Προς το περιεχόμενο

[USB 3.0 stick] Sandisk Extreme 3.0 64GB, 27.30 ευρώ [ΤΕΛΟΣ]


Genatos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

To USB αυτο ειναι κορυφαιο, εχω το 32αρι 2-3 χρονια και ειναι ο,τι καλυτερο.

 

Σιγουρα ειναι μαρκουτσι αλλα γι αυτο παιρνεις και ενα μικρο οταν θες και ενα τετοιο.

 

Δυστυχως οταν παταω παραλαβη απο καταστημα, βαζω ΤΚ και λεει οτι δεν υπαρχει σε κοντινο καταστημα (με επιλογη χωρις οριο χλμ)

 

Οσοι το προλαβαν θα το απολαυσουν!

Ευχαριστουμε τον topic starter!

 

Τελος απο Αθηνα-Θεσσαλονικη

 

b59197eb60794186b816bf02dc2fee5e.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε ανάλογα με το cluster size στο ex fat μπορείς να παίξεις το jumpdrive είτε καλύτερη απόδοση/μικρότερο χωρο από το sandisk είτε το ανάποδο. Το sandisk κερδίζει σε χώρο και το jumpdrive σε ταχύτητα

 

Πόσο δηλαδή μπορεί να ανεβεί το P20 σε 4Κ writes με cluster size 1024Κ?

Στα defaults πάντως έχει κάτι απαράδεκτα 0.0xxx. Κάνε δοκιμή και πες μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To USB αυτο ειναι κορυφαιο, εχω το 32αρι 2-3 χρονια και ειναι ο,τι καλυτερο.

 

Σιγουρα ειναι μαρκουτσι αλλα γι αυτο παιρνεις και ενα μικρο οταν θες και ενα τετοιο.

 

Δυστυχως οταν παταω παραλαβη απο καταστημα, βαζω ΤΚ και λεει οτι δεν υπαρχει σε κοντινο καταστημα (με επιλογη χωρις οριο χλμ)

 

Οσοι το προλαβαν θα το απολαυσουν!

Ευχαριστουμε τον topic starter!

Όταν άνοιξε το θέμα και για αρκετή ώρα μετά υπήρχε σχεδόν παντού και σε πολλά καταστήματα της Αθήνας οπότε προφανώς έπεσαν όλοι με τα μούτρα παρά τα μόλις 3 like στο πρώτο post.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

https://www.mymemory.co.uk/USB-Flash-Drives

στο πραπανω θα βρειτε με 25 λιρες 128 usb3 πιο μικρο και ταχυτατο ;)

 

Εχει πολλα με 25 λιρες 128αρια ο συνδεσμος σου. Για ποιο μας λες; (γιατι τα 2 πρωτα που κοιταξα δεν ειναι ταχυτατα, εχουν 45 το ενα, 60 το αλλο write.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσο δηλαδή μπορεί να ανεβεί το P20 σε 4Κ writes με cluster size 1024Κ?

Στα defaults πάντως έχει κάτι απαράδεκτα 0.0xxx. Κάνε δοκιμή και πες μας.

 

 

 

To 4k δεν νομιζω να ανεβει. και στο atto που εχει compressible ειναι ψοφιο. αλλα πρεπει να βελτιωσει τον χρονο σε πραγματικο σεναριο αντιγραφης πολλων αρχειων οπως και την διαγραφη τους. θα κανω δοκιμη.

 

τα 4k αφου δεν παιζει OS δεν παιζουν και μεγαλο ρολο σε ενα πραγματικο σεναριο αντιγραφης.

σε compressible οπως ειναι τα documents ανεβαζει ταχυτητες απο 64k+ συμφωνα με το atto. απλα φαινεται οτι μεχρι τα 8MB αρχειο το sandisk βγαζει μεγαλυτερες ταχυτητες write. αναρωτιεμαι τι μεγεθος αρχειου δινει τις ταχυτητες των 200MB/s+ για να ξεπερασει το sandisk

 

τα 512k του crystal ειναι ασυμπιεστα που βγαζει χαμηλη ταχυτητα

Έχει και 30 χρόνια εγγύηση...

