέρημα του, πόσο μάλλον με αυτόν που χρεώνεται για να το κάνει...

 

Το παλικάρι στην αρχή είπε ότι δεν πολυπαίζουν λεφτά, οπότε το συνετό θα ήταν να κινηθεί απλά. Και απλά σημαίνει ότι την βγάζεις και με 100 ευρώ.

 

Btw, και εμείς πήραμε αρκετά δώρα στον πολιτικό γάμο και σίγουρα βγάλαμε και κάτι, οπότε είναι μύθος ότι δεν βγάζεις λεφτά έτσι. Αν κάνεις τραπέζι θα πάρεις και δώρα. Το αν είναι αρκετό κίνητρο τα λεφτά που μπορεί να βγάλεις για να κάνεις το τραπέζι είναι δικό σου θέμα. Για μας δεν ήταν γι'αυτό και δεν κοιτάξαμε καν πόσα πήραμε. Πάντως να πω ότι εθελοτυφλείτε όσοι νομίζετε ότι μπορείς να κάνεις δεξίωση με 15 ευρώ το κεφάλι και να μαζεύεις 200ευρά αριστερά δεξιά. Ότι δίνεις παίρνεις και εδώ και κυρίως γιατί ο κόσμος που ξέρουμε οι περισσότεροι είναι του ιδίου οικονομικού βεληνεκούς χοντρικά με εμάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 203
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Λοιπον,ειμαι με μια κοπελα 6 χρονια,δουλεια τωρα εχουμε μονιμη,με βασικο και οι δυο δυστυχως αλλα εχουμε,μεταξυ σοβαρου και αστειου μιλαμε για γαμο αλλα σκεφτομαστε τα λεφτα,σπιτι δικο μας να μεινουμε δε θα εχουμε εκτος αν νοικιασουμε,δανειο θα ηθελα να παρω αλλα με το βασικο δε νομιζω να δινουν για στεγαστικο,μετα ειναι ολα τα επιπλα του σπιτιου,τα εξοδα δεη,νερο,κοινοχρηστα...τα εξοδα ολου του γαμου που δεν ξερω ποσο θα πανε...δηλαδη ποσο θα παει ολος ο γαμος;

 

Θα σου μιλήσω για την δική μου περίπτωση.

α) 25 ευρώ η αναγγελία στην εφημερίδα (το ποσό κυμαίνεται ανάλογα την εφημερίδα - υπάρχουν και φθηνότερες),

β) 2 ευρώ οι δύο εφημερίδες,

γ) 36 ευρώ τα δύο παράβολα από την εφορία (συμπεριλαμβάνεται το χαρτόσημο).

 

Σύνολο 63 ευρώ.

 

Δεν έγινε κανένα τραπέζι (δεν θέλαμε), δεν καλέσαμε κανέναν (δεν θέλαμε), ούτε τους γονείς/οικογένειες μας, και είμασταν εμείς οι δύο μας και οι δυο μάρτυρες.

 

Μία εβδομάδα μετά κάναμε το τραπέζι στις οικογένειες μας (γονείς και αδέρφια μόνο), τελείως τυπικά για να μη γκρινιάζουν, σαν να πηγαίναμε ένα μεσημέρι κυριακής για φαγητό.

 

 

Ούτε εγώ ούτε η γυναίκα μου θέλαμε ποτέ να παντρευτούμε και το βλέπουμε ως κάτι εντελώς γελοίο σαν διαδικασία και θεσμό. Δυστυχώς όμως είναι έτσι δομημένη οι κοινωνία που μπορεί κάποιος να είναι ο άνθρωπος σου αλλά σε περίπτωση στραβής να πάρει τα @@ του επειδή δεν μπήκαν ποτέ οι υπογραφές. Οπότε αποφασίσαμε να παντρευτούμε αλλά όσο πιο τυπικά γίνεται και μη δίνοντας καμία παραπάνω αξία. Μια διαδικασία δηλαδή σαν να πηγαίνεις να βγάλεις ταυτότητα. Και αυτό ακριβώς κάναμε ώστε να είμαστε εντάξει και με τα πιστεύω μας.

