Προς το περιεχόμενο

Κοινωνικο εισοδημα αλληλεγγυης


iordanis77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

να ρωτήσω κάτι άσχετο; η κάρτα δεν μου έχει έρθει η prepaid ακόμη, ενώ την βλέπω κανονικά στο ebanking της winbank.

κανάς τρόπος να δούμε το ccv της δεν υπάρχει ε? 

να την συνδέσω με το wise και να τραβήξω τα λεφτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ αντιμετωπίζω σταθερά θέμα με τη Προπληρωμένη του ΚΕΑ από το Νοέμβρη...

Προσπαθώ να πραγματοποιήσω αγορά μέσω efood/Σκλαβενίτη (αγορές 30-35€ για να αξιοποιείται το σύνολο των χρημάτων), αλλά κολλάει η συναλλαγή κανά 5λεπτο...έρχεται ειδοποίηση έγκρισης, την εγκρίνω, λέει ολοκληρώθηκε στην εφαρμογή (ή στον πλοηγητή), αλλά αποτυγχάνει τελικά η συναλλαγή στον έμπορο.

Πολλές φορές έχω μιλήσει με το τμήμα καρτών της ΕΤΕ, μού λένε δεν εμφανίζεται πρόβλημα σε μας, να απεγκαταστήσω την εφαρμογή στο κινητό και να την εγκαταστήσω εκ νέου, δεν μας έχουν αναφερθεί προβλήματα από άλλους κλπ.

Σήμερα μπαίνω στο ibank κι ως υπότιτλο στη κάρτα βλέπω "ΜΗ ΕΝΕΡΓΗ"...μπαίνω στη σελίδα της κάρτας, μού λέει "κατάσταση κάρτας: ενεργή"...πήγα να την ενεργοποιήσω ξανά, αποτυγχάνει η "συναλλαγή"

...καλώ το Τμήμα Καρτών, λέει βλέπουμε ένα σφάλμα (αρνιόταν να διασαφηνίσει ποιό είναι), να μιλήσω με το τμήμα Ασφάλειας Συναλλαγών...καλώ εκεί, μού λένε όλα καλά, απλώς βλέπουμε ότι λάβατε πρόσφατα μήνυμα αποτυχίας συναλλαγής (η προσπάθεια ενεργοποίησης)...
...σπασμένο τηλέφωνο...

Εν τέλει, αφού της περιγράφω όλο το σκηνικό, μού προτείνει να ζητήσω αντικατάσταση της κάρτας σε κατάστημα, λέγοντας πως έχω ζητήσει επίλυση του θέματος πολλάκις, χωρίς αποτέλεσμα.

Η μόνη λύση που έχω βρει, τελικά, είναι να κάνω "δωρεά" τα χρήματα μέσω Paypal κ μετά να τα μεταφέρω σε λογαριασμό μου...
...γιατί κι η πληρωμή μέσω Paypal με τη κάρτα ΚΕΑ κι αυτή αποτυγχάνει...

Αντί να τρέχω σε κατάστημα, με τη πανδημία, μπορώ να ζητήσω αλλαγή ηλεκτρονικά ή τηλεφωνικά; Ξέρετε;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προπληρωμένη του ΚΕΑ το efood δεν την δεχετε εδω και καιρο, το εχω ρωτησει στο efood . Αναγκαστικα την χρησημοποιω σε καφε και σουπερ μαρκετ, και σε πληρωμη ονλαιν στο ρευμα. Εχουν περιορισει την χρηση τις καρτας και δεν μπορεις να κανεις πληρωμη σε προπο ουτε λογαριασμο ρευματος αποτι μαθαινω σε σελιδες σχετικα με το κεα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, definitio είπε

Εγώ αντιμετωπίζω σταθερά θέμα με τη Προπληρωμένη του ΚΕΑ από το Νοέμβρη...

Προσπαθώ να πραγματοποιήσω αγορά μέσω efood/Σκλαβενίτη (αγορές 30-35€ για να αξιοποιείται το σύνολο των χρημάτων), αλλά κολλάει η συναλλαγή κανά 5λεπτο...έρχεται ειδοποίηση έγκρισης, την εγκρίνω, λέει ολοκληρώθηκε στην εφαρμογή (ή στον πλοηγητή), αλλά αποτυγχάνει τελικά η συναλλαγή στον έμπορο.

Πολλές φορές έχω μιλήσει με το τμήμα καρτών της ΕΤΕ, μού λένε δεν εμφανίζεται πρόβλημα σε μας, να απεγκαταστήσω την εφαρμογή στο κινητό και να την εγκαταστήσω εκ νέου, δεν μας έχουν αναφερθεί προβλήματα από άλλους κλπ.

Σήμερα μπαίνω στο ibank κι ως υπότιτλο στη κάρτα βλέπω "ΜΗ ΕΝΕΡΓΗ"...μπαίνω στη σελίδα της κάρτας, μού λέει "κατάσταση κάρτας: ενεργή"...πήγα να την ενεργοποιήσω ξανά, αποτυγχάνει η "συναλλαγή"

...καλώ το Τμήμα Καρτών, λέει βλέπουμε ένα σφάλμα (αρνιόταν να διασαφηνίσει ποιό είναι), να μιλήσω με το τμήμα Ασφάλειας Συναλλαγών...καλώ εκεί, μού λένε όλα καλά, απλώς βλέπουμε ότι λάβατε πρόσφατα μήνυμα αποτυχίας συναλλαγής (η προσπάθεια ενεργοποίησης)...
...σπασμένο τηλέφωνο...

