Προς το περιεχόμενο

Με Android Wear 2.0 και GPS εξοπλίζεται το νέο Casio Smart Outdoor Watch


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ένα σχεδόν χρόνο μετά την ανακοίνωση του πρώτου της smartwatch με την ονομασία WSD-F10, η Casio ανακοίνωσε στα πλαίσια της έκθεσης CES το νέο Smart Outdoor Watch, που έχει την ονομασία WSD-F20.

Η εταιρεία βεβαίως είχε δείγματα του νέου της smartwatch στον χώρο της έκθεσης όπου και είχαμε την ευκαιρία να το δούμε από κοντά. Το Smart Outdoor Watch της Casio βασίζεται στο νέο Android Wear 2.0 (το οποίο είχε προγραμματιστεί να διατεθεί μέσα στο τελευταίο τρίμηνο του 2016 αλλά τελικά η Google αποφάσισε να το καθυστερήσεις για τις αρχές του νέου έτους) και ενδεχομένως ένα από τα καλύτερα του χαρακτηριστικά είναι το ενσωματωμένο GPS που διαθέτει.

 

Η συσκευή με την ενεργοποίηση της “κατεβάζει” χάρτες, του οποίους παρέχει η εταιρεία Mapbox, με αποτέλεσμα η ανίχνευση της τοποθεσίας να είναι παιχνιδάκι. Όσον αφορά στο Android Wear 2.0 παρέχει ειδοποιήσεις κάθε λογής, αρκετές εφαρμογές, customization watch-faces κ.ά.

 

Η συσκευή που κατασκευάστηκε για να “αντέχει σε κακουχίες και στα στοιχεία της φύσης” διαθέτει προστατευτικά ανάμεσα στα πλήκτρα καθώς και ανθεκτική κάσα, ενώ είναι αδιάβροχο έως στα 50 μέτρα βάθος. Επίσης καλύπτει τις προδιαγραφές MIL-STD 810 και είναι ανθεκτικό σε κραδασμούς και πτώσεις από μικρό ύψος. Η συσκευή αναμένεται να διατεθεί στις 21 Απριλίου με άγνωστη για την ώρα τιμή.

 

Δημοσιευμένη Εικόνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Fenix5 είναι 10 φορές καλύτερο από το casio και το πιο ακριβό θα έχει 700ευρω αλλά αξίζει πίστεψε με!έχω το fenix 3hr και έχω πάθει πλάκα με της λειτουργίες του..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε ξέρω αν "διαβαστεί" ανοησία αυτό που θα πω αλλά από μικρός όλα τα ρολόγια της Casio και Seiko μου τραβούσαν πάντα το ενδιαφέρον με το φουτουριστικό σχεδιασμό τους. Ποιοτικά κατασκευάζουν τα ίδια ρολόγια;

Η 2η απορία είναι για αυτό το smartwatch η μπαταρία θα αντέχει ή κάθε βράδυ θα πρέπει να μπει στη βάση του ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μάλλον θα αξίζει η αναβάθμιση από το fenix 3 hr που έχω τώρα και έχω απογοητευτεί πλήρως. κοντοζυγώνει η ώρα που τα smartwatch θα γίνουν λίγο πιο σοβαρά και αυτά τα sportwatch με τις περιορισμένες τους εφαρμογές θα περάσουν στο χρονοντούλαπο της ιστορίας. από το site της casio φαίνεται να είναι το καλλίτερο αυτή τη στιγμή

http://wsd.casio.com/us/en/wsd-f20/

η garmin ούτε καν υποστήριξη στο galileo προσφέρει , ούτε καν στο πολυδιαφημισμένο fenix 5. 

