Προς το περιεχόμενο

Το OWC DEC είναι ένα expansion dock για το MacBook Pro που σχεδόν περνάει απαρατήρητο


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και επειδή η κατάσταση καθυστερεί είπε η Apple να τα πετάξει όλα και να βάλει type c; Ούτε το iPhone δεν έχει, τρομερή πρόοδος. Το μόνο καλό που βλέπω είναι ότι θα πάνε όλες οι υπόλοιπες εταιρίες να κοπιαρουν την Apple και θα προχωρήσει κάπως η αγορά όπως λες και εσύ. Το MacBook pro όμως είναι μια επαγγελματική συσκευή, δεν είναι iPad και τέτοια "innovations" δεν του κάνεις, ειδικά με την τιμή που έχει. Βγάλε πρώτα type C περιφερειακά, type C iPhone και κανόνισε και με 2-3 κατασκευαστές να κυκλοφορησουν type C εξωτερικούς δίσκους, οθόνες κτλ Μετά έχεις κάθε δικαίωμα να κυκλοφορήσεις laptop με τις μισές θύρες type c και τις μισές type a. Στο κάτω κάτω σιγά τα τρομερά γρηγορα εξωτερικά αποθηκευτικά μέσα που είχαμε, τι να κάνω τα 120hz 4k εάν δεν υπάρχουν καν τέτοια προϊόντα στην αγορά. Απλώς η Apple έχει χάσει το innovation που είχε και σε κάθε προϊόν βάζει/βγάζει και από κάτι για να κάνουν φασαρία οι haters και ενθουσιαζονται τα fanboys. Όπως καταλαβαίνεις δεν διαφωνώ με την υιοθέτηση του type c, είμαι 100% υπέρ, απλώς βρίσκω την εκτέλεση της Apple τελείως fail, μη πρακτική και εφετζιδικη.

Και ποιος μας λεει οτι δε θα βάλουν USB c στο επόμενο iPhone; η Apple βλέπει μπροστά...

Χαχαχαχα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Είμαι Mac user εδώ και 10 χρόνια τουλάχιστον και PC hater για 10 χρόνια επίσης... μετά το έκτρωμα που παρουσίασε η Apple για το 2017 στη σειρά MacBook Pro, και το φιάσκο με το iPad Pro, είναι δεδομένο πλέον ότι η Apple βαδίζει σε σκοτεινά και βαλτωδη ύδατα... πήρα λοιπόν απόφαση και αγόρασα ένα 2 in 1 της Acer με 1.000€ περίπου, αποσπώμενο illuminated keyboard, i7 6500u επεξεργαστή 2,6ghz up to 3,2 με turbobost , 8giga ddr3 ram, 512 ssd, 2160 x 1440 IPS οθόνη, και penάκι, στις 12 ίντσες.... και το μηχάνημα απλά τα σπάει... έχω και την USB type c και κανονική USB για τα legacy περιφερειακά μου και την Sd card reader για την dslr μου....
βλέπω το MacBook Pro μου mid 2012 retina που το είχα πάρει 2.600€ να το πουλάω.... μας τα χάλασε η Apple δυστυχώς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

  Εχεις δικαιο, επειδη δεν εγινε ετσι και με το USB A και το iMac G3. Αλλα τι σου λεω τωρα εγω ε; Ιδια κατασταση με τωρα, με την διαφορα οτι τωρα το usb c ειναι ηδη πιο διαδεδομενο αποτι ητανε το usb a τοτε. Σχεδον ολα τα νεα κινητα πλεον ειναι Usb C anyway. 