Εν τέλει, αφού της περιγράφω όλο το σκηνικό, μού προτείνει να ζητήσω αντικατάσταση της κάρτας σε κατάστημα, λέγοντας πως έχω ζητήσει επίλυση του θέματος πολλάκις, χωρίς αποτέλεσμα.

Η μόνη λύση που έχω βρει, τελικά, είναι να κάνω "δωρεά" τα χρήματα μέσω Paypal κ μετά να τα μεταφέρω σε λογαριασμό μου...
...γιατί κι η πληρωμή μέσω Paypal με τη κάρτα ΚΕΑ κι αυτή αποτυγχάνει...

Αντί να τρέχω σε κατάστημα, με τη πανδημία, μπορώ να ζητήσω αλλαγή ηλεκτρονικά ή τηλεφωνικά; Ξέρετε;

 

Σε μια συζήτηση που είχα με έναν φίλο, το ίδιο γίνεται και σε αυτόν, προσπαθεί να περάσει χρήματα από την κάρτα στην revolut αλλά κολλάει μερικές φορές και περνάει μικρά ποσά 10€ ανά συναλλαγή..

Το τμήμα ασφαλών συναλλαγών του είπαν να υπογράψει ένα έγγραφο εξαίρεσης της κάρτας από τον αυτόματο σύστημα ελέγχου έως χ€ ανά συναλλαγή. Δεν ξέρω τι έκανε από εκεί και πέρα και αν έλυσε το πρόβλημα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, cameranek είπε

Προπληρωμένη του ΚΕΑ το efood δεν την δεχετε εδω και καιρο, το εχω ρωτησει στο efood . Αναγκαστικα την χρησημοποιω σε καφε και σουπερ μαρκετ, και σε πληρωμη ονλαιν στο ρευμα. Εχουν περιορισει την χρηση τις καρτας και δεν μπορεις να κανεις πληρωμη σε προπο ουτε λογαριασμο ρευματος αποτι μαθαινω σε σελιδες σχετικα με το κεα.

Δεν ισχύει (ως προς το "εδώ και καιρό")...εγώ δεν είχα καθόλου θέματα πριν το Νοέμβριο κ πάλι μέσα στο Νοέμβριο έχω καταφέρει να κάνω κάποιες αγορές μέσω e-food, αλλά με ταλαιπωρία κ επανειλημμένες προσπάθειες...

Θα ρωτήσω κι εγώ στο e-food, αν ισχύει θα είναι πολύ κρίμα.

13 ώρες πριν, Raylan είπε

Σε μια συζήτηση που είχα με έναν φίλο, το ίδιο γίνεται και σε αυτόν, προσπαθεί να περάσει χρήματα από την κάρτα στην revolut αλλά κολλάει μερικές φορές και περνάει μικρά ποσά 10€ ανά συναλλαγή..

Το τμήμα ασφαλών συναλλαγών του είπαν να υπογράψει ένα έγγραφο εξαίρεσης της κάρτας από τον αυτόματο σύστημα ελέγχου έως χ€ ανά συναλλαγή. Δεν ξέρω τι έκανε από εκεί και πέρα και αν έλυσε το πρόβλημα..

Από τη προπληρωμένη στη Revolut δε μού περνάει τίποτα, μάλιστα έχει κλειδώσει η κάρτα λόγω 2 προσπαθειών σε μια μέρα.

Εκεί σαφώς υπάρχει περιορισμός...δεν έχω δοκιμάσει όμως μικρά ποσά, 10-15€ ανά συναλλαγή, να πω την αλήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προπληρωμένη του ΚΕΑ το efood δεν την δεχετε εδω και καιρο, το εχω ρωτησει στο efood 9 δεκεμβρη στο τσατ γιατι δεν την δεχοτανε. Μου ειπαν στο τσατ οτι δεν δεχοντε prepaid τωρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, cameranek είπε

Προπληρωμένη του ΚΕΑ το efood δεν την δεχετε εδω και καιρο, το εχω ρωτησει στο efood 9 δεκεμβρη στο τσατ γιατι δεν την δεχοτανε. Μου ειπαν στο τσατ οτι δεν δεχοντε prepaid τωρα

Χρειάζόταν να παραγγείλω για το Σάββατο από efood/Σκλαβενίτη (δεν ξέρω αν ο αποδέκτης της παραγγελίας έχει σημασία, μόνο για Σκλαβενίτη παραγγέλνω από εκεί πλέον) κι έλεγα πως αν δεν περάσει η κάρτα, θα κάνω πάλι το κόλπο της δωρεάς μέσω Paypal...

...τη κάρτα την είχα αφαιρέσει από τους διαθέσιμους τρόπους πληρωμής (μήπως με την επαναπροσθήκη έφτιαχνε) αλλά τη τελευταία φορά δεν μπορούσα καν να τη ξαναπροσθέσω...