αυτό εδώ τουλάχιστον έχει υποστήριξη και στο αντίστοιχο ιαπωνικό σύστημα και μάλλον θα προσφέρει και galileo.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε ξέρω αν "διαβαστεί" ανοησία αυτό που θα πω αλλά από μικρός όλα τα ρολόγια της Casio και Seiko μου τραβούσαν πάντα το ενδιαφέρον με το φουτουριστικό σχεδιασμό τους. Ποιοτικά κατασκευάζουν τα ίδια ρολόγια;

 

Ω ναι. Πρόσφατα κάτοχος G-Shock GA-1100-9G και είναι απίστευτο, σχεδιασμός που σκίζει και σκέτο τανκ 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέτοιο ρολόι έπρεπε να είναι αδιάβροχο στα 100m. Τα 50m δεν είμαι σίγουρος ότι εγγυώνται να αντέξει μια ώρα κολύμπι και βουτιές στη θάλασσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μάλλον θα αξίζει η αναβάθμιση από το fenix 3 hr που έχω τώρα και έχω απογοητευτεί πλήρως. κοντοζυγώνει η ώρα που τα smartwatch θα γίνουν λίγο πιο σοβαρά και αυτά τα sportwatch με τις περιορισμένες τους εφαρμογές θα περάσουν στο χρονοντούλαπο της ιστορίας. από το site της casio φαίνεται να είναι το καλλίτερο αυτή τη στιγμή

http://wsd.casio.com/us/en/wsd-f20/

η garmin ούτε καν υποστήριξη στο galileo προσφέρει , ούτε καν στο πολυδιαφημισμένο fenix 5. 

αυτό εδώ τουλάχιστον έχει υποστήριξη και στο αντίστοιχο ιαπωνικό σύστημα και μάλλον θα προσφέρει και galileo.

Καλησπερα, επειδη σκεφτομαι να παρω το fenix 3 HR γιατι λες οτι εχεις απογοητευτει? πες μας κανα αρνητικο να ξερουμε!!! ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, επειδη σκεφτομαι να παρω το fenix 3 HR γιατι λες οτι εχεις απογοητευτει? πες μας κανα αρνητικο να ξερουμε!!! ευχαριστω

λοιπόν έχουμε και λέμε. θα είσαι πολύ τυχερός να πέσεις στην καλή παρτίδα όπου θα πίανεις σήμα gps στο άψε σβήσε. εάν δεν πέσεις σε αυτήν την παρτίδα, όπου είναι και το πιθανότερο, θες πάνω από λεπτό να κεντράρεις σήμα. αν δεν ανεβάζεις τις προπονήσεις στο connect και τις αφήνεις στο ρολόϊ χωρίς να αδειάζεις τη μικρή μνήμη του, τότε θα θες μισάωρο για να βρεις σήμα. θέλει δηλαδή συχνό άδειασμα της μνήμης του , προκειμένου να πιάνεις σήμα στο δευτερόλεπτο. τουλάχιστον με το απλο fenix 3 έπιανα σήμα στα 5 δευτερόλεπτα.

επίσης ο συγχρονισμός του ρολογιου με το connect πρέπει να γίνεται μέσω υπολογιστή και με το καλωδιο ή το bluetooth ,προκειμένου να γίνεται update στο αρχείο του gps  με όνομα epo.bin το οποίο είναι το αρχείο για το gps lock. και μάντεψε, καλή τύχη αν μπορέσεις να συγχρονίσεις το ρολόϊ με τον υπολογιστή μέσω bluetooth. επομένως το ρολόϊ θα μπαίνει συνεχώς στην φόρτιση , λόγω usb. επίσης δε μπορεί να φορτίσει το ρολόϊ κλειστό. ακόμη και να το κλείσεις δηλαδή , με το που το βάλεις σε φόρτιση ενεργοποιείται .