 

Τα λεφτά τα φάγαμε όλα σε ταξίδια και άλλα.. :P

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ούτε εγώ ούτε η γυναίκα μου θέλαμε ποτέ να παντρευτούμε και το βλέπουμε ως κάτι εντελώς γελοίο σαν διαδικασία και θεσμό. Δυστυχώς όμως είναι έτσι δομημένη οι κοινωνία που μπορεί κάποιος να είναι ο άνθρωπος σου αλλά σε περίπτωση στραβής να πάρει τα @@ του επειδή δεν μπήκαν ποτέ οι υπογραφές. Οπότε αποφασίσαμε να παντρευτούμε αλλά όσο πιο τυπικά γίνεται και μη δίνοντας καμία παραπάνω αξία. Μια διαδικασία δηλαδή σαν να πηγαίνεις να βγάλεις ταυτότητα. Και αυτό ακριβώς κάναμε ώστε να είμαστε εντάξει και με τα πιστεύω μας.

 

Τα λεφτά τα φάγαμε όλα σε ταξίδια και άλλα.. :P

 

 

Το σύμφωνο συμβίωσης δεν θα σας εξασφάλιζε; Ρωτάω σοβαρά

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το σύμφωνο συμβίωσης δεν θα σας εξασφάλιζε; Ρωτάω σοβαρά

 

 

 

Πριν χρόνια που παντρευτήκαμε τα πράγματα με το Σύμφωνο δεν ήταν όπως είναι τώρα και κυρίως δεν είμασταν εμείς τόσο ενημερωμένοι όσο τώρα. Εάν παντρευόμασταν τώρα πχ, δεν στο λέω με απόλυτη σιγουριά, αλλά υπήρχε μια μικρή πιθανότητα να το κάναμε με Σύμφωνο Συμβίωσης. Και λέω μικρή πιθανότητα διότι υπάρχουν φορολογικά προβλήματα, ασφαλιστικά/συνταξιοδοτικά προβλήματα και -το κυριότερο- γραφειοκρατικά προβλήματα. Υπήρχαν τέτοια προβλήματα σίγουρα μέχρι πρότινος, τουλάχιστον

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Να πω και εγω το πονο μου.

Προσωπικα το βρισκω παραλογο να κανει καποιος γαμο και να ξοδεψει τοσα λεφτα εκτος αν του περισσεύουν και μιλαω κυριως για αθηνα κτλ.

Επαρχεια ξερω με 20 ευρω κανεις τραπεζι με τα παντα. Αθηνα απο 40 ολα μαζι. 

Εγω ηθελα τυπικο γαμο χωρις τιποτα απολυτως(πολιτικο). Ομως η αλλη πλευρα θελει κλασικο γαμο με ολα. Γενικα οσοι γνωστοι μου καναν γαμο κανενας δεν εβγαλε λεφτα και χαλασαν 20000+ . Στις εποχες που ζουμε το θεωρω παραλογο. Γενικα ομως το να θελει μονο ο ενας ειναι μιζερο. Ειναι και χαμενος χρονος προετιμασιες κτλ.χαμενα 1000λιαρικα σε φωτογραφους , στολισμους κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, ParhsG είπε

Να πω και εγω το πονο μου.

Προσωπικα το βρισκω παραλογο να κανει καποιος γαμο και να ξοδεψει τοσα λεφτα εκτος αν του περισσεύουν και μιλαω κυριως για αθηνα κτλ.

Επαρχεια ξερω με 20 ευρω κανεις τραπεζι με τα παντα. Αθηνα απο 40 ολα μαζι. 

Εγω ηθελα τυπικο γαμο χωρις τιποτα απολυτως(πολιτικο). Ομως η αλλη πλευρα θελει κλασικο γαμο με ολα. Γενικα οσοι γνωστοι μου καναν γαμο κανενας δεν εβγαλε λεφτα και χαλασαν 20000+ . Στις εποχες που ζουμε το θεωρω παραλογο. Γενικα ομως το να θελει μονο ο ενας ειναι μιζερο. Ειναι και χαμενος χρονος προετιμασιες κτλ.χαμενα 1000λιαρικα σε φωτογραφους , στολισμους κτλ.