...τώρα προστέθηκε άμεσα κ η πληρωμή πέρασε χωρίς να μου ζητηθεί καν έγκριση συναλλαγής...

Μακάρι να λύθηκαν όλα τα προβλήματα κ να μην επανεμφανιστούν στο μέλλον...πάνω που ξανάγραψα για το πρόβλημα, φάινεται να λύθηκε...

Δοκίμασε ξανά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα μπορει να δοκιμασω παλι αυριο στο efood την prepaid , αν και δεν με πειραζει γιατι παραγγελνω καφε απο το efood σε καφετερια που ειναι διπλα στο σπιτι μου, και παω και πληρωνω με την καρτα prepaid εκει :D  Ετσι κι αλλιως με ζορι φτανουν μεχρι το τελος του μηνα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

για νεα αιτηση, ανανεωσης παλι ποτε ανοιγει?   ηταν τωρα ιανουαριο το τελος του 6μηνου αλλα μου γραφει μονο +6 στην ηδη υπαρχουσα αιτηση και μου εχει μονο τροποποιηση να κανω . αν θυμαμαι καλα παλιοτερα ειχε την δυνατοτητα αμεσως για νεα ανανεωση . ξερει κανεις  κατι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/12/2021 στις 6:35 ΜΜ, cameranek είπε

----ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΟ ΠΟΣΤ ΚΕΑ-----

"Διπλα απο τις ημερομηνίες ισχύος της αιτησης ΚΕΑ μου μεσα στην αιτηση μου εμφανιζεται η ενδειξη +1,+2+3 κτλ. Τι ακριβως ειναι αυτο;"

Η ενδειξη αυτη εμφανιζεται σε αιτησεις που ειναι εντος του μηνα επανυποβολης(ανανεωσης) ... Η αιτηση μας ενω εχει ληξει ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΚΟΜΗ ΑΚΥΡΩΘΕΙ για να μπορεσουμε να την ανανεωσουμε. Η ενδειξη +1 κτλ ειναι οι επιπλεον μερες λοιπον που δεν ακυρωνεται. Ειναι αυξων αριθμος και καθε μερα θα παρατηρησουμε πως αλλαζει. Μπορει και να φτασει εως και 13 μέρες επιπλεον (+13)...

Δεν πρεπει να μας ανησυχει. Παρακολουθουμε την αιτηση μας και μολις αυτη η ενδειξη σβησει ΤΟΤΕ μπορουμε να ανανεωσουμε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα εγκρίθηκε η αίτηση 27 Ιούλη κ πρώτη δόση πιστώθηκε τον Αύγουστο...έχουν κατατεθεί 5 κανονικές δόσεις + η διπλή Δεκεμβρίου

....λογικά έχω να λάβω ακόμη στα τέλη του μηνός τη τελευταία και μετά ακυρώνεται;

Παρόλαυτά παρομοίως μού εμφανίζει +7 δίπλα από την αίτηση (δεν θα έπρεπε αυτό να εμφανιστεί αργότερα;

Εγκεκριμένη 200,00 € 07/2021 έως 12/2021 +7 

1094220655_Screenshot2022-01-08at06-02-55-GMI.png.9f0b350df6e3e9de0cc1266c9ead2f7f.png

 

Αυτή τη παράγραφο που παρατέθηκε παραπάνω δε τη βρίσκω σε σχετική αναζήτηση...από πού έχει αντληθεί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηταν απαντηση σε δικο μου ιδιο ερωτημα, καπου στο faq της σελίδας του Κεα το βρηκα μετα. Στον γνωστο μου εβγαλε να κανει νεα αιτηση αφου εδειξε +6 . Σημειωτεον δεν ηρθε sms έπρεπε να  μπαινουμε καθε μερα να βλεπουμε αν εχει κουμπι νεας αιτησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, panosno1com είπε

Ηταν απαντηση σε δικο μου ιδιο ερωτημα, καπου στο faq της σελίδας του Κεα το βρηκα μετα. Στον γνωστο μου εβγαλε να κανει νεα αιτηση αφου εδειξε +6 . Σημειωτεον δεν ηρθε sms έπρεπε να  μπαινουμε καθε μερα να βλεπουμε αν εχει κουμπι νεας αιτησης.

Δε βρίσκω κάποια σχετική καταχώρηση στις Συχνές Ερωτήσεις

https://keaprogram.gr/pubnr/images/Docs/FAQs- EΡΩΤΗΣΕΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ 2021.pdf

Σε μένα πρακτικά αυτή η αρίθμηση ξεκίνησε με την απαρχή του τελευταίου μήνα πληρωμής (έγκριση αίτησης 27 Ιούλη, 6 μήνες αναφοράς μέχρι Δεκέμβρη) και με εμφανίζει εμπλεκόμενο σε άλλες αιτήσεις μέχρι στιγμής, στο +7.

Αναμένω λοιπόν να καταστεί διαθέσιμη η υποβολή νέας αίτησης, με την αυτο-ακύρωση της προηγούμενης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...