Προς το περιεχόμενο

Το OWC DEC είναι ένα expansion dock για το MacBook Pro που σχεδόν περνάει απαρατήρητο


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιρνεις ενα λαπτοπ που ανεξάρτητα από τα θέματα που έχει, τουλάχιστον προωθείτε ως λεπτό και ελαφρύ...Και κουβαλάς μαζί σου ένα σωρό αντάπτορες? Πόσο πιο πάτος πχια;

 

fixed :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

αυτό με τα usb-α (τα κοινά) που ΔΕΝ έχει ΔΕΝ μαζεύεται! Τα επιχειρήματα ότι δεν τα έβαλε υπέρ του design δεν έχουν λογική εκτός αν πιστεύει κανείς ότι δύο usb-a δεξιά και αριστερά "ασχημαίνουν" το σασί και δεν το ασχημαίνει η απουσία τους. 

 

αλλά έχει και συνέχεια! Δεν έχει Ethernet (που σε γραφεία επιχειρήσεις παίζει μια χαρά και με το νόμο παντού) οπότε μιλάμε για ένα pro (sic) laptop που ο επαγγελματίας δεν μπορεί να συνδέσει στο χώρο εργασία του. 

αλλά έχει και συνέχεια! Δεν έχει hdmi (να μην πω κοινή vga θα χαλούσε το design) να πας το λάπτοπ σου να το συνδέσεις σε projector χρησιμοποιήσει σε παρουσίαση. Σε παρουσίαση σε μία αίθουσα κάπου μιλάμε όχι να το συνδέσεις σε obd να δεις τι βγάζει ο εγκέφαλος από το αυτοκίνητό σου. 

 

Τώρα για την sd card δεν το αναφέρω καθόλου είναι πλημμέλημα και ας χρησιμοποιούν αυτό το laptop πληθώρα φωτογράφων και σχεδιαστών (αντε πες η μηχανή του μπορεί να είχε άλλου τύπου κάρτα πχ cf). 

 

Γιατί με τόσα τρομερά παρόλα αυτά άφησαν τα ακουστικά τα κοινά μου κάνει μεγάλη εντύπωση. Θα τους ξέφυγε δεν εξηγείται! Οπότε αν έχει πάρει αυτά τα νέα τα ωραία για το iphone 7 θέλεις.. αντάπτορα να τα συνδέσεις στο applce mac book pro? 

 

Ωραία πράγματα..

 

Το πιο ωραίο είναι ότι υπάρχουν "οπαδοί" (πως λέγονται?) που το βρίσκουν "μια χαρά" το νέο mac. Με ποια τότε σύνθεση δεν θα το βρίσκαν καλό; Τι άλλο μπορούσε η apple να κάνει για να "δοκιμάσει την πίστη τους";;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη κιόλας που για να βάλω ένα φλασάκι τον 15€ πρέπει να πάρω έναν αντάπτορα των 20€

2 ανταπτορες USB c to USB a με 5 ευρώ χρειάζεσαι. Και έναν των 15 περίπου ευρώ για όταν χρειάζεται να το συνδέω με την οθόνη μου. 20 ευρώ σύνολο.Και το 90 % του χρόνου δεν συνδέω τίποτα επάνω του, ενώ είμαι επαγγελματίας . Την sdcard δε, στο προηγούμενο λαπτοπ δεν την χρησιμοποίησα ούτε μια φορά στα 3 χρόνια.

Στην δουλειά και για το windows Dell laptop που είχα χρησημοποιουσα dock φυσικά. Δεν άλλαξε δηλαδή τίποτα.

 

Μια μόνο από τις νέες USB c (thunderbolt 3 βασικά ) θύρες, προσφέρει όσο bandwidth προσέφερε έναν ολόκληρο παλιότερο λαπτοπ για συνδεσιμότητα. ( έως και 2 4K monitors παρακαλώ από μια μόνο θύρα!). Και επιπλέον έχεις 4 θύρες σόου μεταφέρουμε ρεύμα, δεδομένα και εικόνα, γιατί να προτιμήσεις μια θύρα που μετάφερει μόνο δεδομένα σε υπό οκταπλάσια ταχύτητα;

 

 

αυτό με τα usb-α (τα κοινά) που ΔΕΝ έχει ΔΕΝ μαζεύεται! Τα επιχειρήματα ότι δεν τα έβαλε υπέρ του design δεν έχουν λογική εκτός αν πιστεύει κανείς ότι δύο usb-a δεξιά και αριστερά "ασχημαίνουν" το σασί και δεν το ασχημαίνει η απουσία τους. 

