Προς το περιεχόμενο

Κοινωνικο εισοδημα αλληλεγγυης


iordanis77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

----ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΟ ΠΟΣΤ ΚΕΑ-----

"Διπλα απο τις ημερομηνίες ισχύος της αιτησης ΚΕΑ μου μεσα στην αιτηση μου εμφανιζεται η ενδειξη +1,+2+3 κτλ. Τι ακριβως ειναι αυτο;"

Η ενδειξη αυτη εμφανιζεται σε αιτησεις που ειναι εντος του μηνα επανυποβολης(ανανεωσης) ... Η αιτηση μας ενω εχει ληξει ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΚΟΜΗ ΑΚΥΡΩΘΕΙ για να μπορεσουμε να την ανανεωσουμε. Η ενδειξη +1 κτλ ειναι οι επιπλεον μερες λοιπον που δεν ακυρωνεται. Ειναι αυξων αριθμος και καθε μερα θα παρατηρησουμε πως αλλαζει. Μπορει και να φτασει εως και 13 μέρες επιπλεον (+13)...

Δεν πρεπει να μας ανησυχει. Παρακολουθουμε την αιτηση μας και μολις αυτη η ενδειξη σβησει ΤΟΤΕ μπορουμε να ανανεωσουμε.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, cameranek είπε

----ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΟ ΠΟΣΤ ΚΕΑ-----

"Διπλα απο τις ημερομηνίες ισχύος της αιτησης ΚΕΑ μου μεσα στην αιτηση μου εμφανιζεται η ενδειξη +1,+2+3 κτλ. Τι ακριβως ειναι αυτο;"

Η ενδειξη αυτη εμφανιζεται σε αιτησεις που ειναι εντος του μηνα επανυποβολης(ανανεωσης) ... Η αιτηση μας ενω εχει ληξει ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΚΟΜΗ ΑΚΥΡΩΘΕΙ για να μπορεσουμε να την ανανεωσουμε. Η ενδειξη +1 κτλ ειναι οι επιπλεον μερες λοιπον που δεν ακυρωνεται. Ειναι αυξων αριθμος και καθε μερα θα παρατηρησουμε πως αλλαζει. Μπορει και να φτασει εως και 13 μέρες επιπλεον (+13)...

Δεν πρεπει να μας ανησυχει. Παρακολουθουμε την αιτηση μας και μολις αυτη η ενδειξη σβησει ΤΟΤΕ μπορουμε να ανανεωσουμε.

Σ ευχαριστώ,  σε αναζήτηση στο google δεν εβρισκα την τελευταία παραγραφο! Οκ οποτε παρακολουθουμε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/11/2021 στις 1:58 ΜΜ, Foutrelis είπε

 Το αφήνεις όπως είναι και θα πληρωθείς ακόμη για τους μήνες Νοέμβριο και Δεκέμβριο. Η τρέχουσα αίτηση δηλαδή ισχύει για ακόμα δύο μήνες πληρωμών, συν τους προηγούμενους 4 που εμφανίζει το ιστορικό, σύνολο 6 μήνες πληρωμών).

Εξάλλου, τις πρώτες μέρες του Δεκεμβρίου θα σου έρθει ειδοποίηση με SMS και email ότι η αίτηση ανακαλείται λόγω συμπλήρωσης 6 μηνών από το μήνα έγκρισης. Εσύ θα πρέπει μετά να υποβάλλεις νέα αίτηση μέχρι το τέλος Δεκεμβρίου ώστε να πληρωθείς για τον Ιανουάριο και μετά (με βάση τη νέα αίτηση πλέον).

Μέσα στο Δεκέμβριο θα πρέπει να ανανεώσει, όχι τώρα. Η πληρωμή του Δεκεμβρίου γίνεται με μήνα αναφοράς το Νοέμβριο οπότε ισχύει κανονικά. Θα μπορούσε να κάνει νέα αίτηση αλλά είναι ένα άχρηστο ρίσκο τη στιγμή που η τρέχουσα αίτηση καλύπτει και το Δεκέμβρη (ως μήνα πληρωμής, όχι αναφοράς).

να μην αγχώνομαι έτσι? δεν μπορεί η αδερφή να μεταβεί σε δήμο και δεν ξε΄ρω αν με εξουσιοδότηση γίνεται.