Apple-Headphone-Port-UK-EarPod-Beats-Hea

Και επιμενω, που ειναι ολοι αυτοι οι εξωτερικοι σκληροι, τα πληκτρολογια, τα ποντικια, τα 4k monitors κτλ που εχουν type c; Πως ακριβως θα αξιοποιησεις το απιστευτο bandwidth αφου ολο με ανταπτορες θα εισαι. Τονιζω πως ειμαι απολυτως υπερ της υιοθετησης του type c απο ολους τους κατασκευαστες, το να κυκλοφορεις επαγγελματικο laptop το 16 το οποιο δεν θα μπορει να σταθει μονο του χωρις dongles για τα επομενα 1-2 χρονια ομως ειναι ηλιθιο. Βαλε type c στο iphone, ipad και macbook air, βγαλε περιφερειακα με type c, κανονισε με καμια dell,western digital να βγαλουν και αυτοι αμεσα οθονες,δισκους κτλ με type c και μετα κυκλοφορησε το macbook pro με 2 type a και 2 type c, μη σου πω και μονο μια type a. Ετσι πατας κατω τον ανταγωνισμο και τους haters και οδηγεις την αγορα. Η apple αντι να κανει αυτο απλως βασιστηκε στο ανεγκεφαλο fanbase και ειπε "δεν εχουμε που δεν εχουμε και τιποτα καινουριο να δειξουμε, δεν βγαζουμε καμια θυρα να γινει λιγο φασαρια;"

Οποτε καταλαβαινεις δεν με χαλασε το type c, με χαλασε η τσαπατσουλικη/μη πρακτικη εκτελεση της apple. Με το μεγεθος που εχει θα μπορουσε ανετα να το κανει αυτο και για μενα θα ηταν 1 βημα μπροστα απο ολους. Απο την αλλη ομως θα μου πεις εαν η καθε συσκευη δεν ειχε και εναν κουλο τροπο συνδεσης πως θα ενιωθαν "special" τα fanboys. Η apple πρεπει να εχει διαφορετικο φορτιστη, διαφορετικα ακουστικα, διαφορετικο laptop για να μην θιξει την μοναδικοτητα των fans της. 

Επεξ/σία από MechaCorn
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου είπα εγω οτι δεν πρέπει να αντικατασταθεί? είδες κατι τέτοιο στο σχόλιο μου? μαλλον εσυ δεν καταλαβαίνεις αυτό που σου λέω. και δεν το συνεχίζω γιατι θα βάλω μεσα, thunderbolt, headphone jack, και αλλες τετοιες επιτυχίες της πολυαγαπημένης. αν εσυ για 2 χρόνια θέλεις να είσαι με εναν αντάπτωρα των 2 ευρώ και με ενα λαπτοπ των 2κ και δεν θέλεις την σταδιακή αλλαγη σε αυτά τα 2 χρόνια, μπράβο σου, και καλα κάνεις! γιατι για εσενα ειναι 2 χρονάκια με ανταπτωρα αλλα 2 ΧΡΟΝΙΑ με σταδιακή αλλαγη.

To Thunderbolt δεν είναι της Apple, απλά το υιοθέτησε πρώτη. Το ότι δεν έχει εισχωρήσει αρκετά στην αγορά είναι ευθύνη της Intel.

Και για αρκετούς επαγγελματίες τού Video editing/compositing είναι αναντικατάστατο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, εσείς που κράζετε επειδή έβαλε μόνο Type-C, να μαζευτείτε και στα άλλα laptop που παρουσιάζονται στην CES μόνο με Type-C να κράξετε κι εκεί, μην σας περάσουν και για τίποτα hater...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Thunderbolt δεν είναι της Apple, απλά το υιοθέτησε πρώτη. Το ότι δεν έχει εισχωρήσει αρκετά στην αγορά είναι ευθύνη της Intel.

Και για αρκετούς επαγγελματίες τού Video editing/compositing είναι αναντικατάστατο. 

Δεν είπα οτι είναι της αππλ, ούτε το type-c για το οποίο συζητάμε ειναι της αππλ, διαβασε τι γάφουμε πριν σχολιάσεις!

Παιδιά, εσείς που κράζετε επειδή έβαλε μόνο Type-C, να μαζευτείτε και στα άλλα laptop που παρουσιάζονται στην CES μόνο με Type-C να κράξετε κι εκεί, μην σας περάσουν και για τίποτα hater...

Δεν είπαμε οτι οι αλλοι ειναι σωστοί και η αππλ δεν είναι! απλα σχολιάζουμε εδω γιατι εδω γίνεται ο ντόρος, και εδω ειναι που όλοι λένε οτι ειναι το απόλυτο μηχανημα για επαγκελματίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είπα οτι είναι της αππλ, ούτε το type-c για το οποίο συζητάμε ειναι της αππλ, διαβασε τι γάφουμε πριν σχολιάσεις!