 

αλλά έχει και συνέχεια! Δεν έχει Ethernet (που σε γραφεία επιχειρήσεις παίζει μια χαρά και με το νόμο παντού) οπότε μιλάμε για ένα pro (sic) laptop που ο επαγγελματίας δεν μπορεί να συνδέσει στο χώρο εργασία του. 

αλλά έχει και συνέχεια! Δεν έχει hdmi (να μην πω κοινή vga θα χαλούσε το design) να πας το λάπτοπ σου να το συνδέσεις σε projector χρησιμοποιήσει σε παρουσίαση. Σε παρουσίαση σε μία αίθουσα κάπου μιλάμε όχι να το συνδέσεις σε obd να δεις τι βγάζει ο εγκέφαλος από το αυτοκίνητό σου. 

 

 

Ethernet and VGA δεν είχε εδώ και 10 χρόνια σχεδόν. Όπως ανέφερα παραπάνω δεν είναι θέμα design η αφαίρεση του USB a, απλά είναι κάτι άχρηστο το οποίο το USB c και πολύ καλύτερα. Το ίδιο και με το hdmi, το thunderbolt 3 μεταφέρει μεγαλύτερη ανάλυση οθόνης και ρεύμα την ίδια στιγμή !!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά προσωπικά δεν συμπαθώ την αππλε γιατί εκμεταλλεύεται ανθρώπους ανίδεους από τεχνολογία και τους κάνει σκλάβους της.. αλλά αν έκανε κάτι σωστό είναι που έβαλε τα type c. Ήταν καλή κίνηση και μπράβο γιατί τώρα σπρώχνει τους περιφερειακούς να βγάλουν type c περιφερειακά, άρα θα πάμε πιο γρήγορα σε standard port το type c λόγω της Apple.ασε που δεν νομίζω να πέσουν οι πωλήσεις της για τον λόγο που έγραψα στην αρχή . :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ανταπτορες USB c to USB a με 5 ευρώ χρειάζεσαι. Και έναν των 15 περίπου ευρώ για όταν χρειάζεται να το συνδέω με την οθόνη μου. 20 ευρώ σύνολο.Και το 90 % του χρόνου δεν συνδέω τίποτα επάνω του, ενώ είμαι επαγγελματίας . Την sdcard δε, στο προηγούμενο λαπτοπ δεν την χρησιμοποίησα ούτε μια φορά στα 3 χρόνια.

Στην δουλειά και για το windows Dell laptop που είχα χρησημοποιουσα dock φυσικά. Δεν άλλαξε δηλαδή τίποτα.

 

Μια μόνο από τις νέες USB c (thunderbolt 3 βασικά ) θύρες, προσφέρει όσο bandwidth προσέφερε έναν ολόκληρο παλιότερο λαπτοπ για συνδεσιμότητα. ( έως και 2 4K monitors παρακαλώ από μια μόνο θύρα!). Και επιπλέον έχεις 4 θύρες σόου μεταφέρουμε ρεύμα, δεδομένα και εικόνα, γιατί να προτιμήσεις μια θύρα που μετάφερει μόνο δεδομένα σε υπό οκταπλάσια ταχύτητα;

 

 

 

Ethernet and VGA δεν είχε εδώ και 10 χρόνια σχεδόν. Όπως ανέφερα παραπάνω δεν είναι θέμα design η αφαίρεση του USB a, απλά είναι κάτι άχρηστο το οποίο το USB c και πολύ καλύτερα. Το ίδιο και με το hdmi, το thunderbolt 3 μεταφέρει μεγαλύτερη ανάλυση οθόνης και ρεύμα την ίδια στιγμή !!

