Προς το περιεχόμενο

Μεταφορα λυμενης μηχανης με επιβατηγο αυτ/το. Επιτρεπεται?


BaggsR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα.

Ξερει κανεις να μου πει υπευθυνα και επισημα, εαν επιτρεπεται η απαγορευεται να μεταφερω το λυμενο μου παπακι με το επιβατηγο μου αυτοκινητο?

Το παπι χωραει μεσα ανετα και ολοκληρο, απλως λυμενο θα ειναι πιο ασφαλες και πιο ευκολο στο φορτωσε - ξεφορτωσε.

Ακουω πολλα για απαγορευση τετοιου ειδους μεταφορας. Δηλαδη πρεπει να πληρωσω νταβατζηλικι 40 ευρω μεταφορικη ενω θα κανω το ταξιδι ουτως η αλλως?

Η μηχανη ειναι στο ονομα μου, με προσωρινη καταθεση πινακιδας και εχω το χαρτι απο την εφορια / υπουργειο οτι μου ανηκει.

Ενημερωτικα θελω να μεταφερω το παπι στην αθηνα για βελτιωση / ανακατασκευη καθως στην επαρχια δεν βρισκω καποιον που να το αναλαμβανει.

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα.

 

Ξερει κανεις να μου πει υπευθυνα και επισημα, εαν επιτρεπεται η απαγορευεται να μεταφερω το λυμενο μου παπακι με το επιβατηγο μου αυτοκινητο?

 

Το παπι χωραει μεσα ανετα και ολοκληρο, απλως λυμενο θα ειναι πιο ασφαλες και πιο ευκολο στο φορτωσε - ξεφορτωσε.

 

Ακουω πολλα για απαγορευση τετοιου ειδους μεταφορας. Δηλαδη πρεπει να πληρωσω νταβατζηλικι 40 ευρω μεταφορικη ενω θα κανω το ταξιδι ουτως η αλλως?

 

Η μηχανη ειναι στο ονομα μου, με προσωρινη καταθεση πινακιδας και εχω το χαρτι απο την εφορια / υπουργειο οτι μου ανηκει.

 

Ενημερωτικα θελω να μεταφερω το παπι στην αθηνα για βελτιωση / ανακατασκευη καθως στην επαρχια δεν βρισκω καποιον που να το αναλαμβανει.

 

Ευχαριστω εκ των προτερων.

 

Αν θέλεις υπεύθυνη και επίσημη απάντηση, να απευθυνθείς στην διεύθυνση επικοινωνιών και μεταφορών και στην τροχαία με γραπτά αιτήματα/ερωτήσεις ή σε κάποιο δικηγόρο.

 

Αν βολεύεσαι με ανεύθυνη και ανεπίσημη απάντηση, τότε όχι, γενικά δεν απαγορεύεται να μεταφέρεις το λυμένο σου παπάκι με το επιβατικό σου αυτοκίνητο. Ειδικά για την περίπτωση σου όμως απαγορεύεται, μια και όταν έκανες ακινησία δήλωσες γραπτώς ότι θα παραμείνει σε μια συγκεκριμένη διεύθυνση κατά τη διάρκεια της ακινησίας, και τιμωρείται με φυλάκιση 3 τουλάχιστον μηνών.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αν θέλεις υπεύθυνη και επίσημη απάντηση, να απευθυνθείς στην διεύθυνση επικοινωνιών και μεταφορών και στην τροχαία με γραπτά αιτήματα/ερωτήσεις ή σε κάποιο δικηγόρο.

 

Αν βολεύεσαι με ανεύθυνη και ανεπίσημη απάντηση, τότε όχι, γενικά δεν απαγορεύεται να μεταφέρεις το λυμένο σου παπάκι με το επιβατικό σου αυτοκίνητο. Ειδικά για την περίπτωση σου όμως απαγορεύεται, μια και όταν έκανες ακινησία δήλωσες γραπτώς ότι θα παραμείνει σε μια συγκεκριμένη διεύθυνση κατά τη διάρκεια της ακινησίας, και τιμωρείται με φυλάκιση 3 τουλάχιστον μηνών.

