Προς το περιεχόμενο

Αθλητικό υπόδημα για τρέξιμο


tonkpils

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλα δεν ισχυει αυτο. Η διαφορα ουσιαστικα ειναι στο οτι καποιος πχ που παταει προς τα μεσα ασκει μεγαλυτερη πιεση σε συγκεκριμενο σημειο στο ποδι του (ενω στην εξω μερια δεν την επιβαρυνει "καθολου") οποτε και αυτο το σημειο θελει περισσότερη υποστήριξη

 

 

Δεν το λέω εγώ. Αυτοί που τα ψάχνουνε...

Εγώ ευτυχώς πατάω κανονικά και δεν έχω θέμα.

Αν ψάξεις σε έρευνες, υπάρχουν πολλοί γυμναστές-προπονητές που το λένε.

Απλά το ανέφερα...

Γενικά, αν δε δοκιμάσεις στο δρόμο σε αρκετά χιλιόμετρα το παπούτσι, δεν ξέρεις αν σου κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα. Πλησιάζουν οι ''Ελληνικές'' εκπτώσεις κ σκέφτομαι να αγοράσω καινούργιο ζευγάρι αθλητικά για τρέξιμο κ θέλω την βοήθειά σας.

 

Τα θέλω για

- τρέξιμο σε άσφλατο αλλά κ σε χωματόδρομο ταυτόχρονα

- η καμάρα του ποδιού είναι μέτρια προς ψηλή ίσως

- περίπου 5-6 χιλιόμετρα τρέξιμο, 2-4 φορές την βδομάδα

- όχι ακριβότερα των 60 ευρώ.

 

 

Τέλος κ κυριότερο, θέλω η σόλα του να μην σχίζεται-φθείρεται. Είχα αγοράσει τον περασμένο Αύγουστο από το One Salonika κάτι Nike Lunartempo με 60 ευρώ. Μέσα σε 1,5 μήνα η σόλα του δεξιού είχε γδαρθεί κ το παπούτσι ήταν πλέον στραβό. Μπορείτε να το δείτε κ στις φωτογραφίες που έχω επισυνάψει.

 

Πρωτού πείτε ότι αυτό έγινε λόγω χωματόδρομου ενώ αυτά είναι μόνο για άσφαλτο, το αριστερό μου δεν εχει υποστεί τέτοια αλλοίωση. Επίσης το ίδιο συνέβει κ στο δεξιό στρατιωτικό μου άρβυλο πριν 4 χρόνια.

 

 

EDIT: Πριν από τα Nike είχα πάρει αυτά εδώ.

Μέσα σε ένα μήνα κάναν τρύπα μικρή μπροστά στην ραφή κ το δεξιό ισχίο με πονούσε μετά από τρέξιμο. Τώρα τα έχω μόνο για καθημερινή απλή χρήση. Φθάρσιμο πάντως όμως δεν μου κάναν όπως τα Nike.

έτρεχα 5 μήνες κάθε μέρα ( και τους τελευταίους 3, 1-2 φορές την εβδομάδα δηλ στο σύνολο 8 μήνες) 7-8 χλμ  με τα admiral των 20€ (απο προσφορά) .... δεν έχουν φθαρεί ούτε στο μισό απ τα δικά σου ... τρέχω 20% χαλίκι 80% άσφαλτο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι κανένας αθλιατρος, αλλά από τις φώτο βλέπω ότι έχεις over pronation!

 

Έχεις δύο επιλογές:

1. Πας σε γιατρό να σου φτιάξει πάτους.

2. Πας σε ειδικό μαγαζί να για σου κάνει δυναμικό πελματογράφημα.

 

Εγώ θα σου πρότεινα

1. asics kayano, ξεκινάει από 130.

2. Mizuno Paradox, κοντά στα 100.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έτρεχα 5 μήνες κάθε μέρα ( και τους τελευταίους 3, 1-2 φορές την εβδομάδα δηλ στο σύνολο 8 μήνες) 7-8 χλμ  με τα admiral των 20€ (απο προσφορά) .... δεν έχουν φθαρεί ούτε στο μισό απ τα δικά σου ... τρέχω 20% χαλίκι 80% άσφαλτο 

 

 

Ναι, αλλά έχετε διαφορετικό πάτημα. Δε λέει κάτι αυτό.

 

 

Δεν είμαι κανένας αθλιατρος, αλλά από τις φώτο βλέπω ότι έχεις over pronation!