 

(Μόλις έκανα register το παλιό που έχω)

 

attachicon.gifUntitled.png

 

 

α φιλε μου το lexar εχει εφορου ζωης! μεγιστο τα 122 χρονια που ειναι και το ρεκορ μακροβιοτητας :P (γιατι αναφερει μεσα πως ισχυει η εγγυηση μονο για τον αγοραστη. δεν μεταβιβαζεται και στα παιδια σου  :-D  )

Εχει πολλα με 25 λιρες 128αρια ο συνδεσμος σου. Για ποιο μας λες; (γιατι τα 2 πρωτα που κοιταξα δεν ειναι ταχυτατα, εχουν 45 το ενα, 60 το αλλο write.)

 

 

https://www.mymemory.co.uk/USB-Flash-Drives/Lexar/Lexar-128GB-JumpDrive-S45-USB-3.0-Flash-Drive-150MB_s---Black

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α φιλε μου το lexar εχει εφορου ζωης! μεγιστο τα 122 χρονια που ειναι και το ρεκορ μακροβιοτητας :P (γιατι αναφερει μεσα πως ισχυει η εγγυηση μονο για τον αγοραστη. δεν μεταβιβαζεται και στα παιδια σου  :-D  )

 

Και η Sandisk έλεγε lifetime warranty αλλά τώρα μου το κατέβασε στα 30 χρόνια. Θα τους μαλώσω. :-D

 

Κάνε register το P20 να δούμε τι παίζει και με αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και η Sandisk έλεγε lifetime warranty αλλά τώρα μου το κατέβασε στα 30 χρόνια. Θα τους μαλώσω. :-D

 

Κάνε register το P20 να δούμε τι παίζει και με αυτό.

 

 

παιζει και να μην εχει register, στο site δεν βρηκα κατι, θα τους ρωτησω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μιας και το διαβασα αυτο επειδη δεν εχει TRIM και λειτουργει καπως σαν SSD γιαυτο και εχει τετοιες επιδοσεις σε 4K πασχει απο προβλημα με τις ταχυτητες καθως θα γεμιζει. στο τελος χρειαζεται να γινει ATA secure erase δηλαδη TRIM για να επανελθουν οι ταχυτητες στο φυσιολογικο. Οποτε μπορουμε να πουμε πως το p20 ειναι το πιο γρηγορο κανονικο USB 3.0. και γιαυτο το λογο το sandisk ειναι ματσουκι.

 

 

προσωπικη μου αποψη , λιγο μλκια. αφου εβαλε SSD controller επρεπε να βαλει και υποστηριξη TRIM. βεβαια μετα μπορει να ανεβαζε και παραπανω την τιμη :P

 

 


The controller is marked as a "SanDisk 20-82-00270-1, S208-PFU352.0002, SDC1, TAIWAN." This product number is very similar to the processor used in the SanDisk Extreme 64GB USB 3.0 flash thumb drive (20-82-00270-1, S208-FS723.0002) so it is certain that this is merely a higher performing variant of the flash sticks' controller.

 

http://www.hardocp.com/article/2012/10/17/sandisk_readycache_32gb_ssd_review/3

 


 

 

FYI, ανακοίνωσε προχθές η Sandisk νέο μοντέλο Extreme PRO 256GB USB3.1 (10Gbps) και ταχύτητες SSD 420/380MB/s σε τιμή 179$, με το μοντέλο των 128GB στα 79$!!!

 

 

ναι γιατι ειναι SSD σε μεγεθος stick :P

 

 

http://www.corsair.com/en-us/usb-drives/flash-voyager-gtx


Και η Sandisk έλεγε lifetime warranty αλλά τώρα μου το κατέβασε στα 30 χρόνια. Θα τους μαλώσω. :-D

 

 

 

 

φαινεται η ελλαδα οπως και αλλες χωρες δεν αναγνωριζουν την εγγυηση εφορου ζωης οποτε μετατρεπεται σε 30 χρονια

 

οποτε πριν κανουμε το RMA αλλαζουμε χωρα :D

 

 

30 years in Germany, Canada and regions not recognizing lifetime warranty, see www.sandisk.com/wug.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπως έτσι.