Όπως είπα και πιο πάνω, το θέμα δεν ειναι οτι υπάρχουν αντάπτωρες, το θέμα ειναι οτι δεν υπάρχουν συσκευές type-c. Δεν γίνεται απο το ενα μοντέλο στο αλλο να διαγραφεις τα πάντα οταν η αγορά δεν εχει ξεκινήσει καν την πορεία προς το typec. Και αντε να εβγαζε προιόντα η αππλ να το δεχθω, αλλα μονο ανταπτωρες βλέπω. Η κίνηση επρεπε να γίνει σταδιακά, όπως κάνουν όλες οι αλλες εταιρίες. Βγαζεις μια θυρα type-a και βαζεις μια type-c φετος. Του χρόνου αφήνεις μονο μια type-a και ολες οι άλλες type-c και σε 2 χρονακια που θα είναι ετοιμη και η αγορα, ολες type-c.

για την micro-sd και το επιχειρημα σου οτι ΕΣΥ δεν την εχεις χρησιμοποιήσει δεν το σχολιάζω καν. μια θυρα που ουτε καν αισθητικά δεν ενοχλούσε.

Θα μπορούσα να πώ και για το ethernet και τα πλεονεκτήματα που προσφέρει σε σχέση με το wifi αλλα θα κρατηθώ, γιατι ξερω ποια θα ειναι η απαντηση σου σε όλο αυτό, τα εχουμε κανει πολλές φορες εδω στο insomnia :-D :-D :X :X

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως είπα και πιο πάνω, το θέμα δεν ειναι οτι υπάρχουν αντάπτωρες, το θέμα ειναι οτι δεν υπάρχουν συσκευές type-c. Δεν γίνεται απο το ενα μοντέλο στο αλλο να διαγραφεις τα πάντα οταν η αγορά δεν εχει ξεκινήσει καν την πορεία προς το typec. Και αντε να εβγαζε προιόντα η αππλ να το δεχθω, αλλα μονο ανταπτωρες βλέπω. Η κίνηση επρεπε να γίνει σταδιακά, όπως κάνουν όλες οι αλλες εταιρίες. Βγαζεις μια θυρα type-a και βαζεις μια type-c φετος. Του χρόνου αφήνεις μονο μια type-a και ολες οι άλλες type-c και σε 2 χρονακια που θα είναι ετοιμη και η αγορα, ολες type-c.

για την micro-sd και το επιχειρημα σου οτι ΕΣΥ δεν την εχεις χρησιμοποιήσει δεν το σχολιάζω καν. μια θυρα που ουτε καν αισθητικά δεν ενοχλούσε.

Θα μπορούσα να πώ και για το ethernet και τα πλεονεκτήματα που προσφέρει σε σχέση με το wifi αλλα θα κρατηθώ, γιατι ξερω ποια θα ειναι η απαντηση σου σε όλο αυτό, τα εχουμε κανει πολλές φορες εδω στο insomnia :-D :-D :X :X

Πρεπει να καταλάβεις ότι το USB a είναι μια παροχειμενη θύρα και πρέπει να αντικατασταθεί. Όσο μερικά λαπτοπ διατηρούνε τις θύρες USB type a, τόσο η μετάβαση καθυστερεί. Αυτή η ντεμι κατάσταση είναι σε βάρος των καταναλωτών, όχι υπέρ τους, μιας και οι εταιρίες περιφερικων πρέπει να υποστηρίζουν και τις δυο θύρες. Άμα όλες οι εταιρίες βγάζανε μόνο USB c laptops, τοτε θα είχες και όλα τα καινούργια περιφεριακα USB c, όποτε και καμία ανάγκη για ανταπτορες. Μέχρι τότε, προτείνω να χρησιμοποιώ έναν ανταπτορα αξίας 2 ευρώ ξέροντας ότι σε 2 χρονάκια δεν θα έχω ξεμείνει με άχρηστη legacy θύρα.