 

Έχεις δύο επιλογές:

1. Πας σε γιατρό να σου φτιάξει πάτους.

2. Πας σε ειδικό μαγαζί να για σου κάνει δυναμικό πελματογράφημα.

 

Εγώ θα σου πρότεινα

1. asics kayano, ξεκινάει από 130.

2. Mizuno Paradox, κοντά στα 100.

 

 

Τα kayano όντως έχουν καλή φήμη για over pronation, αν και υπάρχουν και αναφορές από άλλους για προβλήματα. Γενικά είναι βαριά παπούτσια.

Για να γλυτώσεις χρήματα, μην παίρνεις τα τελευταία μοντέλα. ΚΑι να έχεις υπόψιν οτί μοντέλο από μοντέλο διαφέρει. Μπορεί δηλαδή να σε βόλεψε ας πούμε τυχαία τα νούμερα το kayano 11 και μετά να πας να πάρεις το επόμενο μοντέλο το 12 και να έχεις θέμα.

Στη θέση σου, αν και δε νομίζω να ανέφερες και τα χιλιόμετρα που τρέχεις, θα ταξινομούσα τα support παπούτσια στο σαιτ που σου έστειλα και θα έπαιρνα μια από τις δρομικές μάρκες χωρίς να ξεφύγω πολύ σε χρήματα. Δε σημαίνει οτι κάτι που είναι ακριβό είναι και καλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

έτρεχα 5 μήνες κάθε μέρα ( και τους τελευταίους 3, 1-2 φορές την εβδομάδα δηλ στο σύνολο 8 μήνες) 7-8 χλμ  με τα admiral των 20€ (απο προσφορά) .... δεν έχουν φθαρεί ούτε στο μισό απ τα δικά σου ... τρέχω 20% χαλίκι 80% άσφαλτο 

1000 φορες ξυπόλητος απο παπουτσια επιπεδου admiral. Οπως δε θα εβαζες στο αμαξι σου οτι να ναι λαστιχα γιατι παιζεις με την ασφαλεια σου ετσι και με τα παπουτσια.

 

Δεν είμαι κανένας αθλιατρος, αλλά από τις φώτο βλέπω ότι έχεις over pronation!

 

 

και εγω αυτο ειπα! Ακομη νομιζω και σητ μιζουνο στο Κολωνάκι νομιζω μπορει να κανει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχύει αυτό που λες με τα kayano. Έχω ακούσει πχ τα καλύτερα για την έκδοση Χ και τα χειρότερα για το αμέσως επόμενο μοντέλο.

Γενικά τα support είναι και λιγάκι βαρύτερα παπούτσια. Εντάξει μην φανταστείς ότι είναι και αρβύλες, αλλά μια επιβάρυνση 50+ γραμμάρια την έχουν.

 

Εγώ, με μικρό πρόβλημα υπερπρυνισμού, έχω εδώ και 4 χρόνια τα asics nimbus 15 και μετά από 1000+ χιλιόμετρα σε ταρτάν, χώμα και άσφαλτο είμαι ευχαριστημένος.

 

Για support επιδόσεων, έχω πάρει το brooks purecadence 3, το οποίο δεν έχω προλάβει να δοκιμάσω γιατί έχω να τρέξω πάνω από 2 χρόνια! (ΑΡΧΙΤΕΜΠΕΛΟΣ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχύει αυτό που λες με τα kayano. Έχω ακούσει πχ τα καλύτερα για την έκδοση Χ και τα χειρότερα για το αμέσως επόμενο μοντέλο.

Γενικά τα support είναι και λιγάκι βαρύτερα παπούτσια. Εντάξει μην φανταστείς ότι είναι και αρβύλες, αλλά μια επιβάρυνση 50+ γραμμάρια την έχουν.

 

Εγώ, με μικρό πρόβλημα υπερπρυνισμού, έχω εδώ και 4 χρόνια τα asics nimbus 15 και μετά από 1000+ χιλιόμετρα σε ταρτάν, χώμα και άσφαλτο είμαι ευχαριστημένος.

 

Για support επιδόσεων, έχω πάρει το brooks purecadence 3, το οποίο δεν έχω προλάβει να δοκιμάσω γιατί έχω να τρέξω πάνω από 2 χρόνια! (ΑΡΧΙΤΕΜΠΕΛΟΣ)

 

 

Θέλει να μην το σκέφτεσαι...απλά πας και τρέχεις :)

Βάλε και κανέναν αγώνα μέσα στο πρόγραμμα και όλα γίνονται!

