Προς το περιεχόμενο

TV box με ενσωματωμένο επίγειο και δορυφορικό δέκτη


panosss567

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για Αθηνα, αξιζει για τηλεοραση χωρις αποκωδικοποιητη (και παραλληλα  android box και που και που κανα δωρεαν δορυφορικο καναλι) ?

Δηλ. αντικαθιστα πληρως εναν κλασσικο αποκωδικοποιητη ή θελει σεταρισμα μεσω (προσωρινης αν καταλαβα) δορυφορικης εκπομπης digea?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 293
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για Αθηνα, αξιζει για τηλεοραση χωρις αποκωδικοποιητη (και παραλληλα android box και που και που κανα δωρεαν δορυφορικο καναλι) ?

Δηλ. αντικαθιστα πληρως εναν κλασσικο αποκωδικοποιητη ή θελει σεταρισμα μεσω (προσωρινης αν καταλαβα) δορυφορικης εκπομπης digea?

Νομίζω δεν εχει η digea μέσω δορυφόρου τα κανάλια σε hd.

Αρα για Αθήνα μόνο μέσω του επίγειου για κάνα pause κλπ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω δεν εχει η digea μέσω δορυφόρου τα κανάλια σε hd.

Αρα για Αθήνα μόνο μέσω του επίγειου για κάνα pause κλπ.

Thanks. 

Δηλαδη, αν ξεχασουμε τα δορυφορικα, καλυπτει χρηση αποκωδικοποιητη, ή πρεπει να εχω και επιπλεον αποκωδικοποιητη για παλια τηλεοραση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks. 

Δηλαδη, αν ξεχασουμε τα δορυφορικα, καλυπτει χρηση αποκωδικοποιητη, ή πρεπει να εχω και επιπλεον αποκωδικοποιητη για παλια τηλεοραση?

ναι καλύπτει χρήση αποκωδικοποιητή

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, έχω ένα δορυφορικό πιάτο από παλαιότερο πακέτο τηλεόρασης στον ΟΤΕ. Μπορώ να το συνδέσω με το εν λόγω κουτάκι και να πιάνω δορυφορικά κανάλια, χωρίς να κάνω κάτι άλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά για όσους ρωτάτε την παραπάνω ερώτηση

χωρίς να κάνετε αρκετές κινήσεις απο πλευρά σας μόνο τα free to air/ελεύθερα θα πιάνετε.

Τίποτα παραπάνω, ισως τίποτα το ουσιαστικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά για όσους ρωτάτε την παραπάνω ερώτηση

χωρίς να κάνετε αρκετές κινήσεις απο πλευρά σας μόνο τα free to air/ελεύθερα θα πιάνετε.

Τίποτα παραπάνω, ισως τίποτα το ουσιαστικό.

Τα κανάλια της digea πιάνουν σχετικά εύκολα. Προϋπόθεση η στόχευση σε σωστό δορυφόρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ εξακολουθώ να είμαι μπερδεμένος σχετικά τα κανάλια τα επίγεια (DIGEA) σύμφωνα με αυτά που διαβάζω.

Χρειάζεται και δορυφορική κεραία για να τα πιάσω με τον συγκεκριμένο δέκτη? 

Αυτά που γράφετε περί κωδικοποίησης αφορούν στα δορυφορικά κανάλια της Digea?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα κανάλια της digea πιάνουν σχετικά εύκολα. Προϋπόθεση η στόχευση σε σωστό δορυφόρο

Εγω τι σχέση έχω και μου κάνεις παράθεση??

Αν θυμάμαι καλά...είπα

Να επισημάνω γιατί ειναι τρομερή προσφορά.

Σε ενα.μεγάλο μερος της επαρχίας δεν πιάνει digea και τα κανάλια παίζουν χάλια.

Εκεί ο κόσμος βλέπει από τον δορυφόρο.

Εναν φτηνό δεκτη της πλακας να πάρτε θα κάνει 50€

 

Εδω μετα ίδια χρήματα.παίρνετε και τον δορυφορικό, τον επίγειο και το Android box μαζί.

 

Και κατι σημαντικό..

Κανει και για ηλικιωμένους γιατί έχει πλήκτρο στο τηλεκοντρόλ για άμεση είσοδο στις λειτουργίες dvb.

Με άλλα λόγια δεν θέλει επιστήμη για να δεις τηλεόραση.

Εγώ εξακολουθώ να είμαι μπερδεμένος σχετικά τα κανάλια τα επίγεια (DIGEA) σύμφωνα με αυτά που διαβάζω.

Χρειάζεται και δορυφορική κεραία για να τα πιάσω με τον συγκεκριμένο δέκτη?

Αυτά που γράφετε περί κωδικοποίησης αφορούν στα δορυφορικά κανάλια της Digea?

Ναι πιάτο και κωδικοποίηση μόνο για τα δορυφορικά. Επεξ/σία από drdedus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στους δέκτες που έτρεχαν enigma (2), υπήρχε η δυνατότητα να κατεβάσεις ένα plug-in το οποίο έδινε τη δυνατότητα στο δέκτη να στριμάρει κανάλια στο δίκτυο. Δηλαδή μπορούσες να παρακολουθήσεις και ν'αλλάζεις κανάλια σε pc/κινητό/ tablet, αρκεί να ήταν συνδεδεμένα στο ίδιο δίκτυο. Όλοι οι χρήστες παρακολουθούν το ίδιο κανάλι. Σαν να έχεις ένα local slingbox.

 

Άραγε υπάρχει αυτή η δυνατότητα στο δέκτη;

 

Θεωρητικά, μιας και μιλάμε για android (linux) θα γίνεται. Μπορεί κάποιος να βοηθήσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω τι σχέση έχω και μου κάνεις παράθεση??

Αν θυμάμαι καλά...είπα

Ναι πιάτο και κωδικοποίηση μόνο για τα δορυφορικά.

Έ καλά δεν σε βάρεσα.... απλά ανέφερα ότι είναι εύκολη η κωδικοποίηση Biss της digea... Δηλαδή δεν θέλει πολύ δουλειά (Από ότι έχω διαβάσει...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι αρνητικό που έχει το κουτί ειναι οτι αν το συνδέστε με ηχεία (με καρφί) οταν το κλείνεται ακούγονται τρελά παράσιτα και πρέπει να κλείστε και τα ηχεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...