Όσο για το TRIM είχα διαβάσει ότι κάποιοι το είχαν καταφέρει.

Θεωρητικά γίνεται αφού έχει τον ίδιο SSD controller αυτόν που αναφέρεις παραπάνω και τον Fujitsu MB86C311B για USB-SATA controller. Ο συγκεκριμένος Fujitsu υποστηρίζει UASP σε USB 3.0 και το UASP με τη σειρά του υποστηρίζει TRIM.

 

Το πρόβλημα είναι μάλλον σε κάποιον driver, είναι ουσιαστικά το ίδιο πρόβλημα με αυτό που έχουν πολλοί εξωτερικοί USB SSD.

 

Πάντως με exFAT κανένα πρόβλημα. Δεν πέφτει πολύ η απόδοση όσο γεμίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω 3, είναι πολύ αξιόπιστο, όχι σαν κάτι άλλα μικρότερα που έχω και πρέπει να παλέψω για την σωστή επαφή τους.

 

 

 

 

 

 

 

ριξε μια λιγο τις πληροφοριες να δουμε τι εχει

 

 

http://www.antspec.com/usbflashinfo/

 

 

εδω ειναι του lexar p20

 

image006.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

 

Αν αναφερεται σε αυτο, δεν ειναι ταχυτατο, 45MB/s εγγραφη λεει στη σελιδα, και 36 βλεπω μετρημενα σε review. Για καποιο αλλο ισως μιλαει, γι'αυτο και εκανα το ποστ για να το δωσει συγκεκριμενα αφου ο συνδεσμος του δινει ολα τα φλασακια, 300+ στον αριθμο. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μου το lexar εχει εφορου ζωης! μεγιστο τα 122 χρονια που ειναι και το ρεκορ μακροβιοτητας :P (γιατι αναφερει μεσα πως ισχυει η εγγυηση μονο για τον αγοραστη. δεν μεταβιβαζεται και στα παιδια σου  :-D  )

 

LOL !

Γενικά στον κόσμο υπάρχει μία παρανόηση, το lifetime warranty επηρεάζεται από τη χρήση, από την εγγύηση αντίστοιχων προϊόντων, και το αν η ΣΕΙΡΑ του προϊόντος είναι σε παραγωγή ή όχι. Οπότε το "εφ'όρου ζωής" χρειάζεται προσοχή στη μετάφραση, μην το πάρει κανείς τοις μετρητοίς...

 

 

A lifetime warranty is usually a warranty against defects in materials and workmanship that has no time limιt to make a claim, rather than a warranty that the product will perform for the lifetime of the buyer. The actual time that product can be expected to perform is normally determined by the custom for products of its kind used the way the buyer uses it.
 
If a product has been discontinued and is no longer available, the warranty may last a limited period longer. For example:
 
- the Cisco Limited Lifetime Warranty currently lasts for five years after the product has been discontinued, but only if you know where you bought it from as the seller is responsible for administering it.
- HP Networking product lifetime warranties last for as long as one owns the product.
 
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@qwerty, αυτο ακουγεται απολυτως λογικο. Αλλα μια ερωτηση (ειμαι ειλικρινα ασχετος, θα το καταλαβεις στην αμεσως επομενη ερωτηση :D): τα 30 χρονια εγγυησης τι σημαινουν τοτε; Ειναι τοσο σιγουρη η καθε εταιρεια οτι η συγκεκριμενη σειρα θα υπαρχει για αλλα 30 χρονια;

 

Και τωρα η δευτερη ερωτηση: τι ακριβως καλυπτει η εγγυηση για ολα αυτα τα ετη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

LOL !

Γενικά στον κόσμο υπάρχει μία παρανόηση, το lifetime warranty αναφέρεται στη ζωή της ΣΕΙΡΑΣ του προϊόντος, και όχι στο συγκεκριμένο τεμάχιο (ή στον αγοραστή βεβαίως :P  ). Αυτό σημαίνει εγγύηση όσο η συγκεκριμένη σειρά παραμένει σε παραγωγή.

 

 

και τα 30 χρονια που λεει τι ειναι που ποσταρε ο αλλος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...