Ναι, για τα nimbus και γω έχω ακούσει πολύ καλά. Τα φοράνε πολλοί σε μεγάλες αποστάσεις. Και πολύ γερά. Αν θυμάμαι καλά δεν ανήκουν στα προτεινόμενα για υπερπρηνισμό αλλά παρέχουν μεγάλη υποστήριξη στο πόδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν εκανα τρεξιμο με προπονητη ολυμπιονικη , η αποψη ηταν πως ειναι καλυτερα τα ουδετερα παπουτσια και να φτιαξεις ειδικους πατους.

 

Αυτη τη λυση λοιπον προτεινω

 

Τωρα ομως ειπε κι ο σπέκτ παπουτσια των 20-30€, admiral κλπ ειναι για πεταμα.

Εκτος αν δε σε νοιαζουν τα ποδια και η μεση σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν εκανα τρεξιμο με προπονητη ολυμπιονικη , η αποψη ηταν πως ειναι καλυτερα τα ουδετερα παπουτσια και να φτιαξεις ειδικους πατους.

 

Αυτη τη λυση λοιπον προτεινω

 

Τωρα ομως ειπε κι ο σπέκτ παπουτσια των 20-30€, admiral κλπ ειναι για πεταμα.

Εκτος αν δε σε νοιαζουν τα ποδια και η μεση σου.

 

 

Για τα χρήματα εξαρτάται...

Υπάρχουν οικονομικά παπούτσια αρκετά καλά - δε μιλάω για τα admiral.

Αλλά ναι 20-30 ευρώ για παπούτσι δρομικό, εκτός αν το βρεις σε προσφορά, είναι λίγα. Αλλά με 50-60 βρίσκεις...

Δε χρειάζεται να ξεπεράσεις τα 100 ευρώ για να βρεις καλό παπούτσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν εκανα τρεξιμο με προπονητη ολυμπιονικη , η αποψη ηταν πως ειναι καλυτερα τα ουδετερα παπουτσια και να φτιαξεις ειδικους πατους.

 

Αυτη τη λυση λοιπον προτεινω

 

Τωρα ομως ειπε κι ο σπέκτ παπουτσια των 20-30€, admiral κλπ ειναι για πεταμα.

Εκτος αν δε σε νοιαζουν τα ποδια και η μεση σου.

 

Νικ. Π;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χρονιά τρέχω με diadora, admiral, lotto κτλ μια χαρά είναι δεν είχα ποτέ πρόβλημά ούτε έχω αποκτήσει ... μην νομίζετε όσοι αγοράζετε παπούτσια των 60-80€ παίρνετε πολύ ανώτερη ποιότητά ... άπλα πληρώνετε το όνομά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χρονιά τρέχω με diadora, admiral, lotto κτλ μια χαρά είναι δεν είχα ποτέ πρόβλημά ούτε έχω αποκτήσει ... μην νομίζετε όσοι αγοράζετε παπούτσια των 60-80€ παίρνετε πολύ ανώτερη ποιότητά ... άπλα πληρώνετε το όνομά

"Χρονια δε χρησιμοποιω ζωνη στο αμαξι , ποτε δεν ειχα προβλημα."

 

Το οτι ως τωρα εχεις σταθει τυχερος δε παει να πει οτι κανεις καλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χρονιά τρέχω με diadora, admiral, lotto κτλ μια χαρά είναι δεν είχα ποτέ πρόβλημά ούτε έχω αποκτήσει ... μην νομίζετε όσοι αγοράζετε παπούτσια των 60-80€ παίρνετε πολύ ανώτερη ποιότητά ... άπλα πληρώνετε το όνομά

 

"Χρονια δε χρησιμοποιω ζωνη στο αμαξι , ποτε δεν ειχα προβλημα."

 

Το οτι ως τωρα εχεις σταθει τυχερος δε παει να πει οτι κανεις καλα.

 

Είναι και στον άνθρωπο.

Εδώ υπάρχουν και πολλοί που τρέχουν ξυπόλητοι ή σχεδόν ξυπόλητοι...

Με κάτι περίεργα παπούτσια που πιάνουν κάθε δάχτυλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγοράζω πολλά πράγματα online, αλλά ποτέ δεν θα έπαιρνα παπούτσι ή ρούχα χωρίς δοκιμή.

 

Πόσο μάλλον εσύ που έχεις μεγάλη καμαρα ποδιού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...