 

PS; Οι επαγγελματίες που ανέφερες όταν είναι στο γραφείο τους χρησιμοποιούμε docks , δεν κάθονται να συνδέσουν και να αποσυνδέσουν κάθε φορά 6 καλώδια. Ένα καλωδιακι κι τέρμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρεπει να καταλάβεις ότι το USB a είναι μια παροχειμενη θύρα και πρέπει να αντικατασταθεί. Όσο μερικά λαπτοπ διατηρούνε τις θύρες USB type a, τόσο η μετάβαση καθυστερεί. Αυτή η ντεμι κατάσταση είναι σε βάρος των καταναλωτών, όχι υπέρ τους, μιας και οι εταιρίες περιφερικων πρέπει να υποστηρίζουν και τις δυο θύρες. Άμα όλες οι εταιρίες βγάζανε μόνο USB c laptops, τοτε θα είχες και όλα τα καινούργια περιφεριακα USB c, όποτε και καμία ανάγκη για ανταπτορες. Μέχρι τότε, προτείνω να χρησιμοποιώ έναν ανταπτορα αξίας 2 ευρώ ξέροντας ότι σε 2 χρονάκια δεν θα έχω ξεμείνει με άχρηστη legacy θύρα.

Σου είπα εγω οτι δεν πρέπει να αντικατασταθεί? είδες κατι τέτοιο στο σχόλιο μου? μαλλον εσυ δεν καταλαβαίνεις αυτό που σου λέω. και δεν το συνεχίζω γιατι θα βάλω μεσα, thunderbolt, headphone jack, και αλλες τετοιες επιτυχίες της πολυαγαπημένης. αν εσυ για 2 χρόνια θέλεις να είσαι με εναν αντάπτωρα των 2 ευρώ και με ενα λαπτοπ των 2κ και δεν θέλεις την σταδιακή αλλαγη σε αυτά τα 2 χρόνια, μπράβο σου, και καλα κάνεις! γιατι για εσενα ειναι 2 χρονάκια με ανταπτωρα αλλα 2 ΧΡΟΝΙΑ με σταδιακή αλλαγη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μάλλον μαλώνετε για να μαλώνετε.

 

Οποίος θέλει ένα αληθινά επαγγελματικό laptop μπορεί να πάρει το Dell XPS ή το Dell Latitude 7370...Τι; Το XPS δεν έχει Ethernet και δεν έχει video out; Το 7370 δεν έχει Ethernet και έχει μόνο μια micro HDMI που θέλει ανταπτορα;

 

Ok ας πάρεις το ολοκαίνουριο Latitude 7480. Κάτσε όμως εγώ έχω απαιτήσεις. Θέλω DisplayPort που με έκανε η Dell και επένδυσα. Τι δεν έχει; Ούτε optical drive, ούτε FireWire, ούτε κανονική SD, ούτε ξεχωριστό jack για μικρόφωνο/ηχεία, ούτε μόντεμ, ούτε VGA που έχουν μόνο οι περισσότεροι προτζέκτορες στις αίθουσες, ούτε esata. Και γύρισαν την Ethernet στον απαίσιο σχεδιασμό με το σαγόνι. Το είχα σε Lenovo και άντεξε ένα χρόνο.

 

Και τι κάνει η Dell; Βγάζει ένα σωρό docking station, ένα σωρό ανταπτορες και ένα σωρό βάσεις οθονών με ενσωματωμένο docking station, όλα με USB-C. Καλά, κάνει και κάποια ασύρματα.

 

Ο καθένας αγοράζει ότι θέλει. Ούτε πρέπει να κομπάζει για την αγορά του, ούτε να ακούει την άχρηστη γκρίνια των άλλων για το προϊόν που δεν θα αγοράσουν ποτέ. Οποίος θέλει να γκρινιάξει γιατί θέλει το προϊόν διαφορετικό, ας στείλει email στον κατασκευαστή.

