Προς το περιεχόμενο

Κοινωνικο εισοδημα αλληλεγγυης


iordanis77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

51 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Θα μπορείς να κάνεις αίτηση αν ενοικιάσεις, αλλά τον 7' μήνα της ενοικίασης.

ΥΓ. Όχι, δηλαδή, σήμερα ενοικιάσα, φέρτε μου το ΚΕΑ.

Είναι σίγουρο αυτό γιατι εγω νόμιζα οτι μπόρεις απο την αρχή να κανεις αιτήση και απο τον επομενο μήνα να παιρνεις κανονικά το επίδομα αφου το συστημα θα δει μονο το μισθωτηριο στο ονομα σου και την παροχη του ρευματος και εφοσον εγκριθει δεν θα ξεκινησει απο τον επομενο μηνα να καταβάλετε?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, motox είπε

Είναι σίγουρο αυτό γιατι εγω νόμιζα οτι μπόρεις απο την αρχή να κανεις αιτήση και απο τον επομενο μήνα να παιρνεις κανονικά το επίδομα αφου το συστημα θα δει μονο το μισθωτηριο στο ονομα σου και την παροχη του ρευματος και εφοσον εγκριθει δεν θα ξεκινησει απο τον επομενο μηνα να καταβάλετε?

 

Δεν χρειάζεται να νομίζεις κάτι.

Εσύ, από τον 1' μήνα κάνε αίτηση και αν την δεχθεί το σύστημα έχει καλώς.

Δεν χάνεις τίποτα.

Το πολύ πολύ να περιμένεις έως τον 7' που λέω εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, motox είπε

Εγώ θέλω να κάνω μια ερώτηση σχετικά με το ΚΕΑ για όποιον γνωρίζει.
Λοιπόν θέλω να νοικιασω  ένα σπίτι μέχρι το καλοκαίρι,εγώ φενομαι φιλοξενούμενος στους γονείς μου στην τελευταία  δήλωση Ε1 ,θα μπορώ να κάνω αίτηση με το νέο μισθωτήριο αν το νοικιασω;Επίσης εγώ δεν δουλεύω κάπου αλλά στο σύστημα φενετε ένα εισόδημα που δεν ξέρω από που προέρχεται εφόσον δεν δουλεύω κάπου τους τελευταίους 6 μήνες.Τη χαρτί πρέπει να πάω ώστε να το διορθώσουν καθώς από αυτό δεν θα εγκριθεί η αίτηση αν την κάνω.

Ευχαριστω.

Αφού περάσουν 6 ολόκληροι μήνες μετά την ενοικίαση, τον 7ο μήνα θα πας με το ενοικιαστήριο συμβόλαιο, το εκκαθαριστικό, βεβαίωση ανεργίας ΟΑΕΔ και εκτύπωση ασφαλιστικής ικανότητας / ενσήμων ΙΚΑ του τελευταίου 7μήνου όπου να φαίνεται οτι δεν έχεις ένσημα, στον Δήμο που ανήκεις, για να σου βγάλουν ΚΕΑ.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, scullyist είπε

Παίζει ρόλο για την έγκριση της αίτησης αν δεν είναι πληρωμένο ένφια και φόρος εισοδήματος;

Τι δουλειά έχουν αυτά !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, GREGORYMO είπε

Τι δουλειά έχουν αυτά !!

Εγώ θεωρούσα πως δεν έχουν, αλλά ο ενδιαφερόμενος έχει φάει κόλλημα (φόβο στην ουσία) πως ίσως έχουν, οπότε ρώτησα μήπως κάτι αγνοούσα εγώ. Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, scullyist είπε

Παίζει ρόλο για την έγκριση της αίτησης αν δεν είναι πληρωμένο ένφια και φόρος εισοδήματος;

δεν εχω πληρωσει ποτε και χρωσταω εφορια 5000 :D 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω μια μικρή διευκρίνηση γιατί δεν μπορώ να καταλάβω αν θα το πάρω τον Δεκέμβρη χωρίς να ανανεώσω την αίτηση ή πρέπει να την ανανεώσω? Με καίει γιατί θα είναι διπλό.

Με μπερδεύει εκείνο που λέει εγκεκριμένη ως 11 του 21. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

1.JPG

2.JPG

3.JPG

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Το αφήνεις όπως είναι και θα πληρωθείς ακόμη για τους μήνες Νοέμβριο και Δεκέμβριο. Η τρέχουσα αίτηση δηλαδή ισχύει για ακόμα δύο μήνες πληρωμών, συν τους προηγούμενους 4 που εμφανίζει το ιστορικό, σύνολο 6 μήνες πληρωμών).

Εξάλλου, τις πρώτες μέρες του Δεκεμβρίου θα σου έρθει ειδοποίηση με SMS και email ότι η αίτηση ανακαλείται λόγω συμπλήρωσης 6 μηνών από το μήνα έγκρισης. Εσύ θα πρέπει μετά να υποβάλλεις νέα αίτηση μέχρι το τέλος Δεκεμβρίου ώστε να πληρωθείς για τον Ιανουάριο και μετά (με βάση τη νέα αίτηση πλέον).