Δεν ξέρω τι λέτε για το USB-C (ούτε που το ανέφερα), εγώ απάντησα στο Thunderbolt που εσύ έγραψες.

 

Σου είπα εγω οτι δεν πρέπει να αντικατασταθεί? είδες κατι τέτοιο στο σχόλιο μου? μαλλον εσυ δεν καταλαβαίνεις αυτό που σου λέω. και δεν το συνεχίζω γιατι θα βάλω μεσα, thunderbolt, headphone jack, και αλλες τετοιες επιτυχίες της πολυαγαπημένης. αν εσυ για 2 χρόνια θέλεις να είσαι με εναν αντάπτωρα των 2 ευρώ και με ενα λαπτοπ των 2κ και δεν θέλεις την σταδιακή αλλαγη σε αυτά τα 2 χρόνια, μπράβο σου, και καλα κάνεις! γιατι για εσενα ειναι 2 χρονάκια με ανταπτωρα αλλα 2 ΧΡΟΝΙΑ με σταδιακή αλλαγη.

Πολυαγαπημένη δεν εννοείς την Apple? Το "επιτυχίες" δεν είναι ειρωνικό; Άρα δεν εννοείς ότι το Thunderbolt και η αφαίρεση του jack είναι αποτυχίες της Apple? E, το Thunderbolt δεν είναι της Apple. Τι δεν καταλαβαίνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τι λέτε για το USB-C (ούτε που το ανέφερα), εγώ απάντησα στο Thunderbolt που εσύ έγραψες.

 

Πολυαγαπημένη δεν εννοείς την Apple? Το "επιτυχίες" δεν είναι ειρωνικό; Άρα δεν εννοείς ότι το Thunderbolt και η αφαίρεση του jack είναι αποτυχίες της Apple? E, το Thunderbolt δεν είναι της Apple. Τι δεν καταλαβαίνω;

Γιατι το headphone jack ειναι της apple? με αυτό εννοώ την υλοποίηση της αγαπημένης σε/με αυτές τις τεχνολογίες! Είναι συνέχεια αυτών που γράφουμε για το type-c και αν διαβαζες τα προηγούμενα θα καταλάβαινες τι εννοω, οχι να μου λες δεν ξερεις τι λεμε για το type-c!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πιστεύω τι ακούω εδώ μέσα..

 

"άχρηστο" λέει ο άλλος το usb-a. :shock:  Γιατί; To πρωτόκολλο εξελίχθηκε στο usb 3.1 κρατώντας την "ίδια" θύρα (συμβατή με 2) και μια χαρά θα είναι εδώ για πολλά χρόνια και με τα χρόνια θα έρθει και το type c σε περισσότερες συσκευές αλλά το type a θα είναι εκεί ακόμα γιατί δεν είναι πάντα το μικρό σε μέγεθος καλό ή/και κατάλληλο. Και δεν μπορείς ούτε πάει να είναι οι θύρες type c σε όλα τα πράγματα. Το type c με την πρώτη ατζαμοσύνη σπάει και άντε για (όπως το micro usb που τόσε θύρες φόρτισης έχουν σπάσει). Εδώ το type a, με τόσο "χοντρότερες" συνδέσεις και βάλε βγάλε κάνει θέματα. Το type c σε αξιοπιστία δεν μπορεί κατασκευαστικά να το συναγωνιστεί. Για αυτό και δεν θα το αντικαταστήσει 100% ποτέ αν θέλετε την πρόβλεψή μου. Και να το κάνει τη σχέση εχει αυτό με το σήμερα που για κάθε 100 κοινά φλασάκια υπάρχει 1 (ένα) type c. Θα ήταν φρονημότερο να αρχίσει με 2+2 θύρες και βλέπουμε για το μέλλον. 

 

Να μην αναφέρω την σύγκριση hdmi με μία θύρα που ούτε θυμάμαι το όνομά της και που πουθενά (σε κοινά μέρη δλδ από πλέμπα αποτελούμενα) δεν θα βρεις projectorα να το συνδέσεις. 