Επεξ/σία από kifinas
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρεπει να καταλάβεις ότι το USB a είναι μια παροχειμενη θύρα και πρέπει να αντικατασταθεί. Όσο μερικά λαπτοπ διατηρούνε τις θύρες USB type a, τόσο η μετάβαση καθυστερεί. Αυτή η ντεμι κατάσταση είναι σε βάρος των καταναλωτών, όχι υπέρ τους, μιας και οι εταιρίες περιφερικων πρέπει να υποστηρίζουν και τις δυο θύρες. Άμα όλες οι εταιρίες βγάζανε μόνο USB c laptops, τοτε θα είχες και όλα τα καινούργια περιφεριακα USB c, όποτε και καμία ανάγκη για ανταπτορες. Μέχρι τότε, προτείνω να χρησιμοποιώ έναν ανταπτορα αξίας 2 ευρώ ξέροντας ότι σε 2 χρονάκια δεν θα έχω ξεμείνει με άχρηστη legacy θύρα.

PS; Οι επαγγελματίες που ανέφερες όταν είναι στο γραφείο τους χρησιμοποιούμε docks , δεν κάθονται να συνδέσουν και να αποσυνδέσουν κάθε φορά 6 καλώδια. Ένα καλωδιακι κι τέρμα.

 

Και επειδή η κατάσταση καθυστερεί είπε η Apple να τα πετάξει όλα και να βάλει type c; Ούτε το iPhone δεν έχει, τρομερή πρόοδος. Το μόνο καλό που βλέπω είναι ότι θα πάνε όλες οι υπόλοιπες εταιρίες να κοπιαρουν την Apple και θα προχωρήσει κάπως η αγορά όπως λες και εσύ. Το MacBook pro όμως είναι μια επαγγελματική συσκευή, δεν είναι iPad και τέτοια "innovations" δεν του κάνεις, ειδικά με την τιμή που έχει. Βγάλε πρώτα type C περιφερειακά, type C iPhone και κανόνισε και με 2-3 κατασκευαστές να κυκλοφορησουν type C εξωτερικούς δίσκους, οθόνες κτλ Μετά έχεις κάθε δικαίωμα να κυκλοφορήσεις laptop με τις μισές θύρες type c και τις μισές type a. Στο κάτω κάτω σιγά τα τρομερά γρηγορα εξωτερικά αποθηκευτικά μέσα που είχαμε, τι να κάνω τα 120hz 4k εάν δεν υπάρχουν καν τέτοια προϊόντα στην αγορά. Απλώς η Apple έχει χάσει το innovation που είχε και σε κάθε προϊόν βάζει/βγάζει και από κάτι για να κάνουν φασαρία οι haters και ενθουσιαζονται τα fanboys. Όπως καταλαβαίνεις δεν διαφωνώ με την υιοθέτηση του type c, είμαι 100% υπέρ, απλώς βρίσκω την εκτέλεση της Apple τελείως fail, μη πρακτική και εφετζιδικη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

   Η γνώμη μου είναι η εξής.Πιστεύω ότι από το 2013 και μετά η Apple έχει πάρει την κατιούσα.Να το τεκμηριώσω.Το 2013 απέκτησα ένα iMac και έκτοτε παρακολουθώ την γενικότερη πορεία της εταιρείας με αυξημένο ενδιαφέρον για τους iMac φυσικά.Το 13 που έσκασα 2Κ+,ο τότε iMac είχε κάποιες καινοτομίες.Ήταν ο πρώτος mac χωρίς superdrive και με κάποιες σχεδιαστικές πρωτοποριακές αλλαγές που του επέτρεψαν να έχει αυτήν την πανέμορφη σχεδίαση που διατηρεί ως σήμερα.Ήταν ένας αξιοπρεπέστατος υπολογιστής (ο δικός μου με i5 επεξεργαστή στα 3,4GHz) που έπαιζε πάρα πολλά σύγχρονα παιχνίδια μέσω steam ή app store.Διέθετε και πολύ καλό λογισμικό.Το mac os ήταν και είναι από τα πιο δυνατά χαρτιά της Apple.Λειτουργικό που ρέει απρόσκοπτα,με πολλές επιλογές ασφαλείας που παραδόξως δεν πολυδιαφημίζοταν,με εξαιρετική διαχείριση μνήμης,ευκολία χρήσης και πλαισιομένο με υπέροχες εφαρμογές "από το κουτί" σε έκανε να ξεχάσεις όλους τους μπελάδες των Windows και την ταλαιπωρία που τράβαγες από αυτά.Καλύτερο από τότε από τα σημερινά Windows 10 που τα θεωρώ τεράστιο βήμα για την Microsoft και το πιο ώριμο λειτουργικό της.Έκτοτε τι έκανε λοιπόν η Apple;