1 λεπτό πριν, SabotazNic είπε

Ειναι εγκεκριμενη μεχρι και τον Νοεμβριο του '21, οποτε πρεπει να ανανεωσεις

Μέσα στο Δεκέμβριο θα πρέπει να ανανεώσει, όχι τώρα. Η πληρωμή του Δεκεμβρίου γίνεται με μήνα αναφοράς το Νοέμβριο οπότε ισχύει κανονικά. Θα μπορούσε να κάνει νέα αίτηση αλλά είναι ένα άχρηστο ρίσκο τη στιγμή που η τρέχουσα αίτηση καλύπτει και το Δεκέμβρη (ως μήνα πληρωμής, όχι αναφοράς).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Foutrelis είπε

 Το αφήνεις όπως είναι και θα πληρωθείς ακόμη για τους μήνες Νοέμβριο και Δεκέμβριο. Η τρέχουσα αίτηση δηλαδή ισχύει για ακόμα δύο μήνες πληρωμών, συν τους προηγούμενους 4 που εμφανίζει το ιστορικό, σύνολο 6 μήνες πληρωμών).

Εξάλλου, τις πρώτες μέρες του Δεκεμβρίου θα σου έρθει ειδοποίηση με SMS και email ότι η αίτηση ανακαλείται λόγω συμπλήρωσης 6 μηνών από το μήνα έγκρισης. Εσύ θα πρέπει μετά να υποβάλλεις νέα αίτηση μέχρι το τέλος Δεκεμβρίου ώστε να πληρωθείς για τον Ιανουάριο και μετά (με βάση τη νέα αίτηση πλέον).

Μέσα στο Δεκέμβριο θα πρέπει να ανανεώσει, όχι τώρα. Η πληρωμή του Δεκεμβρίου γίνεται με μήνα αναφοράς το Νοέμβριο οπότε ισχύει κανονικά. Θα μπορούσε να κάνει νέα αίτηση αλλά είναι ένα άχρηστο ρίσκο τη στιγμή που η τρέχουσα αίτηση καλύπτει και το Δεκέμβρη (ως μήνα πληρωμής, όχι αναφοράς).

σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Οπότε και στο δήμο να μην πάω το Δεκέμβρη (θέλει rapid test) θα το πάρω διπλό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Foutrelis είπε

Μέσα στο Δεκέμβριο θα πρέπει να ανανεώσει, όχι τώρα. Η πληρωμή του Δεκεμβρίου γίνεται με μήνα αναφοράς το Νοέμβριο οπότε ισχύει κανονικά. Θα μπορούσε να κάνει νέα αίτηση αλλά είναι ένα άχρηστο ρίσκο τη στιγμή που η τρέχουσα αίτηση καλύπτει και το Δεκέμβρη (ως μήνα πληρωμής, όχι αναφοράς).

Προφανώς θα το πάρει και τον Δεκέμβριο με μήνα αναφοράς Νοέμβριο, απλά κατάλαβα ότι θέλει να το πάρει και ως μήνα αναφοράς Δεκέμβριο 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, baladisk είπε

Οπότε και στο δήμο να μην πάω το Δεκέμβρη (θέλει rapid test) θα το πάρω διπλό.

Σωστά. Η διπλή πληρωμή του Δεκεμβρίου κατοχυρώνεται από την υπάρχουσα εγκεκριμένη αίτηση. Δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα μέχρι να ακυρωθεί αυτόματα από το σύστημα.

Λίγη προσοχή μόνο για την πληρωμή Ιανουαρίου. Όταν στις αρχές Δεκέμβρη σου έρθει μήνυμα ότι ανακαλείται η αίτηση, αυτό σημαίνει ότι για να πληρωθείς στο τέλος του Ιανουαρίου θα πρέπει να έχεις κάνει νέα αίτηση το Δεκέμβριο (με επίσκεψη στο δήμο αν χρειάζεται να αποδεχτούν κάποιο στοιχείο).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Foutrelis είπε

Σωστά. Η διπλή πληρωμή του Δεκεμβρίου κατοχυρώνεται από την υπάρχουσα εγκεκριμένη αίτηση. Δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα μέχρι να ακυρωθεί αυτόματα από το σύστημα.

Λίγη προσοχή μόνο για την πληρωμή Ιανουαρίου. Όταν στις αρχές Δεκέμβρη σου έρθει μήνυμα ότι ανακαλείται η αίτηση, αυτό σημαίνει ότι για να πληρωθείς στο τέλος του Ιανουαρίου θα πρέπει να έχεις κάνει νέα αίτηση το Δεκέμβριο (με επίσκεψη στο δήμο αν χρειάζεται να αποδεχτούν κάποιο στοιχείο).

δεν με νοιάζει για τον ιανουάριο γιατί μάλλον δεν το δικαιούται το άτομο που έκανε την αίτηση. Έχει εγγραφεί στον ΕΚΦΑ (ασκούμενη δικηγόρος) ήδη, παρά το γεγόνός ότι δεν έχει εισόδημα. μπλέκει κάπως δηλαδή από γενάρη το πράγμα. Ο δεκέμβρης με καίει, γιατί το είχαμε χάσει πάλι το 2020 που το έδιναν διπλό (θεωρούνταν φιλοξενούμενη).

σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας :)

Επεξ/σία από baladisk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ξέρει κάποιος τι ειναι το +3 που εμφανίζεται στο εγκεκριμένη ως 11/2021 ? Δεν εμφανιζει επιλογή να κανεις νεα αίτηση οπως λενε σε καποια σαιτ που εψαξα στο google

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...