μερικές φορές το gps του κρατάει σήμα από προηγούμενη διαδρομή με αποτέλεσμα μερικές φορές να δείχνει ρυθμό 3 λεπτά το χλμ και άλλες 5 και 6 λεπτά. έχει απόκλιση στις αποστάσεις κατά μέσο όρο γύρω στα 100 μέτρα σε 5χλμ. άλλες φορές μιλάμε και για 500 μέτρα. Σπανίως έχει και μικροδιαφορές του ύψους 30 μέτρων ή και λιγότερο. στο hr τα περισσότερα προβλήματα δυστυχώς είναι hardware και όχι software όπου τα έλυνες με ένα update. αυτό γινόταν στο απλό fenix 3. τέλος δε θα υπάρξουν άλλα update στα fenix 3 επειδή τώρα παρουσιάστηκε το fenix 5 το οποίο επί της ουσίας είναι ένα fenix 3 με ωραιότερο περιβάλλον. το casio είναι και καθαρόαιμο smartwatch ενώ το garmin ούτε καν που έχει λειτουργικό. αν είσαι αθλητής και κάνεις πολλές δραστηριότητες, όπως καγιάκ, ορειβασία , sup , golf και άλλα , τότε πάρε το, αλλά αν χρησιμοποιείς μόνο τα βασικά , όπως κολύμπι, τρέξιμο , ποδήλατο, καγιάκ , τότε πήγαινε σε άλλο μοντέλο λιγότερο ακριβό . τέλος δε μπορείς να βάλεις χάρτες ενώ στο fenix 2 μπορούσες να βάλεις 1-2.  

ενώ η οθόνη είναι έγχρωμη όλα τα υπομενού είναι ασπρόμαυρα, εκτός από το κεντρικό μενού των εφαρμογών. απορείς δηλαδή για ποιό λόγο υπάρχει η εγχρωμη οθόνη.

τέλος σε λιγότερο ακριβά μοντέλα όπως το 730 έχει οθόνη αφής ενώ σε αυτό αλλά και το 735χτ(που είναι κορυφαίο σε σχεδιο) δεν έχει αφής. 

έχει κάποιες λειτουργίες smartwatch αλλά πολύ περιορισμένες. για παράδειγμα έχει bluetooth το οποίο όμως για να δουλέψει πρέπει να έχεις την εφαρμογή της garmin στο κινητό σου και συνεχώς το internet ενεργοποιημένο. θα σου δουλέψει καλά για μία άντε 2 φορές , μετά πάπαλα. και για να το ξανασυγχρονίσεις με το κινητό , το πιο πιθανό θα είναι να απεγκαταστησεις την εφαρμογή από το κινητό και να την ξαναπεράσεις. εγώ την απεγκατέστησα μονίμως γιατί βαρεθηκα να δουλεύει όποτε γουστάρει αυτό.  θα έπρεπε να υπάρχει εγγενής υποστήριξη bluetooth και όχι 3rd party μέσω εφαρμογής. 

σε κολύμπι ανοικτης θαλάσσης η αξιοπιστία στις μετρήσεις πάει περίπατο, αλλά εκεί τουλάχιστον είναι αναμενόμενο. έχει πολλά παρελκόμενα από αισθητήρες , (footpod, bike speed cadence) τα οποία είναι πανάκριβα και απλώς ολοκληρώνουν την εικόνα του ρολογιού κάτι το οποίο θα έπρεπε να είναι out of the box και όχι εφόσον έχεις ξοδέψει τα μαλλιά της κεφαλής σου να το πάρεις να θέλεις άλλά τόσα για παρελκόμενα. το hr δε δουλέυει στο νερό ενω άλλες εταιρείες με λιγότερο ακριβα μοντέλα μετρούν και σφυγμούς κάτω από το νερό. στο garmin πρέπει να παρεις την ειδική ζώνη, που είναι και άβολη και άκομψη και στοιχίζει 300 ευρώ πάνω κάτω.

και τέλος , όπως είπα, ενω φοραέι το chip gps mediatek 333 , το οποίο η ίδια η mediatek λέει πως είναι συμβατό με το ευρωπαϊκό galileo και θέλει μόνο ένα firmware update , η garmin το περιφρονεί όλο αυτό και δεν βάζει το ευρωπαϊκό σύστημα εντοπισμού, ασχέτως αν πλέον το galileo έχει ξεκινήσει τη λειτουργία του,το οποίο προσφέρει 5 φορές την αξιοπιστία του gps.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...