Προς το περιεχόμενο

Taboo (Mini-Series, BBC1 2017)


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 77
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μέχρι στιγμής πάντως, πολύ κακό για το τίποτα. Οκ η ατμόσφαιρα και η σκηνοθεσία/φωτογραφία του είναι τερματισμένα, αλλα σεναριακά είναι τουλάχιστον μέτριο. Νιώθω οτι 3 επεισόδια τώρα δεν έχει γίνει τίποτα.

 

Ελπίζω οτι θα μας δώσει κάποιο λόγο να συνεχίσουμε να το βλέπουμε πέρα απο το Λονδίνο του 1800.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το πρώτο με κρατησε, θελω να πιστευω πως θα ακολουθησει μια πιο joseph conrand αλα καρδια του σκοτους λογικη και πορεια + ωραια ατμοσφαιρα... λιγο σκιάζομαι με τα μεσα σχολια που διαβαζω :P αλλα οκ, θελω να δω και τα επομενα πρωτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περίμενα το 4ο να είναι πιο γρήγορο, αλλά κινείται στους ίδιους ρυθμούς. Μέχρι στιγμής μόνο το πρώτο λέει και μόνο συγκεκριμένες στιγμές από τα υπόλοιπα. Εννοείται πως βλέπεται, αλλά καλό θα ήταν να ανέβει λίγο στα επόμενα, το οποίο πιστεύω πως θα γίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλυτερο απτα προηγουμενα το 4ο.Ναι ο ρυθμος συνεχιζει να ειναι ακομα αργος,αλλα εδειξε παραπανω πραγματα.Στο επομενο υποθετω και γω οτι θα αρχισει να ανεβαζει στροφες μιας και ειμαστε ηδη στην μεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελος το 3ο, εχω ψιλοβαρεθει αλλα επειδη ειμαι γνκ της υπομονης, αναμενω... βσκ μάλλον ειχα αλλο premise για τη σειρά...μου αρέσει βέβαια αυτό το slow burn + ο Hardy άλλά ή κάτι δε πιάνω ή κάτι δε γίνεται καλά, στα + η ατμόσφαιρα, οι ερμηνείες αλλά μέχρι εκεί, η ιστορία δε με γεμίζει ακόμα...οh well, 8 επεισόδια είναι όλα, προφανώς θα τα δούμε!

 

υγ. και φρανκα ποτεντε ε <3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολυ μετρια και πολυ ντορος για το τιποτα imo, το 3ο το ειδα με το ζορι και ημουν ετοιμος να το κλεισω κατι που δε κανω ποτε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μ αρέσει που είτε τον μαχαιρώσεις στην κοιλιά είτε τον βαράς με ρόπαλο στο κεφάλι σε 5 λεπτά είναι καλά! Ωραία πειστική ατμόσφαιρα, καλές ερμηνείες αλλά λίγο το σενάριο δεν δένει...

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^^Ε ναι. Τολμαω την προβλεψη οτι αν δεν ηταν ο Τομ Χαρντι βαθια αναμεμειγμενος με την σειρα, ελαχιστοι θα την εβλεπαν και αμφιβαλλω αν θα γυριζονταν ποτε.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^^Ε ναι. Τολμαω την προβλεψη οτι αν δεν ηταν ο Τομ Χαρντι βαθια αναμεμειγμενος με την σειρα, ελαχιστοι θα την εβλεπαν και αμφιβαλλω αν θα γυριζονταν ποτε.

 

Προφανώς ο Ηardy και ο χαρακτήρας που έπλασε κρατάει για την ώρα μόνος του την σειρά. Είναι πολύ πιασάρης τελικά. 

Έχω δει τα δύο πρώτα επεισόδια και μου κέντρισε το ενδιαφέρον. Πολύ εντυπωσιακή, πολύ σκοτεινή, αλλά φοβάμαι ότι και εδώ θα πάθω ό,τι και με την πρώτη σαιζόν του True Detective. Η σειρά χτίζει, χτίζει και αρχίζω να ανησυχώ ότι όλα όσα θα δούμε δεν θα είναι και τίποτα το συγκλονιστικό τελικά. Ο James είναι και φαίνεται ένα χάλι, βασανίζεται  από το παρελθόν, αλλά τί να είναι πια αυτά τα τόσο τρομερά που έχει κάνει; Τί έπαθε στην Αφρική; Θα πάει στις ΗΠΑ; Τί θα βρει εκεί; Άντε να δούμε, όπως πολύ σωστά είπατε οκτώ επεισοδιάκια είναι στο κάτω κάτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς ο Ηardy και ο χαρακτήρας που έπλασε κρατάει για την ώρα μόνος του την σειρά. Είναι πολύ πιασάρης τελικά.

Έχω δει τα δύο πρώτα επεισόδια και μου κέντρισε το ενδιαφέρον. Πολύ εντυπωσιακή, πολύ σκοτεινή, αλλά φοβάμαι ότι και εδώ θα πάθω ό,τι και με την πρώτη σαιζόν του True Detective. Η σειρά χτίζει, χτίζει και αρχίζω να ανησυχώ ότι όλα όσα θα δούμε δεν θα είναι και τίποτα το συγκλονιστικό τελικά. Ο James είναι και φαίνεται ένα χάλι, βασανίζεται από το παρελθόν, αλλά τί να είναι πια αυτά τα τόσο τρομερά που έχει κάνει; Τί έπαθε στην Αφρική; Θα πάει στις ΗΠΑ; Τί θα βρει εκεί; Άντε να δούμε, όπως πολύ σωστά είπατε οκτώ επεισοδιάκια είναι στο κάτω κάτω.

Κανίβαλος είναι σαδιστής είναι με την αδερφή του έχει πάει κτλ κτλ και τι δεν έχει κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Τέλος σαιζόν για μία υποβλητική σειρά με ένα επεισόδιο-τραίνο που ξεκαθαρίζει σχεδόν όλες τις εκκρεμότητες.

Δύο πράγματα πρέπει να ανεχτεί κάποιος. α) ότι όλη η σειρά είναι ένα one-man show του- ομολογουμένως-απίστευτου Hardy και β) η πλοκή, που παρουσιάζει υπερβολικές ευκολίες υπερ του πρωταγωνιστή σε όλα τα επίπεδα. Πέρα από αυτά, έχουμε ένα τηλεοπτικό έπος, που φαίνεται ακόμη και από τα wallpapers που κυκλοφορούν στο διαδίκτυο.

Αν θέλω να συνεχιστεί; Θέλω, αρκεί ο Delayne να παραμείνει αυτός που είναι. Έχω πολλά πρόσφατα παραδείγματα (Sherlock, The Suits) όπου o πρωταγωνιστής "έγινε άνθρωπος", με αποτέλεσμα η σειρά να χάσει την δυναμική της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 1ο και τα 3 τελευταία επεισόδια ήταν εξαιρετικά.Για σχεδόν one man show ηταν καλή σεζον αν και η ιστορία μπορούσε να παρουσιαστεί και σε λιγότερα επεισόδια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...