 

   Κατάργησε το Apperture,αντικαθιστώντας το με την εφαρμογή φωτογραφίες(σαφώς κατώτερη).Άρχισε να κυκλοφορεί εκδόσεις του λειτουργικού της κάθε χρόνο,βαραίνοντάς το χωρίς αλλαγές ουσίας.Για εμένα η μόνη έκδοση που πρόσφερε κάτι αξίας ήταν η El Capitan που πρόσθεσε το airdrop στον native mail client επιτρέποντάς μου να στέλνω με μια αποστολή φωτογραφίες και βίντεο σε συγγενείς και φίλους χωρίς τους περιορισμούς σε χωρητικότητα των συνημμένων που υπήρχαν.Έβγαλε ένα νέο μοντέλο mac με μόνο ατού του την 5Κ οθόνη,όταν ακόμα δεν υπάρχει καλά καλά αρκετό 4Κ περιεχόμενο.Σταμάτησε να παράγει δικές της οθόνες και ψωνίζει από την LG πλέον.Έβγαλε ένα iphone που η μόνη καινοτομία που είχε ήταν το force touch(αλήθεια πέρα της Apple πόσες εταιρείες παραγωγής λογισμικού την έχουν εκμεταλλευτεί ουσιαστικά;).Έχουν ακουστεί σκάνδαλα για κινητά που λυγίζουν και δεν έχουν καλό σήμα κ.ο.κ.Έβγαλε στα τελευταία φορητά της μια λωρίδα/touchbar επάνω(καινοτομία;).Έβγαλε κάτι lifestyle ρολόγια.Α,σημειωτέον ότι στην τελευταία έκδοση του λειτουργικού σου ανεβάζει by default τα δεδομένα σου στο icloud σε συγκεκριμένους φακέλους εκτός και αν απενεργοποιήσεις manually την επιλογή.Βέβαια εγώ χρησιμοποιώ το σύννεφό της για λόγους backup και προσβασιμότητας αλλά γιατί να υποχρεώνονται όλοι;Είμαι οπαδός της Apple και ειδικά του mac os.Θεωρώ ότι τα προϊόντα της είναι όμορφα και το λειτουργικό της το καλύτερο στην αγορά.Αλλά δεν θεωρείται και εσείς ότι πλέον έχει χάσει την ταυτότητά της;

 

