Προς το περιεχόμενο

Από σήμερα σταδιακά στην κυκλοφορία το Android 7.0 Nougat για Galaxy S7 και Galaxy S7 edge


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω πηγα να βαλω την Αγγλικη εκδοση με odin, και εγινε fail (στο odin) το update, και εγινε softbricked το κινητο. Εφαγα μια τρομαρα, αλλα ευτυχως το εφτιαξα με το smart switch ξαναεγινε factory reset το κινητο... Θα περιμενω το official update :P

2 παίζουν

 

1. Απενεργοποίησε το FRP. Θα πρέπει να πας ρυθμίσεις - λογαριασμοί - λογαριασμός Google και αφαίρεσέ τον.

Επίσης θα απενεργοποιήσεις και την ασφάλεια έυρεσης συσκευής και από το Samsung Account σου.

 

2. Αποκλείοντας το ενδεχόμενο αυτό θεωρητικά, σίγουρα κατέβασες το σωστό firmware; (SM-G930F για S7 ή SM-G935F για S7 Edge)

 

 

 

Παιδια το λογισμικό ειναι γεματο προβληματα. Οποιος δεν το εχει βάλει ακομα, ας περιμενει. 

 

Δε μπαινει σε Private Mode στο browser της Samsung. Το πληκτρολογιο δε δουλεύει, δηλαδη κρατάει υπγραμμισμένο το καθε γραμμα και οταν πατας το επομενο, αυτό αντικαθιστά το πρώτο με αποτέλεσμα να μη μπορεις να γράψεις ουτε 2 γράμματα διαδοχικα. Επισης, δε δουλευει σωστα η εναλλαγη κεφαλαίων και μικρων γραμματων. Τα μπλεκει μεταξύ τους και δε μπορεις να γραψεις ανετα τους κωδικούς σου. Το samsung pass, μολις αποδεχτω τους ορους και πατησω συνεχεια, αναιρεί την επιλογή "Αποδέχομαι τους όρους" και μενει σε ένα αιώνιο Processing. 

 

Έχω περασει 3 φορες το λογισμικο μεχρι τωρα και εχω σβήσει την cache αλλες τόσες. Καποια στιγμη μου πεταξε ενα μηνυμα "AthService stopped working" και το κινητό παγωνε συνεχεια για πολλα λεπτα. 

 

Σίγουρα θα βρω και αλλα αν καταφερω να το ανοιξω ποτε.

 

Εχει και καποιος αλλος παρομοια προβληματα;

 

Factory Reset έκανες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 83
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 παίζουν

 

1. Απενεργοποίησε το FRP. Θα πρέπει να πας ρυθμίσεις - λογαριασμοί - λογαριασμός Google και αφαίρεσέ τον.

Επίσης θα απενεργοποιήσεις και την ασφάλεια έυρεσης συσκευής και από το Samsung Account σου.

 

2. Αποκλείοντας το ενδεχόμενο αυτό θεωρητικά, σίγουρα κατέβασες το σωστό firmware; (SM-G930F για S7 ή SM-G935F για S7 Edge)

 

 

Δεν υπαρχει περιπτωση να ξαναδοκιμασω τιποτα. Θα περιμενω το Official update. Μολις ειδα οτι εγινε bricked το τηλεφωνο τρελαθηκα... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου δοκιμασε το κατεβασεις μια vpn εφαρμογη και ναι συνδεθεις σε γερμανια η καναδα. ϊσως μπορεσεις να την παρεις. Εγω στο oneplus 3 ετσι κανω.

Δοκίμασα με του Opera σε USA, Canada, Germany αλλά τζίφος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπαρχει περιπτωση να ξαναδοκιμασω τιποτα. Θα περιμενω το Official update. Μολις ειδα οτι εγινε bricked το τηλεφωνο τρελαθηκα... 

Έχω soft-μπρικάρει δεκάδες Samsung τηλέφωνα και επαναφέρθηκαν όλα με 100% επιτυχία. Δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα όσο δοκιμάζεις με official λογισμικά. Μέχρι και ΙΜΕΙ έχω χάσει από συσκευή (βέβαια σε προσπάθεια εγκατάστασης μη official rom) παρ'όλα αυτά το επανέφερα.

 

Το πιο "καημένο" τηλέφωνο είναι το δικό μου, που από το 2014 έχω περάσει αμέτρητες official roms, και άλλες τόσες custom.

 

Μέχρι τώρα το μοναδικό πρόβλημα που έχει είναι το ηλίθιο χρώμα στο πλαι που είχαν τα Samsung το 2013 που έχει ξεβάψει. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Download BTU Version Nougat 7.0 .... Update with Latest Odin and HOME_CSC ...... για να κρατησεις τα ΠΑΝΤΑ απο την 6.1 .....

 

Το περασα με επιτυχια χωρις κανενα προβλημα !

 

Το κινητο "πεταει".... Δεν μου παρουσιασε απολυτως κανενα προβλημα ..... Ολα δουλευουν αψογα.

 

http://prntscr.com/dy30kp

 

*** Κατεβασε Firmware με SamFirm_v0.3.5 για σιγουρια και γρηγοραδα*** ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Download BTU Version Nougat 7.0 .... Update with Latest Odin and HOME_CSC ...... για να κρατησεις τα ΠΑΝΤΑ απο την 6.1 .....