Μην κολλας στις λεξεις επισημα και υπευθυνα. Τις χρησιμοποιησα για μην ποσταρει κανεις αερολογιες του τυπου "ενας φιλος του ξαδερφου μου απο το παραδιπλα χωριο", κτλπ

 

Σε ευχαριστω για την απαντηση, καθως εχουν περασει 5 η 6 χρονια απο την καταθεση πινακιδας και οφειλω να πω οτι δεν το γνωριζα / θυμομουν οτι δηλωσα κατι τετοιο. Προφανως για να το λες ισχυει. 

 

Αν παρω την πινακιδα πισω απο το υπουργειο τοτε φανταζομαι ειμαι οκ? Αν δεν κανω λαθος πληρωνω μονο τα τελη του 2017.

 

Ετσι και αλλιως το μηχανακι θα ανακατασκευαστει για κυκλοφορια, οποτε θα την επαιρνα πισω ετσι και αλλιως. Λιγο νωριτερα δεν λεει κατι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην ψαρωνεις,την δήλωση την ζητάνε για να μην αφεθεί το όχημα σε δημόσιο χώρο.αλλά ποιο επιβατηγό χωράει μηχανάκι,έστω λυμένο;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην κολλας στις λεξεις επισημα και υπευθυνα. Τις χρησιμοποιησα για μην ποσταρει κανεις αερολογιες του τυπου "ενας φιλος του ξαδερφου μου απο το παραδιπλα χωριο", κτλπ

 

Σε ευχαριστω για την απαντηση, καθως εχουν περασει 5 η 6 χρονια απο την καταθεση πινακιδας και οφειλω να πω οτι δεν το γνωριζα / θυμομουν οτι δηλωσα κατι τετοιο. Προφανως για να το λες ισχυει. 

 

Αν παρω την πινακιδα πισω απο το υπουργειο τοτε φανταζομαι ειμαι οκ? Αν δεν κανω λαθος πληρωνω μονο τα τελη του 2017.

 

Ετσι και αλλιως το μηχανακι θα ανακατασκευαστει για κυκλοφορια, οποτε θα την επαιρνα πισω ετσι και αλλιως. Λιγο νωριτερα δεν λεει κατι.

Μα δεν κόλλησα σε αυτές τις λέξεις, αν είχα κολλήσει δεν θα είχα γράψει καν την δεύτερη παράγραφο στην απάντηση μου :)

 

Την πινακίδα θα την πάρεις πίσω από την εφορία, όχι από το υπουργείο.

 

Εκτός από τα τέλη του 17 όμως έχε υπόψιν ότι πρέπει να το περάσεις κτεο μέσα σε 20 ημέρες(ή 40, δεν θυμάμαι καλά) από τη στιγμή που θα κάνεις άρση ακινησίας, αλλιώς θα έχεις πρόστιμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν εχω καταλαβει καλα θα κουβαλησεις μονο το μοτερ, σωστα;

 

Γιατι να πειράζει η ακινησία στο να μετακινήσεις για επισκευη το μοτερ..; εχε τα χαρτια του μαζι για να εισαι οκ στο 1 τοις χιλιοίς που θα σε σταματήσει κάποιος και πες οτι το πας για επισκευη ωστε να κανεις μετα αρση ακινησίας και τελειωσε η υποθεση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν εχω καταλαβει καλα θα κουβαλησεις μονο το μοτερ, σωστα;

Εγώ πάλι από τα παρακάτω κατάλαβα πως θέλει να το κουβαλήσει ολόκληρο:

 

επιτρεπεται η απαγορευεται να μεταφερω το λυμενο μου παπακι με το επιβατηγο μου αυτοκινητο?