 

κανε συμφωνο συμβιωσης φιλε και θρησκευτικο οταν μαζεψεις τα χρηματα. το κοστος ειναι στα 100-150 ευρω, εχει ισχυ γαμου και το μονο που χρειαζεσαι ειναι κυριολεκτικα 1 ταυτοτητα. Πας σε συμβολαιογραφο και μετα ληξιαρχειο για ανοιγμα ημεριδας και καταθεση των χαρτιων. Αν εισαι γατος και τυχερος μεσα σε ενα 3ωρο εχεις τελειωσει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, txcellas είπε

κανε συμφωνο συμβιωσης φιλε και θρησκευτικο οταν μαζεψεις τα χρηματα. το κοστος ειναι στα 100-150 ευρω, εχει ισχυ γαμου και το μονο που χρειαζεσαι ειναι κυριολεκτικα 1 ταυτοτητα. Πας σε συμβολαιογραφο και μετα ληξιαρχειο για ανοιγμα ημεριδας και καταθεση των χαρτιων. Αν εισαι γατος και τυχερος μεσα σε ενα 3ωρο εχεις τελειωσει!

Ε αν το εχουν καημο πεθερικα και γυναικα δε γλιτωνεις. Απο την οικογενεια μου δεν υπαρχουν χρηματα καθολου. Παρολα αυτα δεν εχω και συγγενεις παρα ελαχιστους οποτε μικρο το κακο. 

Γενικα υπαρχουν ανθρωποι που ζουν απο business με γαμους και πεφτει χρημα θεωρω

Επεξ/σία από ParhsG
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ParhsG είπε

Ε αν το εχουν καημο πεθερικα και γυναικα δε γλιτωνεις. Απο την οικογενεια μου δεν υπαρχουν χρηματα καθολου. Παρολα αυτα δεν εχω και συγγενεις παρα ελαχιστους οποτε μικρο το κακο. 

Γενικα υπαρχουν ανθρωποι που ζουν απο business με γαμους και πεφτει χρημα θεωρω

 

3 ώρες πριν, ParhsG είπε

Να πω και εγω το πονο μου.

Προσωπικα το βρισκω παραλογο να κανει καποιος γαμο και να ξοδεψει τοσα λεφτα εκτος αν του περισσεύουν και μιλαω κυριως για αθηνα κτλ.

Επαρχεια ξερω με 20 ευρω κανεις τραπεζι με τα παντα. Αθηνα απο 40 ολα μαζι. 

Εγω ηθελα τυπικο γαμο χωρις τιποτα απολυτως(πολιτικο). Ομως η αλλη πλευρα θελει κλασικο γαμο με ολα. Γενικα οσοι γνωστοι μου καναν γαμο κανενας δεν εβγαλε λεφτα και χαλασαν 20000+ . Στις εποχες που ζουμε το θεωρω παραλογο. Γενικα ομως το να θελει μονο ο ενας ειναι μιζερο. Ειναι και χαμενος χρονος προετιμασιες κτλ.χαμενα 1000λιαρικα σε φωτογραφους , στολισμους κτλ.

 

Κατ αρχή, άμα είναι τέτοια η μέλλουσα σύζυγος, δεν θα συμβούλευα να επενδύσεις σε γάμους. Αν δεν γουστάρει ούτε καν ένα πολιτικό και ένα τραπέζι για την οικογένεια (στην χειρότερη να σε στείλει πίσω κανένα 800άρι εκτός του νυφικού), χωρίς να κατανοεί την οικονομική κατάσταση, άστο γιατί μια ωραία πρωία που θα σου δώσει τα χαρτιά του διαζυγίου θα κλαις τα λεφτά σου. Καλύτερα τότε να πας κάνα χρόνο Ταϊλάνδη να ζήσεις σαν βασιλιάς ;) 

Από την άλλη, τι €20,000 γάμος στην φαλιρισμένη Ελλάδα ήταν αυτός; Ήμαρτον.
140 καλεσμένους είχε ο άλλος έξω από το Leeds το περασμένο Σάββατο, όλα μαζί με ταξίδι  (3 εβδομάδες) σύνολο £6,000 τον έβαλε μέσα εκ των οποίων τα £4,000 τα έβαλε ο πεθερός. 
Και θεωρείτο ακριβό το venue στο Hollins Hall, θα μπορούσε και φτηνότερα ποιο έξω. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άγχος , τρέξιμο , έξοδα και να ξέρετε στο τέλος από τους 200 ας πούμε καλεσμένους οι 180 τουλάχιστον θα είναι δυσαρεστημένοι λέγοντας ο καθένας σε συζητήσεις το κοντό του και το μακρύ  του για τα πολλά στραβά που διαπίστωσαν. Κανένας δεν μένει ευχαριστημένος και το ζευγάρι με τα συμπεθέρια μόλις κατακάτσει ο κουρνιαχτός και μετρήσουν τα χοντρά έξοδα που έκαναν σε σύγκριση με τα ψίχουλα που μάζεψαν από δώρα αρχίζουν να βαράνε ομαδικά τα κεφάλια στον τοίχο για την βλακεία που έκαναν ανοιχτό γάμο και δεν πήγαν στο δήμαρχο να τελειώνουν χωρίς έξοδα.