ο δεκεμβρης θα καταβληθεί κανονικά να μην αγχώνομαι?

df.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

 

 

Το διπλό 200€ στο λογαριασμό πότε θα μπει; Ξέρουμε;

Την 1/12 είχα την τελευταία δοση εξαμήνου; 200€  το διπλό θα το πάρω;

 

 

Επεξ/σία από George56
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, George56 είπε

 

 

 

Το διπλό 200€ στο λογαριασμό πότε θα μπει; Ξέρουμε;

Την 1/12 είχα την τελευταία δοση εξαμήνου; 200€  το διπλό θα το πάρω;

 

 

ειδα αυτο σημερα αλλα δεν εχχει μπει τιποτα στο λογαριασμο

 

Capture.JPG

Επεξ/σία από baladisk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/12/2021 στις 6:15 ΜΜ, baladisk είπε

ο δεκεμβρης θα καταβληθεί κανονικά να μην αγχώνομαι?

Ναι, σε δύο δόσεις. Κανονικά στο τέλος του μήνα και εκτάκτως γύρω στα μέσα Δεκέμβρη. Το σχετικό ΦΕΚ γράφει: "Η καταβολή της προσαύξησης προηγείται της τακτικής καταβολής της μηνιαίας εισοδηματικής ενίσχυσης και πραγματοποιείται την 15η.12.2021."

(Το μήνυμα της ακύρωσης απλά ενημερώνει να γίνει νέα αίτηση που θα αφορά την πληρωμή στο τέλος Ιανουαρίου 2022 και μετά.)

20 ώρες πριν, baladisk είπε

ειδα αυτο σημερα αλλα δεν εχχει μπει τιποτα στο λογαριασμο

 

Capture.JPG

Μπορείς να το αγνοήσεις. Είτε είναι bug του συστήματος είτε κάποιο διαδικαστικό που προηγείται της καταβολής. Υπάρχει και σχετική ανακοίνωση του ΟΠΕΚΑ που διευκρινίζει ότι η πληρωμή θα γίνει στις 15 Δεκέμβρη (άρα υποθέτω από το απόγευμα της προηγούμενης μέρας).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα .Ειμαι μητέρα μονογονεας με 2 παιδιά και μου κόπηκε το ΚΈΑ λόγω της διατροφής που παιρνω. Συμψηφιστικε με το επίδομα τεκνων και ξεπέρασε το όριο για το ΚΈΑ κατά 260 ευρώ.Υπάρχει λύση για να μη φαίνεται η διατροφή και να πάρω το ΚΈΑ ξανα?

Επεξ/σία από Alexdalez
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια καλησπερα θελω να ρωτησω αν γνωριζει καποιος.

Προκειται να πουλησω ενα ακινητο. Λαμβανω 200€ το μηνα κανονικα, το θεμα ειναι τι γινεται αν πουλησω το σπιτι. Θα διακοπη το επιδομα κλπ;

 

Επεξ/σία από stalker88
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Πριν λίγο μπήκε στον λογαριασμό μου η επιπλέον ενίσχυση. Αυτή δεν αφορά και την προπληρωμένη κάρτα; εκεί δεν μπήκε ποσό ως συνήθως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, stalker88 είπε

Παιδια καλησπερα θελω να ρωτησω αν γνωριζει καποιος.

Προκειται να πουλησω ενα ακινητο. Λαμβανω 200€ το μηνα κανονικα, το θεμα ειναι τι γινεται αν πουλησω το σπιτι. Θα διακοπη το επιδομα κλπ;

 

Για ΤΙ ποσό μιλάμε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14.000€ αλλα μπορει και ποιο κατω γυρω στα 9.

Λογιστης μου ειπε οτι δηλωνεται στο 781 του Ε1. 

Η πλατφορμα του ΚΕΑ το 781 ειναι εκει που λεει ΕΠΕΝΔΥΣΕΙΣ.

Οπως με το κοινωνικο μερισμα πχ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, songless_bird είπε

Καλησπέρα. Πριν λίγο μπήκε στον λογαριασμό μου η επιπλέον ενίσχυση. Αυτή δεν αφορά και την προπληρωμένη κάρτα; εκεί δεν μπήκε ποσό ως συνήθως.

ΚΕΑ εθνικη μπήκανε τα μετρητα, και προπληρωμενη μολις τωρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
57 λεπτά πριν, cameranek είπε

ΚΕΑ εθνικη μπήκανε τα μετρητα, και προπληρωμενη μολις τωρα

Σε Πειραιώς μόνο τα μετρητά. Ενώ στο σύστημα λέει ότι πιστώνεται όλο το ποσό κανονικά , έβαλαν μόνο τα μετρητά. Θα περιμένω και αύριο και μετά θα τους πάρω τηλέφωνο.

ΥΓ μπήκαν και στην κάρτα με 3 ώρες διαφορά....

Επεξ/σία από songless_bird
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...