 

Το περασα με επιτυχια χωρις κανενα προβλημα !

Κατέβασα Odin 3.12.3 και το Image από το updato.com 

στο Odin για να κρατήσω settings/apps το βάζω στο SCS?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Download BTU Version Nougat 7.0 .... Update with Latest Odin and HOME_CSC ...... για να κρατησεις τα ΠΑΝΤΑ απο την 6.1 .....

 

Το περασα με επιτυχια χωρις κανενα προβλημα !

 

Το κινητο "πεταει".... Δεν μου παρουσιασε απολυτως κανενα προβλημα ..... Ολα δουλευουν αψογα.

 

http://prntscr.com/dy30kp

 

*** Κατεβασε Firmware με SamFirm_v0.3.5 για σιγουρια και γρηγοραδα*** ;)

 

Τι CSC έχει η συσκευή σου τώρα;. 

Ποιo HOME_CSC χρησιμοποίησες; Αυτό που είχε η αγγλική rom μέσα ή το τελευταίο διαθέσιμο της ελληνικής; Όντως δεν έχασες τίποτα από user data;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δλδ εγώ που δεν ακουμπάω τον samsung browser και έχω το swype k/b δεν θα έχω αυτά τα θέματα; Δεν μπορώ να βρω κάποιον λόγο να χρησιμοποιεί κανείς τον samsung browser και το default k/b
Ολα αυτα ειναι περι ορεξεως. Χρησιμοποιω το samsung browser απο το s4 επειδη τοτε ειχε τα air "ταδε" και ως πιτσιρικας επαιζα. Το keyboard ποτε δε με απασχολησε να το αλλαξω.

 

 Factory Reset έκανες;
Πριν απο καθε περασμα. Ειναι απαραιτητο σε καθε αλλαγη λογισμικου.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παμε :

 

1ο Βημα : Google και κατεβασε την εφαρμογη SamFirm_v0.3.5 για ευκολια και γρηγοραδα.

Δες την παρακατω εικονα 

http://prntscr.com/dy5d4v

 

2ο Βημα : Latest Odin and Run as Administator

Βαζεις το κινητο σε Download Mode και συνδεεις με το καλωδιο.

 

Στο Odin επιλεγεις οπως στις παρακατω εικονες με την σειρα :

 

http://prntscr.com/dy5hln

 

http://prntscr.com/dy5i05

 

http://prntscr.com/dy5j4t

 

 

Δεν χανεται απολυτως ΤΙΠΟΤΑ ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολα αυτα ειναι περι ορεξεως. Χρησιμοποιω το samsung browser απο το s4 επειδη τοτε ειχε τα air "ταδε" και ως πιτσιρικας επαιζα. Το keyboard ποτε δε με απασχολησε να το αλλαξω.

 

Πριν απο καθε περασμα. Ειναι απαραιτητο σε καθε αλλαγη λογισμικου.

 

Να πω ότι τα bugs που ανέφερες πιο πάνω σε μένα δεν υπάρχουν. Αυτό που με παίδεψε ήταν το samsung pass που για κάποιο λόγο δεν προχωρούσε μετά το login, έκανα restart και έπαιξε μια χαρά.

Για μένα ως τώρα με την 7.0 όλα καλά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω ότι τα bugs που ανέφερες πιο πάνω σε μένα δεν υπάρχουν. Αυτό που με παίδεψε ήταν το samsung pass που για κάποιο λόγο δεν προχωρούσε μετά το login, έκανα restart και έπαιξε μια χαρά.

Για μένα ως τώρα με την 7.0 όλα καλά

Το πρόβλημα με το πληκτρολογιο εξαφανίστηκε μολις κατεβασα την ελληνική γλώσσα. Το Samsung Pass συνεχιζει να κανει τα ιδια και δεν περναει το log in. Επίσης το S Health αναγνωριζει το κινητη ως τροποποιημένη (rooted) ενω φυσικα δεν ειναι. Τέλος, το samsung members μου βγαζει συνεχεια server error. Θα εκνευριστω και θα παρω note 7 που ειναι απροβληματιστο :P

 

EDIT: μολις ξεκινησε τα "Google Play is not responding"

 

EDIT 2: μετα το restart και το Samsung Pass λεει πως η συσκευη μου ειναι ρουταρισμενη, ενω το knox ειναι στο 0.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα με το πληκτρολογιο εξαφανίστηκε μολις κατεβασα την ελληνική γλώσσα. Το Samsung Pass συνεχιζει να κανει τα ιδια και δεν περναει το log in. Επίσης το S Health αναγνωριζει το κινητη ως τροποποιημένη (rooted) ενω φυσικα δεν ειναι. Τέλος, το samsung members μου βγαζει συνεχεια server error. Θα εκνευριστω και θα παρω note 7 που ειναι απροβληματιστο :P

 

EDIT: μολις ξεκινησε τα "Google Play is not responding"

 

EDIT 2: μετα το restart και το Samsung Pass λεει πως η συσκευη μου ειναι ρουταρισμενη, ενω το knox ειναι στο 0.

Πριν από λίγο την πέρασα και δεν έχω τα προβλήματα που αναφέρεις. Μόνο το samsung pass δυσκολεύτηκε λίγο να ενεργοποιηθεί.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...