Οι φωτογραφίες και το βίντεο.Άντε από περιέργεια να τα δουν μία φορά λίγες μέρες μετά το γάμο και έκτοτε ξεχασμένα σε ένα συρτάρι.Τα μόνα βίντεο που βλέπουμε είναι από τα βαφτίσια των παιδιών μου γιατί μου αρέσει να τα βλέπω και χαίρομαι κάθε φορά που τα βλέπω.:)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε ξέρω ισως έτυχε στους γνωστους μου όλοι σχεδον να κάνουν γαμους ακριβους φυσικά με λεφτά γονιών. Ο γαμος που κοστισε 20κ ηταν 3ημερο γλέντι, Κετερινγ απο προηγουμενη μερα και ποτά και παρτυ την επομενη του γαμου, ακομα και hangover kit εδιναν στο γαμο σε ολους.

Οι φωτογράφοι γενικά θελουν 2κ αλλα μπορεις να βρεις και με τα μισά.

Papous1, πολλοι το κάνουν επειδη το γουστάρουν για ψυχολογικους λογους για το x/y λογο και όχι για να βγάλουν λεφτά. Κα ατομα που γνωριζω που μπαίνουν μέσα και τους λεω που θα βρεις τα λεφτα μου λενε "θα βρεθουνε τα λεφτα δεν εναι προβλημα"

Το συμπερασμα μου εινα πως υπαρχει λιπος απο γονεις γενικα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε πολλές περιπτώσεις (αν όχι τις περισσότερες), βγάζεις περισσότερα απ' όσα βάζεις, έστω και λίγο.

Αν βοηθήσουν και οι γονείς, σου μένουν όλο και περισσότερα.

Το πρόβλημα είναι όταν κάποιοι διοργανώνουν γάμο με προκαταβολές και ξεχρεώνουν με τα δώρα, όπου εκεί δεν έχει κανένα νόημα (από οικονομικής πλευράς) για το ζευγάρι, παρά μόνο για τους γονείς και τις διαιωνίζουσες υποχρεώσεις των γονέων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ δεν ξέρω κανέναν να μπήκε μέσα. Βρείτε μια μέση λύση και κάντε κάτι που να ικανοποιήσει όσο γίνεται όλους.

Έξοδα μπορείς να κόψεις διάφορα, τα περισσότερα είναι τζάμπα λεφτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, zio10 είπε

Κι εγώ δεν ξέρω κανέναν να μπήκε μέσα. Βρείτε μια μέση λύση και κάντε κάτι που να ικανοποιήσει όσο γίνεται όλους.

Έξοδα μπορείς να κόψεις διάφορα, τα περισσότερα είναι τζάμπα λεφτά.

Προσωπικά (για αθηνα) δε ξερω κανεναν να έβγαλε λεφτα (δειγμα 20 ατομων). Σε επαρχία ολοι βγαλαν που ξερω ισως και λόγω λιγότερων εξόδων οπως είπα.

Βεβαια δε θεωρω κερδος αν δωσαν οι γονεις πχ 10κ και εβγαλες 5κ. Ελπιζω η χασουρα να ειναι 5k μονο στη περιπτωση μου συνολικα. Επιπλέον ακομα και απο οσους εβγαλαν τα θεωρουν δανεικά μιας και πολλες φορες θα τα δωσεις πισω σε αντιστοιχους γαμους και εχουν exceloφυλο για να ξερουν.

Επεξ/σία από ParhsG
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι για επαρχία μιλάω. Η αλήθεια είναι πάντως ότι είναι λίγο μπέρδεμενα τα πράγματα στο τι εννοεί ο καθένας έβγαλα ή δεν έχασα. Γιατί είναι οι γονείς που κάποιοι δεν τους υπολογίζουν. 

Επεξ/σία από zio10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...