 

Το παπι χωραει μεσα ανετα και ολοκληρο, απλως λυμενο θα ειναι πιο ασφαλες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αλλα γιατι να κουβαλήσει ολοκληρο το παπι για βελτιωση οταν μπορει να παρει μονο τα εξαρτηματα που χρειαζεται;

 

Για ανακατασκευή μίλησε, όχι για βελτίωση κινητήρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν κόλλησα σε αυτές τις λέξεις, αν είχα κολλήσει δεν θα είχα γράψει καν την δεύτερη παράγραφο στην απάντηση μου :)

 

Την πινακίδα θα την πάρεις πίσω από την εφορία, όχι από το υπουργείο.

 

Εκτός από τα τέλη του 17 όμως έχε υπόψιν ότι πρέπει να το περάσεις κτεο μέσα σε 20 ημέρες(ή 40, δεν θυμάμαι καλά) από τη στιγμή που θα κάνεις άρση ακινησίας, αλλιώς θα έχεις πρόστιμα.

 

Και παλι ευχαριστω φιλε μου. Ναι εφορια εννοουσα. Θα περασω απο εκει να ρωτησω για σιγουρια.

 

Για ανακατασκευή μίλησε, όχι για βελτίωση κινητήρα

 

Ναι ολοκληρο θελω να το μεταφερω, δεν κανουν δουλεια μονο με το μοτερ μου ειπαν.

μην ψαρωνεις,την δήλωση την ζητάνε για να μην αφεθεί το όχημα σε δημόσιο χώρο.αλλά ποιο επιβατηγό χωράει μηχανάκι,έστω λυμένο;

 

Τoyota Carina. Χωρος αποσκευων for days!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην ψαρωνεις,την δήλωση την ζητάνε για να μην αφεθεί το όχημα σε δημόσιο χώρο.αλλά ποιο επιβατηγό χωράει μηχανάκι,έστω λυμένο;

Άν ρίξεις τα πίσω καθίσματα, όλα εκτός σμαρτ και toyota iq.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πληρωνεις ολα τα τελη οχι μονο του 17.Αν ηταν διαφορετικα, ποτε θα πληρωνες των προηγουμενων ετων?

Συγγνώμη αλλά αυτό πώς προέκυψε?

 

Σε ακινησία το είχε ο άνθρωπος το παπί, γιατί να πληρώσει τέλη εκτός της χρονιάς που θα κάνει άρση?

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πληρωνεις ολα τα τελη οχι μονο του 17.Αν ηταν διαφορετικα, ποτε θα πληρωνες των προηγουμενων ετων?

 

 

Συγγνώμη αλλά αυτό πώς προέκυψε?

 

Σε ακινησία το είχε ο άνθρωπος το παπί, γιατί να πληρώσει τέλη εκτός της χρονιάς που θα κάνει άρση?

 

 

 

Εχει δικιο ο Knight of Mercy. Αλλιως δεν θα κατεθετα πινακιδες.

 

Βασικα ηταν η ερωτηση που εκανα τοτε και στον υπαλληλο του υπουργειου και της εφοριας , καθως δεν ηξερα ποιος τα αναλαμβανει αυτα.

 

Καταθετεις πινακιδες, το δηλωνεις ακινησια λογω βλαβης η για οικονομικους λογους και ετσι δεν γινεται οριστικη διαγραφη.

 

Αν δεν τους ρωτησεις, στο κανουν διαγραφη γιατι ετσι γουσταρουν ή μπορει να εχουν και εντολες εκ των ανωτερων. (δεν υπαρχει λογικη, Ελληνικο δημοσιο for ever που λενε και τα σκουμπρια)

 

Στο παρα πεντε μου εκοψε τοτε να τους το διευκρινήσω. Η υπαλληλος του υπουργειου θυμαμαι ηταν και 100% σιγουρη οτι καταθεση πινακιδων χωρις οριστικη διαγραφη δεν γινεται. Τρομαρα της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...