   Τώρα σχετικά με το άρθρο διότι ξέφυγα αρκετά.Άλλο ένα παράδειγμα κακών αποφάσεων εκ μέρους της μητρικής εταιρείας.Η έλλειψη sd θύρας απαράδεκτη.Αν κάποιος κάνει το λάθος και πάρει αυτό το κατασκεύασμα αυτόματα ακυρώνει την όμορφη σχεδίαση της συσκευής.Αν το χρειάζεται,δεν κυκλοφορεί κάποιος πιο διακριτικός προσαρμογέας στην αγορά;Βέβαια είμαι υπερ των νέων θυρών από την άλλη.Νέες θύρες,νέες δυνατότητες,νέες ταχύτητες,καλύτερη ασφάλεια.Ας πούμε τα νέα lightning ακουστικά της Apple που κάνουν το οικοσύστημά της πιο propietary (ακόμα :) ) προσθέτουν ένα επιπλέον layer ασφαλείας και καλύτερου ελέγχου.Όταν τα πάντα προέρχονται από μια εταιρεία απαιτείς το επιπλέον κόστος να αντανακλάται σε ποιότητα προϊόντων και υπηρεσιών σωστά;Βέβαια όπως ανέφερα παραπάνω η εταιρεία δείχνει να χάνει το βηματισμό της.Και ναι στις εποχές που ζούμε δεν μπορείς να απαιτείς από όλους να σκάνε λεφτά διαρκώς για propietary υπηρεσίες και προϊόντα.Συνεπώς αν έχετε κάποια λεφτά που μπορείτε να διαθέσετε,γνώμη μου,πάρτε το laptop με τις τελευταίες θύρες για σήμερα που μιλάμε και βγάλτε από το μυαλό σας τέτοια gadjets που καταστρέφουν την όλη εμπειρία χρήσης του οικοσυστήματος Apple.Αν πάλι σας ενδιαφέρει η συμβατότητα και/ή δεν μπορείτε να διαθέσετε τόσα λεφτά πλέον (όπως δυστηχώς και εγώ :) ) αρκεστήτε σε ένα pc με windows 10.Η MS έχει κάνει φιλότιμες προσπάθειες σε αυτό όπως προανέφερα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και επειδή η κατάσταση καθυστερεί είπε η Apple να τα πετάξει όλα και να βάλει type c; Ούτε το iPhone δεν έχει, τρομερή πρόοδος. Το μόνο καλό που βλέπω είναι ότι θα πάνε όλες οι υπόλοιπες εταιρίες να κοπιαρουν την Apple και θα προχωρήσει κάπως η αγορά όπως λες και εσύ. Το MacBook pro όμως είναι μια επαγγελματική συσκευή, δεν είναι iPad και τέτοια "innovations" δεν του κάνεις, ειδικά με την τιμή που έχει. Βγάλε πρώτα type C περιφερειακά, type C iPhone και κανόνισε και με 2-3 κατασκευαστές να κυκλοφορησουν type C εξωτερικούς δίσκους, οθόνες κτλ Μετά έχεις κάθε δικαίωμα να κυκλοφορήσεις laptop με τις μισές θύρες type c και τις μισές type a. Στο κάτω κάτω σιγά τα τρομερά γρηγορα εξωτερικά αποθηκευτικά μέσα που είχαμε, τι να κάνω τα 120hz 4k εάν δεν υπάρχουν καν τέτοια προϊόντα στην αγορά. Απλώς η Apple έχει χάσει το innovation που είχε και σε κάθε προϊόν βάζει/βγάζει και από κάτι για να κάνουν φασαρία οι haters και ενθουσιαζονται τα fanboys. Όπως καταλαβαίνεις δεν διαφωνώ με την υιοθέτηση του type c, είμαι 100% υπέρ, απλώς βρίσκω την εκτέλεση της Apple τελείως fail, μη πρακτική και εφετζιδικη.

 

 

  Εχεις δικαιο, επειδη δεν εγινε ετσι και με το USB A και το iMac G3. Αλλα τι σου λεω τωρα εγω ε; Ιδια κατασταση με τωρα, με την διαφορα οτι τωρα το usb c ειναι ηδη πιο διαδεδομενο αποτι ητανε το usb a τοτε. Σχεδον ολα τα νεα κινητα πλεον ειναι Usb C anyway. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Εχεις δικαιο, επειδη δεν εγινε ετσι και με το USB A και το iMac G3. Αλλα τι σου λεω τωρα εγω ε; Ιδια κατασταση με τωρα, με την διαφορα οτι τωρα το usb c ειναι ηδη πιο διαδεδομενο αποτι ητανε το usb a τοτε. Σχεδον ολα τα νεα κινητα πλεον ειναι Usb C anyway. 

Δεν θα το συνεχιζα αλλα οτι τα κινητα ειναι type-c δεν εχει καμια σχεση. Είδες καμια εταιρία να βγαζει καλώδιο με type-c και στις 2 πλευρές, ή ακόμα καλύτερα είδες την apple να το κάνει στο iphone 7, αφου οπως είπε προετοιμαζε το macbook pro εδω και 2 χρόνια?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θα μπορουσαν να ηταν φθηνα.. Ξερουν πολυ καλα τι πουλανε...

Θα μπορουσαν να ηταν λιιιγο φθηνοτερα ομως...

Φύκια για μεταξωτές κορδέλες πουλάνε, μη τρελαίνεσαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...