 

Όλα είναι άχρηστα κατά τους οπαδούς της apple γιατί ως γνωστός άμα δεν το έχεις και τι άλλο να πεις. Άχρηστη είναι μόνο η apple τελικά όχι οι τεχνολογίες των άλλων.

 

Η τεχνολογία των περιφερικών υπερκαλύπτεται από τις υπάρχουσες θύρες. Αντίθετα οι υπάρχουσες θύρες σε αυτή την παταγώδη αποτυχία δεν υπερκαλύπτουν τίποτα. 

 

Ο ιστορικός του μέλλοντος θα το κατατάξει στις πιο αποτυχημένες σχεδιαστικά συσκευές. Και αφού άρχησα τις προβλέψεις, σύντομα (κανα χρόνο βαριά) θα παρουσιαστεί άλλο laptop με usb-a από την apple να μαζέψει την ζημιά. Μπορεί να μην το λέει pro (από ντροπή για την ήττα της που δε θα πουλάει τίποτα) αλλά η δουλειά του θα είναι να καλύψει την χασούρα από αυτό.

 

Αυτά.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι όντως. Είναι πολύ φθηνά τα mac από μόνα τους

Καλημέρα & χρόνια πολλά. Γιατί να είναι φθηνά, δεν καταλαβαίνω. Ξέρουμε πολλά laptop του 2012 όπως είναι το δικό μου μακ, τα οποία να λειτουργούν απροβλημάτιστα, χωρίς την παραμικρή μείωση των επιδόσεων τους και με την τελευταία έκδοση λογισμικού?? Έχω αλλάξει μηχανήματα και μηχανήματα, έχω αντικειμενική άποψη και αποδείξεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ή απλά παίρνεις ενα συμβατό με μακ λαπτοπ στα μισά λεφτά (αντε στα ιδια αν θελεις και full hd και καλη ποιότητα κατασκευής) και κανεις την δουλεια σου με 3 usb3 hdmi και dvd drive. Αντε και καμια συμβατή με airdrop ασύρματη pcie καρτα δικτύου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα & χρόνια πολλά. Γιατί να είναι φθηνά, δεν καταλαβαίνω. Ξέρουμε πολλά laptop του 2012 όπως είναι το δικό μου μακ, τα οποία να λειτουργούν απροβλημάτιστα, χωρίς την παραμικρή μείωση των επιδόσεων τους και με την τελευταία έκδοση λογισμικού?? Έχω αλλάξει μηχανήματα και μηχανήματα, έχω αντικειμενική άποψη και αποδείξεις...

Του 2009 το δικό μου. Βασικά είναι καλύτερο από παλαιότερα. Είχε Win7 πήγε στα Win10, είχε 250GB σκληρό πήγε σε SSD 128 + 2TB σκληρό για τα αρχεία, είχε 4G RAM πήγε στα 8, είχε WiFi N πήγε σε WiFi AC, μπήκε ολοκαίνουργια μπαταρία. Φυσικά δεν ήταν φθηνό εξαρχής, ούτε η αναβάθμιση ήταν δωρεάν. Δυστυχώς πλέον τέτοια πράγματα δεν κάνεις ούτε με Mac ούτε με τα υπόλοιπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, εσείς που κράζετε επειδή έβαλε μόνο Type-C, να μαζευτείτε και στα άλλα laptop που παρουσιάζονται στην CES μόνο με Type-C να κράξετε κι εκεί, μην σας περάσουν και για τίποτα hater...

μονο που το DELL XPS 15 που ειναι "ας πούμε" στην κατηγορία του του macbook"pro" εχει 2 usb type A ,το XPS 13 όντως εχει μόνο type C αλλα μιλάμε για ενα tablet-laptop hybrid και οχι για επαγγελματικό μηχάνημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά οι συγκρίσεις με τα Dell είναι άτοπες... Μιλάει ο άλλος για docking station... γιατί ωρέ παληκάρια έχει η Apple Docking station???

 

Αίντε γιατί θα μας τρελλάνετε... χώρια που άλλο XPS (ultraportable) και άλλο Macbook pro (workstation)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...